The ABCs of Death

Abeceda smrti

(festivalový název)

Povídkový / Horor / Thriller / Animovaný / Komedie

USA / Nový Zéland, 2012, 129 min

Dle zdejších komentářů jsem měl poněkud obavy, nakonec jsem byl příjemně překvapen. Jistě, v tom množství drobných povídek se najdou studentská cvičení a bláboly - např. těšil jsem se na zvířecí snuff, což je ve většině současných kinematografií v dnešní době tabu, jenže jsem se dočkal nevtipné pointy jako z laciné telenovely - , avšak u mnohých jsem se od srdce zasmál. Zapomeňte na horror, pokud ho nezaměňujete za gore a rozličné bizarnosti. Horror je děs a strašení, zde se jich ovšem nedočkáte. Přesto mne mírně děsil zápas se psem (vím, byl upravený počítačem, ale stejně...). Záchvaty smíchu se dostavovaly u příběhů - Prd (ti Japonci!), Samurajský film (harakiri je prostě bžunda), Vraždící hovínko (vybavila se mi postavička animovaných filmů Doodieman, kterou se mi na CSFD nepodařilo najít), Libido či X-XL (jo, tomu říkám správná dieta!). Hodně příběhů se točilo okolo toalety, jsou k vidění rozličné podivnosti - muž, kterému rostou pod kůží svitky filmu, a v sexu dominovaly japonské prasárničky, zejména poslední povídka. Takže - strašení ne, zábava ANO!(12.5.2014)

• Stanislaus

A-B-C-D, kočka přede, ... - tak zní dětská říkanka, nicméně tento krvavý povídkový soubor složený z krátkometrážních filmů rozhodně není pro malé publikum. Kvalita jednotlivých povídek je velmi kolísavá, od slušných až po úplný odpad. Nejvíce mě zaujala písmenka S (Speed), K (Klutz) a T (Toilet). Nejhoršími, nejtrapnějšími, či bezúčelně nejkrvavějšími povídkami byla písmenka F (Fart), H (Hydro-electric Difusion) a Z (Zetsumetsu). Zkrátka ve výsledku, když jsem si to všechno sečetl a podrhnul, tak jde spíše o podprůměrnou záležitost, ke které jsem se dostal čirou náhodou přes režiséra, jehož povídka mě upřímně zklamala.(27.3.2014)

• Tuax

A 2. Rozjezd sice ve snaze o chladnou brutálnost, leč ptákovinka. B 8 hutná atmosféra, dosti děsivé vyprávění na dobrou noc, ale nesmyslné vyustění. C 6 pěkný scifi podtext s vynucenou hororovou stránkou.D 10 jo tak psí zápasy mě dostaly, hodně zajímavě natočeno, to bylo něco. E 5 Pavoučí příběh sázející na pointu, nebyl zlý. F 1 Uf, tak prdění Japonek mi hororové moc nepřišlo, navíc děj fakt děs a vizuál, triky tv filmu. G 1 Tak beru, že Traucki má rád vodu (ostatní jeho filmy), ale nechtělo to předvést něco více? Tohle bylo hodně marné.H 7 tedy norská práce nepochybně viuzálně i obsahově zajímavé dílo. Dobré zpracování, ale na mě moc zvrhlé.I 6 zvláštní věc, kterou jsem asi moc nepobral. J 3 Hm, další ujetost z Japonska, docela koukatelná i černě vtipná.K 5 první čistě animovaná věc, opět sázející na nechutnost i zábavnost v jednom. L 4 Indonéský příspěvek rozhodně dobrá kamera, vizuál, zatím jeden z nejlepších. Obsah ovšem nic pro mě. M 2 Tak tohle dílko od Ti Westa, ehm... N 7 Tak na filmík od Banjonga Pisanthanakuna jsem se těšil a nezklamal. Tahle papouškovská historka vypadala moc pěkně. Hororovost, spíše ve fantazii diváka, nežli před kamerou. 0 1 Belgický příspěvek mě nezaujal ničím. P 2 Simon Rumley a jeho spíše zdlouhavé drama, něž cokoliv jiného bez výraznější gradace a atmosféry. Q 9 Tak tenhle kousek byl v rámci ostatních hodně odlišně pojat, přitom se mi hodně líbil, jak se vypořádali s qéčkem. R 2 Tak Srbský příspěvek mě taky neoslovil. S 5 tohle nebylo špatné, spíše jen chudé kvůli rozpočtu, ale šlo to. T 8 Tohle jsem viděl před nějakými dvěma lety a líbilo se mi to hodně, takže jsem očekával od tohoto filmu s abecedou větší jízdu. U 5 Celkem drsná, leč naivní upířina.V 10 wow, tak tohle bylo hodně dobré scifko. Dostačující i na samostatný film, ajko předehra. W 4 hodně velké psycho.X 1 Francouzský adept na nejhoršímpříspěvek tohohle sborníku.Y 3 Další ujetost, zvrhlost atd.Z 2 uf hodně provokativní Japonská záležitost. Celkově jsem se na tohle hodně těšil, ale krom tří hodně dobrých, je v tom hodně i těch špatných příběhů, které se mi nelíbily. Jakoby autorům v rámci malého rozpočtu a času chyběla až navýjimky nápaditost a nechávali se příliš strhnout jen k laciným zvrhlostem, nechutnostem. Když zprůměruju všechny známky k jednotlivým minifilmíkům, tak mi to vychází na 4,5 ale protože mě to zklamalo, tak zaokrouhlím hodnocení dolu. 4/10(4.7.2013)

Hodně těžké na hodnocení..Většina je slabá, několik jich je zajímavých a pár skoro až úžasných... Ve výsledku ale člověk na ty špatné velmi lehce zapomene a v hlavě mu zůstanou jen ty provokativní(někdy provokativní možná až moc okatě) a ty velmi povedené(originální, hravé, vtipné, technicky zvládnuté..).....Za mě nakonec takový ušmudlaný nadprůměr-i když je na pováženou kolik písmenek se točilo okolo záchodu. někde mezi 3 a 4(2.6.2013)

Nemá smysl rozebírat jednotlivé povídky, hodnocení pojmu komplexně. Vůbec se nedivím, že true horror fans můžou být zklamáni, protože kdo čekal brutální nářez, přepočítal se. Každý z tvůrců dostal na malinkém prostoru možnost pustit si fantazii na špacír, což se mnohdy taky událo, čemuž pak odpovídá výsledek. Lze taky spekulovat o tom, jak moc vážně ten který tvůrce pojal svůj přístup k tomuto projektu, kde bych je na základě tohoto rozdělil do několika skupin. Někteří jedinci evidentně nepovažovali za nezbytné moc se na tomto nadřít, za což jim patří nakopat do prdele a jejich sračkoidní "veledíla" jednoduše vystřihnout. Není jich moc, ale za to jsou opravdu katastrofální. Další budou (určitě ne mnou) kritizováni za ultra béčkový přístup, kdy se při sledování spíš nasmějete, máte-li správný smysl pro humor. Předposlední skupinou povídek jsou námětem či vizuálem regulérní úlety, při kterých se můžete pokochat pár minut, což je většinou tak akorát.....no proč ne. No a na závěr je tu královská skupina těch, kteří se na své části poctivě vyřádili, čemuž taky pak odpovídá výsledná kvalita. Mě osobně to až na první skupinu vůbec neurazilo, užil jsem si různorodost a oceňuju spoustu super nápadů. Ono čekat, že budu po každých 5 minutách lítat po baráku s očima navrch hlavy, se dalo jen těžko. Navíc lepší se dívat na hovadinu 5 minut než třeba 90, jak to mnohdy bývá....75%(2.2.2013)

• - Tento horor bol v Nemecku zakázaný kvôli násilnému obsahu a možnému vplyvu na mladistvých divákov. (Marceloo)

• - V příběhu "W is for WTF!" je možné vidět na zdi studia pověšenou repliku meče z filmu Barbar Conan (1982). (Beckett51)

• - Na post 26. režiséra byl vypsán konkurz, který vyhrál Lee Hardcastle se svým příspěvkem z modelíny. (Corpsegrinder)