Přijímáme lásku, kterou si podle nás zasloužíme. Americký film o prvním milostném opojení. Patnáctiletý Charlie je velmi přemýšlivý, zakřiknutý a citlivý mladík, který to na střední škole, kde ho ostatní mají za podivína, nemá vůbec jednoduché; je to klasický případ „jiného" dítěte, které na sebe v podobných kolektivech vždy přitahuje posměch a šikanu. Šikaně se Charlie ubrání, posměchu si až tak nevšímá, trápí ho ovšem pocit samoty a cítí silnou potřebu začlenit se mezi ostatní „normálnější" spolužáky. Jenomže to není tak jednoduché. Charlie totiž na jednu stranu svět kolem sebe nechápe, což mu brání navazovat přirozené vztahy, na druhou stranu ho chápe až příliš dobře a začleňování do něj se bojí. Zůstává tedy v roli jakéhosi pozorovatele, „toho, kdo stojí v koutě", zkoumá sám sebe i lidi kolem a píše o svých drobných poznáních, radostech i strastech dlouhé dopisy neznámému příteli, zřejmě psychologovi... Těmito slovy uvádí pražské nakladatelství Slovart román Ten, kdo stojí v koutě amerického autora Stephena Chboskyho (nar. 1970), který napsal, ještě než mu bylo třicet let. Charlieho příběh se odehrává v autorově rodném Pittsburghu a je víc než pravděpodobné, že obsahuje řadu autobiografických rysů. Chbosky se uplatnil v Hollywoodu jako scenárista (např. postkatastrofický seriál Jericho), a to mu pomohlo při realizaci filmové verze jeho románové prvotiny. Snímek Ten, kdo stojí v koutě (2012) byl velmi dobře přijat diváky i odbornou kritikou. Mezi nejvýznamnější ocenění, jež film získal, patří Cena Independent Spirit Award za nejlepší první film. Jednoznačnou pochvalu si vysloužili mladí herečtí představitelé Logan Lerman (Charlie), Ezra Miller (Patrick) a Emma Watsonová (Samantha). V rolích dospělých, přestože jsou svým rozsahem vesměs minimální, se objevuje řada známých herců – Paul Rudd (učitel angličtiny), Dylan McDermott (Charlieho otec), Melanie Lynskeyová (teta Helen) a Joan Cusacková (psycholožka). (Česká televize)

pepo

V určitej komunite mimoriadne populárna a veľmi oceňovaná generačná výpoveď. V podstate ide o kompiláciu toho najlepšieho, prečo je pre určitú generáciu tento druh filmov tak vyhľadávaný. Feel good atmosféra, pri ktorej sa strieda civilný humor s dramatickými momentami, riešia sa problémy dospievania a v prvom rade sú tu postavy, s ktorými sa dokáže cieľovka bez námahy identifikovať. To všetko v prvotriednom prevedení s vynikajúcimi hereckými výkonmi hlavnej trojice, z ktorého najviac vyčnieva Emma Watson vo svojej najlepšej postpotterovskej role. Záverečný zvrat je možno síce príliš krutý, ale skvelo dopĺňa mozaiku tejto veľmi vydarenej žánrovky. 9/10 ()

Malarkey

Pokaždý, když koukám na romantický film, tak ve mně vázne nejistota, zdali mě bude bavit. A když už se jedná o dobrý film, tak si říkám, že kvalita přebila romantickou dimenzi a jednalo se o krásný film. Posledně to byla Láska nebeská a další romantickou dimenzí asi bude zrovna tenhle kousek. Celou dobu jsem si byl hrozně nejistý, ale od druhé půlky mi bylo jasné, že tohle je prostě neuvěřitelně vydařené filmařina. Ty emoce, co film vyřazoval, mi přišly neuvěřitelně reálné a lidské. Málokdy se s tím setkám a mám takový pocit, že film se snaží co nejvíc přiblížit divákovi a realitě, aby ho dokázal zaujmout. Tady to opravdu stálo za to, protože díky těm postávám jsem si film na sto procent užil. Krásný film plný lidskosti a prostě života v té nejlépe natočené formě. Ono to také ani jinak nejde, když autor předlohy si sám natočí film. Napíše si to sám, jak sám chce, pak si to sám natočí. No, Chbosky je velký frajer. Možná, aby ale jeho příběh nebyl trošku podle pravdy. ()

Vančura

Pěkný film, který se mi hodně líbil. Logan Lerman v hlavní roli je velký sympaťák (i když mu v době natáčení bylo 20, a ne 15 jako postavě, kterou ztvárnil), Emma Watson je zde úžasná jako vždy (i když ten hrozný účes jí moc neslušel), a potěšila mě tam i Nina Dobrev v malé roli Charlieho sestry (ačkoli se zde mihne jen v pár scénách, je to paradoxně její nejlíp hodnocený film, protože jinak zatím hrála jen v samých kravinách). Přišlo mi to natočené velice citlivě a vtáhlo mě to do děje. Sice tam asi není nic, co bychom už neviděli v hromadě jiných coming of age filmů, ale zrovna tady mi to nevadilo - protože mě ten film prostě bavil, protože je plný dobré muziky, a protože prostě nejde nemilovat Emmu Watson. ()

robbiee

[imdb: 8.3/10] | me: Veľmi príjemný film, ktorý po celý čas pôsobí úplne lahodne a pohodovo. Dalo by sa povedať, že to je asi prvý teen-rom-com, ktorý ma takto (osobne) oslovil. Je to film, ktorý má krásnu atmosféru a darí sa mu udržať si ju po celý čas. Veľkú zásluhu pripisujem charizmatickej Emme Watson, ktorá v tomto filme pôsobí ako hlavný element. Avšak ani jej účinkovanie by nebolo tak jednoznačné nebyť hlavného predstaviteľa Logana Lermana, ktorý vo svojej úlohe stojí pevne a presvedčivo. Medzi nimi dvoma funguje chémia stopercentne a to citeľne obohacuje celý film, ... ktorý nepotrebuje hnať teen problematiku do extrémov, aby zaujal. Proste pri všetkom tom čo sprevádza obdobie stredoškolského dospievania sa pristaví a ponúkne svojský pohľad na vec. Veľmi milá filmová záležitosť, ktorá ma síce teen-charakter, ... no pôsobí veľmi dospelo. So, this is my life. And I want you to know that I am both happy and sad and I'm still trying to figure out how could that be. ()

Niles

„You see things and you understand. You're a wallflower.“ Obvykle keď počujem spojenie americký tínedžerský film, automaticky si predstavím tupú bezmyšlienkovitú zlátaninu a radšej by som si niekoľkokrát za sebou pustil Turínskeho koňa ako niečo také pozerať. Perks of Being a Wallflower je však iný a ďakujem pánovi režisérovi za ukážku toho, že sa to dá natočiť aj vkusne a bez nejakých klišé. Veľmi milý a príjemný film, ktorý ma od začiatku chytil za srdce, v hlavnom predstaviteľovi som sa skutočne videl ako už dlho v žiadnej inej postave. Každý z ústrednej trojice stvárnil svoj charakter presvedčivo a ťažko povedať kto z nich hral lepšie. Nechýbajú ani emócie a navyše soundtrack je taký úžasný, že ho počúvam stále dookola. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2012 na filmovém festivalu v Torontu. (ČSFD)
  • Náklady na výrobu byly zhruba 13 milionů amerických dolarů. (NIRO)

Zemřel zpěvák a herec David Bowie

Zemřel zpěvák a herec David Bowie