Černobylské deníky

• USA Chernobyl Diaries (více)

Černobyl, 1986: Když vypukla nejhorší jaderná katastrofa v dějinách lidstva, evakuovaní obyvatelé blízkého města Pripjať neměli čas ani na to, aby si sbalili osobní věci. O 25 let později šest mladých turistů se svým průvodcem navštěvuje Pripjať, aby tu společně prozkoumali trosky zničeného a zdánlivě opuštěného města. Když je okolnosti přinutí zůstat na místě přes noc, brzy zjišťují, že tu možná nejsou sami. Spoluautorem scénáře a koproducentem šokujícího filmu plného děsu a hrůzy je Oren Peli, tvůrce snímku Paranormal Activity. (oficiální text distributora)

iolaos

Po shlédnutí hordy dokumentů o okolí Pripyatě, její fauně, flóře i lidech, kteří v okruhu třiceti kilometrů od neblaze známé jaderné elektrárny nevesele žijí více méně jen z nostalgie a z důvodů fixace na svou půdu, loví radioaktivní zvířata a pěstují kontaminované bylinky, jsem se konečně odhodlal shlédnout tento handcam, k němuž jsem přistupoval velmi rezervovaně. Tak hrozné to ale nebylo. Zajímavé podzimní nasnímání (tuším že srbského) cikánského sídliště, které supr zasuplovalo tomu Pripyťskému (proč asi) mě celý film bavilo a evokovalo jakýsi divný pocit reality. Potenciál atmosféry místa byl myslím vyždímán dostatečně, ale jinak samozřejmě může člověk jako vždy nadávat, proč se za klapku neposadil někdo schopnější, nebo někdo více ve vatě, proč ten vůl neobsadil charizmatičtější herce, či pročpak naspídovaní humanoidi měli na hlavě gumové odbyté masky namísto věrohodnějšího makeupu... ()

Gorehound

Bez problémov pozerateľný pohodový film, ktorý sa snaží staviať predovšetkým na tme, ľakačkách, napätí a pomerne neopozeranom prostredí, a mixuje to so sympatickým hereckým obsadením a vcelku tradičným námätom, čo sa mu aj pomerne darí. Párkrát som sa aj zľakol, minutáž mi utiekla ako voda, tma i celkom pochmúrne ladenie i záver fungovali a mal som z filmu príjemný pocit. Samozrejme, tam kde taký tématický podobný Ajov Hory majú oči začína, tam tento film končí, ale to pravdepodobne ani nebol úmysel tvorcov, ani som to neočakával. Také príjemné, jemné zimomriavky. ()

katuska138

Moc jsem se na něj těšila. Není to možná ten nejděsivnější horor, ale párkrát jsem se lekla opravdu pořádně. Ani mi nevadilo, že tam vlastně nebylo skoro nikdy skoro nic vidět. Jsem velký strašpytel a strach jsem měla. ()

stration

Průměrný film ze zajímavého prostředí, které určitě skýtalo daleko větší možnosti. Na triky peníze nezbyly, herci zachraňují co se dá a polovina snímku je hovno vidět. Konec průměrný. ()

Thomassi

Nevím, ale pro mě měly Černobylské deníky zvláštní kouzlo. Zřejmě to bylo tím prostředím. Pripjať vypadala naprosto skvěle. Město duchů, kde se v jeden okamžik zastavil život mi nahánělo husí kůži. A co že se to vlastně stalo? Scénář typický pro americké horory. Přímo v epicentru katastrofy se velkou náhodou usadí pár obětí a ty pak dělají nemalé problémy nově příchozím. Debilita hlavních postav se jen opakovala, tak jako v jiných filmech tohoto typu a v tomto ohledu není o co stát. Ale jak jsem psal, téma Černobylu je už tak fancinující, že se nemůže stát, že by se mi toto nelíbilo. ()

dawe04

Do dvou třetin jsem si napnutou atmosféru nočního Pripyatu se všemi těmi medvědími, rybími a dalšími podivnostmi docela užíval. Hrdinové nebyli úplně dementní, pomalé napínání diváka, co se skrývá ve tmě funguje. Finále však odkrylo naprostou ignoraci filmařů vůči divákovi a Chernobyl Diaries jsou zase jen prvoplánovým produktem parazitujícím na slavné katastrofě. Celý vznik, chování a motivace monster mi je naprostou záhadou, nevím jestli to bylo úrovní radiace, ale hlavním postavám se při závěrečné naháněčce vygumuje mozek a následně to zabije stupidní shocktwist. Radioaktivní Blair Witch, jen o dost nudnější a hloupější. ()

JohnMiller

Bolo tu pár zaujímavých momentov všetky v prvej polovičke filmu. Náramne podarená bola lakačka s medveďom to som nečakal. Avšak v polovici filmu režisérovi asi preplo a celé to začalo kvalitou klesať. V polovičke dialógov iba kričali mená.. Chriss natalie a pod... Zatratené klišé.. bolo ich tam toľko že som presne tušil ako to dopadne. Smola pri tom sa to začalo náramne zaujímavo ()

AlistairMir

"NIC SE NEBOJ, JÁ JSEM GEROJ" ...Jooo když Vám tohle řekne bejvalej ruskej specnaz tak si můžete být jistí, že výlet do Černobylu, kterej zpískal starší bráška zatímco ten mladší chtěl jen v klídku žádat o packu svou milou, bude procházka růžovou zahradou. Nebo taky ne...Ono jeden GEROJ a šest omladin proti medvědovi, psům a všem obyvatelům Černobylu to je docela nepoměr navíc když ta záporná strana je na steroidech v podobě dennodenního radioaktivního záření díky kterému tak trochu zmutovali. Takže si vsaďte na svého favorita a jdeme dále pár slovy k filmu. Prostředí je hezky depresivní prostě klasickej chánov v okolní přírodě. Peněz moc nebylo, takže mutanty detailně neuvidíte a vraždu taky ne což zní v hororu jako docela solidní problém, ale překvapivě to zachraňují sympatičtí herci a i celkem slušná atmosféra i když možná to chtělo jinou hudbu pro zvýšení napětí. I tak je to pohodovej horůrek na kterej se třeba za půl roku s chutí mrknu znova a i kdyby ne tak na jednu noc to bylo slušné pobavení. ()

stuntmanMIKE

*pri tomto filme som sa rozhodol nezamyslat nad tym co je aka tupost a nerealnost lebo to by clovek nemohol pozerat horory vobec :) Takze k filmu... namet je dobry a ani scenar nieje tak uplne naprd ako by sa mohlo zdat na prvy pohlad. Problemom filmu je rozpocet. Napatie tam je a celkovo atmosfera slusna. Co skripe je to ze za cely film vlastne nic nevidite. A to je spominany problem s rozpoctom. Masky su chabe ako keby ich nakupili z jedneho vypredaja pre vsetkych a preto sa radsej tie zrudy ani neukazuju. Dalsi problem suvisiaci z rozpoctom je, ze v takomto filme by nemali chybat gore sceny...ale chybaju. Takze Hory maju oci po cernobylsku sa nekona ale rozhodne to nieje zly film... prijemna stopaz a atmosfera tam je. Viem si predstavit dvojku s vacsim rozpoctom... ()

Martpod

Tupě šablonové varování pro urbexery, na kterém potěší jen jeden do kalhot nasrávací, ale naprosto nehororový moment. ()

StrYke

Až do poslední chvíle velmi povedené. S vědomím, že by se ve filmu měli objevit nestvůry podobné The Descent a The Creep jsem si užíval všechny ty "děsivé" zvuky a scény. Bohužel s nestvůrami také začalo poklesávat mé nadšení, protože nic povedeného se nekoná a Chernobyl Diaries kombinuje zombie s mutanty. To nebyla dobrá kombinace ()

TheDon

Dalo by se to popsat jako :"Černobyl má oči", v podstatě příjemná žánrová jednohubka. Neurazí,nenadchne.Atmosféra je fajn, Pripjať jako město duchů taky, ale asi se z toho dalo vytáhnout víc, než vykrást scény z "hory mají oči". Ale i tak je to koukatelnej film. 45% ()

M.i.k.e

nevýrazná,nezajímavá a hlavně nudná podíváná s několika nepříliš sympatickými hrdiny,ke kterým jsem si nedokázal za celou dobu vytvořit vůbec žádný vztah a bylo mi ve finále úplně jedno pokud z nich někdo záhadně zmizel/umřel.Co víc,ústřední "mutanti" nejsou za celou dobu prakticky vidět a tentokrát to napětí příliš nepřidává.Jedna hvězda za slušnou atmosféru opuštěného města,které má ke skutečnosti poměrně blízko...30% ()

Caminzind

Nejvýhodnější je fakt sledovat podhodnocené snímky. To si pak člověk neužene žádné zklamání. Tohle sice žádné extra milé překvapení není, ale docela pobaví. 52% Jinak černobylské (nebo jiné podobné) exteriéry (jedna hvězda je za ně) by si zasloužily mnohem častější využití. Proč už tam nenatáčí Spielberg nebo třeba takoví Proyas či Balagueró? ()

Havaj8

Ohromně jsem se na to těšil, plánoval jsem na to jít do kina. Trailer byl pro mě skvělej. A když jsem se dozvěděl, že to do kin v ČR nepůjde, byl jsem zklamanej. Protože Černobylskou tématiku já můžu. Ale bylo tu vidět, jak to musel bejt sakra nízkorozpočtovej film. Ta lokace sice jakž takž vypadala, ale vůbec ji nevyužili tak, jak by jí využili jiní. Ty radioaktivní mutanti a zvířata a všechno, s těma se dalo tak vyhrát, ale za prvý nebyli vůbec pořádně vidět a když už jo, tak nevypadali o nic hůř než ty Američani. Logiky to taky nijak moc nepobralo, se scénářem se nikdo neprděl. A celkově to bylo dopředu čitelný pro každýho, kdo něco nakoukal. Odpadávali přesně tak jak to bylo jasný...průvodce - jeden pár - druhej pár - a skončil spolu (ne)pár, kde přežila ženská, a když ji čapli, bylo jasný kam jí strčej. Hvězdy dávám dvě hlavně kvůli Černobylu samotnýmu a novejm hercům, hlavně ty 2 slečny byly povedený. V poslední době hororů přece jenom o něco lepší než minulej Evidence... ()

zdenotvor

Tento film som vzal so sebou na stanovačku do lesa za účelom strachu. Po peknom traileri a dobrých recenziách od priateľov som usúdil že to bude vhodná voľba.Opak bol však pravdou. Do trištvrtiny filmu som si hovoril: "teraz už určite príde akcia,rozbehne sa to a uvidím aj mutantov". Ale stále nič. Ku koncu niečo málo akcie prišlo ale bolo to veľmi slabučké. Jedna hviezdička kvôli zaujímavému Ruskému prostrediu ktoré mám veľmi rád. Dalo sa z toho "vyžmýkať oveľa viac pretože to opustené prostredie vzbudzovalo naozaj strach a keby sa lepšie popracovalo na mutantoch a lakacích scénach,bol by to perfektný horor. ()

Wiikii

Béčkový horůrek ve kterém je postupně lepší a lepší atmosféra, především díky těm tichým místům co dokáží zaujmout.. Ale jinak je ta po hudební stránce úplně mrtvé. Herecké výkony patří k těm průměrným a ke konci je to dokonce strašné jako i konec filmu samotný.. No co mě nejvíc štve je ta nepřesnost ohledně radiace, tu si filmaři přizpůsobily k obrazu svému, jakož to i zamořené oblasti ve kterých se můžete a nemůžete pohybovat !!! A co ten průvodce Uri, podle toho co dělal a říkal tak to nevypadalo že tu práci dělá už 5let... Taky bych chtěl něco dodat k názevu "Černobylské deníky" zní tak hlubokomyslně, že čekáte od příběhu nějakou pecku, ale podle toho co se dá vidět ve filmu bych to pojmenoval "Černobylský masakr radioaktivním spadem a nakaženými lidmi". Kdyby to bylo trochu více propracované, mohl by to být i hodně zajímavý horor... HODNOCENÍ: 55% (3*) ()