Dramatický pořad o královně Alžbětě I., který má hvězdné obsazení: držitelka Oscara Helen Mirrenová (Alžběta) a Jeremy Irons (hrabě z Leicesteru) si zahrají po boku Hugha Dancyho v roli hraběte z Essexu. Portrét Panenské královny ve zralém věku odhaluje konflikt mezi smyslem pro povinnost a nutkáními srdce, jejími neúspěšnými milostnými románky a snahou být mocnou a nezávislou ženou bojující o přežití ve světě, jemuž dominují muži. (Viasat)

lakikaki

Dlhé zábery bez strihu nechávajú dostatok priestoru, aby Helen Mirren ukázala, čo je to "herectvo" (hoci som ešte nevidel Kráľovnú, som si istý, že Oscara si zaslúžila), v prvej časti filmu jej navyše zdatne sekunduje dobrý Jeremy Irons. Škoda len, že druhá časť filmu výrazne zaostáva za tou prvou a miestami je neuveriteľne nezáživná, až nudná a nebyť Helen Mirren, nestála by za nič. Keby bola tá druhá časť lepšia, bolo by to o hviezdičku viac. ()

danecek24

64. Zlatý Glóbus za rok 2006 - cena (3) - *Nejlepší minisérie / TV film, *Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Helen Mirren, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jeremy Irons ()

pakobylka

Televizní zpracování se nezapře, takže davové scény jsou spíše scénami skupinovými, což působí maličko směšně - ale v tomhle konkrétním případě na tom až tak nezáleží, protože síla příběhu královny Elizabeth tkví především v tíživé osamělosti vladařky, která musí nést břemeno odpovědnosti za svá rozhodnutí pouze a jenom na svých bedrech ... bez ohledu na motivaci a dar přesvědčivosti početného zástupu rádců a našeptavačů, kterými je obklopena a kteří zůstávají v pozadí. V osamělosti, zvýrazněné jejím neutěšeným osobním životem - pokud se vůbec dá říct, že stárnoucí královna má nějaké soukromí. Druhý díl je slabší nežli ten první, přesto snímek výstižně zobrazuje silnou (i slabou), ale především nadmíru složitou osobnost "panenské královny", která moc dobře věděla, že: ----- "Nejtěžší je vládnout svému srdci.“ ----- ... 3,5* ()

dr.fish

Ne nadarmo je Helen Mirren v mé TOPce. Parádní pojetí a přístup k tématu, mně osobně mnohem víc vyhovující verze než ta s Cate Blanchett. Méně pompy a více detailů. Vše ostatní trefně vystihl Sportovec. 90% ()

venison

Skvělý herecký výkon Helen Mirren, které bohužel ostatní herci nesahají ani po kotníky.. Krásné kostýmy, přiměřené kulisy.. Hezký náhled do historie Anglie.. I když by mi možná bodlo (alespoň ve zkratce) co bylo předtím a co potom.. Jinak super návod "jak oblbnout mocnou ženu" a "jak zatočit s příliš ctižádostivými muži" :-) ()

Almásy

absolutne odzbrojujuci herecky koncert Helen Mirren. genialne, skutocne priam galakticky dokonale dialogy, anglicka ironia, spravna davka patosu a nadsazky.. kludne aj na velke platno. ()

cab

Zivot kralovny Alzbety I. anglicke, kterou dynamicky a tvrdohlave ztvarnila (Helen Mirren), zachycuje jeji panovani, schopnosti presvedcit senat o spravnosti jejich rozhodnuti i jeji pletichareni z muzi za ktere se nikdy neprovdala a az do smrti zustala neprovdana. 70% ()

Bohemák

Parádní civilní herectví, které dává postavám punc naprosté srozumitelnosti a uvěřitelnosti. Život panovníka se svědomím: stálé rozhodování mezi špatnou a ještě horší variantou. Nic pro lidi se svědomím! Byla Alžběta vůbec taková? ()

blues

velmi solidne natoceny historicky film o verejne neprilis zname dobe v historii Anglie, ale vzhledem k ocekavani The Golden Age si musím ponechat rezervu v podobe jedne hvezdicky:) ()

sona123

Úžasná Helen Mirren. Tragický a smutný, osamělý osud královny. Proradní muži, kterým se nedá věřit. Přenádherné kostýmy. Třpyt drahých kamenů. Těžká doba. Proč nikdo nechtěl do Irska? Kus dějin, který stojí za to znát. Alžběta si získala mé srdce, podobně, jako si ve skutečnosti získala srdce svých poddaných. ()

thunnus

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film se mi nějak nelíbil. Něco tomu chybělo. Helen Mirren je dobrá, ostatní jakž takž taky, ale zdá se, že se tu dost šetřilo a místy je to dost roztahané. Navíc citové výlevy Alžběty mi místy dost lezly na nervy. ()

neneka

Helen Mirren obdivuji roky a i když občas samozřejmě taky šlápne vedle, tak mi to vůbec nevadí, naopak jsem snad i radši. Ale musím přiznat, že k tomuto snímku mám poněkud ambivalentní postoj, nedokážu říct tak ani tak. Takže bez zdlouhavého rozhodování: 3,5 hvězdičky... :-) ()

Grafito

Se s těma filmama o Alžbětě I. poslední dobou roztrhnul pytel... ale jak ta s Cate Blanchett, tak tahle s Helen Mirren jsou prostě jen kostýmní klauniády plný teatrálních gest a strojených dialogů... ze všech Alžbět I. se mi taky pořád nejvíc líbila ta z Černý zmije.. :-) ()

Galahad

Velice zdařilé historické dílo od téměř neznámého režiséra, film se zaměřuje na druhou polovinu Alžbětina panování a zaměřuje se především na její vztah k mužům, na pozadí stojí také vztah k sestřenici Marii Stuartovně, kterou nechala po dlouhém věznění popravit, což se stalo asi největší kaňkou na jejím panování.Největší zásluhu na zdařilosti filmu má beze sporu Helen Mirren, která si roli Ažběty vysloveně užívala a dokázala přetavit na plátno plastický obraz veliké panovnice, to jak dovedla milovat i nenávidět, krutě trestat i odpouštět, dokázala být marnotratná i povýšená, ale nade vše milovala svůj lid a svou Anglii. ()

markotter

Zatím hodnotím I. díl. Donutilo mě to kouknout na web a trochu prostudovat dějiny Anglie...:-). Nezdá se mi, že by Jeremy Irons byl až takový záporák. Po II. díle - Zato Hugh Dancy byla svině jako řemen. Ač byl film rozdělen na 2. části, vůbec nebyl nudný a Helen Mirren dokázala zahrát tu dobu cca 30 let, co byla A u moci hodně přesvědčivě. Jak to dokázala, když musela neustále čelit intrikám ze všech stran? ()

FireTight

Já vám nevím, ale já jsem se po oba díly téměř většinu času strašně nudil. Popravdě nevím, čím to mohlo být, jestli takovým nezájmem o toto období Anglických dějin (raději devatenácté a dvacáté století) nebo o celkovou roztahanost všech událostí, faktem však zůstává, že mne královna Alžběta neoslovila ani jako panovník, ani jako lidská osobnost (paradoxně přes skvělý výkon Helen Mirren). Přišla mi totiž taková nevyrovnaná, neustále střídající osobu, ve které o sobě mluví (nebo že by to bylo českým dabingem?), divná, citově promixovaná žena, která za své vlády vlastně vůbec nic neudělala (alespoň ve filmu mi to tak vyznělo). Mimochodem, druhý díl proti tomu prvnímu značně pokulhával, byl totiž ještě pomalejší a navíc mi Robert Devereux jako záporák absolutně neseděl... ()

josieaddms

Ale spíš tak tři a třičtvrtě. Nebýt některých přemrštěných scén, dala bych rovné čtyři. Asi proto že mám slabost pro Anglické filmy, pro historické, pro kostýmové, pro chytré dialogy, pro historii jako takovou, pro Shakespearovský nádech, pro dobré Britské herce, pro Jeremyho Ironse... Zkrátka tenhle film mě bavil každým detailem. Jsou to pro mě dech beroucí filmy, tyhle Britské televizní počiny. Je to úžasný způsob jak se bavit a zároveň se něco naučit. První díl byl úplně bezchybný, výborné scény, některé až děsivé, krásně zahraná Alžběta I, spousta vtipných i dramatických momentů. S druhým dílem přišlo trochu moc hysterie a snad i přehrávání, trochu to sklouzávalo do trapnosti, ale i přes to to mělo velmi vysokou úroveň, a já jsem se opravdu dobře bavila. Taky se mi líbila celková myšlenka snažit se co nejmíň zabíjet, vyhýbat se co nejvíce válkám a krveproléváním, i když tenkrát opravdu skoro všichni byli stonásobní vrazi, co se podíleli na neskutečně šílených, a zvrácených aktech. Opravdu jsem ráda že dneska už jsou věci trochu jinak, sice taky nic moc, ale středověk je opravdové šílenství. Bylo to krásných dvě stě dvacet minut podívané i ponaučení. ()