Gravitace

• USA Gravity (více)

Jednoho dne vyšle NASA na oběžnou dráhu planety Země raketoplán Explorer. Cílem mise je instalovat do Hubbleova teleskopu nové systémy. Velitelem výpravy je zkušený veterán Matt Kowalski, který má nalétáno asi dvacet let a toto měla být jeho poslední mise před odchodem na odpočinek. Další členkou posádky je cílevědomá doktorka, ale nepříliš zkušená astronautka Ryan Stoneová. Během výstupu do volného prostoru se ale stane nečekaná katastrofa. Posádka se díky neuvážlivému odstřelu porouchaného ruského satelitu dostane do roje trosek. Ten zničí raketoplán a přeruší jeho spojení s pozemským řídícím střediskem. Oba astronauti se ocitají sami ve vesmíru, odkázáni jeden na druhého. Nesourodá dvojice pluje nekonečnou temnou prázdnotou a snaží se dostat k nejbližší ruské vesmírné stanici Sojuz. Kyslík jim pomalu dochází a oni zoufale a z posledních sil bojují o svou záchranu. (TV Nova)

Boogeyman

V kině bych dal asi pětku, ale doma mě ta technická stránka tolik neuchvátila (asi jsem podle ohlasů čekal ještě něco víc) a zbytek pak není nějak extra výjimečný. Taky mi občas něco fyzikálně / logicky nesedělo, ale radši budu držet pysk, ve vesmíru jsem fakt ještě nebyl. ()

Madsbender

Neverte tým vyhypovaným rečičkám. Gravitácia je iba technicky dokonalá do enormných rozmerov nafúknutá (d)efektná bublina a promenáda popri mori klišé s priemernou dýchavičnou Sandy Buldog (ktorá si moje sympatie nikdá nezískala a už asi ani nezíska). George Clooney si tam poletuje dohromady asi pol hodinu, potom v scéne sršiacej patetickosťou na všetky strany odletí "do nekonečna a ešte ďalej", a je šlus. Nasledujúca polhodina je škandálna nuda, behom ktorej nám raz Cuarón umožní pokochať sa výhľadom na Sandine bobule a výplňovou vizuálnou vatou s jedným pokecom s neznámym vtipálkom na opačnom konci drátu. Posledných 25 minút však opäť vykazuje nejakú snahu pritlačiť na napätie a "emócie" (dojímavé? emočne silné? are you fuckin´ kidding me?). Alfonso ma po svojich predchádzajúcich brilantných dielach sklamal na celej čiare. Každý ďalší pokus len viac odhaľuje umelosť konštruktu v snahe o koncentrovaný portrét fyzického survivalu v zajatí temnej hviezdnej oblohy. V kine dokáže úspešne oblbnúť intenzívne dusno s dochádzajúcim kyslíkom (vydýchaným nervóznymi prísediacimi), no v zápätí odhalí hlúpo naivné naťahovanie sa po peňaženkách divákov, priklincovaných k nadrozmernému plátnu. Pozerať to potom v domácom prostredí už stráca význam absolútne. Hodnota je úplne zanedbateľná - o čosi podobné sa už mnoho ráz (a úspešne) pokúsili iní aj bez toho, aby chabý koncept roztiahli na útrpných 90 minút, zavŕšených prostunkým záverom, za ktorý by sa hanbil aj Spielberg vo svojich slabších chvíľkach. 40% ()

sheen

Mexičan točící pro Hollywood, bohužel :) Podle něj s 1% kyslíku vydržíme skoro půlku filmu...klasická patriotistická muzika...slabší chvilky filmu. Přitom to vypadalo tak nadějně. Jinak určitě dechberoucí jízda pro oči. ()

Indiana

Dobrý to bylo, ne že bych u toho nějak vyloženě ječel nadšenim, ale určitě to bylo něco zajímavýho, co tu ještě nebylo. Vizuálně krásné, scény s Clooneym se mi asi líbily nejvíc. Bullock neurazí, většinu času tam jen poletuje a heká a sem tam si zaštěká. ()

salahadin

[2D, Velký Špalíček] Lidi, vůbec nemusíte chodit na 3D projekci, protože i dvoudéčko vás tak pohltí, že přesunete svou existenci do mimozemské dimenze, kde vám hlavou prolétají myšlenky i vesmírnej bordel, potkáte čínský UFO-kontejner a ruskej sklep na kvalitní uskladnění vodky ("na sedmém sojuzu"). Clooney mi sice lezl na nervy tím svým emerickým cool-face-countenance, ale Bulldogová předstírat strach umí. Na to, že jde o one-girl-show v jediné kulise, což už dávno využívají nekonečné seriály zámořské spodinské produkce, tak spád+emoce+sugesce je na jedničku. Kam ještě chceme filmové médium posunout? ()

Deimos

3D KINO/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Atmosféra 9/10 Efekty 10/10/// PLUS: 3D obraz, pro IMAX jako stvořené, a jestli mít něco doma ve 3D tak právě tohle, působivá atmosféra, která se k závěru ještě stupňuje a poslední půlhodina je pak excelentním fimovým zážitkem, Gravitace je navíc důkaz, že jde vytvořít áčkový film pro kina o 2 hercích, a nutné říct, že George Clooney mi přišel v pohodě, jeho hlas byl uklidňující a Sanda Bullock na malém (chcete-li velkém) protstoru zvládá svoji úlohu přesvědčivě, věřím jí to co se odehrává kolem ní... MÍNUS: bohužel se nedá věchno to kolem vnímat a užit si na první shlédnutí, hlavně v první půlhodině je těch vjemů tolik, že se to nedá stíhat, nevíte kam koukat dřív a je to trošku škoda, rovněž je škoda absence nějakého základního příběhu, který tu prostě není, sice bude i napodruhé na co koukat, ale když vím co se odehraje, nebudu mít pocit prázdnoty, jinými slovy bude to napodruhé stejně intenzivní zážitek?/// Shrnutí: Pořádně dlohou dobu jsem o filmu přemýšlel a váhal jaké výsledné hodnocení filmu udělit. Je to výjíměčný film a to v mnoha směrech. Ve svém žánru se jedná o jeden z nejlepších snímků. Přesto, když Gravitaci srovnám například s filmem Sunshine, na který si pamatuji dodnes a může ji z části s tímto filmem srovnávat, tak mi příjde že druhý zmíněný film toho nabídne více a mám chuť se na něj podívat znovu. U Gravitace tuto potřebu nemám a v klidu si počkám na 3D blu-ray i proto dám o hvězdičku míň, ikdyž je to opravdu těsné. Po dalším zhlédnutí možná přehodnotím./// Celkem 85%/// ()

Rosaviva

Zhlédnuto kvůli nominaci na Oscara. Po přečtení obsahu jsem měla neblahý pocit, že se mi to nebude líbit, ale vzhledem ke krátké stopáži jsem do toho šla a ono mě to dost překvapilo. Zajímavý a rozhodně jedinečný film. Tady rozhodně neztrácí čas žádnými zbytečnými zápletkami, jde se rovnou do akce. 4* ()

Aky

Jednoduchý dramatický příběh o vůli k přežití, který je vystavěný zejména proto, aby umožnil použít fantastické záběry Vesmíru a Země, pro které stojí zato film vidět. ()

Cappuccino

Napätie aj atmosféra na jedničku, príbeh prakticky nulový, čo je ale pri snímku ako Gravity absolútne nepodstatné. Užil som si niekoľko ľaknutí pred 3D scénou a obdivovál vesmírnu scéneriu v plnom rozsahu. Stále sa však jedná "len" o prakticky dokonalé vizuálne pohladenie diváckeho oka, pričom nič iného sa nám nedostalo a vlastne ani dostať nemohlo. Otázkou však zostáva, či by Gravity dokázalo strhnúť v diváka aj na domácej obrazovke..? ()

Foox

Tímto technickým klenotem Caurón potvrdil svojí pozici jednoho z nejzajímavějších tvůrců současnosti. S triviálním příběhem vytvořil nadčasový film s duem oscarových herců ve skvělé formě. 90% ()

S.Quentin QUALE

81 minut dech beroucí 3D parády zcela jistě vynese Cuarónovi a Sandře nějakou tu sošku. Nutno vidět ve 3D! Pastva pro oči. Doporučuju kino hned teď! ()

Chlupis

Uznávám enormní technické kvality, stejně jako v případě Cameronova Avataru se ale nemohu ubránit dojmu, že spíše než o film se jedná o pouhou atrakci bez emocionálního dopadu. ()

Allien.9

Tak všeobecné nadšení z "Gravitace" opravdu nesdílím. Chápu, že v kině to mohlo vypadat velkolepě, v televizi je to však nuda a šeď (respektive čerň). Umím si "Gravitaci" dost dobře představit jako dvacetiminutový kraťas, náznaky klaustrofobie v nekonečném prostoru tam ostatně chvílemi jsou, na regulérní film (byť jen 91 minut) to ale prostě nemá. A aby se to nepletlo, nesedly mi ani ty "dokonalé" efekty (příliš viditelné PC), takže všechny proměněné Oscary považuji za výsměch.;-) ()

misterz

Myslím, že ide o dosť nadhodnotený film. Nedá sa uprieť naozaj krásny vizuál, niečo úchvatné a veľkolepé. Ale nemyslím si, že to na dobrý film stačí. Pochopil by som to v 10 minútovom kraťásku, kde nie je potrebný žiaden dej, iba pekné obrázky. Ale založiť celý film hlavne na vizuálnej stránke je naozaj málo. Bavilo ma to chvíľu a potom som upadol do neskutočnej letargie a nudy, ktorá bola sem-tam prerušená slabučkým napätím. Film mi prišiel ako pekná guľa vyplnená haldami vaty. Príbeh asi už na začiatku uletel aj s Clúnym niekam do vesmíru. Potom už išlo iba o to, aby sa Bullocková dostala z bodu A do bodu C s medzizastávkou na bode B. Na konci ma pobavil zjavný nelogizmus, a to keď sa snažila spojazdniť ten čínsky koráb a odriekala si eniky beniky aby sa rozhodla čo zatlačiť ako prvé. Zaujímavé, že na konci už nemusela recitovať žiadnu básničku, ale vedela presne čo treba stláčať. Aj čínske znaky sa zrejme naučila. Alebo ju to naučil Clúnyj-haluška? Proste film nič moc, slabý priemer za naozaj nádhernú vizuálnu stránku a gaťky pani Bullockovej. 55/100 ()

HAL

Když ve filmu, který by měl být fyzikálně co nejvěrnější realitě, a jmenuje se Gravity (!!), postaví scénáristé hlavní příběhový zvrat na tom že popírají fungování gravitace (!!?!), a to ještě tak evidentně, že to musí být jasné každému kdo vychodil aspoň základní školu, tak je něco velmi špatně. Ono pod uměleckou licenci se dá shrnout hodně věcí, ale že když autoři potřebují zabít jednu z postav, tak to udělají libovolně stupidním způsobem který je první napadne a vypadá dostatečně dramaticky (a dá mu dost času na patetický proslov), to už opravdu ne. Dramaticky jde tedy o nejen primitivní (hrdinka jen utíká a utíká a přistane na Zemi, happy end), ale i přímo nasírací záležitost. Jinak ovšem vizuálně impresivní roller coaster s tak nádhernými obrazy z oběžné dráhy, že by si je každý nadšenec do vesmíru nejradší ve velkém formátu lepil na zeď (kdyby si ovšem hned nevzpomněl na to retardované ignorování fyzikálních zákonů a hned by je neroztrhal). Který ovšem pořádně funguje v podstatě jen v IMAXu 7/10 ()

Peytl

Spacewomen poletující mezi americkou, ruskou a čínskou stanicí, zatímco jí hrozí kontakt s vesmírným šmejdem (rozuměj odpadem) a roztouženým mistrem flirtu Georgem. Sandra cestuje vesmírem bravurně za pomocí hasičáku, což je mi více než sympatické, neb mistr Kulhánek nechal takhle neortodoxně taxikařit prostorem mého oblíbence Longina, ten měl ve výbavě navíc směrovky ze smetáku, pravda a Sandře by smeták taky slušel, nicméně zde mi byla více než příjemná, zázrak. Abych nezapomněl, vesmírnou vybíjenou započali samozřejmě ruští mužici, házející šutry po svých Sputnicích, jak jinak. A ač tady vládne téměř kolektivní hysterie a panika z prostor bez kyslíku a gravitace, pak mně tedy přišlo (díky scénáři), že to bylo vše tak nějak v pohodě...hupsnu si támhle, pak skočím ještě na stakana vodky a za rohem na čínský nudle, tak nějak jsem si myslel, že to bude trošku složitější, když v NASA sedí týdny na prdeli u CRAYE bžilion lidí, než vypočítají trajektorii chcanek do pisoáru, ale možná je to jen díky mým jednoduchým metrickým závitům v lebce. Film je samozřejmě vynikající, ale vzhledem ke zde vedeným diskuzím, které naprosto seriózně rozebírají každý zákon akce a reakce, hloubavě se zde hovoří o vlastnostech vakua a jiných vypičeninách a přesto se nezmiňují zjevné a běžné, akční neduhy a hlouposti, pak nemůžu lupnout pět ani kdyby mi docházel kyslík v pětinásobném přetížení. Zkrátka je to super zábava, tedy do té doby, než mám jakýsi pocit, že by zde chtěli lidé mít napsáno...podle skutečných událostí. Věřte nevěřte. No tak, přátelé, neblázněte... ()

Aidan

Vizuální kvality snímku vyzdvihli jiní. Souhlas. Pro mě je to však především film o tom, jak se Sandra Bullock ve své obnaženosti tváří v tvář úžasnému i smrtícímu vesmíru naučila něčemu, co se jí výchovou nedostalo. Modlitbě, slovům prosím a děkuji, která lze vyslovit i tehdy, kdy veškerá lidská blízkost chybí. ()

Omnibus

Slzy mainstreamu se volně vznášejí ve stavu beztíže a lhostejně, jako vesmír sám, plují příběhem. A to nepředstavitelené ticho, vládnoucí ve vzduchoprázdnu je tak strašidelné, že člověk s úlevou uvítá roj úlomků z rozflákaných satelitů, které zabuší do orbitální stanice, jako nějaké gigantické blockbusterové kladivo. Netušil jsem, že city se dají z diváků tak kvalitně ždímat i ve vesmíru, kde není naprosto žádný tlak a jen nepatrný zlomek gravitace, udržující satelity na oběžné dráze, ale nakonec i z mých očí slzy volně vytékaly, v malých kapkách si pluly stavem beztíže a pomaličku odlétaly do kinosálu. A pokud si náhodou vedete ten morbidní seznam „1000 filmů, které musím vidět, než zemřu“, připište si tam Gravitaci. Na první, druhé a třetí místo! Já osobně zítra poletím do kosmu podruhé a když to přežiju, tak brzy určitě i potřetí. Edit: podruhé v kině už ne na 3D, ale normálně, užil jsem si to taky. ()

sullafelix

....graficky zvládnutý paškvil, pre filmfans s nízkym IQ , ktorí nepostrehli , že v poli pôsobnosti Solárneho systému platia aj nejaké fyzikálne zákonitosti a žijú ešte stále vo svete možností Lolka a Bolka ...tak tento projekt si mohli tvorcovia kľudne odpustiť .... <<<< aj na SCIFI idiotsky znechucujúci počin >>>> ()

mchnk

Klasická hollywoodská šablona je za oceánem zřejmě přehazována jak pověstný horký brambor, i když i ten ve finále může udělat pro lidstvo víc, než tahle vizuální šalba naložená v patetické emocionální sračce. To, co se zde děje, degraduje vše lítací, svítící i zářící kolem na trapné nedělní family drama. Ono je vlastně jedno, jestli Sandra řídí autobus, který nemůže zastavit, nebo tři vesmírné stanice tří různých velmocí, důležité je, jak u toho vypadá, right? No a ten poletující cowboy s country hity a životními moudry? Toho raději přehlédnu, nebo se s hodnocením vážně neudržím. Mně osobně skutečně nestačí, že mi kolem hlavy proletí šroubek, slzička či pár temp udělá žabička. Vesmírný prostor je zde opět nestoudně využit k dalšímu americkému vizuálnímu i emocionálnímu klamu za stovky milionů dolarů. Co je na tom všem nejhorší? Že šablona jim funguje, ať už se film to odehrává kdekoli. ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (více)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (více)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (více)