Moon

• Velká Británie Moon

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiální text distributora)

numan

Mile starosvětské scifíčko ve velmi volném, místy až nudném tempu. Žádně veledílo, ovšem na film jednoho muže rozhodně pozoruhodný kousek s hodně příjemnou hudbou - vláčný a melancholický jako měsíční sonáta. ()

svopex

80%. Velice zajímavý film, dobrá myšlenka i zpracování. Každý nadšenec do scifi si tento film určitě vychutná. Dál nebudu nic rozvádět, doporučuju nekoukat na trailer ani nečíst obsah, o čem to vlastně je. 4 dvězdičky. ()

veere

Další hard sci-fi, leč u tohoto jsem se moc nebavil, jasná pointa a celé postavené na hereckém umu Sama Rockwella. Avšak stále nadprůměrný scifi snímek, ačkoli trpí mnoha hluchými místy a jestě více nelogičnostmi. ()

J!b

Komorní sci-fi a koncert jednoho herce podpořený výbornou hudbou, lehce stísněnou atmosférou a myšlenkou..."Korporace jsou špatné". Nic pro masy, ale pro fanoušky netradičních a pomalých (pro někoho lehce nudných) filmů jeden ze skvostů nezávislé tvorby. ()

Bearder

opravdu výborná atmosféra filmu mě vtáhla a přestože jsem byl v půlce filmu zmatený nad pocitama jak se film vyvíjí tak konec mě mile překvapil a vyvedl mě z úvah že tenhle film je fakt dobrej počin a že mě celou dobu opravdu dobře bavil :) ()

Mangus

No jednoducho skvelý film s ponurou atmosférou. Či už úvodné minúty vypovedajúce o samote alebo neskoršia bezmocnosť zmeny situácie. Film som si užil a prežíval som to so Samom. Akoby sa aj nedalo pri skvelom hereckom výkone Sama Rockwella, ktorý je tu síce už dosť ospevovaný, ale musím sa pridať. Podobnosť so Sunshinom tiež potvrdzujem, teda aspoň atmosférou, ktorá je ale podobná aj so začiatkom filmu Wall-E. Hudba dobre doprevádza a dotvára celkový dojem z filmu. Po zistení skutočnej podstaty príbehu môže Moon vyvolávať smutný pocit a mňa určite nenechal chladným. 10/10 ()

Allein4 odpad!

WTF? Protože tahle "sóloopera" byla nudná a skvělé se hodící na usnutí. Ne, to prostě nebylo dobré a ani se to "dobrému" neblížilo... ()

endymion

Příjemná atmosférická jednohubka pro příznivce pomalejšího tempa vyprávění a fanoušky "vesmírné" sci-fi. Jednoduchy příběh o osamělém člověku daleko od domova a rodiny vyvažuje skvělé herctví Sama Rockwella a "smajlík" robot Gerty s hlasem Kevina Spaceyho, od něhož jsem stále čekal nějakou kulišárnu. Nejen v tomto směru jsem byl mile překvapen. ()

Naranyan

Zaklišuji si. Depresivní, tíživé.. Ale snad jinak, než jsem čekal jak při ohlasech tak svém dojmu z traileru a prvních náznaků. I když množství slov rozhodně nenabralo obvyklé hustoty v žádném případě bych nehovořil o nudě. Je kouzelné, když nejden velmi upovídaný film neumí říct nic zatímco jiný "tichý" velmi mnoho a pokud takovýchto záležitosté bude přibývat, v žádném případě se zlobit nebudu. Nevím jak vy, ale více ocením "poselství", myšlenky než vzletné fráze a krásná slova. A Moon rozhodně poselství i myšlenku má. Proč tedy nedávám plné hodnocení ? V jistých ohledech bych měl tendence tento snímek dávat na roveň své hvězdné pětce -> Fontána, Solaris, Sunshine, Donnie Darko a Martyrs, ale zkrátka ... jako by mi něco chybělo, hvězdná pětka mi nabídla více a proto zatím pětkou zůstane. ()

Hrobař

Letošní největší pecka. Byl jsem chladnou scífkařskou atmosférou Měsíce okouzlen a Duncan Jones mi nedal pokoje až do konce. V porovnání s Avatarem to je přesně to pravé co má sci-fi lidem přinést. Obrovské plus nakonec patří faktu že film je nízkorozpočtový !! (a udělat nízkorozpočotvý scifi na Mesíci s pěti postavama to je u mě kumšt :-) ) ()

kpt.Marťas

Staromilské komorní sci-fi. Rockwellova one (two-, three-) man show velmi povedená. Skvělé prostředí, sympatický robot (překvapivě kladná postava) a vynikající hudba. Hezky vymyšlená, logická pointa. Film má hlavu a patu, začne a skončí naprosto logicky. Emoce chvílemi fungovaly naprosto parádně,ale chvílemi také vůbec. A asi proto mi film tak rychle vyprchal. Solidní 3* za kvalitní filmový zážitek. ()

Naby

Tenhle film je velice zajimavym scifi, hrajicim si s myslenkami, ktere jsou uz dnes zhavim tematem. Tezko rict vic, aniz bych vam neprozradil pointu, takze pokud hledate scifi, kde si mozna aj utrete slzicku, rozhodne je to tenhle film. Dost mozna zde najdete prvky pracovniho nasazeni, ktere vam budou pripominat vas, ale urcite se dozvite, ze jste na tom lip. Teda alespon pokud dokoukate do te dulezite casti, pripadne pokud nejste workohlici a misto zivota netravite svuj cas za pracovnim stolem. Nejde o prevratny vystrel technologii, ktere ja rozhodne zboznuju, ale na sile celeho filmu to vubec nic neubere. Verdikt 4,3* ()

Khanemis

Výborný minimalistický snímek v duchu staré školy. Příběh se většinu času nese v duchu antiutopických románů některých starších autorů. Je poměrně předvídatelný a vůbec se nesnaží diváka nějak mást slepými uličkami, naopak, své karty vyloží poměrně brzy, jelikož hlavní těžiště tkví v působivé studii nitra člověka, jenž se dozvěděl pravdu, kterou snad ani nechtěl vědět. Sam Rockwell opravdu skvěle zahrál svou postavu, kterou scénář sleduje v několika vývojových etapách. Je uvěřitelný a nedá se s ním nesoucítit. Stejně tak robot Gerty s tolik propíraným Spaceyho hlasem je jeho výbornou protiváhou a možná nejoriginálnějším prvkem filmu. Narozdíl od většiny sci-fi se totiž v jednoduchém naprogramování stroje neskrývá šílený zabiják, ale sympatický pomocník, který neřeší otázky své lidskosti, ale v poklidu posouvá příběh dále. Zpracování je rovněž sympatické. Jednoduché kulisy neurazí a mají svou poetiku osidlování vesmíru a hudba příjemně doprovází děj, aniž by mu příliš dominovala (ačkoliv motiv ukolébavky v jedné scéně nemá chybu). Samozřejmě, najdou se zde chyby, především v rovině určitých logických nedotažeností (spoiler: jak by mohl přežít tři dny v dopravním člunu nevybaveném podporou života; rušičky signálu jsou také divné, však by stačil nějaký podprogram v komunikačním počítači + několik dalších věcí), ale tak nějak mi to nevadí tolik, jako u jiných filmů. Možná to bude tou oldschoolovou atmosférou, která si na nic nehraje, možná tím, že se víc zaměřuje na mentalitu hrdiny než na chytrý děj. Na každý pád jde o skvělý počin na poli existenciálního sci-fi dramatu. ()

PetrB

Myslím, že jsme se tady stali svědky promarněného potenciálu. V prvních dvou třetinách filmu se v podstatě nic nedělo a musel jsem se hodně přemáhat, abych vůbec film dokoukal. Poslední třetina nabídla alespoň trochu oživení, každopádně všechno bylo na sebe moc účelově nalepené, prostě se tomu nedalo věřit. Co se týká hudby, Clint Mansell už se také předvedl mnohem lépe, než v ponurém Moonu. ()

Mute už je za rohem

04.05.2014

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)