jezurka42

4,5*. Z Colina se pomalu ale jistě začíná stávat Pan Herec. Fakt jsem mu všechno žrala. Julianne Moore, moje oblíbenkyně a další z jejích užasně zahraných rolí. Oba byli skvělí. O čem ten film ale byl? Film o tom, že člověk může vlastnit božský barák, supr auto, ale přitom to může být ten největší chudák na světě. Ne chudák, ale člověk, který když zůstane sám, pohltí ho deprese a už nechce žít. Ale když se najednou ukáže, že se najdou okamžiky štěstí, které by mohli pokračovat a narůst v opravdové štěstí, pohodu či lásku, už je moc pozdě, protože on se rozhodl ukončit svůj život...a víte co, já dám těch 5. ()

buchli

Na režijní prvotinu módního návrháře překvapivě neotravné. Na své si přijdou milovníci/ice mladých mužských/chlapeckých těl/očí - tyto nám totiž kamera očima hlavního hrdiny podsouvá neustále (i když ve druhé polovině filmu už tento prvek ztrácí na účinnosti a spíš ruší). Děj není moc originální a pointa se trošku ztrácí, ale herecké výkony stojí za to. ()

Scylla

4,5* Velmi citlivě a poutavě natočený film. Od prvního po poslední záběr vytříbené dílo. Obrazová stránka uchvátí, hudba zážitek podtrhne, třešničkou na dortu je eso filmu - prvotřídní Colin Firth. Spokojenost. ()

BoredSeal

Příjemná vizuální jízda s několika vyřčenými postřehy těžce osamělého hlavního hrdiny a s několika nevyřčenými. Vytříbený dobový styl je doveden k dokonalosti a Colin Firth s Julianne Moorovou ví, co dělají. Jen kdyby to bylo s laskavější stopáží nebo trochu odsypávajím tempem, ale to se s žánrem komorních dramat asi navzájem vylučuje. ()

Carlossss

Něco.. mi na tom nesedělo. Možná kdyby se šetřilo se sentimentální stránkou.. a Colin se celou dobu netvářil, jako by měl v prdeli zaraženou kyselou okurku.. pobral bych to líp. Vážně nevim, co si o tom mám myslet.. divný film. ()

berusche

Taková docela pěkná věc se z toho klubala. Bohužel, námět předčil výsledek. Snímek nedonutí, abyste se snažili přemýšlet nad tím, co vám chce říct. U dramatu smutné. Nepopírám, že herecké výkony za to nestojí, ale tak nějak jsem čekala o něco větší filmovou lahůdku. Samotný závěr to rozhodně nemůže zachránit. Tahle myšlenka mě za srdce nevzala a musím se přiznat, někdy jsem netrpělivě koukala na hodinky, kdy už bude konec. ()

easaque

+4* po čase jsem se vrátil k tomuto filmu, abych posoudil, zda opravdu patří mezi 5*srdcovky. Budu muset být tentokrát kritičtější, protože i když příběh i zpracování se mi líbilo stále, tak herecké výkony mi nepřišly tak přesvědčivé. Přesto musím i nadále doporučovat i přes smutný děj má v sobě hodně optimistického. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Gee.Rocks

Člověk by řekl, že by se měl každý držet toho svého. Pro Toma Forda to ale neplatí. Natočil propracované drama, které není přeplácané. Colin Firth exceluje, vcítíte se do jeho postavy George. Ale nechcete jím být. ()

Lischai

Intimní skica osamělosti a nepochopení. Vizuálně velmi krásné retro, ale tempo je pomalé, moc pomalé. Pokud na tento typ filmů máte krevní buňky, budete ho milovat, ale já jsem se vrtěl na židli a koukal po hodinách. ()

Aljak

Niekedy majú aj škaredé veci svoju krásu... Film, ktorý síce nezaujme svojou epickosťou, ale tá lyrickosť by sa doslova dala krájať. Naozaj úžasné monológy a dialógy, ktoré sa tiahli celým filmom na podklade témy straty milovanej osoby. Colin Firth opäť raz ukázal kus svojho hereckého umenia, no pochvalu si určite zaslúži aj Julianne Moore, ktorá sa tu síce ukázala len občas, no o to väčší záujem u mňa vzbudzovala. Škoda, že práve vzťah medzi týmito dvomi postavami nedostal viac priestoru, pretože práve tá časť filmu ma najviac oslovila. Alebo by určite oživilo tú prílišnú monotónnosť aj viacero scén zo školského prostredia - ten kúsok z prednášky bol taktiež jeden z vrcholov. No napriek toľkej chvále tá prílišná lyrickosť nebola až tak prospešná, teda aspoň pre mňa ako milovníka epických príbehov. ()

Martin741 odpad!

Fuj, to bola zase konina. Ze vladne v kinach a telkach hollywoodsky mainstream, je zalezitost dlhodobo znama. Ale ze v Hollywoode pise scenare aj kadejaky ambiciozny Down na hajzli na dvojvrstvy Harmasan pocas infekcnej hnacky, tak to mi je novina Hnoj : 0 % ()

laik_60

kto čaká homosexuálne obscénnosti, nech po tom filme ani nesiaha. K tomu by sa ani výborný Firth nesklonil . Je to film o bezradnosti nad vlastnou samotou. o strate a beznádeji na budúcnosť. Keď k tomu pridám tie nádherné židovské husle ... nedá mi ne filmu neudeliť plný počet bodov. Naviac .. ešte sa mi hrozitánsky páčil dom v ktorom profesor býval. :) ()

vykur!

"It takes time in the morning for me to become George, time to adjust to what is expected of George and how he is to behave. By the time I have dressed and put the final layer of polish on the now slightly stiff but quite perfect George I know fully what part I'm suppose to play." ()

dubinak

Od Single Mana jsem čekala něco docela jiného. Asi řeknu, že mě to trochu zklamalo, vzhledem k tomu, že jsem nedávno zhlédla Fordovy Nocturnal Animals a byla si jistá, že Single Man bude obdobně dobrý a artově plnohodnotný. Ten druhý faktor určitě splnil. Ve scénáři převládají spíše lyrické prvky, hodně se zaměřuje především na pocity a vnitřní monology jednoho gaye v depresi, který přišel o svého partnera a vyrovnává se s tím opravdu špatně a přemýšlí, jestli jeho život má ještě smysl. Zatímco jeho blízká přítelkyně v podání Julianne Moore vidí jediný smysl svého života v jeho osobě a ve víře, že spolu stráví zbytek života. Single Man je taková dost hluboká sonda do několika osamělých duší, které každý den hledají alespoň jednu věc, pro kterou stojí za to žít. Od příběhu jsem asi čekala opravdu něco víc, každopádně za vidění to stojí už jen kvůli tomu artovému retro vzezření a tomu, že vám nejspíše promluví do duše. ()

C0r0ner

Trochu obecně o filmech o buzerantech (proti kterým jinak nic nemám). Všichni se můžou posrat, jak jsou tyhle filmy politicky korektní a ti chudáčci najednou mají zastání a tak, nicméně když od toho odhlédneme a představíme si stejný děj naroubovaný na heteráky, zbude jenom příšerně unuděná, debilní a hloupá romantická sračka. S tím mám problém. 35% ()

danecek24

67. Zlatý Glóbus za rok 2009 - nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Colin Firth, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Julianne Moore, Nejlepší hudba - Abel Korzeniowski ()

Wormboy

Tom Ford zvolil velmi sikovny pristup k filmu, pricom v prevaznej vacsine mu na rozpravanie stacia obrazy a hudba (oba skvele), zostava tak vela nevypovedaneho a divak ma preto priestor na rozprudenie vlastnej fantazie a myslienok. Colin Firth je vynikajuci, no ani ostatni zucastneni nezaostavaju a nikto neposobi rusivym dojmom. Single man je kvalitnou existencnou dramou, ktora mozno na prvy pohlad toho vela neponuka, no pri lepsom preskumani a zamysleni, ktore vo mne presahovalo zaverecne titulky, je to film, ktory predsa len ma co povedat. 3,5/5* ()

agathon

Líbí se mi, že lehké "gay" vzedmutí hladiny domácích kin pokračuje. Nicméně se opět obávám, že ani tenhle film nedojde ocenění v tom smyslu, v jakém by podle mého soudu měl... Příznačná tomu, jak se nejspíš k Fordovu filmu postaví většina diváků, je už práce českého distributora, který nedokázal pro název film najít adekvátní český protějšek a bezradně se spokojil s názvem původním: Nezadal si s obecnou vlnou, kdy všechno s přívlastkem "homo" je tak trochu v kurzu, zároveň ale vlastně neví, jak svou akvizici účelně prodat, jak s ní pracovat mediálně a učinit z ní pro širokou veřejnost přesně to, čím opravdu je - nenápadným, neostentativním a vrcholně intimním zamyšlením nad tím, že se člověk rozhodne spáchat sebevraždu (a spíše mimochodem je přitom gay). Single Man je pro mě cenným snímkem přesně proto, proč pro mě byla ohromně cenným filmem Zkrocená hora - nedělá z "queer" situace téma samo o sobě, ale staví svůj příběh spíše na obecných (žánrových, dramatických) principech. Zkrocená hora fungovala skvěle v tom, že nijak neapelovala za to, že homosexualita není žádná "umělecká" podivnost, naopak byla zkrátka naprosto strhující romancí v nejčistším slova smyslu a uměla dojmout, ať jste byli nebo nebyli gay. Single Man zase velice soustředěně, s dávkou jemného humoru a současně nepatetické jímavosti, sleduje, co s člověkem udělá ztráta milované osoby, opět lhostejno, zda jste či nejste homosexuálně orientovaní. Je nevyhnutelné, že - zvláště pro heterosexuální část publika - film (podobně jako i Zkrocená hora) více či méně "natvrdo" téma homosexuality otevře, ale zůstane ve Vás jediná otázka: no a co? Orientace se tu neřeší, je jen součástí vnitropříběhových kontextů, podobně jako fakt, že hrdina je učitel, že měl i zkušenosti se ženami atd. V tom tkví velký rozdíl např. od Milka (ale vlastně i od, jinak blízké Zkrocené hory), který cele tematizoval samotný boj homosexuality (jako určité situace, vlastnosti, to je jedno...) s předsudky ne-homosexuality. Asi nejvíc mě na Fordově filmu tak zaujalo, že ani na okamžik nevezme do hry otřepané klišé podobně "emancipačních" filmů (nejen gay, ale např. i černošské komunity) - gay učitel v konzervativním školním prostředí na počátku šedesátých let v USA... Opravdu "queer" tak vlastně tenhle film asi není: těžko někoho pobouří či šokuje - pokud není skutečně idiot nebo fašista - a nijak zvlášť ani našinci nerozkryje složitost tehdejšího života homosexuálně orientovaného člověka. Může vás nanejvýš dojmout, resp. přimět, abyste si vážili lidí, které máte rádi, protože přijít o ně je tragicky snadné. A jen se bojím, že pokud se i za pár týdnů, či měsíců bude o Single Manovi stále mluvit, tak nejčastěji ve větách typu "Jo jo, oni to ti homosexuálové měli tehdy těžké..." No, oni asi měli, ale o tom Single Man přeci není! ()