Ve znamení Merkura (TV seriál)

Povídkový / Drama

Československo, 1978, 6 h 15 min (Minutáž: 5x75 min)

Ivan Gariš

Jaromír Hanzlík, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Kateřina Macháčková, Václav Postránecký, Alena Vránová, Ota Sklenčka, Jiřina Štěpničková, Otto Lackovič, Josef Langmiler, Zuzana Ondrouchová, Jozef Adamovič, František Dibarbora, František Filipovský, Petr Haničinec, Jiří Holý, Miroslav Homola, Rudolf Hrušínský, Eva Trejtnarová-Hudečková, Milan Neděla, Jan Pohan, Ilja Racek, Zdeněk Řehoř, Martin Růžek, Josef Somr, Martin Štěpánek, Viera Strnisková, Jana Švandová, Soňa Valentová, Josef Vinklář, Václav Vydra nejml., Jan Teplý st., Petr Oliva, Jindřich Narenta, Július Vašek, Vladimír Müller, Míla Myslíková, Robert Vrchota, Miroslav Masopust, Milan Klásek, Jaroslav Mareš, Ladislav Frej st., František Hanus, Kateřina Frýbová, Jiří Lábus, Ladislav Šimek, Josef Hlinomaz, Václav Sloup, Zuzana Šavrdová, Jana Boušková, Marie Rosůlková, Eduard Pavlíček, Jan Skopeček, Vladimír Krška, Jiří Kodet, Andrea Čunderlíková, Josef Čáp, Roman Hemala, Viktor Preiss, Lubomír Kostelka, Josef Mixa, Bohumil Šmída, Dušan Blaškovič, Jozef Kuchár, Zora Kolínska, Darina Chmúrová, Oľga Vronská, Ilja Prachař, Simona Stašová, Antonín Jedlička, Jiří Němeček, Ladislav Trojan, Gabriela Osvaldová, Ladislav Křiváček, Vítězslav Jirsák, Jiří Havel, Jiří Novotný, Stanislava Bartošová, Karel Urbánek, Oldřich Musil, Ludmila Píchová, Miroslav Saic, Jiří Kvasnička, Eva Vosková, Václav Kotva, Josef Patočka, Slávo Záhradník, Juraj Sarvaš, Viktor Blaho, Vladimír Durdík st., Karol Čálik, Ladislav Fecko, Juraj Šebok, Jozef Cút, Igor Čillík, Ján Géc, Karel Hlušička, Zdeněk Kutil, Milan Brucháč, Svatopluk Skládal, Václav Hladík, Milan Mach, Bohumil Švarc st., Gustav Heverle, Jiří Mikota, Tomáš Sedláček, Alexandra Vronská
  • Jonatána

Jak tak koukám na ta hodnocení, jsem nějak mimo. Ačkoli mám staré české seriály ráda a zkousnu leccos, tohle opravdu ne.Dnes jsem viděla jeden díl na Barrandově a opravdu takový "skvost" jsem nečekala. Možná jsem padla na špatný díl, možná jsem čekala starý dobrý český seriál, ovšem tohle bylo neskutečné. Asi v polovině dílu jsem se ptala sama sebe, o čem že to je. Oplácaná Eva Hudečková vydávaná za pikantní a téměř nedolatelnou slečnu, natvrdlý Hanzlík a odpudivý Štěpánek. Nevím. Snad nejlepší scéna dílu byla ta, kde Ilja Prachař veze ze SRN papoušky a dvojka starých pánů mě bavila.Snad ještě Jan Teplý mi nevadil. Jinak děs. Alespoň pro mě.(30.1.2012)

Seriál, který se snaží udělat z nechutného šmírování v cizím soukromí záslužnou činnost, při které se podaří rozkrýt rozvraceče lidově demokratického zřízení takového megaformátu, kteří se například snaží národní hospodářství rozložit neohlášeným dovozem 9 (slovy devíti!) elektronických kalkulaček. Jak ubohé. Všechny celníky bych nakopal doprdele, jsou stejní dneska jako včera, a ty komentáře většiny uživatelů, kteří se po shlédnutí tohohle cancu chtěli stát celníky, fakt nechápu.(31.5.2011)

• pytlik...

Úchylné a ještě jednou úchylné. Snažit se vytvořit z povolání socialistického celníka ctnostné řemeslo, které stojí za to, aby se dědilo z děda na otce a z otce na vnuka. K popukání jsou pasáže, kde zadek Hanzlík hltá zkušenosti svých předků se stejným zaujetím jako mladý KFC, když mu starý KFC odhaluje tajemství 11 bylinek. Jediný kladný bod si u mě vysloužila Hudečková, za prvé svými vnadami a za druhé tím, jak ňoumu Hanzlíka zcela zaslouženě sprdává. Jinak ta Hanzlíkova postava je dobře psychologicky napsaná, tak si pravého socialistického celníka představuji - v civilu trouba, ale jen si navlíkne uniformu, sebevědomí mu naroste o 1000% a vyžaduje dodržování pošahaných předpisů.(3.2.2012)

• lake-lake

co zaujme na první pohled jsou příšerné herecké výkony "plejády českých herců"; na druhý pohled se přidává vlezlá socialistická agitka. frekventovaná hranice Hřensko - Bad Schandau, kde smrdí trabanty a kde největším zločinem malého východoněmeckého nebo československého občana je pár drobných či cenností schovaných na dávno profláklých místech (oficiálně se mohlo vézt jen pár drobných na "rozinky, oříšky a mandl", jak v jednom fejeton pravil Rudolf Křesťan. a to se taky přísně psalo do celního prohlášení). a kdo byl podezřelý, z toho srdnatý celník brzy vydoloval přiznání. škoda, že se tam víc neřeší práce pasové kontroly čili fízlů - celní správa spadala pod minsterstvo obchodu a byla přece jen tou přijatelnější částí statečných Psohlavců. kdo se netvářil schlíple, byl poslán na osobní prohlídku. přejezd hranic přece v občanovi MUSÍ vyvolat strach a hrůzu! strašná doba, ještě že už je to pryč(28.5.2011)

Divil jsem se, že jsem o tomto seriálu doposud neslyšel? A přitom zde hrají kvalitní herci, obraz má tu správnou sedmdesátkovou barvu (moc pěkná kvalita mimochodem) a potěší taky že každý díl se odehrává u "jiného hraničního přechodu". Nejvíc mě zaujal asi ten druhý díl s Vinklářem odehrávající se na zámku. Pro Evu Hudečkovou jsem měl vždycky slabost -byla to kočka!! Pro někoho kontroverzní téma práce celníků za minulého režimu mi zas tak nevadilo. Pozor nelze je tak úplně paušálně spojovat s politickým systémem ani pohraničníky schovanými někde u drátů v lese. A to že hrabali v autech? No při dnešní světové situaci si těch kontrol na letišti užijeme ještě více. Celkově pěkný seriál.(31.1.2012)

• - Seriál se natáčel na hraničních přechodech Halámky, Hřensko, Rozvadov a Harrachov. Dále na zámku Hořovice, v Praze, Mirošovicích, Všechromech, Jažlovicích, Bratislavě, Chebu, Náchodě a Děčíně. (M.B)

• - Ve čtvrtém díle "Stopa stříbrných draků" celnice Tomašovičová (Viera Strnisková) otevře ve vlakovém kupé aktovku, v níž jsou kartóny cigaret. První vytáhne značku Lord, poté Marlboro. Při výslechu podezřelého v kanceláři však na stolku leží tři kartóny Marlboro, ovšem mají docela jiný obal a tři Peter Stuyvesant (čtvrtý má celnice v ruce). Lordky někam záhadně zmizely. (Robbi)

• - Stella Zázvorková hrá babičku Jaromíra Hanzlíka, pričom vo filme Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) hrala jeho mamu. Oba filmy boli pritom natáčané približne v rovnakej dobe. (Gareth_Jones)