Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiální text distributora)

Frajer42

Název snímku zní sice hrozně cool, ale předpokládám, že každý divák od úvodních minut čekal, kdy konečně dojde ke slibovanému zabití a moc se nesoustředil na vše ostatní. Snad poprvé byl mému oku dopřán artový western a na rovinu se přiznávám, že po dalším podobném setkání zrovna neprahnu. Absolutně nechápu celoamerické kameranské selhání v daném roce. Tento snímek si nominaci absolutně za nic nezasloužil. Z celého filmu se mi líbilo snad pouze několik výstřelů. Přesněji řečeno, líbilo se mi všech pět výstřelů, kterých se divák během sledování dočkal. Snad jsem nějaký nepřidal. Do hlavní role mi absolutně nesedl Brad Pitt, kterého mám jinak velmi rád. Byl zcela upozaděn Casey Affleckem, který je roli od role lepší. Ostatní postavy mě vůbec nebavily a ani vůbec nezajímaly. Při takhle dlouhé stopáži jsem místy zcela ztrácel pozornost. Děj mě nebavil a bylo mi celkem jedno, co mi v následujících minutách přinese. Tvůrci se pokusili skloubit několik žánrů(western, životopisný, psychologický a umělecký), jejíchž kooperace totálně vyhořela. Minimálně v mých očích největšího filmového odborníka Jižní Moravy. Dost se mi líbilo závěrečných 10 až 15 minut, které mi mimo jiné potvrdily, že postavy měly ke svým činům skutečně brutálně fádní motivace. Překvapuje mě poměrně vysoké zdejší hodnocení. Snímek není ničím víc, než extrémně nudnou režisérovou uměleckou masturbací. Když se divám na western, tak vyžaduji, aby postavy nosily své kvéry vysoko a ruce nízko. V přestávkách, kdy nebudou vzduchem svištět kulky, by měly poklidné ovzduší rozbíjet alespoň nekompromisní hlášky. Rozhodně jsem nebyl duševně připraven na tříhodinovou přestřelku s vnitřními démony a vlastním svědomím. I když si to Casey odkroutil opravdu skvěle. Slabá hvězda. ()

AppleCore

Poezie! Absolutně nejlepší životopisný drama. Úchvatná kamera, nádherná hudba (Nick Cave si zahrál i jednu mini roli), perfektní herecký výkony a bezchybná režie vytváří jedinečnej úměleckej zážitek, kterej se vidí jen jednou za několik let. Místní hodnocení je děsně nízký, neprávem. Pokud jste namyšlený až do tý míry, že je pro vás dlouhej film pouhý plancání času, nebo pokud jste fandy filmů typu Fast and the Furious, tak na tohle dílo snad ani nekoukejte ať se pak nemusíte ohánět sračkojdníma kecama o tom, že je to nudný, vleklý, nekonečný atd. ()

leila22

Cassey Affleck mi opäť potvrdil, že aj keď filmy s Benom nevyhľadávam, nemusím hneď zatracovať aj jeho brata. Cassey podáva špičkový výkon, jeho postava nesympatického zbabelca ma nesmierne bavila. Brad bol tradične dobrý, no nemusel pri tom ani velmi zamakať, táto poloha mu proste sedí. Pri tomto filme som si niekoľkokrát spomenula na moju obľúbenú postavu Joea Blacka. Najskôr asi preto, že postava Joea a Jesseho majú jedno spoločné. Ten pocit, aký pri nich zažívate. To neznámo, čo z nich vyžaruje, tajomno a strach, no zároveň niečo strašne príťažlivé. Ako keď si pri nejakom riskantnom dobrodružstve pomyslíte: Možno pri tom zomriem, ale kašľať na to, toto stojí za všetko. Nie celkom tradičný western s podmanivou atmosférou a krásnou hudbou. ()

Kothy

Životopisný film s neskutečně pomalým tempem. Hned ze začátku bych vytkl stopáž, místy je to až ubíjející. Ačkoliv jsou herecké výkony dobré a tento příběh mě docela zajímal, je to místy docela nuda. Určitě to šlo natočit i jinak. Samotná postava Jessieho Jamese mi v podání Brada Pitta nepřišla moc sympatická. A Robert Ford, jeho konec mě celkem překvapil. Najdeme tu více známých tváří. Ani to na mě moc nepůsobilo jako western... "Jak je, Bobe?" ()

teutates

Famózne epické dielo z prostredia amerických "pištolníkov" nás oboznámi s Jesse Jamesom a jeho družinou... Veľkolepá výprava, hudba, charaktery postáv na čele s charizmatickým Bradom Pittom dokonale vyplní celých 160 minút. Neviem, ale nepripadalo mi to len ako výpoveď o živote Jesseho Jamesa, ale aj o psychickom rozpoložení Roberta Forda a zvyšku skupiny. Celkovo ide o zaujimavo spracovaný snímok, ktorého dlhá stopaž nenudí. U mňa dokázal tento snímok vyvolať pocity čias minulých, zklamania a odporu a preto dávam 9/10 ()

swamp

Na westerny moc nejsem, a přestože Pitt i Affleck hrají obstojně, film je stejně tak moc dlouhý, jako jeho název. Druhá polovina snímku už sice sestavuje jednotlivé ústřižky dohromady, ale protahovaný závěr (po smrti Jesseho Jamese - snad se nejedná o spoiler:D) byl nad moje chápání filmové tvorby. Nuda.. ()

dex2man

Jak psali mnozí-je to strašně pomalé a zdlouhavé, ale nudné? v žádném případě! Bradovo charizma a Affleckův bravůrní herecký projev (úlisný výraz a připos... hlásek- teda pokud to vůbec hrál:)) spolu s perfektní vizuální stránkou (v HD přímo nádhera) mi zkrátka nedali čas, sledovat čas:) ()

Ant

Filozofický film režiséra Andrew Dominika, z něhož prýští inspirace Mallickem, má výbornou atmosféru divokého západu a doba Jesseho Jamese z něj přímo sálá. Naprosto úžasná je Deakinsova kamera a dechberoucí hudba dua Cave/Ellis. Stopáž dává vyniknout hereckým výkonům, Pitt tady podává snad svůj nejlepší výkon a u Affleckova Roberta Forda nevíte, jestli ho máte nenávidět nebo milovat, tak dobře je to zahrané. I přes tu délku film ale nezačne výrazně nudit a pomalu se ubíra k naprosto fenomenální konečné půlhodině. ()

Němi

Dve a pul bezdejove hodiny ve westernovych kulisach, kde jedinym hybatelem je napeti vztahu mezi hrstkou postav. Vse skryte do dialogu, ktere se vyhybaji doslovnosti a jen davaji tusit, co se pod vsim skryva. Ze je to cele strhujici, je predevsim zasluha rezisera, dik kteremu i obycejny rozhovor je dechberouci a intenzivni; a kameramana, protoze kazdy jednotlivy obraz je mistrovske dilo. Vykony vsech zucastnenych jsou bezchybne, bez toho by film nefungoval, vse je o pohledech, nenapadnych gestech, tonu hlasu... Nejvic pozornosti ale samozrejme ziskavaji Pitt a Affleck, dik hloubce svych charakteru. A oba pravem. __ Pro nepozorneho divaka nema film vyznam. Tady se pretrhla nit uz nenavaze. ()

Tomco

V prvom rade musím povedať, že som sa v prvej polovici strácal v identifikácii desiatok mien. Stále sa objavovali nové a nové postavy a trvalo mi cca hodinu a pol kým som si to všetko v hlave utriedil. Andrew Dominik by mal do konca života bozkávať nohy Casey Affleckovi, pretože ten jeho (spočiatku) veľmi nádejný film udržal ako tak na nohách. Prívlastok nádejný platí len do 140. minúty, keď sme svedkami finálneho zúčtovania Affleckovho Forda s Pittovým Jessym. Dovtedy je všetko ok. Emócie pracujú, divák ostáva v napätí a to aj napriek tomu, že prakticky od začiatku (a hlavne z názvu filmu) vie, čo ho čaká. Všetko zbabrala posledná 20-minútovka. Tá sa síce môže zdať potrebnou pre zžitie sa diváka so životom Boba Forda po onej udalosti, ale v mojom ponímaní práve vďaka tomuto dodatku hviezdička dole. Škoda, pretože ešte v čase, keď si Pitt efektne hodí hlavičku o obraz bolo všetko v najlepšom poriadku. 70% ..S vychladnutou hlavou na druhý deň sa predsa len prikláňam k vyššiemu hodnoteniu. ()

Slarque

Baladický existenciální western osudově pomalým tempem vypráví příběh se známým koncem. Brad Pitt i Casey Affleck jsou v titulních rolích perfektní, kameraman Roger Deakins opět kouzlí nádherně komponované záběry, snad jen ten komentář mi chvílemi moc nesedl a celkově to nejspíš mohlo být trochu kratší. ()

Happens

Trochu zdlouhavý dokument o Jesse Jamesovi. S ohledem na to, kolik trablů a různých akcí vyvedl tento (anti) hrdina, je film takřka bez akce, je to spíš vyprávění o vztahu Jamese a Forda. Film disponuje několika scénami, kde Pitt ukazuje herecký talent a kde člověku běhá mráz po zádech, nicméně cituji ono "film někam nespěchá" je mi přítěží v této filmové kategorii-western na dvě a půl hodiny s dlouhou kamerou. ()

dopitak

Příliš příliš dlouhé, a tedy častěji než jen místy nudné. Od zmiňované scény přepadení vlaku jsem čekal víc, ale zrovna tak od celého snímku. Brad hraje dobře ve všem, ale tady mi moc nesedl a navíc se příšerně blbě smál. Casey Affleck mluvil strašně přiškrceně a působil úlisně. Hudba dobrá, kamera místy taky, ale co mi strašně vadilo, byly záběry s úmyslně rozostřenými okraji zleva a zprava- tudy myslím, cesta nevede. Celkově podprůměr, navíc těch 160 minut... ()

Chrustyn

Zajímavě natočený "skoro" western s výbornými výkony Pitta a Afflecka mladšího, krásnou hudbou a výbornou kamerou. Nedá se říct, že by měl film nějaké výraznější chyby, které by kazily výsledný dojem ale je vyprávěn opravdu velice pomalu a je zbytečně dlouhý. Je zde spousta záběru, které by se dali zkrátit a spousta dialogů by tu vůbec nemusela být. Je možné, že to je věc, která vadí jen mě jako "akčnějšímu" divákovi ale je trochu škoda, že tempo filmu občas doslova zamrzne, jelikož je zde spousta zajímavých scén a i když jsem občas usínal film se mi líbil. Po dlouhém uvažování jsem se rozhodl udělit 4*, jelikož má snímek v sobě něco co jsem dlouho u žádného filmu neviděl. A není to jen dlouhý název. ()

Tommy987

Kde sa v neskúsenom filmárovi Dominikovi zobrala toľká, takmer až malickovská genialita, to netuším, ale z tohto pomaly plynúceho, no neskutočne atmosféricky hutného masterpiecu som nadšený. Brad Pitt vštepil svojmu Jessemu takú dávku smrtiacej charizmy a melancholickej démonickosti, že by tým ovládol takmer akýkoľvek film, no tu ho herecky ešte predbieha Casey Affleck, ktorého kreácia Boba Forda predstavuje jeden z najlepších hereckých výkonov, aké som v poslednom čase videl. Spolu s výborným scenárom, malebnou kamerou, tradične geniálnou hudbou boha Nicka Cavea a precízne budovanou atmosférou tu pred sebou máme film, aký sa často nevidí - dokonalý v každom ohľade. 10 / 10 ()

klerik

Melancholický a pomalý film, ktorý je natočený značne staticky... Výsledok je vynikajúci aj napriek tomu, že spočiatku to pôsobí ako hraný dokument. Podobne ako pri filme BABEL Pittovi značne pomáha jeho vek a jeho uprené pohľady a úsmevy majú uveriteľné pozadie. Nie bežný film, nie pre bežného diváka. Umelecká záležitosť, ktorú si buď vychutnáte, alebo sa unudíte k smrti. Ja som v tomto filme s nadšením hltal aj obyčajné zábery von oknom na zasneženú pláň... ()

MiiRA

Scéna ze 3. dubna 1882 je " absolutně dokonalá " 100%. Jen zbytečně zdlouhavé celkově ... mít to o půl hodiny méně omáčky, tak by to bylo i 5 *. ()

Crocuta

Nad všemi ostatními dojmy z tohoto snímku dominuje melancholická hudba Nicka Cavea a především dokonalá herecká kreace Caseyho Afflecka v roli malého zákeřného zmetka s umaštěnou hlavou a hérostratovským komplexem. Bylo by pošetilé ronit slzy nad smrtí zabijáka typu Jesseho Jamese, ale zemřít rukou takového oddaného "přítele" jakým byl Bob, to si nezasloužil ani on. ()

classic

„Zavraždenie (Spáchanie atentátu na) Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom” , keď je už síce od samého začiatku úplne jasné, ako sa to nakoniec skončí, je vskutku totálne zaujímavé sledovať samotný priebeh, napätie a i vykryštalizovanie, pokiaľ sa k tomu konečne dostaneme, ale prichádza na rad aj typické zúčtovanie, kedy sa budeme venovať ešte udalostiam po Jamesovej smrti. Bob Ford najprv odjakživa obdivoval Jesseho, aby sa dva dni po jeho narodeninách, teda 7. septembra - 1881, následne pridal a votrel do jeho priazne, kedy sa zrovna zločinecký gang pripravuje k poslednému, vlakovému prepadnutiu v Blue Cut v Missouri, aby ho neskôr chladnokrvne zastrelil odzadu do hlavy, keď čistil zaprášený obrázok, potom, čo sa postavil na stoličku a v tom sa ozve: „Prásk, skotúľal sa na podlahu, namieste mŕtvy” ! Bob spolu s bratom na tom ešte istý čas profitovali, keď v divadelných predstaveniach hrávali presne túto „repliku” , až sa to otočilo proti nim, že jeden spáchal samovraždu, a druhý... ? Edward O'Kelley sa stal mužom, ktorý zabil muža, ktorý zabil Jesseho Jamesa, aj keď v Dominikovom snímku to bolo prezentované trochu ináč. _ No i napriek tomuto menšiemu, filmovému kazu, som s novo-zélandským režisérom a scenáristom - Andrewom Dominikom, nadmieru spokojný, a to ani nehovoriac o fantastickej kompozícii obrazu D_P Rogera Deakinsa, ktorá pripomína staré fotografie ! Nadštandardný retro štýl: »A vlak prichádzajúci v tme, je toho i názorným príkladom + mnoho ďalších«. Filmu naozaj nemám čo vytknúť, trebárs, kritizovať na ňom prepálenú dĺžku. Má božské obsadenie. Brad Pitt sa síce na Jesseho Jamesa vonkoncom nepodobá, ale stelesňuje ho tak autenticky, až sa automaticky vytráca tento "handicap" . Casey Affleck sa pre úlohu Boba Forda doslova narodil, vskutku - perfektný, strhujúci, herecký výkon: par excellence, a to platí pre oboch pánov ! Zručne im sekunduje/sekundujú: Sam Rockwell, zo začiatku aj Jeremy Renner. Výprava, strih a hudba, tak to nemá žiadnej vady na kráse. V roku 2007 sa nakrútilo pozoruhodný počet vynikajúcich snímkov, medzi ktorými vyčnieva najmä tento, so strašne dlhým názvom, ale nie je tak ospevovaný, ako ostatné, čo je veľká škoda, pretože má čo ponúknuť. Každému sadnúť nemusí, a preto si ho ešte viac vážim ! ()

packa

Hvězdičkové hodnocení si pro tentokrát odpustím, film jsem shlédl v práci, nemohl jsem se mu pořádně věnovat, proto by mé známkování bylo neobjektivní. Plusy: herecké výkony titulních představitelů. Mínusy: rozvleklost, snímek na mě působil akademicky chladným dojmem. A především, iritoval mě všudypřítomný vypravěč! Hvězdičky doplním po příštím shlédnutí, v klidu doma. Pokud k tomu vůbec kdy dojde, jestli nebude lepší ty tři hodiny raději investovat jinak. ()

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (více)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008