Horákovi (TV seriál)

Komedie / Rodinný

Česko, 2006 - 2007, 39x53 min

Igor Bareš, Lucie Benešová, Hana Vagnerová, Jan Hraběta, Jakub Chromeček, Jan Komínek, Marek Zeman, Mariana Prachařová, Ctirad Götz, Nela Boudová, Jakub Prachař, Jana Šulcová, Michal Zelenka, Daniel Rous, Dana Batulková, Lucie Černíková, Jiří Ployhar ml., Jiří Bábek, Oldřich Navrátil, Markéta Coufalová, Pavel Vondruška, Jan Kašpar, Eva Jiroušková, Milan Enčev, Martin Učík, Norbert Lichý, Václav Marhoul, Kateřina Lojdová, Miloň Čepelka, Tomáš Krejčí, Pavla Tomicová, Lada Jelínková, Bořivoj Navrátil, Pavel Nový, Karel Janák, Dany Mesároš, Otakar Brousek ml., Jana Bernášková, Jiří Maria Sieber, Irena Máchová, Marek Galló, Lukáš Jůza, Věra Janků, Lucie Kožinová, Miroslav Čermák, Pavel Novotný, Dominik Hybler, Gabriela Hyrmanová, Zdeněk Izer, Jan Rosák, Josef Zyka, Petra Hobzová, Kateřina Peřinová Velebová, Josef Wiesner, Otta Tesař, Tereza Tobiášová, Lubor Šplíchal, Dagmar Krejčí, Vladimír Gut, Viktor Dvořák, Eva Kodešová, Jan Monczka, Petr Halíček, Helena Vlačihovská, Iva Frühlingová, Jiří Kuba, Jan Holík, Monika Hašková, Petr Pěknic, Milan Peroutka ml., Petr Janda, Vilma Frantová, Marek Šimon, Petr Reidinger, Ruth Frydrychová, Tereza Richtrová, Kateřina Šildová, Vojtěch Rohlíček, Alexander Hemala, Matyáš Rejthar, Ondřej Česák, Šárka Kosinová, Miroslav Hrabě, Kristýna Petrboková, Charlotte Fairman, Petr Herrmann, Radim Jíra, Kateřina Steinerová, Julie Válková, Jan Procházka, Jiří Wohanka, Petr Burian, Roman Štabrňák, Karel Polišenský, Igor Krištof, Zdeněk Palusga, Martin Faltýn, Zdeněk Škrdlant, Michal Gallo, Naděžda Prchalová-Vicenová, Čeněk Koliáš, Michal Roneš, Petr Kouba, Rostislav Novák ml.
  • Oskar

Když se sitcomoví autoři v tisku vyznávají, že by se rádi přiblížili "Kroku za krokem", vyvolává to ve mně stejné pocity, jako kdyby se Marta Kubišová veřejně přiznala, že ukusuje koťatům hlavičky. "Krok za krokem" je nejspodnější dno celého žánru a klesnout tak hluboko by mělo být noční můrou každého autora, který má aspoň špetku sebeúcty. Je mi líto, že zase mluvím jako nejprotivnější dědek v parku, ale otevřete oči! Kde je jaký nápad? Originalita? Osobitost? Vtip? Dobré řemeslo? Horákovi představují tvůrčí impotenci, před jakou jsou i Rodinná pouta kandidátem na Emmy. 0%(19.9.2006)

Horákovi jsou českou napodobeninou mnohem lepšího i slavnějšího amerického seriálu Krok za krokem. Velká rodina, pět dětí a také poměrně dobrá zábava hlavně z rukou Patrika (Jakub Prachař), který se stále snaží přiblížit holkám a vymýšlí proto fůru blbostí. Druhá část seriálu ale ztrácí svoje kouzlo, protože už se točí pouze kolem zamilovaných nevlastních sourozenců Tomáše a Evy.Seriál pak zatlačuje zbylé postavy do ústraní a seriál jde mírně do hajzlu.(25.6.2008)

Ať se mi to líbí, nebo ne, musím Horákovy označit za jeden z těch lepších českých seriálů. Sem tam se u něho zasměju (většinou zásluhou Jakuba Prachaře) a hlavně se u něho aspoň, narozdíl od těch ostatních, dá jíst...a když nějaký díl uteče, vůbec nic se neděje. Mohlo by tam být více vtipu a méně moralistického balastu, ale to bych už chtěl moc. Prostě nic extra, ale "dá sa".(15.8.2013)

• bubun

Jsem zde asi jedna z mála, kdo opravdu zkoukli všech třicet devět dílů tohoto seriálu, což mne za prvé staví do pozice oprávněného kritika, za druhé mne na nějakou dobu zbavilo touhy i odhodlání koukat se na nějaký další zajímavý český seriál, a za třetí, stejně jako někteří, kdo můj komentář teď čtou, kroutím hlavou, jak je možné, že jsem to vydržela a ještě ke všemu se k tomu všemu hodlám vracet v komentáři....?! Přesto je tomu tak. Možná to chci sama v sobě uzavřít, když už to neudělali tvůrci, zamáčknout slzu a jít dál. Tak si to vezměme popořadě: hlavní postavy, Bareš alias Želva, občas plačící, vždycky a silně žárlící, pozvedl své herecké umění svou proměnou v jednom z dílů, kde se snaží více věnovat svým potomkům, a tak se z bručícího, nerudného, ale celkem přirozeného želvího otce změní v Kocoura z Červeného trpaslíka, který se také stalé otáčí kolem své osy a vřeští, Bareš pak také každou chvíli hlásí na děti, že mají v pokoji odér jako "ve vopičárně" a jiné úžasnosti, to vše s velmi psychopatickým úsměvem na své želví tváři, leze jim do koupelny (což je obecně jeden z klasických znaků seriálu: nikdo zde nerespektuje ničí soukromí, a tak si vesele všichni lezou navzájem na wc i do koupelny, a vzájemně se jim to asi líbí, protože se nikdo nezačne zamykat) a tam na ně úlisně hlásí znova. Jeho již zmíněná žárlivost je námětem asi tak osmdesáti procent dílů seriálu. V jedné z epizod žárlí dokonce i na Micka Jaggera. Lucie, manželka Želvy, se zdá celkem normální, a je tak průměrná, že nemá cenu nic víc o ní psát, snad jen to, že má ocelové nervy, když snese být s Želvou a ještě tolerovat jeho, a teď se dostáváme ke zlatému hřebu, třešničce na dortu Horákovic famílie, bratra Standu. Hraběta zde, jak výstižně poznamenal KM Phoenix, hraje sám sebe, tudíž nehraje, ale jen JE, což je na jednu stranu skvelé (protože je bezkonkurenčně nejzábavnější postavou seriálu), na druhou stranu vyvstává otázka, proč ho tedy angažovali... Možná se tvůrcům zalíbila jeho naprosto tupá intonace a dikce. Některé hlášky působí až dojmem, že si je Hraběta psal sám, a obávám se, že některé i zlidoví, např. jeho opakované "schovej to!", "ukaž to!" atd. Škoda, že tvůrci více nerozvedli příběhovou linii, kde se schází s prostitutkou, a hraje divadlo před celou rodinou plus Edou a Soňou Procházkovými, bývalo by mne velmi zajímalo, zda by jim to vydrželo a vůbec - jak by jejich vztah probíhal. Když už jsem zmiňovala rodinné přííslušníky Procházkových, dement Eda procházka, mechanik, který věčně sedí, ať je devět hodin dopoledne (další zajímavý aspekt seriálu: Horákovi se totiž odehrávají v nějakém paralelním světě, kde zákony času fungují úplně jinak, např. v době, kdy jsou ve škole dva studenti a studují, nebo tam jen tak prostě jsou, dva jiní studenti ze stejné třídy sedí v hospodě u Standy, nebo jiný příklad, někdy má divák pocit, že uběhly aspoň tři měsíce, ale pak se dozvíte, že vlastně jsou to teprve dva týdny od doby, kdy se Želva s Lucií vzali... takže kdo má rád sci-fi, kde nefungují žádná logická pravidla, a ještě k tomu rád luští rébusy (nebo snad křížovky) tak ten si pošmákne) nebo večer, v hospodě a dává si pivo, je neustále nadržen a neuspokojen, projde si klinickou depresí, přičemž hází další průpovídky jako "jsem sračka" (a to vyvolává další otázku - je seriál Horákovi pro děti? Pokud ne, kdo, nebo co je tedy cílovou skupinou?), kdy mu ale divák ještě rád dá za pravdu. Bohužel se také (nejednou, pokud si dobře vzpomínám) obnaží, takže to není vždy pěkná podívaná. Jeho žena, Soňa Boudová, je zas hysterická a věčně naštvaná bréca. Zajímavého na ní ale bohužel, snad jen kromě její obsese Sagvanem Tofi, není nic. Společně zplodili zrůdu, kterou hraje Prachař, což je druhá nejzábavnější postava. Do nějaké doby je průměrný, v jednom z dílů se však vyklube. Prachař se mohl živit imitováním Felixe Holzmanna, to mu ale asi bylo málo, a tak to zkoušel jako herec tak dlouho, až ho angažovali do Horáků, bohužel pro něj ho využili záměrně právě pro tuto jeho dovednost. Prachař recitující básně Pabla Nerudy po holzmannovsku, to je něco, co doporučuji jednou za život každému. Dokonce nebudete čekat tak dlouho, je to ještě v první desítce dílů, pokud si vzpomínám. Tvůrci Horákovic rodinky mě chtěli zřejmě potěšit ještě víc, když začali angažovat herce z jiného super seriálu, a tak se těšte na populárního Mrázka z Redakce! Ten si prožije bezva románek s Batulkovou, ono taky co by jiného, Horákovi je seriál převážně zaměřený na meziželví vztahy, takže si toho divák užije ažaž. Potěšily mne také cameo role několika herců i neherců, např. v epizodě Být či nebýt herečkou se objeví Otakar Brousek, který se, alespoň to na mě tak působilo, svou roí velice bavil, protože zde hraje úlisáka největšího. V jiném z dílů se můžete těšit na Zdeňka Izera, zde ale ovšem nikdo neví proč v seriálu vůbec je. To, co tam předvedl by svedl kterýkoliv týpek, kterého seberete na ulici (nebo snad na Ulici?). Ještě se zde objeví (k mé velké radosti) Petr Janda. Celým seriálem se vznáší jakýsi podivný duch, kamarád z hospody Karel, kterého ale za celou dobu ani jednou neuvidíte, jen se o něm pořád mluví, takže je něco jako paní Columbová. Občas je také velmi zábavné pídit se po původních postupech, odkazech a ději v seriálu Los Serrano, což je, jak se divák záhy dozví, španělská předloha seriálu Horákovi. Ještě zmíním hudební podklad, s tím si taky někdo dal hodně záležet. Když si to shrneme, pokud se dokážete bavit i za předpokladu, že těch 35 hodin vám nikdo nevrátí, a užívat si maličkostí (Šulcová coby gamblerka, dojatý Oldřich Navrátil apod.), mohu seriál Horákovi doporučit. Taky se u něj výtečně pije (ono to ani jinak nejde).(23.9.2014)

Na české poměry jeden z nejlepších seriálů, nechápu to nízký hodnocení. Herecký obsazení taky celkem povedený v čele s Prachařem, je to pro všechny věkový kategorie, pro děti, teenagery i starší, pro každýho tam je něco. Není tomu moc, co vytknout, opět zdůrazňuju, že na český poměry to skvěle pobaví, a docela mi je líto, že těch dílů je takhle málo. Ty rodinky mi budou chybět...(14.6.2012)

• - Učebnici Český jazyk 6 nosí do školy jak Tereza (Mariana Prachařová) s Ondrou (Jan Komínek) tak i Eva (Hana Vagnerová), Kristýna (Kateřina Sildová) a Tomáš (Jakub Chromeček), přestože je dělí věkový rozdíl. (AnnaZakova)

• - V seriálu si zahráli hned tři členové slavné herecké rodiny Prachařů, a sice - Mariana Prachařová v roli Terezy, Jakub Prachař v roli Patrika a Dana Batulková v roli učitelky Anežky. (majky19)

• - V čase 40:20 se Tomáš (Jakub Chromeček) dívá na Patrika (Jakub Prachař). V následujícím záběru, po změně kamery, se dívá na podlahu. (David7)