The ABCs of Death

(festivalový název)

Povídkový / Horor / Thriller / Animovaný / Komedie

USA / Nový Zéland, 2012, 129 min

• J*A*S*M

Zklamání jak hrom. Příliš málo skutečně dobrých segmentů, nadvláda průměrných a podprůměrných + sem tam něco naprosto otřesnýho. Nápad oslovit hordu významných současných hororových tvůrců z celého světa, přiřadit jim písmeno abecedy a nechat je natočit krátký film s tematikou smrti, není sám o sobě špatný. Ovšem vznikla z toho neuvěřitelně nesourodá směsice kraťasů, jejichž kvalita je strašně rozkolísaná. Z těch povedených: Y Is for Youngbuck Jasona Eisenera, X Is for XXL Xaviera Gense, D Is for Dogfight Marcela Sarmienta, L is for Libido Timo Tjahjanta, U Is for Unearthed Bena Wheatleyho, Q Is for Quack Adama Wingarda. Tedy 6 z 26, což je žalostně málo. Dalších pár příběhů pak sice má něco do sebe a jsou pěkně natočené (I, O, T, H, R), ale mně osobně nesedly. A zbytek se pak potácí mezi nudným nezajímavým průměrem a nesledovatelnou trapností (F!!!). A takový Ti West musel svěřený rozpočet někde prochlastat, jinak si jeho zhruba půlminutové M Is for Miscarriage vysvětlit neumím.(1.2.2013)

• okkac

Úplně jiné, než jsem čekal a dost zklamání. Kvalitativně je to dost nevyrovnané. Od ultralevných kraťasů k celkem třeba nadupaného cgi. Někteří těch 5000 USD museli fakt prochlastat. Těch 5-6 relativně dobrých to moc nezachrání. A Japonci dostávají pověsti nějvětších úchyláku. Jejich segmenty s prdy, spermatem, obřími penisy a divných ksichtů prostě nutí člověka jen nechápavě kroutit hlavou.(23.3.2013)

• wikked

Jako celek bohužel žádná sláva, dolů to stahuje množství skutečně podprůměrných segmentů. Za vidění určitě stojí zmiňovaný Dogfight, který je pěkně natočený, ale mám zde trochu problém s nelogickou pointou a faktem, že je obtížné točit se zvířetem, obzvlášť ve slow-mo, což je pak hodně vidět. Mým favoritem je tak Youngbuck, který je nejen výborně natočený, s pěknou pointou, ale má i nejlepší hudební doprovod v podobě úžasné retro písně Power Glove - Vengeance. Za zmínku dále stojí pěkná clay animace Toilet, úchylné Libido a syrové XXL. V další řadě stojí Removed, Unearthed, Pressure a Jidai-Geki. Suverénní dno pak vytírá WTF, Fart, Miscarriage a Zetsumetsu.(15.4.2013)

• Pedestrian

Takhle to dopadá, když filmoví tvůrci dostanou naprostou tvůrčí svobodu. Rukopis některých režisérů je tu jasně zřetelný a pokud znáte jejich tvorbu, snadno jejich segment poznáte už na začátku (Vigalondo, Rumley, Gens ad.) To mě potěšilo. Výsledný dojem je ale opravdu velice slabý, a to i přesto, že nějak takhle jsem si ABCs představoval. Zklamal Spasojevic, West se na to úplně vysral. Trojlístek nejlepších: D, L, X.(2.2.2013)

Velmi zajímavý filmový experiment. A až na "I" a "O" a snad i "F", byl zbytek koukatelný. Každá z 26 částí byla v první řadě neskutečně orginální, zajímavá a většinou i krásně natočena. Pravdou zůstává, že jednotlivé díly mají zcela rozdílnou kvalitu a každý z nich si jistě najde obdivovatele i kritiky. Každý frajer dostal údajně na realizaci svého kraťase 5000 dolarů a přišlo mi, že někteří si za tyto peníze koupili alkohol a drogy, zatímco jiní museli obrovský obnos ještě doplácet. Celkově příliš nechápu brutálně nízké hodnocení. K vidění je spousta nahoty a vražd a člověka jistě potěší i nějaká ta nechutnost. Tak kde byl kurva problém? Já to vidím skoro na 4*.(4.3.2013)

• - Dítě na filmovém plakátu je syn režiséra Karee Andrewse. Objevilo se také v jeho režijní sekvenci. (Dr Lizal)

• - V příběhu "W is for WTF!" je možné vidět na zdi studia pověšenou repliku meče z filmu Barbar Conan (1982). (Beckett51)

• - Každý režisér dostal 5,000 amerických dolárov na natočenie svojho dielu. (LV.Helter)