Královna Alžběta (TV seriál)

• Česko

Alžběta I.

Elizabeth I

Životopisný / Drama / Historický / Romantický

USA / Velká Británie, 2005, 2x110 min

Televizní zpracování se nezapře, takže davové scény jsou spíše scénami skupinovými, což působí maličko směšně - ale v tomhle konkrétním případě na tom až tak nezáleží, protože síla příběhu královny Elizabeth tkví především v tíživé osamělosti vladařky, která musí nést břemeno odpovědnosti za svá rozhodnutí pouze a jenom na svých bedrech ... bez ohledu na motivaci a dar přesvědčivosti početného zástupu rádců a našeptavačů, kterými je obklopena a kteří zůstávají v pozadí. V osamělosti, zvýrazněné jejím neutěšeným osobním životem - pokud se vůbec dá říct, že stárnoucí královna má nějaké soukromí. Druhý díl je slabší nežli ten první, přesto snímek výstižně zobrazuje silnou (i slabou), ale především nadmíru složitou osobnost "panenské královny", která moc dobře věděla, že: ----- "Nejtěžší je vládnout svému srdci.“ ----- ... 3,5*(1.10.2010)

V prvním díle byl Jeremy Irons v roli záporáka opravdu výbornej! Ve filmu mi zprvu drásal nervy svým věčným dolejzáním .. a postupem času jsem ho začal nesnášet. Tomu říkám herecké umění. V druhém díle již to byl Hugh Dancy, který mě opravdu překvapil svým dobrým výkonem a byl záporákem číslo 2. Občas jsem byl opravdu rozpačitý jaká Helen Mirren v roli Alžběty dokázala být najivní a jak jí všichni dokázali obelhávat. Malinko jsem byl zklamán závěrem, ale nijak to neovlivní mé hodnocení. Zajímavě podaný silný příběh o silné ženě, která dokázala přinést velkou oběť ku prospěchu svého lidu.(19.7.2007)

Ďalšia, ale opäť niečím zaujímavá a nová verzia už tak zpopularizovaného života kráľovny Alžbety I. (veľmi odporúčam minisériu The Virgin Queen so skvelou Anne-Marie Duff v hlavnej úlohe). V tomto prípade majstrovský výkon a prevtelenie Helen Mirren ukazuje jej postavu ako silnú i slabú zároveň, typicky autoritársku kráľovnú, v súkromnom živote striedavo realistickú aj zaslepene naivnú... s ešte ďalšou stovkou veľmi ľudských a v tomto spracovaní veľmi pravdepodobných vlastností. Všetky kúsky tu zobrazenej osobnosti krásne zapadajú a keď preniknete do jej duše, vidíte, že tvorcovia spolu s herečkou vytvorili snáď najkomplexnejšie zobrazenie toľkokrát spracovanej postavy. Múch je málo, okrem miernej rozťahanosti najviac vidieť už spomínaný nedostatok komparzu, ktorý skutočne bije do očí, no vynahradí ho hlavná zostava hercov, kostýmy, kulisy i celková atmosféra, výborná práca so svetlom... Je to naozaj kvalitný historický film so všetkými potrebnými atribútmi na toto označenie.(5.4.2007)

Helen role královen a všemožných panovnic nesmírně sluší. Dokáže zahrát jak Alžbětu II. ze současnosti, tak s naprosto stejným nasazením i její předchůdkyni, která vládla o půl tisíciletí dříve - Alžbětu I. I Jeremy Irons se blýsknul (o čemž svědčí také houfně rozdané ceny pro oba herce). Celkově se mi film líbil. Více jsem vnímala jeho druhý díl, ale první byl také fajn. Místy nudnější scény zanedlouho střídaly nesmírně napínavé a vzrušující scény (třeba vztah královny a mladého hraběte z Essexu), ke kostýmům ani není co dodávat. Mi se tenhle historický film líbil a na to, že je "jen" televizní, nemám co jiného říct, než že to bylo moc fajn!(17.6.2013)

Dlhé zábery bez strihu nechávajú dostatok priestoru, aby Helen Mirren ukázala, čo je to "herectvo" (hoci som ešte nevidel Kráľovnú, som si istý, že Oscara si zaslúžila), v prvej časti filmu jej navyše zdatne sekunduje dobrý Jeremy Irons. Škoda len, že druhá časť filmu výrazne zaostáva za tou prvou a miestami je neuveriteľne nezáživná, až nudná a nebyť Helen Mirren, nestála by za nič. Keby bola tá druhá časť lepšia, bolo by to o hviezdičku viac.(19.7.2007)

• - Cenu Screen Actors Guild pro nejlepšího herce a nejlepší herečku v televizním filmu nebo minisérii si odnesli Helen Mirren a Jeremy Irons. (Terva)

• - David Bowman AT, Jimmy Kiddell, Russell Horth a Gurel Mehmet získali americkou cenu VES za nejlepší vizuální efekty. (Terva)

• - Los Angelské združení PGA udělilo za produkci Suzan Harrison, Jiřímu Faberovi, Charlesi Pattinsonovi a Barneymu Reiszovi cenu LongFrom. (Terva)