Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Anderton

Možno trochu zbytočne dlhé, a to je ešte directors cut. Akčné súboje sú ako pre teenagerov, čo nekorešponduje s dejom, určeným podstatne staršiemu publiku. Ako si mám vytvoriť sympatie k niekomu, kto zabije tehotnú ženu, a obháji to pseudofilozofickými kecami? Zvuk mi už dlhšie v blokbasteroch lezie na nervy, všetko je strašne počuť, každé zapraskanie musí byť cool. S prihliadnutím k záverečnej takmer geniálnej zhruba trištvrte hodinke dávam za štyri. ()

giallo

Watchmani jsou audio-vizuální bomba v čele s Rorschachem. Zack to dokázal, natočil nezfilmovatélný film. Už se těším na režisérskký sestřih. ()

Frajer42

Já tento film hodnotím jako povedený. Komixy mám velmi rád. Nechť o tom svěčí fakt, že jsem jich za svůj život přečetl něco kolem nuly, avšak ve filmové podobě viděl nepočítaně, a tak jako komixový odborník-amatér bych zcela jistě tento řadil mezi ty koukatelné. Někomu možná nemusí vyhovovat, že děj filmu je trochu netypicky posunován dopředu zejména flashbacky. Není to můj případ. Film má dokonce i svoji myšlenku o jejíchž smysluplnosti by se však rozhodně dalo polemizovat. Takže tu filozofii tohoto filmu bych raději nechal být a dále ji neřešil. Takže mi zde zůstalo několik komixových hrdinů, kde jsem asi ke třem z nich našel sympatie. Především Rorschach si o symaptie vyloženě říká. Abych však stále nechválil, tak bych si dovolil zkritizovat stopáž filmu, kterou film nezvládl a vyprodukoval několik velmi nudných pasáží, takže moje hodnocení bude cca. * * *. ()

AppleCore

I heard joke once. Man goes to doctor. Says he’s depresed. Life seems hursh and cruel. Says he feels alone in the fraighten world. Doctror says: Treatment is simle. The great clown Pagliacci is in town. Go see him. Let him pick you up. Man burst into tears. He says: But doctor, I am Pagliacci. Brutální, ponurý, zvláštní, divný, strhující, Fenomenální! (viděna Director's cut: 186 min i SE: 215 min) ()

Kothy

Nezfilmovatelný komix byl zfilmován. A vůbec ne špatně. Škoda, že od toho dal Alan Moore ruce pryč. Ale nejsem moc zastánce toho názoru, že je občas zapotřebí menšího zla, aby bylo vykonáno velké dobro... Jinak je to docela povedené. Malin Åkerman je jako vždy okouzlující. :) "Ne! Moje tvář! Vraťte mi moji tvář!" ()

Smok

Vzhľadom na to, že môj postoj ku ušatým a latexovým Sci-Fi postavičkám v maskách a iným komixovým hrdinom je viac menej vágny, tie skoro 3 hodiny boli pre mňa utrpenie. V kine by mali jedincov so slabším mechúrom pred filmom varovať, aby sa vystríhali aplikácie močopudných nápojov. Ale zase pri častých návštevách toaliet im toho až tak moc neutečie a niektorým sa môže pošťastiť tento film dobojovať v najbližšej kaviarni. K pozitívam by som uviedol ten krásny vizuál, ktorý naozaj oceňujem a soundtrack. V máloktorom filme sa vám pošťastí počuť Nenu a jej 99 Luftballons spolu s Leom Cohenom. ()

boshke

Zcela neúměrná stopáž (zvlášť vzhledem k chabému obsahu), vhodná pouze pro projekty typu Pána prstenů a jemu podobné. Neúměrné množství flashbacků a podobné vaty a vycpávek. Jedinou zajímavou postavou je Rorschach, který alespoň dostává nejvíce prostoru. Ostatní, přehnaně fantasmagoričtí či hloupě navlečení superhrdinové hrají díkybohu druhé housle. Doktor Manhattan šel zcela mimo mne, to už je slátanina na entou, ostatní pseudohrdinové filmu také nepřidávají. Kdyby to bylo pojmuto jako detektivka s Rorschachem v hlavní roli s tak poloviční stopáží, určitě bych se s gustem podíval. Tohle však jde mimo mne... 60% ()

teutates

"Neuznávam to, neodsudzujem to, ale chápem to..." Ano, v tomto smere som taktiež nedotknutý panic a o tom čo ma čaká som vedel veľké.... (hambim sa), pretože pravdupovediac sa teším na full DVD. Strážci prekvapia svojou formou, pomerne podrobným popisom postav, obsahom... celková výprava mi prišla zrozumiteľna a človek ktorý pozorne sleduje určite "pochopí". Nebudem to tuna obhajovať ani sa odkazovať na "super-mega-ultra" scény, rôznu štylizáciu, ani na určité zachytenie momentu ktorými snímok rozhodne netrpí - proste Watchmen. (tečka) 8/10 ()

swamp

Většinou diváckého obecenstva opěvovaný snímek 300 Zacka Snydera mě až tak nenadchnul. Ovšem jeho grafická stránka byla vynikající. Proto jsem byl zvědav na mně neznámý komiks Watchmen. Viděl jsem klasickou, 162 minutovou verzi.. a ta mě bavila od začátku až do konce. Rorschach, Comedian a Dr. Manhattan táhnou celý film dokonale, o finální zápletku s nešťastným happy endem se postará Ozymandias a nějaké ty sexuální poruchy nám předvede Night Owl se Silk Spectre - posledně jmenovaná dvojice mi však do příběhu o absolutnu Dr. Manhattana, přímočarosti Rorschacha a drsnosti Comediana sedí nejméně a kazí mi celkový dojem. Přesto Watchmen patří na poli komiksových adaptací k tomu lepšímu. ()

DwayneJohnson

Možná trošku delší, ale to je asi tak jediná, zcela nepatrná výtka. Vůbec nechápu, co mi tak dlouho trvalo, když jsem samozřejmě o tomhle filmu věděl. Perfektní komiks, podložený snad ještě lepším soundtrackem, který na jednu stranu všechno krvavě likviduje, na stranu druhou nabízí i filosofický pohled na lidstvo z té Watchmenovské stránky. Kritický, zároveň v mnohém pravdivý. ()

Ant

Snyder to udělal zase. Opět mě nechal zírat s otevřenou pusou. Zahrál to na jistotu, rozhodl se komiks nijak neměnit a vyšlo mu to. Taky proč něco měnit, když předloha je sama o sobě tak vynikající. Obsazení méně známých herců bylo velmi chytré. Soundtrack překvapil a potěšil. Uvodní titulková sekvence spolu s Dylanem v pozadí je neskutečná. Otázkou je, jestli by se mi film líbil stejně, kdybych neznala komiks, protože s ním mi ty postavy přišly o mnoho bližší. Žádný film s takovouhle stopáží mi snad neutekl rychleji. Zvlášť, když má v sobě takovou dávku retro atmosféry a skvělý příbeh. ()

Campbell

Strážci jsou bezpochyby dobrým filmem, ale občas upadá do děsný stereoptismu, a to v částech kde vystupuje Nite owl a jeho družka, ty romantický části jsou postupně děsně nudné a tak jediné na co divák čeká je na vystoupení Roasracha(Haley je neuvěřitelnej zahraje takhle dokonalou postavu a pak si to dokonale posere s Freddy Kruegerem). Nicméně vizualita snímku je jako vždy úchvatná, ale nevím jestli na to budu ještě nikdy koukat, ty romantický pasáže fakt ubíjeli. ()

predators

S absolutním hodnocením docela váhám. Nelze upřít vypiplanost a až dokonalost střážců, a ikdyž jsou ty tři hodiny napěchovány přerůznými efekty a scenériemi, z neustálých "návratů do minulosti" už jsem začínal lehce zívat. Watchmen jsou určitě skvělým komiksem, a ačkoliv se zdá, že toho bylo mnoho, v konečném důsledku nenabízí tolik ... :-) 78% ()

Eawy

NO,NO,NO: Ak by som si pred druhou polovicou nedala poldecák tak to asi vypnem. ale teraz vážne. Na začiatok mojej siahodlhej kritiky pochvala. Matthew Goode sa pre mňa v tomto filme stal najlepším hercom a pre tento rok pre ,,mňa okamžite najlepším charakterom ,,záporáka". Mal noblesu, a neuveriteľne fialovú auru. Chváliť môžem scanáristov, lebo tie siahodlhé dialógy(ktoré budem aj kritizovať), mali aspoň niečo v sebe. Pravdaže aj Rotshachov ,,denníček" pôsobí vo filme veľmi literatúrne osviežujúco. ďalej chválim vybratie soundtracku, ktorý bol napodiv, trefná do obdobia roku 1985, v ktorom sa film odohoráva. Teraz kritika! Watchmen má síce dobrý základ aj pointu celého príbehu, ale nepotrebné romantické zápletky a množstvá ešte nepotrebnejších postáv, ktoré vo flme spomenú možno raz, siahodlé scény z modrým nahým hlapom, akcia, ktorá sa zdržiava v úzadí, politické záležitosti, ktor sa viac stávajú hlavným bodom filmu ako to ostatné, to je ZLÉ. Takto jednoducho nie. ak tento film pozrem ešte raz, tak možno pre Matthewa, ale inak ma na to nedostanete. S privretými očami je to na 60%. Obrovské sklamanie z mojej strany. ()

nascendi

"Je to blbý, to se bude líbit" povedal pred mnohými rokmi Jan Werich a určite ani netušil, že vyslovil komentár k Snyderovým Strážcom. Len neviem, či jedna hviezdička nie je priveľa za grafiku vo filme, ktorý nemusel byť vôbec nakrútený. ()

nash.

Neobvyklý, ale výborný comics, o kterém jsem si říkal, že asi nepůjde zfilmovat beze ztráty kvality a hloubky. Přikvapivě jsem zjistil, že to jde. A sláva, nejenže to funguje, ale dopadlo to jak nejlépe mohlo! Jsem rád, že se Snyder držel předlohy a nepouštěl se do nějakých vlastních verzí a interpretací. Selekce košatého comicsu proběhla citlivě a nezanechala v příběhu žádné viditelné jizvy. Vše podstatné tu je a chybí jen to, co je opravdu nepodstatné. Zbytek, který se nevěšel je nápaditě zakomponován do úvodní titulkové koláže, kterou navíc Snyder okořenil několika nápaditými obrazovými odkazy a hrátkami. A pokud v několika případech něco změnil, sedne to filmu lépe než comicsový originál. Včetně hlavní změny v závěrečné části „plánu“. Bezchybný casting i perfektně zhmotnělé charaktery (Komediant, Rorschach i ostatní jako by vystoupili přímo ze stránek comicsu), dokonalá vizualizace, výtečně zvolená hudba. Ty skoro tři hodiny utekly jako voda a ani jednou jsem neměl pocit, že je to moc dlouhé. Adaptace tak dobrá, jakou si dokonalá předloha zasloužila. ()

Arsenal83

Veľká strata času. Do nejakého času som si myslel, že som fanúšikom komiksov, ale to boli asi ešte roky deväťdesiate. Odvtedy to s touto žánrovou tvorbou ide dole z kopca. Ak tomu dobre rozumiem, film má baviť. Chcel by som vedieť od fanúšikov tohto snímku, čo ich na tom bavilo, čo tam bolo vtipné, prípadne napínavé. Jednu hviezdu dávam za vkusne vybrané piesne. ()

Ratemus

Musim říct, že po letech se mi to líbilo mnohem víc, vlastně diametrálně. Jak se dá nezfilmovatelný komiks převést na plátno? no přece panel po panelu a to i s animovaným komiksem v komiksu a jako závěrečné koření tomu nasadit vizuál typický pro Sucka Šnajdra. Za mě velmi dobrý komiksový film plný filosofování, akce, dumání nad minulostí a tím, co je správné. Prodloužená verze je šíleně dlouhá a film posune dál jen o animované vyprávění a pár dalších scén, bez kterých jste se v původní verzi obešli. No myslim, že toto bude fungovat i za pět, deset, dvacet let, ne-li napořád. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize