Velkolepé století

• Turecko Muhteşem Yüzyıl (více)
Turecko, (2011–2014), 255 h 35 min (Minutáž: 88–157 min)

Halit Ergenç, Nur Fettahoğlu, Selim Bayraktar, Selen Öztürk, Mehmet Günsür, Vahide Perçin, İlker Aksum, Meryem Uzerli, Cansu Dere, Yusuf Berkan Demirbag (více)

Série(4) / Epizody(139)

Turecký seriál o životě sultána Sulejmana a jeho panování v Osmanské říši. V příběhu se odrážejí turecké zvyky. Je založen na rekonstrukci života v paláci a harému. Vykresluje vztahy sultána k jeho lidu a k rodinným příslušníkům, především k jeho matce, obecně k ženám a otrokům.
Velkolepé století začíná. V roce 1520 mladý princ Sulejman přebírá vládu po svém zesnulém otci Selimovi. Je mu dvacet šest let, když se stává novým osmanským vládcem a u moci zůstane dlouhých čtyřicet šest let. Na svědomí má celou řadu reforem a v plánu velkou válku, která má Osmanskou říši proměnit ve světové impérium. Jeho život však vedle velkého snu o podrobení si světa ovládá krásná otrokyně Roxelana. Ta v touze po pomstě za smrt rodičů vstoupí do sultánova života a z řadové příslušnice harému se stane sultánovou nejoblíbenější milenkou a následně i manželkou. Vzájemná nenávist mezi ní a Sulejmanovou současnou ženou a matkou jeho syna vyústí v boj, který změní budoucnost Osmanské říše. (oficiální text distributora)

William_ odpad!

Viděl jsem toho už moc,ale tohle je maximální sračka kterou jsem kdy viděl.Kde jinde to vysílají,než na tv barrandov-tam přece vysílají takovéhle sračky. ()

forsythia

Ale no tak, přátelé. Tak hrozné to rozhodně není. Nebudu přece u telenovely čekat bravurní herecké výkony a bůhvíco. Naopak, čekala bych, že to bude mnohem blbější. Tato je plná pěkných kostýmů a hysterických, totiž historických zvláštností, které jinak veskrze průměrně prostoduchý příběh docela obohatí. A sem tam se najde i herec, který hraje. A někdy dokonce i dva. A nedělejte, že se vám čas od času tajně podobné věci nelíbí, že si nezalistujete v červené knihovně či jiné pokleslé literatůře a že se nemrknete na krásně načančané sultánky či jiné porno. ()

st.verka

Není to o nic horší, než jakákoliv jiná pohádka, natočená pouze pro televizní diváky. Výpravnost kostýmů tomu upřít nelze. Navíc děj skutečně odpovídá historickým faktům a už z toho důvodu je seriál zajímavý. Nesleduji ho očima filmového kritika, hledajíc každou sebemenší chybu či nedokonalost, ale pouze se zájmem o dějiny mně ne zcela neznámé. Mrzí mě, že děj nešel ještě kousek dál a neukázal nám konec paši Ibrahima a prince Mustafy. I to by bylo dost zajímavé. ()

honza7 odpad!

Už ty bylo mnoho... Turecké hvězdné války, turecký Rambo, turecký E.T. a podobně. Že se ale dockám Tureckých velmi křehkých vztahů ze středověku jsem ale opravdu nečekal. Jediný důvod proč na takovou hloupost koukám je, že vždy dostanu od babičky zmrzlinu. ()

Kri-kri

Historické seriály z období středověku mám rád a jelikož jsem nikdy předtím žádný turecký neviděl a tento se válí komplet na Youtube, necelé dva týdny jsem s ním ztratil čas. Koukat se na to kupodivu dalo, ale vyšší hodnocení než 2 * udělit nemohu. Nepopírám, že tento rozsáhlý seriál jisté kvality má, ale více zkrátka nedám, neboť se jedná o nejnegativističtější seriál, co jsem kdy viděl a možná i co byl kdy natočen. Doslova z něj proudem srší neskutečná tíseň, zármutek, utrpění a nespravedlnost, zejména v poslední 4. řadě skrze vraždu Mustafy a Bayezida. A o čem to vlastně je? O jednom úplně blbém sultánovi, který se sice neustále chvástá, jak vládne na třech kontinentech, ale co za intriky a vraždy se dějí v jeho paláci nemá ani potuchy. On sám je doslova ovládán a manipulován ambiciózní sviní Hürrem, která v průběhu seriálu jak sama, tak i s pomocí svých poskoků vraždí jak na běžícím páse nevinné lidi (převážně dívky z harému) a zároveň má pokrytecky plnou hubu lásky a dobročinnosti. Sultán je prvotřídní kretén a ta jeho protěžovaná konkubína sériová vražedkyně, turecká obdoba Alžběty Báthoryové, co se nezastaví před ničím. V průběhu sledování jsem doufal, že se někomu podaří se jí konečně zbavit, jenže se tak bohužel nestalo. Moje chyba, měl jsem si před shlédnutím seriálu přečíst historická fakta, alespoň bych ke konci nebyl tolik zklamán a sklíčen. Všechny kladné nebo neutrální postavy jedna po druhé umíraly a intrikáři a zrádci si dál vedli dlouhý a spokojený život bez potrestání a nakonec ta čarodějnice (jak byla mnohými nazývána) svými podlými lstmi dohnala sultána až k vraždě nejlepšího přítele a dokonce i tří synů včetně jejich potomků. A ta, co to všechno způsobila nebyla za své činy nikdy potrestána, naopak v klidu a péči svých blízkých pomalu umírala na jakousi chorobu, aniž by její skutky byly prozrazeny a i po smrti byla všemi opěvována. První sultánova zákonitá manželka Mahidevran přišla o jediného syna i vnuka a stáří prožila v bídě, přitom její hříchy byly stonásobně menší, než hříchy té blonďaté (později zrzavé) svině. Přestože má děj seriálu docela blízko k historickým reáliím, faktem je, že je plný nespravedlnosti, bolesti, utrpění nevinných a nepotrestání viníků. Líto mi bylo Hatice, Mahidevran, Mustafy, Bayezida, dokonce i Ibrahima (mimo toho, že mu stoupla moc do hlavy a podváděl svoji manželku se proti sultánovi ničím neprovinil a nikdy ho nezradil). Sympatické mi byly dobračky Gülfem a Daye. Nigar sice byla prospěchářka a mnohdy kam vítr, tam plášť, ale v jádru nebyla zlá a její konec je smutný. Doslova jsem nenáviděl zejména strůjkyni všeho zla Hürrem, jejího poskoka Rüstema, blbou krávu Gülşah, Nurbanu a namyšlenou Mihrimah, neboť i ona se nepřímo podílela na smrti Mustafy. Nevím zda je to jen můj pocit, ale v poslední 4. řadě mi komnaty paláce připadaly mnohem tmavší a ponurejší. Že by změna interiéru? Český dabing hlavních postav je na slušné úrovni. Kdyby tu chorobně žárlivou bestii odkráglovali alespoň v půlce seriálu, možná bych přimhouřil oči a dal i 3 *, jenže ten sultánský chuj polovině jejím prohřeškům nevěřil a polovinu jí vždy odpustil, proto podprůměrných 45%. () (méně) (více)

bjjoba

priklanam sa ku "klerikovi" serial po dejovej linii vychadza vyborne, pekne kostymi, vyvoj a zlepsovanie sa hercov v prvej polovici dielov a teraz ked sa to uz pomaly blizi k zaveru. Serialy velmi nepozeram a tiez som mavol rukou na zaciatku, ze co uz turci mozu spravit dobry historicky serial ? Ale po pravidelnom sledovani az mi vadi, ze to TV nedava aj v stredu a piatok vzhladom na stupnovanie sa deja a napetia vo vyvoji postav. Ako pisal niekto predomnou sirak dole ako sa im to podarilo. Az nieco take vypravne spravi STV alebo CT v sucasnosti bude im hold ale roky 70. - 80. ked sa u nas este nieco kvalitne historicke tocilo su prec a v sucasnosti na nic nie su peniaze ani taki vykonni tvorcavia ako Tapak, Holly, Pietor, Karol L. Zachar, Michaeli. A problem pri tom je ta casta a nevkusna reklama, ktora z filmu stiahne aj 15 minut ! + http://gabrielazavacka.blog.pravda.sk/2012/01/23/sultan-sulejman-v-telenovele-a-historii/ + http://www.youtube.com/watch?v=Tcv2DjnxOh8 + http://www.youtube.com/watch?v=cI9huSLuC00&feature=endscreen&NR=1 ()

Castrator

Další seriálová televizní sračička, která na seriálovou televizní sračičku vypadá úchvatně a kdyby byla naše veřejnoprávní ČT co k čemu, vezme si z ní příklad a natočí pořádný seriál z našich dějin, a ne sračky typu Jana Husa. Viděl jsem tři a půl dílu a byl překvapen, jak se dá natočit historický televizní seriál, a to prosím ve filmově zaostalém Turecku. Na imdb 65 %. ()

D28 odpad!

Videla som relatívne málo seriálov, ale určite som videla dosť častí tohoto, aby som pri plnom vedomí mohla vyhlásiť, že nič strašnejšie som doteraz v telke nevidela.Aj v ére nemého filmu by sa za takúto bezduchú amatérsku frašku hanbili. ()

MichelSmith

Tak čo dodat má to viac uhlov pohladu... Ten prvý je pohlad bežnej mamy,ktorá potrebuje dávku emocionálného dobrodružstva v historickom kabáte s oblúbeným Onurom. Druhý je pohlad muža,ktorý nemože už asi rok pozerat čo chce,ale aspoň má zámienku aby mohol ísť do šenku.Tretí pohlad je pohlad syna,ktorý má na hodinu pokoj od mamy aj od otca a može nerušene študovat na internete... Ak sa vyskituje náhodou aj sestra(dcéra) tá ma zas volnú kúpelňu,teda ked tam brat zrovna nespomína na svoje žážitky z internetu.. Takže ja nemožem hodnotiť ináč ako 5 hviezdičiek! ()

fiLLthe3DD

Hlavním problémem celého seriálu je neustálý stereotyp - „souboje" manželek o Sultánovu přízeň, rozepře v harému, intriky... a samozřejmě hysterické výjevy hlavních hrdinek... To vše Vás po delším sledování dovede spolehlivě nas**t! Naopak chválím koncept příběhu - ten je zpočátku hutný a místy se i dokáže tvářit jako „seriózní" historický seriál (bohužel fakt jen místy), nicméně tyto kladné aspekty jsou naneštěstí zadupány do země na úkor telenovelové romantiky a retardovaně napsaných dialogů... Když už nic jiného, jsou tu dobří herci - a Meryem Uzerli v roli "Hürrem" skvělou potvorou a relativně dobře vykreslenou hrdinkou... Dále jednoznačně skvostné prostředí a úžasné kostýmy, díky kterým je tento plytký výtvor k vydržení... Je to opravdu pastva pro oči a vypadá to vskutku velkolepě... A to celé skvěle podkresluje povedený soundtrack, navíc i znělka má grády :) Rovněž se „vyvedly" i akční scény, při bitvých je dokonce užito i (velmi levného) CGI, takže to hned má i nějaký epický rozsah :D Bohužel, počet těchto velkých bitev by se dal spočítat na prstech jedné ruky a stejně tak chybí i menší akční sekvence, což je škoda, jelikož po filmařské stránce to tvůrcům celkem jde a alespoň by nějak okořenili to nudné žvanění... A něco podstatného se zde stává opravdu jen zřídka... V rámci snesitelnosti je to pořád lepší "Reign" z roku 2013 a někdy se na to koukat i dá, nicméně sledovat to každý den, tak mě asi odvezou... ()

KR4T4S odpad!

ÜBERSRAČKA obří jako celá Osmanská říše. Ale co bych chtěl, když v tom "září" Onur od Šeherezády, že? 0% ()

adamulefa odpad!

Niečo nepozeraleľne hrozné a hrozne nepozerateľné! Sanžil som sa to sledovať zopárkrát s babkou a jediné na čo som myslel bolo aká pecka by bola keby tam do toho ich sultánskeho palácu nabehol cez okno Ezio Auditore da Firenze a celú tú ich rodinu dobodal hookbladom. ()

Aiko

Viděla jsem jen pár dílů ale není to tak zlé jako mexické telenovely...líbí se mi šaty princezen a konkubín..občas nevnímám a nevadí mi to..mám to spíš jako kulisu :) ()

HiddenDragon odpad!

Mne je uplne u pr...e s prominutim, jak moc je toto historicky presne nebo dukladne pripravene, jak tu nekteri pisi. Kdovi jestli je to vubec pravda. Ani jak moc pekne jsou kostymy nebo upravena Onurova (pardon Sulejmanova) bradka. Protoze je to telenovela jak pesti do voka...staci mi videt pet minut, kdyz to ma nahodou zapnute moje mamka, a mam pocit, ze bych si radsi urizl usi, jak to Turci s oblibou delali u Stramberka :) protoze tak stupidni dialogy a herecke "vykony" se vidi proste jen v telenovele. Ano, povazuji za dostatecne i par minut....protoze jestli mi serial leze na nervy po peti minutach, nic na svete, ani svlecena Seherezada, me nepresvedci, ze zbytek bude...coze ono to ma 90??? minut....no lidi, jestli tohle vydrzite opakovane, tak asi nemate na csfd co delat :-D ()