Ve znamení Merkura (TV seriál)

Povídkový / Drama

Československo, 1978, 6 h 15 min (Minutáž: 5x75 min)

Ivan Gariš

Jaromír Hanzlík, Josef Beyvl, Stella Zázvorková, Kateřina Macháčková, Václav Postránecký, Alena Vránová, Ota Sklenčka, Jiřina Štěpničková, Otto Lackovič, Josef Langmiler, Zuzana Ondrouchová, Jozef Adamovič, František Dibarbora, František Filipovský, Petr Haničinec, Jiří Holý, Miroslav Homola, Rudolf Hrušínský, Eva Trejtnarová-Hudečková, Milan Neděla, Jan Pohan, Ilja Racek, Zdeněk Řehoř, Martin Růžek, Josef Somr, Martin Štěpánek, Viera Strnisková, Jana Švandová, Soňa Valentová, Josef Vinklář, Václav Vydra nejml., Jan Teplý st., Petr Oliva, Jindřich Narenta, Július Vašek, Vladimír Müller, Míla Myslíková, Robert Vrchota, Miroslav Masopust, Milan Klásek, Jaroslav Mareš, Ladislav Frej st., František Hanus, Kateřina Frýbová, Jiří Lábus, Ladislav Šimek, Josef Hlinomaz, Václav Sloup, Zuzana Šavrdová, Jana Boušková, Marie Rosůlková, Eduard Pavlíček, Jan Skopeček, Vladimír Krška, Jiří Kodet, Andrea Čunderlíková, Josef Čáp, Roman Hemala, Viktor Preiss, Lubomír Kostelka, Josef Mixa, Bohumil Šmída, Dušan Blaškovič, Jozef Kuchár, Zora Kolínska, Darina Chmúrová, Oľga Vronská, Ilja Prachař, Simona Stašová, Antonín Jedlička, Jiří Němeček, Ladislav Trojan, Gabriela Osvaldová, Ladislav Křiváček, Vítězslav Jirsák, Jiří Havel, Jiří Novotný, Stanislava Bartošová, Karel Urbánek, Oldřich Musil, Ludmila Píchová, Miroslav Saic, Jiří Kvasnička, Eva Vosková, Václav Kotva, Josef Patočka, Slávo Záhradník, Juraj Sarvaš, Viktor Blaho, Vladimír Durdík st., Karol Čálik, Ladislav Fecko, Juraj Šebok, Jozef Cút, Igor Čillík, Ján Géc, Karel Hlušička, Zdeněk Kutil, Milan Brucháč, Svatopluk Skládal, Václav Hladík, Milan Mach, Bohumil Švarc st., Gustav Heverle, Jiří Mikota, Tomáš Sedláček, Alexandra Vronská
  • mikulem

Nakonec jsem to ze zvědavosti dokoukal. Problémem všech dílů je málo děje vzhledem ke stopáži. České epizody jsou vůči tomu zcela bezradné; herecké hvězdy se v nich vyloženě předvádějí, aniž by měly co hrát, a chatrný příběh tím ještě podrážejí. Jedině Slovenská "Stopa stříbrných draků" se s tím dokázala vypořádat, kde ve výsledku sledujeme civilnější, více dokumentární příběh. Celkově pak musím opět více docenit MAJORA ZEMANA, do kterého Sequens přece jen dostal značné řemeslné kvality. MERKUR se nepřibližuje na jeho úroveň.(29.5.2011)

Pro me zcela neznamy serial, ktery bych se nakonec nebal doporucit. Je kvalitne natocen i obsazen, a celym se prolina celnicka prichut... Dily bych strucne popsal takto: 1/ Sexy Jana S. v uniforme odolava Hanzlikovym lichotkam... 2/ Krasna Alena V. jako pracovnice z ministerstva bali pohodoveho Vinklare... 3/ Hezka Katerina M. zazije sok kdyz najde mrtvolu, ale nakonec vsemu prijde na kloub... 4/ Slovensky dil ve kterem chladna Viera S. zapoli nejen s dcerkou Sonou V., ale tez rozbiji paserackou sit na zeleznici... 5/ Hanzlik je proskolen na celnika, a vraci se za svou ff, divokou Evou H.. Pomahaji mu dva dedove...(23.7.2014)

Jak uz jsem jindy k necemu psal, je celkem zajimave, kolik povolani bylo za socialismu nametem k ruznym filmum ci serialum. V tomto se dostalo na celniky, kdy krome prvniho a posledniho dilu jednotlive casti na sebe nenavazuji a vzdy se odehravaji na jine hranici. Skoda, ze dva spolecne dily jsou v mych ocich nejslabsi. Naopak nejvice se mi libil druhy a ctvrty dil. Celkove prumerne detektivky na svou dobu, ale namet dobry a potesi i znacny zastup hercu, kteri si v tomto jiz zapomenutem serialu zahrali.(25.5.2017)

• nash.

Průměrný seriál, kterému škodí, že není o lidech, ale o případech. To a rozdílná kvalita jednotlivých epizod, ať už jde o příběh nebo herecké výkony, je důvod, proč seriál příliš nedrží pohromadě. Vyčnívají z něj díky hereckým výkonům Josefa Vinkláře a Rudolfa Hrušínského zejména díly Léto s Venusí a Případ živého muže. Navíc je to zatím zřejmě nejnudnější a po tvůrčí stránce nejvíce odbytý předlistopadovýc seriál, který jsem zkusil.(26.8.2017)

• Radek99

Ve znamení propagandy. Charakteristický povinně optimistický a odlehčený opus, který dobře charakterizuje filmovou tvorbu ponurého období nejtvrdší normalizace. Lze nalézt mnoho styčných prvků a nepřehlédnutelných podobností s mnohem úspěšnějším a umělecky kvalitnějším dílem krále české seriálové tvorby Františka Filipa, totiž s Chalupáři, emblematickým seriálem oné pochmurné doby - totožně vyvedené titulky, charakteristický filmový materiál s pastelovým vyzněním barev (narozdíl od strašlivé televizní kvality následující dekády, totiž 80. let), jakási povinná rozjuchanost, agitační a propagandistický podtext a neopominutelné skvělé herecké obsazení. Jen na rozdíl od Chalupářů je tenhle vynucený seriál právem zapomenut.(6.5.2013)

• - Seriál se natáčel na hraničních přechodech Halámky, Hřensko, Rozvadov a Harrachov. Dále na zámku Hořovice, v Praze, Mirošovicích, Všechromech, Jažlovicích, Bratislavě, Chebu, Náchodě a Děčíně. (M.B)

• - Podrobný článok o TV cykle V znamení Merkúra bol uverejnený v časopise Colnej správy SR Colné aktuality č. 3-4/2011. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve čtvrtém díle "Stopa stříbrných draků" celnice Tomašovičová (Viera Strnisková) otevře ve vlakovém kupé aktovku, v níž jsou kartóny cigaret. První vytáhne značku Lord, poté Marlboro. Při výslechu podezřelého v kanceláři však na stolku leží tři kartóny Marlboro, ovšem mají docela jiný obal a tři Peter Stuyvesant (čtvrtý má celnice v ruce). Lordky někam záhadně zmizely. (Robbi)