Americký herec a režisér Clint Eastwood se filmu věnuje už víc než půlstoletí a za tu dobu si v Hollywoodu vydobyl neotřesitelné postavení. Původně westernový televizní herec získal proslulost ve spaghetti-westernech Sergia Leoneho (především ve slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý, ošklivý) a později úspěšně kombinoval postavení herce, producenta a režiséra, což mu kromě řady dalších ocenění vyneslo i dva producentské a dva režisérské Oscary za snímky Nesmiřitelní (1992) a Million Dollar Baby (2004). Westerny v jeho tvorbě samozřejmě tvoří zvláštní kapitolu a Eastwood se k tomuto nejameričtějšímu z filmových žánrů rád a často vracel. Psance Joseyho Walese (1976) začal režírovat Philip Kaufman, ale jeho roli nakonec převzal Eastwood. Tento kontroverzní krok přiměl Cech amerických režisérů (DGA) k ustanovení smluvního pravidla, jež zamezovalo nahrazení režiséra filmu kýmkoli z jeho současného štábu či herců (dnes je označováno za tzv. Eastwoodovo pravidlo). Příběh pokojného farmáře, jemuž oddíl severských renegátů vyvraždí rodinu a zavede ho na cestu pomsty, dal Eastwoodovi nejen možnost si zahrát svého lakonického málomluvného hrdinu, ale také dokázat rostoucí režisérské sebevědomí. Dnes Eastwood uvádí Psance Joseyho Walese jako jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Další výrazné kreace tu předvádějí indiánský herec Chief Dan George (známý postavou dědečka v Malém velkém mužovi, za niž byl nominován na Oscara) jako Lone Watie a Eastwoodova dlouholetá přítelkyně Sondra Lockeová jako unesená dívka Laura Lee. (Česká televize)

Yardak

Clint Eastwood jako ultra rychlý pistolník, jenž si nese šrámy z občanské války. V některých směrech velice netradiční western, i když hlavní bod příběhu je touha po pomstě, což je v rámci žánru dosti cliché. Za mě i tak slabší 4 hvězdy, tedy lehce nadprůměrný western. ()

jojinecko

Viac ako píše Teg by naozaj nebolo treba písať:))) Tak trochu infantilný western, ktorého najväčšou slabinou je scenár, miestami povrchná Clintova réžia a prepálená stopáž...Na druhej strane to kompenzuje nezabudnuteľná hlavná "ultra-mega-cool-drsná" postava, ktorá pľuje naozaj na všetko a (skoro)všetkých, skoro som sa zľakol že to odnesie aj Sondra Locke:) Skôr lepšia komédia (nechcene) ako western, jeden z Clintových slabších kúskov... ()

Flakotaso

Ano, tento film nedosahuje kvalit známějších klasik, ale Clint je prostě tak kouzelný, že kdybych dal čtyři, bylo by mi to líto :) Pro charekteristiku tohoto filmu stačí říct: Eastwood cedící mezi zuby hlášky jako na běžícím páse a plivající na mrtvoly, psy a štíry s ohromující přesností. Paráda. ()

Bauer

Jestli je nějaký žánr filmu, který opravdu nesnáším , tak je to právě western. Přijde mi to jako neuvěřitelně primitivní záležitost. Jediný western, který se mi opravdu libíl strašně moc, tak byl Tenkrát na západě. Tento film režíroval jeden z nejlepších režisérů a rovnou si v něm tento režisér zahrál hlavní postavu a rovněž je tento režisér jedním z nejlepších herců. Samozřejmně, že mám na mysli Clinta Eastwooda, který je prostě vyjímečný. Tato role mu sedla. Ale je nějaká role, která by mu nesedla? Jeho drsný výraz je něco skvělého. Hodně mně pobavilo plivání. Při odplivnutí na psa jsem se dokonce i smál nahlas. Psanec Josey Wales mně nenadchl a ani neurazil. Pro mně je to jen průměrný film a dávám jen 3* a to bych rád dal více, už jen kvůli Eastwoodovi. Westerny prostě nejsou mým šálkem čaje ale nic to nemění na tom, že se na pár westernů ještě podívám a snad mně nějaký zaujme jako třeba Tenkrát na západě. ()

Sawy

Ze začátku poměrně netradiční western se s přibývající stopáží mění v naprosto čistou žánrovku.Z filmu je od začátku do konce cítit láska a úcta k žánru,kterému Clint očividně rozumí a má ho rád.Občas se sice kupí klišé a některé postavy jsou spíše šablony než plnohodnotní hrdinové,to ale vynahrazuje od začátku do konce stylový Josey a naprosto nepředvídatelný Fletcher v podání Johna Vernona.A rozhodně potěšil i Will Sampson jako komančský náčelník.Takže jako fanoušek žánru jsem spokojený,protože jsem zase jednou viděl poctivý žánrový kousek. 80 % ()

ScarPoul

Pohodová vec. Nie je to tak zahalené taojmnom ako som zvyknutý ale stále je to vysoko nad priemerom. Postavy sa skvele pohybujú v líniach westernového sveta a všetky stretnutia - či už náhodné/alebo nie - krásne dotvárajú vnútorné univerzum hlavnej postavy. Eastwood vo svojej najväčšej forme, hoci sa film miestami vymyká tomu o čom bol napríklad Pale Rider, Dolárová trilógia, alebo Tulák z vysokých pláni. Postavy Indiánov ma bavili. Rovnako aj väčšia miera lokácií a násilia. Koniec taký úsmevný, ale bez riadneho vyvrcholenia. Ale ako vravím stále je to skvelá záležitosť, ktorá aj napriek dĺžke nenudí. ()

Tommassi3

"Vždycky je to stejný.. Koho si oblíbím, moc dlouho nevydrží !!" - "Já jsem si všiml, že kdo se vám znelíbí, nevydrží dlouho rovněž.." ;) Výtečná Eastwoodova adaptace Foresta Cartera.. Clint se ještě sice režijně hledal, Josey Wales platí spíš za takovou rozcvičku, za zkoušení si limitů filmového média a rozhodně i poctu hned několika velkým režisérům s Peckinpahem na čele, našel ovšem zase svoji Sondru Locke.. Nesmírně zajímavý formální hybrid a tak trochu nedoceněný biják.. ()

malylada

Jeden z těch westernů, který připomíná "dolarovou" trilogii. Občas se objeví zjevná klišé, ale vůbec to nevadí. Clint dokáže s postavami krásně pracovat a skloubit s drsnou realitou divokého západu. Závěr jsem si nesmírně užil, včetně Clintnového chlapáctví.....80% ()

Lacike

Toto mi nesadlo. Strašne sa to vlieklo a pôsobilo to jak miniséria v ktorej sa neustále mení jak štýl tak drobné epizódky, ktoré mi dvakrát zaujímavé nepripadali. A ani Eastwood sa nevytiahol. Za mňa nuda. 4/10. ()

corpsy

Možno ma len udolala dlhšia minutáž, ktorá obsahovala niekoľko nezáživných sekvencií, ináč nejde o vôbec zle odvedené westernové remeslo. Clint žmúri a páli z revolverov ostošesť a myslím, že tu o väčší presah alebo umelecký posun nešlo. ()

ledzepfan

Z očekávané kovbojky s Eastwoodem se vyklubal překvapivě střízlivý, "lidský" a vyzrálý příběh...Nesmrdí to dokonalostí jako Clintovy režijní počiny dnešních dní, ale už tenkrát dokázal do filmu vtlačit své humanistické postoje. ()

Korbitch

Svérázný a řádně machovský western, ze kterého Clintův styl přímo stříká. No, i když styl. Spíš styly. Film jich střídá hned několik a umně mění tempo vzhledem k událostem v něm. Chvíli jsem si na netradiční způsob zvykal, ale pak mě tento skvost přikoval takovým způsobem, že jsem snad zapomněl i mrkat. Hláškuje se, všude po všem a po všech se plive tabák, střílí se hodně a dobře, skvěle sekunduje opravdu hodně vedlejších postav. Pocta žánru jak má být. ()

Freemind

Další důkaz, který dokazuje, že Clint se coby režisér nezkazil na stará kolena, ale že byl špatný vždycky. Tragická volba herců, nezvládnutý, roztěkaný scénář, křeč v humorných, dramatických i "tvrďáckých" scénách ... Nechápu co "to" dělá na seznamu nejlepších westernů. ()

kaylin

Clint Eastwood ukazuje, jak moc mu byl western blízký, jak moc se na něj naladil a dokázal vytvořit postavu, která je většinou v souladu s klasickou představou spaghetti westernu, ale přitom už se celkově posouvá jinam a stává se něčím jiným, novým. Finále není v souladu s klasickým vyzněním westernu a jakoby se s postavou Walese měnil i žánr. ()

Maq

Film inspirovaný mordýřskými baladami z Divokého Západu. Hlavní postava psance Joseyho Walese je milióntou variací téhož charakterového typu. Je to obyčejný, pracovitý a zcela mírumilovný muž, kterého válka tvrdě postihla a naučila rychle střílet. Je psanec, prchá před vítězi a je ochoten, byť se přitom tváří jako Eastwood, pomoct dalším lidem, které na svém útěku potkává a kteří jsou tak či onak v nouzi. --- Protože všechny vedlejší postavy, s hezkou výjimkou starého Čirokíje, pouze chabě sekundují, a hlavní postava i zápletka jsou takto prosté, nemůžeme očekávat nic důležitého. Typický western. --- V rámci žánru se však sotva co dá vytknout. Postavy, ani vedlejší, neříkají pitomosti. Nejsme upatláni medem banalit a laciných citů. Dokonce dialogy obsahují častěji roztomilý humor než pitomý patos. Mezi westerny je tohle vlastně vysoko nad normu. Dobré. ()

YURAyura

Tento filmu musi byt ve statech Unie velmi popularni, preci jen se jiste s porazkou od Konfederace nikdy nesmirili, tak jako hlavni hrdina Josey. Na sve ceste, kdy se snazi uniknout vojakum a lovcum odmen na sebe postupne nabali velimi roztodivnou smesici lidi - mimochodem prave z tohoto filmu ukradl Jarmush stareho indiana do Deadmana - po statech, kde se setkava s povesti chladnokrevneho vraha, ktera ho predchazi a ktere docela casto pomaha ovsem vetsinou pod rouskou dobrych skutku. Film ve me vzbudil dojem, ze se jedna o skutecnou postavu, ale bohuzel jsem zadne prameny nenasel. To ale vubec nevadi, je to dobra podivana s drsnym Jesym, co prvni plive, a pak az teprv strili... ()

salalala

Velmi zvláštní western. Jsou tu fakt dobrá místa, místy zajímavé poselství a myšlenky, na druhou stranu tu najdeme hodně vaty. Myslím, že to Eastwoodovi ne zcela sedlo. Ten film by chtěl prostříhat a možná urychlit tempo. Akční scény jsou dobré, postavy indiánského náčelníka a indiánky jsou zajímavé, plivání velmi vtipné, taky některé hlášky. Škoda, že ten film je až příliš dlouhý a někdy i nudný. Nerad to dělám, neb Clint je můj oblíbenec, ale musím dát tři. Sorry, Mr, Eastwood. ()

Foma

Objektivně musim dát 4, subjektivně bych asi dal 5, protože film má skrytě tak pozitivní náboj, že mě to samotnýho překvapilo, zvlášť po drsnej první půlhodině. Ale s nástupem indiánskýho náčelníka (kterej je mimochodem úplně skvělej) se to přesunulo do spíše komediálně filosofický roviny (lehce filosofický), sem tam s náznaky dramatu, kdy už bylo jasný, že vše dobře dopadne. Nadhled taky rozhodně nechyběl. Docela perla. ()