Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

J.e.r.e.c

Na filmu jsou skvělé dvě věci. Za prvé, ten nápad, postavit hru sportovního týmu čistě na statistice. Za druhé, že je to podle skutečnosti! A to celkem přesně, při zběžné kontrole dle wiki jsem nenašel zásadnější faktické nesmysly. Což je zarážející zejména z toho důvodu, že zápletka je tou nejklišovitější, jakou si umíte představit: Charismatický hlavní hrdina dá dohromady partu loserů, které nikdo nevěří, a zpočátku se neuvěřitelně trápí, všichni je odepisují a dál... no, však to znáte. Ještě neuvěřitelnější je jeden konkrétní fragment související s historickým vítězstvím, to je fakt přesně jak z filmu s Kevinem Costnerem nebo Rocky Balboou! Mimochodem, o baseballu nemusíte vědět ani hovno (asi jako já), tenhle film stojí na dialozích a hercích. Brad Pitt i Jonah Hill jsou skvělí, ale je to Philip Seymour Hoffman, kdo si pro sebe krade každou scénu s grácií zloděje met s úspěšností nad 84.821%. A dobře hraje i Satch. Vzhledem k zasazení příběhu do skutečného světa mě nechtěně pobavila ta odtrženost od reality – generální manažer týmu MLB si povzdechne, že pokud ho po sezóně vyhodí, je středoškolákem bez diplomu, což je problém, protože by rád své dceři zajistil kvalitní studium. Říkám si, kolikanásobek platu průměrného Američana asi takový člověk pobírá? Deseti, patnácti? 75 % ()

syphoon

Jak jsem již několikrát psal, mám velkou slabost na sportovní snímky. Ať už se jedná o baseball, hokej, fotbal, či golf, vždy mě filmy emočně dostanou a pokud se jedná o skutečný příběh, pak to plastí dvojnásob! Miluji emoce, miluji sportovní vypětí a vždy se těším na převážně sladký konec :) Tento film pro mne skončil v momentě, kdy byl překonán hostirický rekord, to co následovalo dále už by se dalo shrnout do závěrečných titulků. Nicméně, skvělé udělané 75% ()

papadoce

Milujem športové drámy a budem to opakovať dokola. V tomto prípade šlo o dokonalý výber hercov a skvelé spracovanie. Je zas pravda, že film mal dve pasáže, ktoré mi prišli prázdne a zbytočne natiahnuté, čomu zodpovedá jedna hviezda dole, ale inak je to parádny príbeh. Brad zahraje úplne čokoľvek a dokázal to aj v Moneyballe, Jonah sadol do úlohy ako uliaty a vyhrať posledný zápas sezóny, hej to je sen každého. Kto videl Moneyball vyhral určite. Dobrá práca. ()

Čiban

Toto byl jeden z těch sportovních filmů, které opravdu můžu. Pitt byl skvělý a Hill (kterého moc nemusím) zahrál dobře a seděl mi tam. Sorkin zvládl scénař skvěle a po filmu Social Network si připisuje další velmi úspěšný film. K baseballu mám blízko asi tak jako k plavání, takže jsem nečekal, že se mi film bude až tak líbit. Nicméně mne opravdu chytl ten nápad a atmosféra. ()

Kellerman

Tam,kde mě strohá konverzační odměřenost The Social Network nebavila a připadala mi chladná,strhnul mě Moneyball i Sorkinův scénář naprosto nevídaným způsobem díky obrovskému množství emocí,které tentokrát nepřebije ani klasicky "sorkinovská" popisnost a posedlost daty.Strůjcem úspěchu je neskutečně živá režie Bennetta Millera,která Moneyball mění na strhující pocitovku a Brad Pitt,který si na své konto připisuje další roli,která jej posunuje daleko od mainstreamové úlohy krasavce a dívčího idola,rozšiřuje jeho herecký rejstřík a jasně si říká minimálně o oscarovou nominaci.Očekával jsem,že Moneyball je sázkou na jistotu.Ale že se mi dostane rovnou jednoho z nejlepších sportovních dramat všech dob,na to jsem připravený nebyl.A díky Bohu za to! ()

Eilem

7/10 Brada Pitta by som v takejto ulohe necakal ale na prekvapenie mi tam pasoval.Neviem ci som az tak moc narocny na filny kde hraju filmove hviezdy .. no cakal som trosku viac . Hlavne v pribehu . Hlavny dej fajn ale do detailov malo . Zaciatok spomaleny ... konice zasa prirychli. Hudba tu sa priznam som ani nejako nevnimal.A znova si mozeme dat otazku ci by film nemal o hviezdicku ci dve menej bez Brada Pitta. ?? ()

Bobris

Celkem nudný film o (pro mě) nudným sportu, ale s neuvěřitelně přesvědčivým Bradem Pittem který s věkem roste ve vynikajícího herce na kterého je opravdu radost pohledět. Pittovi tu slušně sekundují i další herci, nicméně pokud je na scéně on (což je vlastně vždy :D), tak z něho nespouštím oči a vychutnávám si postavu Billyho Beana. Scénář servíruje poměrně slušnou teorii analýzy hráčů, která věřím že může fungovat a nabízí i menší porci zábavy a vážnosti (scéna když příjde Billy do tělocvičny po prohře). Po skončení filmu jsem měl ale pocit, že mi tam něco chybělo. Nevím zda-li víc emocí, nebo jinačí závěr. Něco ale jo. 80% ()

dundy666

Naprosto klišoidní slátatina zajímavá jen z toho důvodu, že je natočena podle skutečné události. Trenér dá dohromady pár týpků a najednou jsou z nich celostátní hvězdy s absencí jakéhokoli záběru tréninku, či progresu. V podstatě z filmu vyplývá, že když vezmete borce se slušnýma statistikama a dáte je do jednoho týmu tak vám vyhrají mistrovství. Závěrečný zápas jsem si vyloženě užil, když jsem se dozvěděl jen výsledek a sledoval při tom emoční znásilnění v podobě trapných nicnevypovídajích úryvků. Samotné hodnocení 51% je už takhle dost nefér vůči nejméně desítce lepších baseballových filmů, ale přece jenom i nějaké ty světlé stránky tam byly. Stručně se dočkáte místo velkého očekávání ještě většího zklamání, kdy eskapáda vrcholení děje skončí v půlce filmu a pak už jen tupě civíte na bandu nadšenců. ()

coromoro

Dlhé, dlhšie , najdlhšie. Mňa ako baseballového laika tento film rozhodne neočaril, no kvalitu mu uznám. Brad tomu dal taký svoj osobitý šmrnc, ktorý však ťahal ku dnu Jonah Hill. Pre mňa je zmyslom každého športu to, aby bavil ľudí, avšak nielen tento film ukazuje, že už je to dlho iba biznis. Aj tak si toto dielo viem predstaviť o natočené o niečo precíznejšie , a hlavne s citom pre mimo amerického diváka. 70% ()

jafuska

Baseball jako sport nemám ráda, nerozumím mu, a ani nemám zájem mu nějak porozumět, chápu, že tento sport je pro Američany hrdost a pýcha, ale pro mě určitě ne,film, který není nijak nadstardantní, jak bych čekala, spíš průměrný, a jsem z něho docela zklamaná, herec Bradd Pitt není zrovna můj nejoblíbenější, ale rozhodně má kvality, na kterých se dá stavět, ale v tomto filmu je vidět, že hodně zestárl, a už to není jako dřív, jak ho znám z jiných filmů, spíš mě přijde, že se z něho stává rodinný typ a to mě k němu rozhodně nesedí, navíc v tomto filmu mu role prostě nějak nesedla, pro mě zklamání, takto si film nepředstavuji, no doufám, že příště bude lepší výběr a Brad si vybere lépe, rozhodně má navíc, než co předvedl tady, ()

Swayne

Veľmi zaujímavý snímok, ale priznám sa, nechytil ma až tak za srdce ako ostatných... podľa toho čo vidím tuto v komentároch. Bezpochyby je to veľmi zručná filmárska práca, skvelý scenár, réžia, Pitt v hlavnej úlohe atď, avšak mal som dosť problém orientovať sa v tom čo sa deje, kde sa deje, kto koho strieda a kto koho predáva kam atď... a to mi dosť vadilo. ()

Kliq

133 min som sedel ako prikovaný a čumel. Po skončení filmu som šiel na čsfd dal 5 hviezd a ako toto píšem stále mi prebieha celý film pred očami. ()

JohnnyBoy

Ten film přináší nečekaně neamerický brutálně cynický názor, že proti prachům se prostě bojovat nedá. A to se mi líbí. ()

miki68cz

Mladej Redford se zase vytáhnul ;-) Povedené, skvěle zahrané a být amík přidám další hvězdu. Dobrá muzika a skvělý Jonah Hill. Nerozumím baseballu, ale hezky se na to kouká. Doporučuji ()

Kopite

Nie ste fanúšikom športu? Nefandíte baseballu? Nevadí, aj tak si to pozrite! Toto je totiž film, ktorý diváka zaujme od svojej prvej minúty a svižné tempo v spolupráci s Bradom Pittom, udržia film na tejto vlne počas celého trvania (i keď práve rozmýšľam, či je ten pomalší záver plusom, alebo je práve naopak, na škodu). Nálepka „based on a true story“ tomu pridáva ďalšie zelené body, človek po dopozeraní nevie, či sa má skorej rozplývať nad skutočnosťou tejto udalosti, alebo nad tým, čo práve videl. Najlepší film roku? To neviem ...bolo to ale MAXIMÁLNE pôsobivé. ()

kubas369

Tak a ani já sám nevím co se mi na tomhle filmu líbilo, že mám nutkání to hodnotit docela kladně vždyť na první pohled je to tak hrozně nudnej a nezáživnej film o sportu o kterým vůbec ale vůbec nic nevím. Díky bohu, že to mu tak je jen na ten první pohled. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi