Odsouzené

• Slovensko Odsúdené
Slovensko / Česko, (2009–2010), 73 h 57 min (Minutáž: 46–66 min)

Hudba:

Martin Hasák

Zuzana Mauréry, Marek Ťapák, Gabriela Dzuríková, Elena Podzámska, Hana Gregorová, Judita Hansman, Zuzana Porubjaková, Juliana Johanidesová, Anna Javorková (více)

Série(3) / Epizody(86)

Zuzana Mauréry se musí naučit žít ve světě, kde platí jiná pravidla. Každý tu žije na vlastní pěst, přátelství se nenosí, respekt je třeba si tvrdě vydobýt...

Do ženské věznice přichází nová odsouzená, Eva. Jejíma očima prožíváme děj celého seriálu, poznáváme postavy, vztahy mezi vězenkyněmi, vedením věznice, bachařkami a dalšími zaměstnanci věznice. Eva je odsouzená za dopravní nehodu, způsobenou v opilosti. Málem při ní zahynul i její dvanáctiletý syn Filip. Manžel Roman se od ní odvrátil, jen její rodiče stojí při ní a snaží se obnovit proces. Roman nedovolí, aby Eva měla jakékoliv informace o zdravotním stavu syna. Jejich společnou firmu chce převést zcela na sebe. Co se vlastně odehrálo před tou nešťastnou dopravní nehodou? Eva se musí naučit žít a přežít v úplně jiném světě, než ve kterém dosud žila. Zde platí jiná pravidla, každý tu žije na vlastní pěst. Přátelství se tu nenosí. Respekt je třeba si tvrdě vydobýt. Šance, že člověka tohle peklo nezlomí, je mizivá. Každý chybný krok může být tím posledním. Eva se musí přizpůsobit, ale zároveň si chce zachovat svoji důstojnost. Dokáže to? A za jakou cenu? Dokáže srdcem poznat, která strana je ta správná, co je přátelství a co je past? Vězení je místem, kde má trest mnoho podob. (oficiální text distributora)

Arius

Ak by som mal byť úplne objektívny tak hodnotím tromi, no sú to tri hviezdy pri ktorých je dôvod na úsmev. Dá sa prakticky povedať že Odsúdené sú novým svetielkom nádeje,že slovenská produkcia už pôjde iba od méty k méte a tá tendencia kvality už bude iba stúpajúca.Je velmi cítiť ako sa D.N.A. snažili držať sa štýlu velkých zahraničných bratov, nemôžem tvrdiť že to bolo na škodu,ale občas to uberalo na autenticite. Odsúdené majú množstvo svetlých stránok, konečne sa dá konštatovať že na slovensku nevznikajú len telenovely plné klišé a s umelými dialógmi. Odsúdené majú seriózny príbeh, ktorého vývoj a formovanie je napínavé a zaujímavé. Ďalším dôležitým bodom sú postavy, skvelá psychológia postáv a výber hercov, na mňa zapôsobili najmä menej nápadné postavy Mottla,Kožku,Hansman či Porubjakovej. Je škoda len druhej série, tá je už prekombinovanejšia a podstatne slabšia ako jej predchodkyňa keď už začína dostávať mierny telenovelový nádych a je cítiť aj úbytok námetov. Zrejme jeden z najlepších domácich televíznych počinov uplynulých rokov. ()

jondoe

Po skonceni prvej serie idem na styri hviezdicky. Casti v tejto serii sa by sa dali rozdelit medzi lepsie a horsie, ale ani jedna nebola nudna. Trosku ma rozculoval scenar, ktory vzhladom na to, ze sa tento serial vysielal pred 22:00, musel byt tak trosku upraveny. V dalsich seriach by som uvital, keby sa vysielalo neskor a scenarista by mohol pritvrdit na dialogoch. Myslim, ze by to serialu pomohlo a stal by sa viac autentickejsim. Scenar vsak musim aj pochvalit za vyborne napisane postavy. Pacil sa mi pribeh Evy a velmi dobre bola napisana aj postava Grofky, do ktorej skvele obsadili vybornu Elenu Podzamsku. Nie vsak len ona skvelo hra. Dovolil by som si tvrdit, ze vsetky zenske postavy vo veznici, su vyborne zahrate a vysoko prekonavaju svojich muzskych kolegov. Napriklad Petrovy Kocisovi som jeho postavu neveril ani na chvilku a jedeny kto tam z hercov za nieco stal bol Pavel Kriz a Stefan Kozka v ulohe katara. Uz teraz sa velmi tesim na dalsiu seriu a som zvedavy ako sa budu postavy dalej vyvyjat. Je mi trosku luto ze postava madarky, skoncila tak tragicky, pretoze aj ona sa stala moju oblubenou postvou, ale zasa na druhu stranu to serialu prspelo a este viac sa dej zamotal. Celkovo vidil serial Odsudene ako velmi dobry a zaujimavy pocin ceskoslovenskej kinematografie a jeden znajzaujmavejsych projektov poslednych rokov. Na nase pomery je viac ako dobre. ()

BlackTom

Zatiaľ taký lepší priemer, čakám, čo bude ďalej. Rozhodne však celkom príjemné prekvapko ;) Obzvlášť taká G. Dzuríková v úlohe Magorky ma konečne presvedčila, že vie hrať aj niečo iné ako "Pipinku". ()

casioa.... odpad!

SK/CZ scéna od čiasť uvedomenia (či skôr myslenia) si, že aj naše TV (NE)vedia točiť seriály, pochopila, že nám tu chýbal "náš seriál z väzenského prostredia". A tak, sa našla TV---ako inak, HNOJ, ktorá tento strašný nedostatok, ktorý sme my-ľudia nevykrývali-odstránila. A my jej za to zamozrejme FAKUJEME! "Skvelé" herecké výkony všetkých zúčastnených, všetci do posledného "brilantne" nahláškovaní, "dych berúca" atmosféra, "nepredvídateľný" dej, twist doslova v každej časti, interiéry a exteriery známe zo všetkých ostatných sk/cz superseriálo-je to proste skvost. Fuck Off ()

RockChick

Na československé poměry velice solidní televizní počin. Uvádí nás do prostředí ženské věznice; do prostředí normálnímu člověku neznámého a tím pádem vcelku atraktivního. To je samozřejmě pouze ta slupka na povrchu. Život ve vězení je všechno jen ne atraktivní a ženy v něm každý den svádí jak boj s ostatními spoluvězenkyněmi a bachaři, tak boj se sebou samými. A že je to boj často na život a na smrt se tu dovídáme skoro v každém díle. Co se týče postav, nalezáme zde celou paletu rozmanitých charakterů. Od drzé Barbie, která marně vede boj se závislostí na drogách a při scháňce po fetu uvádí i ostatní odsouzené do ohrožení, po manipulativní a psychicky téměř nezdolnou Grófku a korunou všem postavám je Magorka, která svému jménu jen dodává čest. Většinu postavu divák může buď milovat, nebo nenávidět, nic mezi. Herečky své role tak zvládly, že jim věříte každou jejich emoci a každé jejich slovo.Ohledně rozdílu kvality u obou řad, dvojce dosti ubírá neustále techtle mechtle ohledně návratu Evy Kollárové do věznice. Když se s ní spoluvězeňkyně chtějí dát do řeči poprvé, a Eva na ně slovně zaútočí a pošle je do patříčných mezí, je to ještě zajímavé. Když se to samé opakuje ale už po desáté, asi v šestém dílu za sebou, divák jen obrací oči v sloup. Také bych vynechala scény z Bratislavy, zejména z Eviny rodiny. Scény z vězení totiž určitě rutinný nejsou a bez prostřihů do civilního prostředí by seriál rozhodně neutrpěl. Ke konci snad jen dodat, že se už těším na třetí řadu :) (+ parádní úvodní písnička od Kanyeho Westa) ()

borec999

Jeden z najoriginálnejších seriálov(prostredie ženskej väznice je filmármi dosť málo prebádané), aký sa objavil na našich obrazovkách. A áno, zase za ním stálo režisérske duo Šveda/Bebjak, bez ktorých by u nás asi nevznikol žiaden zaujímavý projekt. Zuzana Mauréry mi síce príliš nezapasovala do hlavnej úlohy(že je kvalitná herečka ma presvedčila až o niekoľko rokov neskôr v Učiteľke) a všeobecne pri hercoch alebo teda skôr herečkách, je treba pripomenúť že sme na Slovensku a tak sa bežne v seriáli miešajú fantastické výkony (Jaro Mottl ako kapitán Nemec či Jana Oľhová ako Gita Malecová) s nadpriemernými(Gabika Dzuríková a jej Magorka, Judita Hansman,Elena Podzámska), priemernými (Gregorová, Vágnerová) a podpriemernými (Vica Kerekes,Kočiš). Dej je na prekvapenie dostatočne atraktívny a aj vďaka viacerým vedľajším líniám dokáže udržať diváka na celý čas. Lepšie obsadiť rolu Evy Kollárovej, menej sa zamerať na dianie mimo väznice a dojem mohol byť ešte výraznejší. I tak však Odsúdené radím medzi jeden z najlepších seriálov, čo na Slovensku vznikli a ktorému sa v rámci možností slovenskej produkcie nedá príliš vytknúť. 80% ()

Janega

Pre mňa veľmi zaujímavý námet na seriál. Za prvú sériu by som dal aj 5 hviezdičiek. Dej v jednotlivých epizódach bol skutočne dramatický, napínavý a občas aj psychicky drásajúci. Herecké obsadenie skvelé, rovnako aj herecké výkony sú na slovenské pomery na vysokej úrovni. Bohužial, túto úroveň si dokázal seriál udržať len v 1. sérii. S pribudajúcimi sériami, novými postavami a príbehmi strácal seriál na kvalite. Až to skončilo len 3. sériou a dosť blbým koncom. Seriál mal potencial a mohlo vzniknúť aj viac serii, nanešťastie to tvorcovia spackalii. Hodnotím hlavne prvú sériu, inak by bolo hodnotenie nižšie. ()

Paity odpad!

Slovenská záležitost, která se snaží podobat seriálu s Chýlkovou ze začátku 90. let, u kterého už jsem zapomenul název. Kromě několika Češek to ale vůbec nezaujme a to je prostě málo. ()

LxLuthor

Na slovenské pomery výborné... Obsadenie aj atmosféra sú úžasné a párkrát som aj zabudol, že sledujem slovenský seriál. Ak nezoberiem do úvahy chabé scénáristické chyby ako strach z tvrdšieho slovníka - predsa len si musíme uvedomiť, že seriál má zobraziť niečo úplne odlišné a to sa mu darí aj bez vulgarizmov. Zatiaľ jedno z najpríjemnejších slovenských prekvapení... ()

Sagara

A idem na päť, doteraz totiž neexistoval slovenský/český seriál, pri ktorom by som sa nevedel dočkať ďalšej časti. Odsúdené takým seriálom pre mňa je, a ako to najlepšie z domácej produkcie si plné hodnotenie zaslúži. Najobľúbenejšie postavy (aj ich predstaviteľky): Nevada, Grófka, Brenda a Magorka (sa podobáš na tú z Trnavy čo som ju... e e e e e e) ()

Piri

Svetlo v tmavom tuneli slovenskej produkcie :) Scenár nie je najhorší, aj spracovanie ujde, ale zato vynikajúce herecké výkony. Jediné veľké mínus je lacné a nie príliš presvedčivé prevedenie. Keby viac popracovali na výprave a scenári, bol by z toho výborný seriál. Amíci by z tohto určite spravili trhák. Videné v 2009. ()

mira007

Prostředí seriálu vskutku originální po Přítelkyni z domu smutku. Vězení je takové barevné, veselé a čisté, takže trochu hůř uvěřitelné, nicméně mne to docela bavilo. ()

Furmi

Spomedzi kopy slovenských lacných seriálov typu Panelák a Kutyil sa zjavili Odsúdené, Odsúdené od začiatku zrobiť menší prelom medzi Slovenskými seriálmi. A tento prelom sa podľa mňa podaril na takú dvojku, niektoré diely sú úžasne po všetkých stránkach, niektoré sú zbytočné a niektoré nudné. Ale 4 hviezdy už len preto že je to konečne celkom pozerateľný slovenský serál. ()

werewolf69

Zo zásady dávam tým naši slovenským sitkomom Odpad!, v tomto prípade som urobil trochu kompromis. Aj keď je jasne že to je len ďalší brak, ktorý sa dokonca tvary že má úroveň. I napriek tomu sa nato rád pozerám, no ja neviem niečo na tom proste bude, možno práve ta Elenka Podzámska.:-) ()

Boomstick

Konecne sa po dlhsej dobe niekomu na Slovensku podarilo natocit kvalitnejsi a hlavne putavejsi serial ako tie nehorazne sracky ktorymi nas krmia.Dobra praca,dufam ze si to tu kvalitu udrzi aj v neskorsich epizodach ()

Bozvav

Herecky velmi dobře zvládnutá záležitost. Trochu překombinované, místy až nereálné, ale zajímavé. Za mne dvě hvězdy+ jedna za Magorku - ta byla naprosto dokonalá. ()