Ve znamení Merkura (TV seriál)

Povídkový / Drama

Československo, 1978, 6 h 15 min (Minutáž: 5x75 min)

Ivan Gariš

Jaromír Hanzlík, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Kateřina Macháčková, Václav Postránecký, Alena Vránová, Ota Sklenčka, Jiřina Štěpničková, Otto Lackovič, Josef Langmiler, Zuzana Ondrouchová, Jozef Adamovič, František Dibarbora, František Filipovský, Petr Haničinec, Jiří Holý, Miroslav Homola, Rudolf Hrušínský, Eva Trejtnarová-Hudečková, Milan Neděla, Jan Pohan, Ilja Racek, Zdeněk Řehoř, Martin Růžek, Josef Somr, Martin Štěpánek, Viera Strnisková, Jana Švandová, Soňa Valentová, Josef Vinklář, Václav Vydra nejml., Jan Teplý st., Petr Oliva, Jindřich Narenta, Július Vašek, Vlado Müller, Míla Myslíková, Robert Vrchota, Miroslav Masopust, Milan Klásek, Jaroslav Mareš, Ladislav Frej st., František Hanus, Kateřina Frýbová, Jiří Lábus, Ladislav Šimek, Josef Hlinomaz, Václav Sloup, Zuzana Šavrdová, Jana Boušková, Marie Rosůlková, Eda Pavlíček, Jan Skopeček, Vladimír Krška, Jiří Kodet, Andrea Čunderlíková, Josef Čáp, Roman Hemala, Viktor Preiss, Lubomír Kostelka, Josef Mixa, Bohumil Šmída, Dušan Blaškovič, Jozef Kuchár, Zora Kolínska, Darina Chmúrová, Oľga Vronská, Ilja Prachař, Simona Stašová, Antonín Jedlička, Jiří Němeček, Ladislav Trojan, Gabriela Osvaldová, Ladislav Křiváček, Vítězslav Jirsák, Jiří Havel, Jiří Novotný, Stanislava Bartošová, Karel Urbánek, Oldřich Musil, Ludmila Píchová, Miroslav Saic, Jiří Kvasnička, Eva Vosková, Václav Kotva, Josef Patočka, Slávo Zahradník, Juraj Sarvaš, Viktor Blaho, Vladimír Durdík st., Karol Čálik, Ladislav Fecko, Juraj Šebok, Jozef Cút, Igor Čillík, Ján Géc, Karel Hlušička, Zdeněk Kutil, Milan Brucháč, Svatopluk Skládal, Václav Hladík, Milan Mach, Bohumil Švarc st., Gustav Heverle, Jiří Mikota, Tomáš Sedláček, Alexandra Vronská
  • lake-lake

co zaujme na první pohled jsou příšerné herecké výkony "plejády českých herců"; na druhý pohled se přidává vlezlá socialistická agitka. frekventovaná hranice Hřensko - Bad Schandau, kde smrdí trabanty a kde největším zločinem malého východoněmeckého nebo československého občana je pár drobných či cenností schovaných na dávno profláklých místech (oficiálně se mohlo vézt jen pár drobných na "rozinky, oříšky a mandl", jak v jednom fejeton pravil Rudolf Křesťan. a to se taky přísně psalo do celního prohlášení). a kdo byl podezřelý, z toho srdnatý celník brzy vydoloval přiznání. škoda, že se tam víc neřeší práce pasové kontroly čili fízlů - celní správa spadala pod minsterstvo obchodu a byla přece jen tou přijatelnější částí statečných Psohlavců. kdo se netvářil schlíple, byl poslán na osobní prohlídku. přejezd hranic přece v občanovi MUSÍ vyvolat strach a hrůzu! strašná doba, ještě že už je to pryč(28.5.2011)

Pro me zcela neznamy serial, ktery bych se nakonec nebal doporucit. Je kvalitne natocen i obsazen, a celym se prolina celnicka prichut... Dily bych strucne popsal takto: 1/ Sexy Jana S. v uniforme odolava Hanzlikovym lichotkam... 2/ Krasna Alena V. jako pracovnice z ministerstva bali pohodoveho Vinklare... 3/ Hezka Katerina M. zazije sok kdyz najde mrtvolu, ale nakonec vsemu prijde na kloub... 4/ Slovensky dil ve kterem chladna Viera S. zapoli nejen s dcerkou Sonou V., ale tez rozbiji paserackou sit na zeleznici... 5/ Hanzlik je proskolen na celnika, a vraci se za svou ff, divokou Evou H.. Pomahaji mu dva dedove...(23.7.2014)

První a pátý díl mi z detektivního hlediska přijdou nejslabší, i když v prvním pobaví zejména Zázvorková a Beyvl. Škoda že v posledním Zázvorková chyběla. Hanzlík sice objeví drogy v saxofonu, za což mu kolegové vyslovují uznání ještě po roce, ovšem šperků ukrytých za kozama (čili nejčastější ženskou skrýš) nechá projít bez kontroly. Hlavně že buzeruje turistu kvůli dvěma papouškům bez papírů, načež následuje jedna z nejvtipnějších scén celého seriálu, kdy Prachař papoušky vypustí.:) Ve druhém dílu mě krádež obrazu sice moc nezaujala, ale zato to napravili hereckými výkony Vinklář s Vránovou. Díly o zavražděném v mrazícím voze a pečlivé slovenské celničce byly průměrné. Celkově mi hodnocení vychází něco mezi dvěma a třemi *, ovšem s přihlédnutím k tomu, že mnozí seriál zodpadňují už jen z principu, že byl natočen za normalizace se přikloním ke třem. Navíc tolik důmyslných schovek pašeráků se hned tak někde nevidí.:) 50%(20.5.2018)

Další z normalizačních seriálů, který nám může posloužit jako dokument doby, pokud si nevzpomínáme, jak to ještě nedávno chodilo na našich státních hranicích a jak probíhala celní a devizová kontrola. Jednotlivé díly tvoří samostatné dramaturgické celky a pouze první a poslední na sebe navazují. V každém z nich zavítáme na jinou celnici (periodicky: Hřensko, Rozvadov, Cheb - Strážný, Bratislava a nakonec Harrachov / Náchod). I přes své "pohraničnické" téma je seriál poměrně apolitický a díky kvalitnímu hereckému ansáblu i divácky atraktivní, s mnoha odlehčenými a vtipnými částmi. Samozřejmě i těmi nezamýšlenými, plynoucími z absurdity své doby (například boj s pašeráky konfekce ve čtvrtém dílu).(11.11.2018)

• nash.

Průměrný seriál, kterému škodí, že není o lidech, ale o případech. To a rozdílná kvalita jednotlivých epizod, ať už jde o příběh nebo herecké výkony, je důvod, proč seriál příliš nedrží pohromadě. Vyčnívají z něj díky hereckým výkonům Josefa Vinkláře a Rudolfa Hrušínského zejména díly Léto s Venusí a Případ živého muže. Navíc je to zatím zřejmě nejnudnější a po tvůrčí stránce nejvíce odbytý předlistopadovýc seriál, který jsem zkusil.(26.8.2017)

• - Před kamerami se naposledy objevila Zuzana Ondrouchová, která zemřela předčasně na leukémii. (Redyx1)

• - Stella Zázvorková hrá babičku Jaromíra Hanzlíka, pričom vo filme Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974) hrala jeho mamu. Oba filmy boli pritom natáčané približne v rovnakej dobe. (Gareth_Jones)

• - Ve čtvrtém díle "Stopa stříbrných draků" celnice Tomašovičová (Viera Strnisková) otevře ve vlakovém kupé aktovku, v níž jsou kartóny cigaret. První vytáhne značku Lord, poté Marlboro. Při výslechu podezřelého v kanceláři však na stolku leží tři kartóny Marlboro, ovšem mají docela jiný obal a tři Peter Stuyvesant (čtvrtý má celnice v ruce). Lordky někam záhadně zmizely. (Robbi)