Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

Epizody(10)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

subic

Tehdy ty buchty byly ještě mladé buchty a já se zamiloval do Zuzany Kajnarové. Na druhou stranu vizuálně ten seriál vypadá jak z přelomu tisíciletí a ta ruční kamera i v interiérech je trochu děsivá. 5/10 ()

ostravak30

Schválně jsem si přečetl kritiku zdejších kritiků, neboť jsem se divil, proč má seriál tak nízké hodnocení, a většina se odkazuje na knihu Zdeňka Šmída. Upřímně řečeno jsem ani nevěděl, že existuje předloha, takže nemám možnost srovnávat a třeba je to tak dobře. Samozřejmě seriál Proč bychom se netopili není výkvět toho nejlepšího, co ČT kdy nabídla. Na druhou stranu je to velmi pohodvá záležitost, která se v létě velmi dobře přelouská. Svědčí o tom nejen úvodní píseň či herecké obsazení, ale též jednotlivé zápletky a situace. Bohužel v druhé půlce seriál mírně ztrácí dech, neboť se začnou až příliš řešit vztahy a zakončí to až desátý díl, který je opět skoro téměř do konce optimistický. Škoda, že končí tragicky. Přesto já seriál opravdu vnímám z té roviny poho-pohodičky-pohody. Takže proč bychom se netopili? Já se klidně znovu příští léto topit nebudu. A rád. ()

Prubner

Knihy Zdeňka Šmída byly vtipné a ani nevadilo, že jsou v podstatě o ničem a postrádají zajímavější děj. Bohužel, ten vtip se do seriálu přenést nepodařilo. A najednou začíná vadit, že chybí nosnější příběh. Jednotlivé díly jsou o ničem, nic se v nich neděje, postavy plkají banality a vtipní většinou nejsou. Kdyby podle té knížky vznikl 90-minutový film, tak by to možná šlo, ale natáhnout to všechno na deset hodinových dílů je přehnané. Herci jsou až na jednu výjimku vybraní dobře, ale nemají co hrát. Aspoň že se na holky dobře kouká. Tou výjimkou je Lukáš Vaculík, který se do role Křižáka naprosto nehodí. Křižák je v knize popsán jako drsný, charismatický vodák, takže lépe si umím v této roli představit třeba Vladimíra Kratinu. Zkrátka a dobře, to, co v knihách funguje, to v seriálu nefunguje skoro vůbec. Taky tomu moc nepomáhá neinvenční režie Petra Nikolaeva. Ale základ je asi v tom, že Šmídovy knihy patří k těm literáŕním dílům, které se do filmové podoby prostě převést nedají. ()

dedekvo

Hodně jsem se na něj těšil ale žádný zázrak. takové umělé vtipy ale všechno zachranuje námět vody. Být to třeba lyžování, ani bych se nedívál. ()

pOne

Seriál, zdá se, bude trapný přesně v duchu trapného traileru, který otravuje diváka na obrazovce už od vánoc 2008. Abych řekl pravdu, tak se mi vůbec nelíbí, že peníze plátců tv poplatků jsou utráceny na takový druh bezduchých blbostí, jako jsou seriály tohoto typu. ()

quasar

Znám také předlohu, stejně jako pár z vás co už sem psali, ale přiznávám, že ani ta se mi moc nelíbila. Z knížky, stejně jako z filmu, je od počátku cítit snaha o to, aby byla legrace. To je ale něco jiného, než groteska, nebo komedie. Tahle dílka nejsou ani jedno z toho. Knížku hodnotit nebudu - prostě jsem z ní neměl pocit, že tohle se i s trochou nadsázky mohlo stát. Film okomentuji: připadá mi jako udřená, naivní, laciná a málo vkusná splácanina grimas, rádoby veselých gagů ( Křižák s Bongem na sebe házejí bláto - tomu se smál můj tříletý syn) a slabomyslných keců. Navíc je vidět, že autoři nemají jasnou představu o tom, jak se jezdila v osmdesátých letech voda. Já vodu tehdy několikrát jel a dost dobře nechápu vzdechy některých komentujících, že špatné hodnocení dávají jen nevodáci, protože to prostě nemohou pochopit. Já se za vodáka považuju, jezdím dodnes a tahle slátanina mi žádné nostalgické záchvaty nevyvolává. ( Jen pro zajímavost: v MěKS ve Veselí nad Lužnicí, kde se taky odehrává scénka z jednoho pajzlu, byla tehdy - 1987 - restaurace druhé cenové skupiny a ofrakovaným pinglem byla naše parta upozorněna, že vstup je jen v dlouhých gatích... Nás ani nenapadlo tam lézt, byli jsme jen zvědaví, co tam Štrougal zařídil.) ()

SB

Na vodě jsem byl jen jednou, ale takové hovadismy, co je tam napadají, by mě nenapadly ani ve snu. Známý to shrnul: Takhle to dopadá, když si jedou Pražáci hrát na vodáky. (bez urážky) ()

Galenius

Silně problematický seriál. Do dílu 6 bych tomu dal 3*, poslední 4 díly tak možná ty 2*. Po zprůměrování to přec jen o kousek převažuje ke třem. Holt, některé seriály neví, kdy mají skončit. ()

laple

Tento seriál mě neuchvátil. Scény jsou většinou afektované a působí nepřirozeně, náhody jsou křečovité a snaha o spontánní vtípky je až moc nahraná. Navíc mi přišlo trapný ukazování poprsí hečekek za všech okolností, působí to opravdu nepřirozeně. ()

petz1985

no abych řekl pravdu mohlo to být i horší... a bál jsem se toho... po shlédnutí dosavadních dílů - Vaculík v roli křižáka je super, postavy Lucie, Lídy, Gábiny a Dany jsou celkem rozumně (na český seriál) zahrané, a herečky mají opravdu své klady :-) Ovšem klasický problé - seriál má geniální knižní předlohy, i když humor a poetika, které Šmíd používá jsou podle mého téměř nezfilmovatelné. Nicméně alespoň půl hvězdy jsem dla za odvahu. Problémem je ale scénář, jehož některé pasáže neměly spatřit světlo vodáckého světa. Bohužel tam kde jsou v knize dívky mile nafučené na muže, v seriálu jsou z nich udělané naprosté kozy se kterýma bych nejel na hory ani na Pálavu, a na vodu ani na trkmanku v horkém létě. A to nemluvím o uřvaně ztvárněném Bongovi, kterého bych nevzal ani na koncert Visacího zámku, protože by mohl rušit ostatní :-) Takže u lepších pořadů AHOOOOOJ :-) ()

DooFooS

Tenoučkou knížku Zdeňka Šmída jsem zhltl během jedné cesty vlakem a musím uznat, že seriál se jí celkem věrně drží. I z ní byla cítit vykonstruovaná a naivní atmosféra znázorňující spíše soubor vodáckých snů a zážitků, které spodobněné ve filmu působí spíše kostrbatě. Ze svého pohledu ale přehrávání herců kvituji, protože přesně tak to bylo i v knižní předloze a seriál pak doporučuji všem, kteří chtějí na chvíli vypnout a byli aspoň jednou na vodě. Naopak kontrolorům proveditelnosti, pravděpodobnosti a reálnosti filmových situací seriál důrazně nedoporučuji. ()

Hrdlisss

Knižní předlohu jsem nečetl, takže nemůžu porovnávat... Ale seriál se mi velice líbil a na každý díl jsem se těšil... Hned bych na tu vodu vyrazil :)))) ()

Miss.Evis

Nezajímvavé, nudné, křečovité, příšerné dialogy. Afektovaná moravština vodačky Marušky mě vysloveně prudí. Návíc kdo sledoval Hop nebo trop, tak ví, že podobný námět se dá zpracovat mnohem lépe... ()

LuckyK

Velmi zkažené zpracování pěkné knihy, jen muzika dobrá. Herci deklamují jako malí amatéři a vypadají jako dospělí, kteří si hrají znovu na návrat do mládí. ()

E-Fox odpad!

Ne, že bych snad tenhle praodporný seriál sledovala, ale občas ho u nás doma někdo pouštěl. A ač jiné věci jsem schopna ignorovat (u bráškovo Hvezdné brány se můžu díky její nudnosti učit, číst si či spát a je to stejné jako by televize vůbec neběžela), tak tohle mě z nepochopitelného důvodu dráždilo natolik, že jsem nebyla schopná vydržet s tímhle seriálem v jedné místnosti. Vodáctví je krásná věc a je klika, že to vím už dávno, protože jinak bych z Proč bychom se netopili nabyla dojmu, že hlavní podstatou je snížit svojí inteligenci na úroveň dlažební kostky, hodně pištět a mít zásobu vtipů, kterým se nikdo nezasměje ani kdyby se snažil. Dialogy, scénář, režie, herecké výkony...nic z toho nestálo ani za jedinou hvězdičku. ()

Nonna

K tomuto dílu mám poněkud rozpolcený postoj: Vodácký průvodce pro Ofelii a další Šmídovy knihy mě v určité době přivedly k vodáctví a byly pro nás vodáckou biblí, ovšem seriálová verze, která je volně zhmotnila do filmové podoby, mě nijak moc neoslovila. Kladem je slušné herecké obsazení, které podalo dobrý výkon (zejména Václav Rašilov, Zuzana Kajnarová, Brańo Polák, Lukáš Vaculík), dobrá hudba, občas vtip, snaha o zachycení vodáckého národa se místy podařila. Co jsem naprosto nepřijala byla parodie na Moravačku, která mluví neskutečně špatně. Mám většinu přátel z Moravy, ale takto nikdo z nich nemluví, ač nářečí používají. Další, přes co jsem se nepřenesla, byla "krasavice" Markéta Frösslová. Má prsa. To je asi tak vyčerpávající popis všeho, co lze o její filmové roli říct. Že by se sám veliký Křižák kvůli ní ochotně utopil, tomu prostě nevěřím - znám několik takových Křižáků a vím, že takovou by spíš pod ten jez nejradši strčili. Prsa neprsa. A vadila mi tak strašně (sama nevím proč), že mi to kazilo dojem z celého seriálu. Děj jednotlivých historek je značně necelistvý, silnější a zajímavější místa střídá zbytečná nuda. ()