Priama - nefalšovaná klaustrofóbia spod zeme, kde sa schováva hŕstka preživších židov, ktorým pomáha istý Poliak, menom LEOPOLD SOCHA. Socha, bohužiaľ, nie je notoricky známe meno, ako Oskar Schindler, nacista a obchodník, ktorý zachránil 100. násobne viac ľudí ako Socha, obidvaja zo začiatku - videli vidinu rýchleho zbohatnutia, že sa priživia na týchto nešťastníkov, ktorí boli jednak bohatí a múdri, na druhej strane sa ocitli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste: „Ale povedzte, Kto môže za to, ako sa narodí, kde sa narodí, v akej dobe sa človek narodí, akú má RASU a pod. ” Židia vedeli dobre umierať, čo bravúrne, nemohli za to, že sa blíži HOLOKAUST, všetci utiecť nemohli, niektorí mali šťastie, zdrhli skôr, iní mali menej šťastia, tak skončili v koncentrákoch, ďalší sa schovávali v kanáloch, v lesoch, kde im pomohli rôzni ľudia na rôznych miestach... Samozrejme, že jestvuje viacero príbehov, keď sa židom „poskytol nocľah” , ale nie je to prakticky dostupné, lebo sa človek o to nezaujíma, a keď vidí sfilmovanie skutočného príbehu, človeka Leopolda Sochu, režisérky Agnieszky Holland, tak je prekvapený, mám slzy v očiach, zdesenie, výnimočnosť spracovania látky, o ktorej som doteraz nepočul, o to väčšie prekvapenie ma čakalo v prepise filmového diela, ktoré je skvostné, surové, ojedinelé svojho druhu aj preto, že sa s tým pohrali poľskí tvorcovia, pričom hovorí sa tu aj nemecky. Hlavná postava, Leopold Socha je človekom, ktorý vie behať v zárobkoch: Niečo za niečo, Ty daj peniaze, Ja Ti poskytnem úkryt, kde máš šancu prežiť, ale nič nezaručujem, pokiaľ máš peniaze, je dobre, ak ich už nemáš, je zle, je vás veľa, dvadsiatka, všetci neprežijete, ak vás bude polovica, môžte si gratulovať. Takto nejako uvažuje Leopold, ktorý má rodinu, ženu a dcéru, RISKUJE SVOJ život - dennodenne, keď im nosí stravu do stoky, kde to smrdí močkami, hovnami, takmer nedýchateľný VZDUCH + si pridajte KRYSY, ktorých je tam ako maku, a máte vymaľované !!! Socha musí poznať každý kútik kanalizácie aj preto, lebo ju pozná ako svoje ponožky, je údržbár, a tak môže židov presúvať na bezpečnejšie miesto, ak im hrozí nebezpečenstvo, ale v tom sú v jednom kuse, 24. hodín NON - STOP, chvíľky nič - nerobenia, si krátia milovaním, alebo aj pôrod príde. Áno, a je tu dlhá TMA. Prechádzky nehrozia, tak musia vydržať, čo viem, ak chce človek prežiť extrémne situácie, musí sa prispôsobiť, viem to na vlastnej skúsenosti, nič iné im neostáva ako zaťať zuby a vydržať !!! Robert Wieckiewicz, predstaviteľ Sochu, je výnimočný, bravúrny, excelentný, tak toto je výkon, ktorý ma zarazil a priklincoval všetkými smermi ! Benno Fürmann sa herecky takmer vyrovnáva svojmu kolegovi, taktiež dobrá práca ! Od režisérky som nič nevidel, až tento, a to stačí na to, aby som bol spokojný, kompenzácia je tu. Nie je to vždy na to, aby som povedal, že je to výnimočné filmové dielo, vždy ma dostane skutočný príbeh, ktorý má i KAZY, tento niektoré má, občas je v začarovanom kruhu, pričom si vždy hovoríte: „Čo by som robil ja, ak by som bol poľský žid, zdrhol by som z Ghetta ?, skončil by som v koncentráku ?, alebo by som nechcel byť vôbec židom, radšej by som im pomáhal ? Poprípade byť nacistom a robiť všetky tieto zverstvá ? Ťažko sa hovorí laikovi, ktorý to neprežil, čo viem, že udať by som neudal, lebo UDAVAČSTVO BOLO V MÓDE !!!!!!!!!!!!!!!(10.11.2015)

• misterz

Je mi jasné, prečo má snímok tak relatívne vysoké hodnotenie. Na to je jednoduchá odpoveď... lebo Agnieszka Holland. Pre mňa to ale bola studená sprcha. Nevedel som, že sa dá až do takejto miery sprzniť a pohnojiť moja obľúbená téma a obdobie. Za najslabší článok tu považujem absolútne zlú réžiu. Ono keď sa človek veľmi snaží tak to niekedy dopadne presne opačne akoby chcel. Obsah snímku zdobí veta - ...snímok sa vymyká obvyklým hollywoodským schémam.... No, podľa mňa sa im toľko vyhýbal až do toho spadol úplne. Minimálne keď sa bavíme o emotívnej stránke, koncipovaní deja a vykreslení postáv. Zo snímku je cítiť urputnú snahu v tomto smere čo najviac zapôsobiť na diváka a v niečom sa od ostatných filmov podobného razenia odlíšiť, avšak jedinými výsledkami sú všeobecný chaos, bordel v postavách a neprehľadnosť väčšiny scén, čo je korunované častou nudou, znechutením a tiež nemalou mierou primitívnej účelovej sentimentality (inak tak obľúbenej v hollywoodskych schémach). Miestami som mal dojem, že ľavá nevie čo robí pravá. Jediné väčšie pozitívum vidím len v peknom posolstve a ústrednej myšlienke. Inak je to len strata času. 35/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman.(23.2.2016)

Přestože drama není zrovna žánr, který bych vyhledával, tento snímek mě velmi mile překvapil. Je o židech za druhé světové války, stejně jako miliony jiných filmů. Tento je však něčím jiný. Jak řekla režisérka, židé tu nejsou vyobrazeni jako andílci, které někdo ohradil plotem, stejně tak poláci nejsou hrdinové. Snad jen ti němci mají všude stejnou roli. Název In darkness už sám o sobě napovídá, že nemá cenu pouštět si tento film na vašem LCD za slunečného dne. Rozhodně bych však nedoporučoval na tento film chodit do 4+D kina, po chvíli by vám ty kanály mohli přestat vonět. I přesto, že se většina filmu odehrává pod zemí nepůsobí to zmatečně ani nijak přikrášleně, divák by skoro uvěřil, že to takto mohlo ve skutečnosti i být. Tedy že ani to drama nepřijde člověku neuvěřitelné. Rovněž souhlasím s Agnieszkou v tom, že originální jazyky filmu rozhodně prospěly. Ač je film, jak již název napovída, temný, jsou tu i chvilky kde se zasmějete. Tedy alespoň pokud se chcete zasmát, Poláci se prý moc nesmáli. Průměrný čech však dvě tři takové scény určitě najde. Nevím komu bych tento film doporučil, protože si myslím, že lidé, kteří by ho chtěli vidět ho již pravděpodobně viděli a nebo ho mají alespoň v hledáčku. 8/10(14.11.2012)

Málokterý film, trvající přes dvě hodiny, tak rychle uteče. Film je vlastně plný klišé - napravení zlého a zjištného člověka, netradiční prostředí, dovětky o osudech postav, dnes už nezbytný sex kdykoli a kdekoli atd., ale celé je to natočeno tak nějak poutavě, nejde odtrhnout oči. Plus je také v zobrazení Židů, nejsou to všichni čestní lidé, které zasáhla rána osudu, kterou snášení se zdviženou hlavou.(15.11.2012)

Cely cas to vyzeralo na solidny film za 3 hviezdicky. Prislo mi to trochu zdlhave a chybali mi tam nejake poriadne vyhrotene sceny, ale behom zaverecnych titulkov to na mna cele dolahlo a bolo mi z toho smutno. Ani neviem ako, ma to nenapadne pomalicky uplne dostalo. Tak za to si to zaluzi aj tu stvrtu hviezdicku.(21.11.2012)

• - Natáčení probíhalo od 25. ledna do 1. dubna 2010 především v polské Lodži a v Německu. (gogos)

• - Agnieszka Holland neměla dobré zkušenosti s natáčením s ženou-kameramankou, navíc vegetariánkou, protože prý měla málo energie. Přesto přistoupila ke spolupráci s další ženou - Jolantou Dylevskou. Během příprav zjistila, že i ona je vegetariánkou, přesto byla s její prací velmi spokojená, což potvrdila slovy: "Svícení je pro ni jako dýchání, dokázala se světlem doslova kouzla." (JoranProvenzano)

• - Po natočení filmu se Agnieszce Holland ozvala pamětnice Krystyna žijící v New Yorku. Potvrdila autentičnost filmu, jehož první zhlédnutí proplakala. Sama o stejném tématu napsala knihu, o které však nikdo z tvůrců nevěděl. Dokonce si mysleli, že již žádný pamětník nežije. Účast Krystyny na festivalové premiéře filmu prý pro Holland byla tím nejdojemnějším, co vůbec v životě zažila. (JoranProvenzano)