Indiana Jones a nástroj osudu

• USA Indiana Jones and the Dial of Destiny (více)

Na Oscara nominovaný Harrison Ford se ve snímku Indiana Jones a nástroj osudu naposledy vrací ve své ikonické roli pohotového a rafinovaného archeologa, aby prožil své poslední napínavé dobrodružství, které ho jako tradičně zavede do nejrůznějších koutů světa. (Falcon)

Davies182

Team MrHlad, bohužel. Indiana Jones je tak starej, že dvě a půl hodiny všem jen ujíždí. Ve vlaku, na koni, na motorce, v autě i na lodi. Už si chudák stařík ani pár desítek metrů nezaběhá, a mně je z toho smutno. Aspoň že ty šťavnaté rány pěstí pořád zní tak dobře, a vykrádání hrobek má taky ještě kouzlo. Zbytek docela bída. Konec měl přijít dřív, i když o nedůstojnosti se naštěstí také mluvit úplně nedá. [Cinema City Slovanský dům] ()

Jacinda

Na Indym (a vlastně všech filmech typu Lara, Lovci pokladů, Šifra atd) se mi vždy nejvíc líbilo to luštění záhad a historie. Člověk se něco přiučil, podvědomě hledal na podlaze pattern nebo skrytou páku na sloupu. Škoda, že v dnenší době se už tohle asi nenosí. Film je zbytečně dlouhý, plný mnoha stejných honiček, jež v určitou chvíli působí dokonce jako parodie. Hlavní postavy jsou až na Harrisona a tu detektivku z CIA otravné a protivné. Obzvlášť "Vombatku" jsem nemohla vystát. Tahle voke marry sue ala lara croft provádějící sportovní výkony jako prvotřídně školený agent byla fakt špatná. Naopak Banderase jsme si užili asi tak 5 vteřin, jeho konec byl debilní (vůbec množství mrtvol je zarážející, to už je jak Angelica. Být kamarád Indyho znamná chcípnout?) a herecké jméno asi mělo nalákat. A to vše jen proto, že scénáristi nedokázali lépe vykreslit zlouna a jeho mini zlouny a tak to řeší klasikou: někoho zabijí a diváci je pak nebudou mít rádi. Nepomohlo tomu ani přehnaně řvoucí kino, takže mě můj 6 měsíční budoucí syn kopal v břiše asi hodinu v kuse, protože "tichých" scén jsme si užili bohužel málo. A poslední zklamání přišlo na konci, kdy opravdu skvělá scéna byla zbytečně rychle ukončena. Staré Řecko by si zasloužilo minimálně 10 minut navíc a méně naprosto nesmyslných keců Heleny. Tak nějak to dokonale shrnul pohled "mistra" který na její proud slov jen nechápave zíral. Já také... Suma sumárum se jedná o kvalitné béčko se skvělým Harrisonem (i hezky omlazeným), které nabídne silnou dávku nostalgie. Kdyby ubralo na akci a nahradilo ji archeologií a šiframi, bylo by to na 5*. ()

D.Moore

Kdo minule rozdýchával létající talíř, tomu může na konci pátého Indyho nepěkně zaskočit, ovšem pro mě byl právě konec možná tou nejzajímavější částí. Film rozhodně není špatný, ale citelně, zásadně mu chybí tvůrčí vklad Stevena Spielberga. Nechci říct, že by Indianu Jonese nemohl točit nikdo jiný než on, ale nemůže ho nejspíš točit někdo, kdo to neumí udělat zábavně. Spielbergova vize, nápaditost, smysl pro napětí i pro humor, schopnost promyslet scény do nejmenších detailů a podat je přehledně... Nic z toho James Mangold bohužel asi (tak dobře) nedovede. Spielbergovskou atmosféru se snažil navodit hlavně ve výborné úvodní scéně (v níž digitální Indy, ročník 1944, vypadá takřka bezvadně, ovšem hovoří o desítky let starším hlasem a když se v jednom záběru rozběhne po střeše vagonu, je animovaný skoro jako Woody z Toy Story), a pak už spíš ne. Ne že by se na to nedalo dívat, ale nedívá se na to s tím úsměvem. A odlišný přístup je znát i na práci s výbornou hudbou Johna Williamse, která je u Spielberga obrazu rovnocenným partnerem, zatímco tady ho spíš podpírá. Celou dobu jsem si zkrátka říkal, jak by to asi vypadalo, kdyby tenhle film režíroval Steven Spielberg. Vzpomínáte si na tu ani ne pětiminutovou scénu z Království křišťálové lebky, která začíná rvačkou v baru a změní se v auto/moto honičku na silnici a v kampusu? Vlastně ani jedna scéna z Nástroje osudu není tak dobrá, a to je děsná škoda, protože jinak je tu všechno, co tu být má. Harrison Ford pořád hravě prodá každý pohled, každou suchou hlášku, každou emoci, Phoebe Waller-Bridge je kouzelná, Mads Mikkelsen je sice asi nejslabší záporák ze série, ale když ona ta laťka byla tak vysoko... Nakonec nejdůležitější myslím je, že chci Indianu Jonese a nástroj osudu vidět znovu.____P.S. Napodruhé, když už člověk víc, co (ne)čekat, to bylo ještě lepší. Pořád ne skvělé, ale už bez velkých rozpaků. ()

MrHlad

Už asi dvě hodiny mi v hlavě zní ta slavná melodie od Johna Williamse. A ne proto, že bych si pátého Indyho tak užil, spíš kvůli tomu, že mám chuť pustit si první tří díly. Pětku už si nepustím nikdy, tím jsem si téměř jistý. On to není úplně špatný film, což se dalo říct i o čtyřce, ale prostě tam „to“ není. Nového Indyho hodně táhne Harrison Ford a snaží se opravdu ze všech sil, jenže na to zůstal sám. Nohy mu podráží vlastně téměř všechno ostatní. Pátý Indy je vizuálně nehezký a v některých momentech regulérně odpudivý, hlavně má však nudný příběh plný nudných postav a především záporáci jsou partou nezajímavých bambulů, z nichž nejde strach a Mads Mikkelsen se celou dobu tváří, že začne za půl minuty brečet. Samotné hledání pokladu vedoucí k hodně divnému (a ještě o něco ošklivějšímu) finále se navíc skládá především z rutinních honiček, protože někomu došlo, že nemůže nechat osmdesátiletého Forda pobíhat po place a dělat akční vylomeniny. Mangold to všechno režíruje beze snahy o invenci a výsledkem je přinejlepším obstojné řemeslo někde na úrovní dvojky Lovců pokladů a malý kousek nad Uncharted, což pro tuhle sérii rozhodně není pochvala. Chybí tomu styl, nápaditost a očividná radost, která provázela první tři a částečně vlastně i čtvrtý díl. Produkt bez duše. ()

TheDarKnig

Ano. Pěkná rozlučka. Závěr příjemně dojal a to dokonce nadvakrát. Naneštěstí i v případě pátrání po "nástroji osudu" ale znovu chybělo to kouzlo opravdového velkého a poctivého dobrodružství jaké jsem vždy pociťoval při původní trilogii. Nepomohl ani návrat k tradičním a tolik divácky vděčným nepřátelům, doba se prostě změnila, jejich čas na výsluní pominul a navíc, ačkoliv na jednu stranu kvituji rozhodnutí udělat tentokrát trochu jiný typ protivníka, to s ním nedopadlo asi tak, jak bych si přál. Byl možná právě kvůli tomu rozhodnutí nakonec až příliš nevýrazný a utlumený (mrzí o to víc, že ho hrál tak dobrý herec jako Mikkelsen). Scénář každopádně rozhodně byl tematicky promyšlený a celý příběh byl hezky protkán motivy neúprosnosti plynutí času, nezvratností činů a událostí a stárnutí a v rámci toho se tak naštěstí přistupovalo i k samotnému Indymu, jeho zapojení do děje i charakternímu vývoji, takže prakticky nic nikdy nepůsobilo pitomě a nevěrohodně (naopak jsme na těchto základech dostali jednu z nejsilnějších sebereflexí starého unaveného hrdiny za dlouhé roky v noční scéně na lodi). Kde naneštěstí scénář už až tak dobrý nebyl a působil více než jednou až příliš videoherně a taktéž nataženě, byly akční sekvence. Což je, jak asi uznáte, u této série docela mrzuté. Už hned ta první (přes příjemný fakt, že ještě jednou vidíme doktora Jonese na vrcholu jeho sil a CGI obličej nijak ze zážitku nevytrhuje :) byla zbytečně dlouhá a působila velmi jako něco, co by se dalo vidět v Call of Duty či podobných válečných videohrách. Prostě klasická efektní scéna (set piece), která má diváka vyčerpat náhodnými, rychlými změnami kulis a přehnanou bombastičností, ale často se nedbá příliš na návaznost nebo vnitřní logiku (tu odnikud zničehonic padne bomba apod.). Protože toho si přece divák zahlcen vjemy nevšimne nebo nad tím mávne rukou. Téměř úplně stejnými problémy trpěla i akce v Maroku, jen tady se vytratilo i to atraktivní prostředí a noční tma, kryjící CGI, takže zbyla jen opravdu nekonečná vyčerpávající honička uličkami, kde se už na nějakou logiku a zemitost nehrálo vůbec. A navíc, co je nejhorší, téměř úplně chyběly i nějaké zábavné nápady a ten klasický fyzický/morbidní humor (zhrzený marocký mafián budiž čestnou výjimkou). Spíše jsem si tak místo akce hledal cestu k postavám kolem Indyho a ani v tomto případě mi to rozhodně scénář neulehčil. V první části filmu dosti nesympatická, neustále cynická a posměšně se chovající zlodějka naštěstí na rozdíl od nezajímavého padoucha prostřednictvím dobře napsaných interakcí prodělá vývoj správným směrem k vzájemnému respektu. V o něco menší míře to platí i o jejím mladém, podobně naladěném sidekickovi. Trochu větší problém je, že to je z postav, které měly nějaký prostor a vývoj, asi vše. Takže abych se vrátil zpět na začátek, i když jsem si film ve finále užil zřejmě zejména kvůli citovému vztahu k sérii a samotnému Indymu/Harrisonovi Fordovi, celou dobu toho dost chybělo. Věci, které by opravdu udělaly z jeho posledního dobrodružství film, ke kterému se budu chtít vracet. V osobní rovině byl závěr krásný, využití mysteriózního artefaktu efektní a efektivní (srdce každého historika a historicky pozitivního člověka musí v ten jeden přesný moment zaplesat) a dramatický oblouk tematicky fungoval, no zároveň chybělo celému filmu větší srdce, větší chuť do života. Scénář se více než jednou opíral o berličky a zrovna před koncem se opřel o jednu opravdu velkou, CGI z akce odstranilo značnou část té příjemné fyzičnosti a reálnosti, s postavami se trochu experimentovalo (což může být fajn), ale trvalo kvůli tomu déle najít si k něm cestu (a někdy to nevyšlo vůbec, což není fajn). A stopáž byla zbytečně nafouklá nudnými akčními sekvencemi bez opravdu funkční odlehčenosti a zábavnosti. Lepší 3. () (méně) (více)

• Harrison Ford kategoricky odmietol, aby jeho postava bola preobsadená niekým mladším. Povedal: "Ja som Indiana Jones. Keď tu nebudem, ani on tu už nebude." (Arsenal83)
  • Scénou, kde je Indiana Jones (Harrison Ford) probuzen skladbou „Magical Mystery Tour“ od skupiny The Beatles, chtěli tvůrci upozornit na děj filmu, na magickou mysteriózní cestu, o níž se v písni zpívá. (jajo161)
  • Děj filmu se odehrává v roce 1969, ale Hauke (Olivier Richters) používá samopal MAC 10, který se vyráběl až od roku 1970. (JohnSmith)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

26.07.2023

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

Nové Mission: Impossible začalo jako Indiana Jones

16.07.2023

Po mizerných příjmech Flashe, Mezi živly a pátého Indiana Jonese se očekávalo, že na záchranu, podobně jako loni s Top Gunem, přispěchá Tom Cruise s Mission: Impossible Odplatou - První částí. Teď má… (více)