Archer

USA, (2009–2023), 53 h 53 min (Minutáž: 21–65 min)

Tvůrci:

Adam Reed

H. Jon Benjamin, Judy Greer, Chris Parnell, Aisha Tyler, Jessica Walter, Jeffrey Tambor, George Coe, Maggie Wheeler, Adam Reed, René Auberjonois, Joan Van Ark (více)

Série(14) / Epizody(143)

James Bond není jediným agentem pod sluncem, dalším takovým bojovníkem je Sterling Archer. Atraktivní agent slavné tajné služby ISIS. Avšak Archer není jen tak obyčejným agentem. Místo toho, aby neustále zachraňoval svět před zničením, raději utrácí většinu prostředků z konta přiděleného k čerpání při plnění misí za alkohol, stylové oblečení a hlavně za luxusní lehké děvy. Vše mu prochází jenom díky tomu, že jeho matka je šéfkou celé tajné organizace ISIS. (oficiální text distributora)

geimz

Hodnotenie po 7. sériach: 70% Archer začal v prvej sérii ako jednoznačné osvieženie žánru, a to či už kreslených seriálov alebo špiónskej komédie. Bohužiaľ doplatil na to, na čo väčšina seriálov - nekonečné naťahovanie. Po najnovšej sérii to so seriálom vzdávam, pretože mu definitívne došiel dych, už neponúka ani tých pár vtipných momentov, ktoré boli prítomné v sérii 5 a vyššie. S daným žánrom sa už nedá zájsť niekam ďalej a byť stále originálny alebo vtipný, fakt, ktorý siedma séria dokázala takmer dokonale. ()

Bingos

Zbožňuju Sterlingův charakter. Archer je něco jako mix mezi Hankem Moodym, Benderem B. Rodrigezem a Petrem Griffinem, a dělá co může snad jen proto, aby parodoval všechno co mu přijde pod ruku, v čele pak samozřejmě se špionážními filmy a obdobím studené války. Zaměstnanci agentury ISIS jsou pak přehlídka těch nejujetějších, na alkoholu, sexu, drogách a jiných fetiších závislých individuí, kteří v nekorektnosti a bourání všech tabu za Sterlingem ani trochu nezaostávají. Tenhle bizarní nevyspěle dospělý humor, který podpírá hromada running gagů (kam se hrabe HIMYM, na tohle se vyloženě vyplatí dívat popořadě), se mi brutálně trefuje do noty, takže po chvilce, než jsem se trochu rozkoukal a dostal se na jeho vlnu, nadšeně Archerovi napaluji absolutní hodnocení a pěstuju si závislost (seriál se vyplatí sledovat tak do šesté série) ()

kulyk

Zásadní informace - nehodnotit a ani nepřestat sledovat po prvním dílu. Během druhého již zpozorníte - a od třetího se začnete spokojeně tlemit. Vhled do zvláštního houmra tvůrců potřebuje svůj čas. Seriál je obzvláště vhodný pro kvalitní angličtináře, protože kadenci hovoru či břitkost jazyka titulky nedokáží vystihnout, případně vy nestíháte čísti je. A bykoz já ingliš docela gud, ale not zas tak veryvel, sem fpyčy. ()

MCZ

První čtyři série naprosto super. Kulometné dialogy a vůbec slušné ratio gagů ne na epizodu, ale spíše na minutu. A k tomu občas opravdu našlapané akční scény. Nevyhnutelně ale muselo dojít k únavě materiálu, i tak se ale pátou až sedmou stále drží (a ta sedmá je opravdu dobrá). Pak se ale tvůrci kdovíproč rozhodli ne pro jednu, ale hned pro tři sezóny odehrávající se ve snech a jen tak mimochodem přitom zahodili to nejcennější, co měli - ustavené charaktery a jejich vzájemnou chemii (v těch snových se totiž přizpůsobuje dle potřeby). Zatímco ve starších sériích byly obvyklé skvělé tématické epizody (nebo dvou/troj díly), tady se takový nápad roztáhne přes celou jednu sezónu a podle toho to taky vypadá. Vtipy tak dva za díl a celé se to nějak hrozně moc vleče - dokoukal jsem jen pár dílů a mé hodnocení seriálu se na ně nevztahuje. Snad ta chystaná jedenáctá (a asi už poslední), která se má vrátit k původní časové ose, seriál nějakým důstojným způsobem zakončí, protože si to Archer určitě zaslouží - dá se říct, že patří mezi průkopníky odvážnějších animovaných seriálů pro dospělé, a pomohl tak vyšlapat cestu pro všechny ty Ricky & Morty, Bojacky a další. Jen škoda, že tvůrci zbytečně ztratili tři roky a spolu s nimi i podstatnou část fanouškovské základny. El Secuestro, Heart of Archness, El Contador, Lo Scandalo, The Honeymooners. 9/10 ()

Pajky3

1. série Když mi byl Archer před lety doporučován, dostalo se mi zhruba takovéto reference: "Je to jako kdyby byl Charlie Sheen animovanej a hrál Bonda." Nechal jsem to nějaký čas odležet a nyní musím říct, že to zas tak špatné doporučení není. Sterling Archer je totiž opravdu neobyčejný agent. Děvky, chlast, vulgarita no a potom i nějaká ta akce, to je náplň v podstatě každého dílů. Po první sérii sice stále nevím, co si myslet, ale uvidíme, co přinese další. Cítím, že tady si budu muset zvykat o něco dýl. Animace je trochu jiná, ale člověk si na ní taky časem zvykne. Určitě to, ale není seriál, který sedne každému. 60 %  2. série Archer rozhodně patří mezi seriály, na které si musíte trochu zvyknout. Mě to trvalo zhruba jednu sérii a od druhé už se vážně dobře bavím. Postavy jsou děsné, v tom zábavném slova smyslu. Těžko říct, která z nich je nejujetější a nebo těžko o některé prohlásit, že je vlastně normální. Vrcholem této série byl závěr. A rozhodně budu koukat dál, protože věřím, že po zvyknutí na postavy to bude lepší a lepší. 70 % 3. série Jsem u třetí série a první tři slova co mě napadají jsou: nekonvenční, vulgární a originální. Bavím se pořád čím dál tím líp. Úvodní trojdíl byl úžasnej a závěrečnej dvojdíl stejně tak, samozřejmě i to, co bylo mezitím mě bavilo. Jak jsem říkal, po zvyknutí na postavy je to pořád lepší a lepší. Takhle ujetej a zároveň vtipnej humor se hledá jen těžko. Jsem zvědavej, co si Sterling Archer schovává do čtvrté řady. 80 %  4. série Ano, rozhodně se něco ponechalo i do čtvrté série a já se opět mohl bavit. Budu se muset opakovat, tenhle nekorektní, absurdní a nekompromisní humor mě prostě baví. Chtělo to čas, ale teď si v tom vážně libuji. Na závěr přišel opět fajnový dvojdíl a jsem opět zvědavý, co čeká v příští sérii. Tentokrát to sice bylo o trošku slabší než předchozí série, ale pořád hodně solidní podívaná, která baví. 75 %  5. série Pátá řada přichází s jiným stylem. Nejsou epizodní zápletky, místo toho přichází Archer: Miami Vice, ve kterém se jeden příběh táhne přes celou sérii. A za mě to je rozhodně plus, protože se neztrácí čas vysvětlováním. Příběh o tom, jak po násilném ukončení špiónské činnosti dojít přes obchod s kokainem a zbraněmi zase zpátky k povolení špiónské činnosti. To vše samozřejmě velmi neortodoxními metodami. Bavím se skvěle, pro mě to byla zatím nejlepší řada. Postavy jsou originální a neskutečně ujeté a tím mě mají ve své hrsti. Archer, který má největší hrůzu z krokodýlů a nejvíc obdivuje tygry nebo Lana, která se za každou cenu snaží zůstat nad věcí, ale i všichni ostatní Malory, Krieger, Cyril a Pam s Cheryl. Každý z nich má něco do sebe a každý má to svoje, čím dokáže pobavit. Zatím to byla super jízda a těším se na šestou řadu. 85 %   6. série Jak jsem se na uřvaného Archera a šestou sérii těšil, tak odcházím spokojený. Dostal jsem dvojí dávku specifického humoru, kde vedlejší role hrají tajné mise, které samozřejmě nikdy nedopadnou tak, jak je plánováno. Tentokrát se často na scénu dostává potomek Archera a Lany. Tohle je seriál, kde bych určitě rád víc než 13 dílů na sérii, ale pokud těch 13 bude pokaždé bavit jako teď, tak budu spokojený. Už se těším na sedmou řadu a to hodně. 85 %  7. série Sedmá série přináší opět změnu prostředí a přichází s Figgis Agency, další důkaz, že s Archerem a jeho partou nuda opravdu nehrozí. Víceméně se opět jedné a jeden navazující příběh a pro změnu člověka skvěle baví. I přesto, že je konec trochu matoucí a očekávání prodloužení na další série bylo napínavé. Škoda, že za rok bude menší počet dílů, ale věřím, že kvalita bude stále stejná.  8. a 9. série Osmá a devátá řada jsou si hodně podobné, ale zároveň jsou úplně jiné. Já vím, nedává to smysl. Ale obě se odehrávají během Archerova kómatu po zranění, které utrpěl v závěru předchozí řady a tím jsou si podobné. Jiné jsou tím, kde se příběh odehrává. Osmička přináší noirový příběh v kterém se Archer představí jako soukromý detektiv a upřímně mě tolik nebavil. Za to devítka bavila hodně. Danger Island přinesl ten starý, dobrý, ujetý humor. Doufám, že i ta příští se povede, nakouknutí do vesmíru pobavilo. 10. série Archer je pořád v bezvědomí, ale to nám nebrání v tom, abysme si v desáté řadě užili jeho vesmírná dobrodružství, i když tentokrát místo celosériového příběhu dostáváme několik jednohubek. S posádkou lodi jsem se bavil dobře a jsem vlastně zvědavý na to, jak to bude pokračovat vzhledem k závěrečnému probuzení. 11. a 12. série Jedenáctá řada začíná tím, že se Archer konečně probouzí z komatu a připravuje se na návrat do "běžného" života. A pořád je to překvapivě vtipné. Na konci dvanácté řady nás pak bohužel musela jedna z postav opustit. Vážně jsem zvědav, kam až to Archer dotáhne, protože i po tolika letech je to pořád zábava. 13. série Archer je zpátky a snaží se vyrovnat s odchodem Mallory, a i když je to pořád slušná zábava, tak tomu trochu chybí šmrnc. To je trochu škoda, protože kdyby měl Archer skončit, tak by bylo fajn, aby to skončila skvělou sérií. 14. série - Co napsat k rozloučení po čtrnácti sériích. Archer byl skvělá zábava, která sice neskončila na svém úplném vrcholu, nicméně i tak to s ním byla zajímavá jízda až do konce. H. Jon Benjamin a jeho hlas mám tak zarytý do paměti, že se ho asi už nikdy nezbavím. Závěrečný film dává vzpomenout na ty nejlepší časy a rozhodně na celý seriál nebudu vzpomínat ve zlém. () (méně) (více)

• V časopisech, které postavy v seriálu čtou, jsou obvykle naznačené zápletky budoucích dílů. (Tom Riddle)
  • Ve 3. sérii ve 4. epizodě s názvem „The Man From Jupiter“ se objevuje postava Burta Reynoldse, kterou i sám namluvil. (Rominator)
  • 1. epizoda 4. série byla tzv. "crossover". Archer se po ztrátě paměti oženil s Lindou, která má 3 děti, mají spolu bufet s burgery a nechává říkat Bob. Seriál tím poukazuje na animovaný projekt Bob's Burgers (od r. 2011), s nímž má společného dabéra hlavní postavy H. Jona Benjamina. (Agita)

Seriálové popravy a znovuzrození

Seriálové popravy a znovuzrození