Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

Svetlusacek

Klidně si o mně myslete co chcete, ale tak silný film jsem už dlouho neviděla...byla to fakt strašná síla, celé kino bylo hotové...a já taky...strašně silný film, na který bych se ale už asi víckrát nedokázala dívat...jasně, není to film "par excelanc", ale v tom je to kouzlo...každý v něm vidí něco jiného, někomu se zhnusí, někdo je dojat...a to jsem já...ta síla, která stojí v pozadí toho filmu, je opravdu mocná... ()

Albyx

Celkem na tři a kousek, párkrát jsem byl dojatý-velké sousto to bylo to jo... Kritizovat by se dalo kde co (to už obstarali jiní). Mě se líbil Roden, Luknár, Budař... Když jsem tady přečetl ty recenze skoro jsem měl strach o ty naše děcka co to budou muset "přetrpět" na těch školních představeních... Po tom co jsem to viděl už ho nemám... Lidice pro mě byl pojem ze školy za nímž bylo těžko si pro mě tu hrůzu představit. Tenhle flm dodal Lidicím "maso a krev" pro ty útlocitnější - polidštil mýtus... ()

TommyDiamond

Povedený snímek,neodpustil jsem si na něj dojít do kina.Vypálení Lidic byla velká tragédie a jsem rád,že nám byl díky tomuto filmu lépe přiblížen. Je vidět,že i jedna malá chybička mohla v dobách 2.světové války znamenat smrt stovek lidí. Příběh nás postupně provází celou válkou. Je zde ukazován příběh obyčejných lidí,kteří žiji své obyčejné životy v době okupace v Lidicích. V červnu 1942 po doměnkách,že obyvatelé lidic spolupracovali na atentátu na Reinharda Heydricha byly Lidice vypáleny. Až neuvěřitelné,že za tuto doměnku zaplatilo totik lidí životem. Ve filmu ovšem nebylo pořádně vysvětleno jak se nacistyčtí pohlaváři dopracovali k tomu,že obyvalelé Lidic mohou za atentát na Heydricha... a ještě velká připomínka k závěrečným titulkám. Ve kterých byly promítany dívky s jménem Lidice. Pochybuji,že jméno Lidice se dává ze solidarity k vypáleným Lidicím a pochybuji že některá s dívek ví o Lidicích. Jméno Lidice neboli Lídice zadejte na Facebooku,když hledáte přátele. Zobrazí se,tak asi 1000 odkazů na dívky s jménem Lidice. Filmaři chtěli vymáčknout s diváka zavěrečnou slzu,ale mě s tím těžce zklamali. Celkově 80% ()

Derek7

U těchto tragických historických filmů je ten zádrhel, že ať by to bylo natočeno v podstatě jakkoli, vždycky vás to nějakým způsobem dostane a běhá vám z toho mráz po zádech. Z části souhlasím s jistými námitkami obsaženými v komentářích. Moc se mi nelíbila občas trhaná kamera, atentát na Heydricha byl natočen tak zvláštně atd. Ale přijde mi, že je film dost podhodnocen a taky že se současná komunita čsfd nemůže nějak etablovat na to, že se v Česku začínají točit jiné filmy než komedie typu Pelíšků. Herecké výkony jsou opravdu dobré, Roden asi neumí zahrát špatně, to stejné platí pro Bydžovskou, trochu to skřípalo u některých mladých herců, ale nebylo to nic hrozného. Rozhodně bych nepoužíval slova jako "národní kýč", "marnost" a "trapnost". Když se nad tím zamyslíme, těžko by asi šel natočit nějaký věrohodnější film o vypálení Lidic než je tento. ()

bond77

Na české poměry velmi kvalitní snímek. Trochu mi vadilo, že se moc do pravdivého příběhu vmíchávají osudy hrdinů, vytvořenými scénáristy a mohli nechat větší průchod historickým faktům. Herci přesně sedí do rolí, hlavně Karel Roden a Roman Luknár. Téma je rozhodně zajímavé, mělo by se točit více filmů s touto tématikou. ()

Dantte..

Tak jsem v krátkém časovém období zhlédl dva tématicky podobné filmy, kromě Lidic jsem se vrhl na Habermannův mlýn. Výsledek je rozporuplný. Film se mi celkově líbil, ale disponoval některými fakt umělími momenty, které kazily tu smuteční atmosféru a vcítění se diváka do jejich kůže (např. plácání ručičkama o sko při jejich zplynováním, bylo hodně nevhodně natočené). Herci podávali celkově kvalitní výkony, ale musím vyzdvihnout předevšim Romana Luknára, který se mi nejvíce líbil, tomuhle herci jsem ve filmu věřil všechno, no a samozřějně vždy dobře hrající Karel Roden. Dávám 65 %, s tím, že Karla Rodena už delší dobu ve filmu nechci vidět, nějak je u nas poslední dobou ve filmu přeRodenováno. ()

Crazynka

Tento film je konečně skutečným pohledem na válečnou událost. Čekala jsem od něho hodně a dostala jsem mnohem víc. Zmítaná emocemi, jaké zahrnovaly lítost, vztek, bezmoc a pocit zmaru, jsem po skončení nebyla schopna zvednout se z kina, se slzami v očích jsem sledovala titulky dokreslené melancholicky podmanivou hudbou. Jistá syrovost filmu dodávala příval citu, který jsem ještě při sledování filmu nezažila. Paradoxem je, že to dokázal právě český film. Karel Roden naprosto hvězdný, všechno jsem mu věřila. Nevím, jestli kdy seberu odvahu podívat se na to znovu... Zdejší negativní komentáře ukazují pouze to, že ne každý poselství filmu pochopí. Dávám bez zaváhání plný počet. Klobouk dolů!!!! ()

Šindy

Na Lidice jsem šel do kina a musím říct, že jsem z něj odcházel zklamán. Celý film se v podstatě nic neděje a vše vyvrcholí během 20 minut, které stejně kýžené emoce nevyvolají. O chybějícím napětí ani nemluvím. Nejvíce mě ovšem zklamala ta vlezlost tvůrců v podobě závěrečných titulků, kde se dozvíme kdo všechno je pojmenován po Lidicích. Přišlo mi to nemístné, vtíravé, podbízivé a opravdu nepovedené hraní na vyvolání emocí u diváka. Když už je nevyvolal film, tak alespoň titulky. Potěšil mě Karel Roden, který opět potvrdil, že je jeden z nejlepších českých herců, trochu více prostoru ale dostat mohl. Filmu by určitě víc slušel formát 2,35:1. Celkově se nejedná o něco strašného, ale takový námět, navíc podle skutečné události, by si zasloužil mnohem lepší zpracování. ()

fantomas19

* Nevera, zabitie syna - rodinná tragédia * nástup nacizmu za Protektorátu, život v dedine vs pomery vo väznici * mladosť a elán, povery o parašutistoch * totálne zničenie obce Lidice * ()

Taffey

Jestli mám něco ze všeho nejradši, pak to jsou výzvy k něčemu, co zde předvedl Malarkey. Každé téma se dá zpracovat různými způsoby a Lidicím by neškodilo více piety a skromnosti. Výzvy, aby Tetsuo řekl to, co napsal, přímo do očí lidem, kteří Lidice prožili, mi příjde nehorázné. Je to stejný přístup k diskusi, jako když dnes padala slova kritiky na výkon naší reprezentace ve Skotsku a hned se našel chytrák, který kritikům radil, aby šli na hřiště ukázat, co umějí oni. Lidice jsou jedním z mnoha českých filmů poslední dekády, které stojí za psí štěk, snažící si hrát na něco, co není. Příští pátek jde na Lidice můj téměř patnáctiletý syn se školou. No to zas bude nuda. Na to by měli chodit středoškoláci, aby jim to zvěrstvo došlo. Ale hnát tam děcka ze základky je stejná pitomost, jako je nutit číst Babičku. O té se vyjádřil pan Horníček, že je to kniha, kterou musí číst maminka malému dítěti před spaním, nebo k ní musí každý dojít sám. A Lidice jsou nemlich takové. Až na to čtení před spaním. ()

Hwoarang1

Ale jo, já se "bavil" dobře. Prvoplánový doják to asi je, ale když to člověk přijme a je ochoten nechat si zabrnkat na vlasteneckou strunu, tak s tím nemusí mít takový problém. Přijde mi to v principu trošku podobné, jako hodnotit Komando po scénáristické a herecké stránce. Taky ho nikdo nehodnotí objektivně, ale v rámci nějakých pravidel...A podobně je to s Lidicemi. ()

TSZ

Na české poměry nadprůměr, místy značně psychicky brutální s obstojnými hereckými výkony (+ vynikající Roden). ()

aa12

Tento film beru jako vzpomínku na hrůzné události, které se staly a už jen kvůli tomu nechápu jak někdo může hodnotit tak špatně a hlavně napsat takové kecy ve stylu že to byl přehnanej ždímák slz atd. Tihle lidé by se měli zamyslet a představit si čím ti lidé prošli. U podobných filmů by měla jít filmová kvalita stranou a člověk by si měl uvědomit co to bylo za strašnou dobu kde život neměl žádnou cenu a kde se lidé mezi sebou zabíjeli bez mrknutí oka. Ovšem tím co jsem napsal netvrdím že je to špatný film to ani náhodou. Určitě si zaslouží uznání čeští herci a z nich hlavně Karel Roden, který je dle mého názoru nejlepším českým hercem současnosti. Ani jsem nečekal jak mě příběh vtáhne do děje a byl jsem mile překvapen. Ale co nejvíce vypovídá o kvalitě filmu je to že po shlédnutí na mě padla ta neuvěřitelně depresivní atmosféra, ale zároveň soucit, který z filmu také čiší. ()

Adrai

Pravdou je, že film mohl být o něco kratší a některé části nemusel vůbec obsahovat, ale musím souhlasit, že se jedná o velmi silný a skutečný příběh ... po zhlédnutí dokumentu Ozvěny lidické noci mě až zarazilo jak se film drží skutečných historických faktů a co vše vlastně za touto tragédií stálo ... ()

Monty2729

Ano, tento film má určitě několik chyb a nedostatků. Ale zároveň je to film, kterému to s klidným srdcem odpustím. Příběh této tragédie je zde dle mého zobrazen dobře, u několika scén mi šel opravdu mráz po zádech. Okamžik, kdy Karel Roden přichází na zasněženou pláň, kde dříve býval jeho domov, považuji za nejsilnější moment filmu. Myslím, že podobných snímků, které připomínají jednu z nejhorších etap naší historie, by mělo vznikat víc. Stále víc se na ni totiž zapomíná. ()

Fafyna

Musím říct, že Lidice hodně předčily moje očekávání. Jelikož jsem znala ten příběh, obávala jsem se, co z toho tvůrci udělají, jestli srdcervoucí slaďák nebo akční film, na který se nedá dívat. A vyšla z toho zlatá střední cesta, po které jsem se na začátku filmu vydala a všechno tak hezky plynulo.. Užívala jsem si detailní záběry z přírody, věrohodnost historckých postav, i zpracování vloženého příběhu o Františkovi. Co jsem si ale užívala nejvíc, byl Karel Roden. Naprosto dokonalý typ na tuto roli. Dechberoucí. A taky scéna jak běží po zasněžené pláni a hledá svůj domov, vše viděno z ptačí perspektivy.. Je to skutečný velkofilm, který neznalcům osvětlí krutou a ohavnoou historii. Víc takových! ()

Suzie1

Jediný, co mě alespoň trochu rozesmutnilo, byl pohled na ty králíčky a uvázaného psa u hořícího domu. A samozřejmě ta podstata, ale k tomu nikdo nepotřebuje film. Nějaký scény zbytečně nudný a natažený a ty, ze kterých se dalo vyždímat mnohem víc jsou zase úplně odbytý. Čekala jsem víc. Mnohem. ()

Paviozo

Nebylo to tak hrozné, ale na příběh s takovým potencionálem slabota. Hlavně ta hudba...cítil jsem se skoro provinile že u toho nebulim i když se režisér evidentně od začátku nesnažil o nic jiného. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012