Království zvěrstev

Animal Kingdom

Kráľovstvo zverstiev

Drama / Krimi

Austrálie, 2010, 113 min

Na snímek jsem se docela těšila, už jen proto, že v něm hraje Ben Mendelsohn, jehož jsem objevila tam kdesi "Za borovicovým hájem" a nějaký čas na to mi ukázal, kdo je ta pravá "Hvězda kriminálu." Joela Edgertona jsem si zase zalíbila ve Válečníkovi. Ale Animal Kingdom mě tak trochu zklamalo. Děj mi přišel jaksi nezáživný a poté, co hned ze začátku postavu Joela odprásknou, u mě zájem klesl ještě více. Nějak mě to nebavilo. Připadalo mi, že se tam všichni pořád jen válí a nic pořádného se vlastně neděje. Chybělo mi tam něco, co by příběh nějakým způsobem trochu (pořádně!:) rozhýbalo. Bylo to takové... statické:) A navíc mi přišlo, že se... to... hrozně... táhne... Potenciál Království zvěrstev rozhodně má, ale jaksi zabředl do monotónnosti a nezajímavosti.(16.8.2015)

Gangsterka po klokansku. Nijak extra zábava, prkenní herci a především příšerná australská angličtina! Tedy, nechci říct, že všichni australané mluví jako reportéři CNN, v podstatě jsem si toho všiml až u Farscape, kde slečna Xena a slečna Šmoulinka mluví opravdu hrozně. Když se stala ta věc s tou přítelkyní (tomu se říká chytré vyhnutí se spoileru) chtěl jsem tam vrazit přes obrazovku a utrhnout všem kulky.(10.2.2011)

Tohle je moc "příjemné" překvapení roku!!! Pomalý scénář, režie i kamera dávají snímku spolu s geniálně mrazivou hudbou neuvěřitelně zvláštní a neotřelou atmosféru, která jakoby odrážela pocity a povahu ústřední role. Jackie Weaver a její nominace na oscara je naprosto na místě. Tak takovou máti už jsem dlouho nezažil. Pak je tu ještě jedna role, která razí na plátně jako zlatá velryba v bazénu. Ben Mandhelsohn... Jeho psychopat mi po celou dobu naháněl takovým způsobem husí kůži, že by obstál v síni slávy podivných psychopatů, ale i v kdejakém béčkovém hororu. Tak o tomhle padouchovi se spoustě filmům může jen zdát. Jeho oči v mnoha scénách, ať už s dialogem či bez něj, říkaly mnohem víc, než vražedné zbraně či slova. Bravo! A spousta kritik tady jako např. nejmenovaný odpad je opět důkazem jediné věci... Že na CSFD může hodnotit kdejakej retardovanej imbecil. Škoda. Táhne to tyto stránky i dobré filmy ke dnu. Hřebíkem do rakve je pak egocentrický imbecil Verbal, který ještě alibisticky dodává, že je slaboduchý :-) Idioti jsou holt všude.(14.2.2011)

Ufff, to bylo mírně řečeno hodně pomalé. I když se děj vlekl, tak ve vzduchu viselo permanentní napětí. Film plný sviní. Najít kladnou postavu se zdálo celou dobu jako nadlidský výkon. Zákon berou do svých rukou všechny strany, a tak ,,J" zjišťuje, že vybrat si není vůbec jednoduché...až se stane něco, co ho přiměje konečně jednat. Závěr výborný. Nejvýše však hodnotím skvělý výkon Jacki Weaverové, plíživou kameru, co se umí ladně proplétat a tu a tam zastavit (scéna zatýkání, kdy si Weaverová v popředí máčí čaj, je mrazivá), a temnou hudbu, která nevěští nic dobrého...(17.10.2015)

Na to pomalé tempo jsme si nemohl zvyknout a proto hodnotím "pouze" třemi hvězdami. Avšak musím na druhou stranu říct, že Animal Kingdom je zajímavá, australská gansterka odehrávající se v rodinném drogovém klanu. Režisér, který si tento debut i napsal začíná záběry na sochy a kresby lvů. Dostáváme se tak do džungle práva a pořádku v příměstké části Melbourne. Mládě J Cody (James Frecheville) přijde o svou matku na předávkování heroinu (šokující scéna bez zájmu) a je tak hozen do jámy lvové, když se přěstěhuje k babičce a jejím třem synům. Ta je na své děti hrdá, i když páchají všichni zlo a navíc je každý povahově diferenciální, jako by byli z jiné krve. Relativní absence přestřelek a automobilových honiček pomáhá filmu budovat a udržovat náladu prohloubené hrůzy a proměnu hlavní postavy (a vlastně i všech ostatních). Až se z nás všech stanou zvěrstva.(5.2.2011)

• - Scénárista a režisér David Michôd napsal roli Janine Cody přímo pro Jacki Weaver. (Othello)

• - Režisér David Michôd byl barvitou kriminální scénou města Melbourne fascinován po dlouhých 9 let, během kterých postupně scénář k filmu připravoval. Materiál pro film začal shromažďovat hned po svém přestěhování a zdrojem mu byly mimo jiné i místní noviny a černé kroniky. (darek kartac)

• - Film drží rekord v počtu nominací na ceny Australského filmového institutu. Celkem jich bylo osmnáct. (Othello)