Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (CinemArt)

JASON_X

V hodnocení Covenanta už nemíním udělat stejný kiks, jaký jsem udělal u Promethea. Tomu jsem dal nejdřív po mírném rozčarování tři, protože jsem od něho asi jako každý druhý očekával něco... já nevím... něco jiného, většího, tradičnějšího, abych mu po dalších projekcích spokojeně přihodil čtvrtou a docela nedávno po poslední projekci i hodně spokojenou pátou. A jsem hodně spokojený i teď, po Covenantovi; nevím, co ještě víc bych si mohl od velkofilmového, meditativního, dušezpytného i akčního scífka přát. A věřím, že můj první dojem poněkud nesourodého scénáristického guláše se po dalších zhlédnutích usadí a nestandardně roztříštěné a arytmické filmové tempo budu nakonec vnímat jako plus. Hvězdou číslo jedna celého spektáklu je samozřejmě Fassbender v rolích bří androidů, poněkud nezajímavá a necharismatická Waterston mě nakonec jakž takž přesvědčila (viděli jste někdy Těreškovovou nebo Savickou? Takhle vypadají skutečné kosmonautky, ne jako šmrncovní kočky), no a dokonce jsem se i jednou od srdce a z plna hrdla zasmál, to když Mrs. Faris, jelito vpravdě kosmických rozměrů, rozsračkovala bazukoidem v tuze groteskní scéně nejen jednoho aliena, ale i celý výsadkový člun včetně sebe. A teď jsem si ještě vzpomněl na jeden detail, který jsem si už v kině naplánoval trochu zkritizovat - když je někomu doslova vykousnut kus krku, těžko pak onen dotyčný ještě vydá dlouhý a hlasitý výkřik, nesoucí se prostorem, jako ta pěkná kočka u studny. ()

luka4615

Ridley Scott se snad vážně vyžívá v prznění snad svého nejikoničtějšího vesmírného monstra. Chápu, že se snažil vykreslit universum a původ Aliena, nicméně by to šlo provést o několik tříd lépe. Stejně jako u filmu "Prometheus", je i Alien: Covenant vizuálně vtahující podívanou, jejíž výsledný dojem dosti výrazně kazí zmatený scénář a nepochopitelné chování hlavních postav, které by se vzhledem k povaze celé mise dalo nazvat zcela infantilním. Renomé si tedy Covenant i Scott napraví až v samotném finále, kde se přes ozvěnu času alespoň zčásti vrací temná a stísněná atmosféra z původního filmu "Alien". Až do této části jsem tedy zcela vážně uvažoval o odpadovém hodnocení. Je vážně velká škoda, že Alien: Covenant dopadl (zase) takhle špatně. Celé toto universum má ohromný potenciál, přičemž se vsadím, že i Ridley Scott, právě skrze povedené finále jinak špatného vesmírného koktejlu říká, že v dalším pokračování se postaví pevně ke kormidlu a dovede nás do atmosférických vod filmu z roku 1979. Držím palce! „I met the devil when I was a child and I've never forgotten him. So, David, you're going to tell me exactly what's going on or I am going to seriously fuck up your perfect composure.“ ()

Beastmaster4

Nic než zklamání. A absolutní debakl vidím už jen v takovém detailu, kdy se vetřelec zrodí a v dalším záběru je z něj megální bestie :-/ Celkem nuda a strašně předvídatelný závěr :-/ ()

MonaSax

Atmosféra byla většinu filmu tak hutná, že by se dala krájet. Gigerovy kulisy ve spojení s geniálním hudbou, fungovaly přesně tak jak měly. Role Davida mě velice zaujala už v Prometheovi, takže jsem se s ním ráda opět setkala, i když jsem teď spíše sympatizovala s Walterem. David byl hodně hodně zlý, ale pěkně zvrácený. Což ke konci nebylo tak úplně špatný, že? Bavilo mě to a tak jsem to i prožívala, tento film mě nenechal netečným, což znamená, že to byl dobrý film. Jistě byly tam některé scény, u kterých mi zůstával rozum stát a přišly mi fakt hloupý. Ale jako celek, jsem si to vychutnala jako jedno velké lahodné vetřelčí vajíčko k snídani. ()

oLí

Jako prequel spolu s Prometheem mi to ke "starým" filmům hodně moc nesedí. Pokud si je odmyslím a zašel bych na Covenanta jako pokračování celkem zajímavého sci-fi Prometheus, asi bych sbíral dolní patro ze země nadšením a viděnými nápady, kudy a jak se tohle pokračování ubírá. Každopádně jsem z kina vylezl zamyšlen a nechám si mysl otevřenou dalšímu dílu pro komplexnější zhodnocení. Zatím teda ale spíše horší, protože mám v hlavě původní trilogii zažitou jiným způsobem, tohle nové k tomu prostě i přes mou snahu absolutně nepasuje, nezapadá... 6-7/10 ()

Lucasion

"Perfect organism." Konečně jsem se dočkal. Je tu černý kůň roku. Covenant, který spojuje univerzum Alien (1979) a Prometheus (2012). Po dlouhých letech má uslintaný xenomorf zpátky svojí důstojnost. Začátek s Davidem (Michael Fassbender) mě mírně překvapuje, ale nakonec je nezbytný. Pak už se sál ztmaví, začne hrát známá melodie a písmenka se pomalu rozsvěcují. Ano, Ridley pokračuj prosím! Víc odkazů na původní film jsem si nemohl přát. Helma, ptáček na stole, písmenka, vzory monitorů... Jistě pak i potěší původní nákresy (haló pane facehuggere!) H.R.Gigera v bestiáriu. Ridley Scott umí. Před třiceti osmi lety to začal, bylo by fajn to i zakončit. Posádka kolonizační lodi Covenant se probouzí, aby zachytila neznámou zprávu z jisté planety. Připadá vám to povědomé? Nevadí, jdeme dál. Na planetce čeká známé ztroskotané plavidlo a... Zbytek vám odhalí film. Trailer možná sliboval krvavou jízdu s monstrem, co má vysouvací čelist. Film se zpočátku drží celkem zkrátka. Tím nechci říct, že by se divák krve nedočkal. Naopak je Covenant překvapivě nejkrvavějším Vetřelcem vůbec. Jistě, díky bohu za to! Vetřelec by nikdy nebyl Vetřelec bez zrození v gejzíru krve z hrudního koše. Přesto přemíra brutality jinak filmu neškodí. Bylo holt potřeba trumfnout tu chobotničku z minula. Samotný příběh má dobrou atmosféru. Líbí se mi, že Scott i po letech umí napínat. Hudebně se střídají motivy jak z Aliena tak i z Promethea . Jakmile se na scéně objevují vajíčka, je jasné, že divák bude až do skončení titulků spokojen. Fakt ale je, že příběh není kdovíjak složitý, a zvraty jsou velmi čekané. Mluvím tu tak o dvou, tří zvratech, které měli diváky přikovat ke křeslu. Bohužel, všechny tři divák čeká mnohem dříve, než se stanou. Navíc film opět nabídl více otázek, než odpovědí. Začínám si i pomalu myslet, že ani Scott neví, jak divákovi ty odpovědi poskytnout. Proto je Covenant zakončený, jak jinak než cliffhangerem. Upřímně doufám, že nebudu muset čekat dalších pět let na dalšího Vetřelce. Přesto mi několikrát film připomněl originál, a spojení mezi ním chválím. To mi místy přišlo skoro geniální. Největší kámen úrazu bude mít nový film v obsazení. Žádná známá tvář. Fassbender po předchozích zkušenostech film netáhne a dvě sympatické postavy mají docela rychlý konec. Převeliká škoda mého oblíbeného Jamese Franca. Kdyby neměl pouhé camao, ale plnohodnotnou roli, nejspíš neřeknu ani popel. Přitom Prometheus, měl skvělé obsazení. Převeliká škoda. Nezbývá než pochválit za další výlet do děsivého univerza, který máme všichni tak rádi. I do třetice se do Ridleymu povedlo. Držím palce, ať se mi i ten další Alien bude líbit. Aspoň tak jako tento. (93 %) ()

Morholt

Po Prometheovi jsem čekal další tragédii, ale nakonec nebylo tak zle. Rozjezd byl sice trochu pomalejší a seznamování s nijak zvlášť zajímavou posádkou bylo na můj vkus příliš natažené, ale po přistání se to dalo rychle zapomenout. Ridley totiž spustil hodně slušnou krvavou lázeň se vzteklými albínky v hlavní roli, která konečně splňovala to, co si člověk pod sci-fi horrorem představuje. I akce měla ty správné grády a obligátní závěrečné rvačka patřila k tomu nejlepšímu, co Vetřelci vůbec kdy nabídli. Díky tomu a slušně hrající Katherine Waterstone se tak dalo překousnout i občasné Fassbenderovo filosofické blábolení, bez kterého bych se obešel. Každopádně slušná práce a už se zase začínám těšit na další díl. 75% ()

ScarPoul

Ridleyho moc nemusím. Na druhú stranu odoprieť mu vytvorenie jednej z najikonickejších bad ass motherfucker robotických záporných rolí ever, by bol značný alibizmus. To čo v pôvodnej sérií spájala Ripleyová v tejto spája David. Je to temné, je to brutálne a je to atmosférické. Dažďová planéta stvoriteľov a rôzne variácie xenomorfa sú len čerešničkou na torte. Postavy nerozvité ale plniace účel. Potešil hlavne Crudup. Postupné spájanie popretŕhaných nitiek z Promethea sa začína spájať a má to nábeh na svojskú sériu, ktorá posunie hranice a význam Aliena k novému storočiu, divákovi a k novým interpretačným presahom. Nie je to dokonalé. Koniec je odbitý dosť rýchlo a niektoré scény mi nedávajú veľkú logiku ( ak stratíte niekoho koho naozaj milujete, tak smútite podstatne dlhšie ako pár sekúnd), ale ostatné zložky tieto chyby utlmujú. Pevne verím, že sa to posunie ďalej. Potenciál to má veľký. A pre mňa po dlhom čase veľmi príjemné prekvapenie od Scotta. 80% ()

Listeroman

Prometheus měl v sobě víc... tady mi bohužel chybí ty velkolepé a zajímavé myšlenky, kterými předchozí film končil. Covenant sice přímo navazuje, ale vůbec ne tak jak bych si představoval. Má sice takovou tu atmosféru správného vetřelce, ale nepropojuje všechny předchozí díly, tak jako se to podařilo právě v Prometheovi. Člověk si tam začal uvědomovat určité souvislosti a série měla důvod pokračovat, ale Covenant je spíše takový osamostatněný díl, který podobně jako trojka celému příběhu moc nedává. Celkově vzato to není ani nějak moc dobrý film a pořádný návrat vetřelce snad přijde s Ripleyovou v dalším díle. Je to škoda, protože Prometheus měl našlápnuto k něčemu mnohem lepšímu. ()

Lacike

Full Retard Alien. Never Go Full Retard Ridley. Nechapem preco dostal Ridley chut natocit si schvalne trashovo imbecilny horor a naviac ako sucast slavnej serie, ktora pokial nepocitam odnož AVP, trashovo nepôsobila. Prva polhodina, behom ktorej nam je predstavena extremne nesympaticka a neschopna posadka, je strasna nuda. Akonahle posadka pristane na planete a rozbehne sa trashovo prehnana akcia plna nechutnych gore scen a trapnych nahod, tak vysvitne, ze postavy boli vykreslene zamerne hlupo, aby sme si vychutnavali ich postupnu likvidaciu a naplno fandili priseram. Schvalne nepisem votrelcom, lebo ti nedomrli bazmeci maju k hrôzostrasnosti pôvodnych votrelcov daleko. Postupne sa ukazuje, ze v centre deja ale stoji android David a jeho brat Walter, ktory vedu filozoficke debaty s hlbkou jak diera v mojej riti. Takze sa neustale striedali WTF momenty umrti dementnej posadky a WTF dialogy dvoch plechacov. Posledna polhodina uz bola neskutocne unavna a v mnozstve zaverov tromfne aj treti diel Pana prstenov. Definitivna pointa by bola sokujuca jedine keby k nej nedoslo. Prekvapenim pre mna je aj technicka stranka, ktora je iba priemerna a ziadna zo scen nie je pamätihodna. Väcsina len kopiruje v horsom prevedeni slavne sceny z predoslych dielov. Vysledok pre mna nie je ani sklamanim ale iba totalne divnym zazitkom u ktoreho nechapem, ze niekto dal Ridleymu na to peniaze a dufam, ze dalsi diel uz nevznikne. Po otrasnom AVP2 je toto druhy najhorsi film o votrelcoch. 3/10. ()

Caszidy

Je to jasné autobiografické podobenství. Scott je Mr. Weyland. Také na stará kolena zoufale a křečovitě hledá odpovědi na základní otázky a recykluje (vykrádá?) sám sebe. Covenant je naštěstí o řád výše, než Prometheus. Hlavně co se týče nelogičnosti chování postav (i když ani tady to není žádná sláva - co takhle skafandry, když už se vystupuje na cizí neprobádané planetě? případně nějaký scan okolí? jasně Davide půjdu za tebou do "sklepa", i když vím, že se z tebe stal masový vrah, psychopat a Dr. Mengele v jednom a jasně, že se podívám do toho nechutnýho kokonu, když tak pěkně prosíš a říkáš, že je to bezpečný, vždyť tobě se přece dá věřit! Ale hlavně proč žádnou z postav absolutně nezajímá existence vyspělé mimozemské civilizace, kterou právě objevili...) a podivného střihu prvního dílu. Jinak Covenant vyniká v tom, v čem vynikal i Prometheus, tzn. vizuál a celková výprava, skvělý Fassbender a nově i hudba. Jen ty akční scény by si zasloužily méně roztřesené kamery. Celkově se ale rozčarování, nebo nadšení diváků bude odvíjet od ochoty přijmout ono zásadní spoileroidní zjištění z filmu, které vlastně ovlivňuje celé vetřelčí univerzum. Jinak samozřejmě vůbec nečekejte na jakékoliv odpovědi na otázky, nastolené prvním dílem (lidský původ, rasa inženýrů, proč nás chtěli vyhladit atd.). ()

malylada

Byl jsem jeden z mála, komu se Prometheus líbil a ocenil snahu Scotta rozšířit vetřelčí svět a jeho původ. Dějová linka se posouvá o deset let po předchozích událostech, kdy posádka Covenantu mířící k nové kolonii a "čirou náhodou" se dostává na planetu, obydlenou starými známými. Celá zápletka je docela jednoduchá, plná nesmyslů, zbytečných postav a nakonec mě dorazilo navázání na Promethea, původ Vetřelce, které vedlo k naprosto banálnímu stvoření. Od začátku je velký problém v početné posádce, kde neexistuje žádný její vývoj a nikdo nemá co nabídnout. To platí především o Katherine Waterston, která už ve Fantastických zvířatech potvrdila, že neutáhne film svým charismatem, ani ksichtem a naprosto směšně vyzní, když se z ubrečené puťky stane zabiják potvor během pěti minut. Fassbender jediný hraje výborně, ale jeho postava se utápí až v příliš hloupých úvahách. Jakmile se objeví dobrá vizuální akce, nemá to chybu a dá se mluvit i o napětí, jenže co naplat, když není komu fandit. Musím ocenit, že aspoň našli koule na pořádnou krvavou řežbu, neboť porcování posádky se opravdu povedlo. Celý film míří k předvidatelnému závěru, na který by přišlo i pětileté dítě a jestli Scott přemýšlel nad trilogií, nevím, co by do třetice nacpal.......5/10 ()

GeusX

Blíže to má k Prometheovi (na který tak trochu navazuje) než k Vetřelci. Škoda, že film není "jen" kvalitním akčním hororem a rejža si neodpustil implementovat do filmu ty rádobyfilozofické androidí existencionální scény. Sice se trochu objasní původ vetřelců, ale dal bych přednost vyměnit tyto pasáže za dramatičtější béčkové napětí. Vetřelčí potvůrky jsou snad ještě rozmanitější, mrštnější a agresivnější než v předchzích filmech a akční scény jsou dostatečně dynamické s velmi dobrou zvukovou a hudební podporou (jak moc byl můj dojem umocněn kino zvukem Dolby Atmos ukáže další shlédnutí...). Jo, a ještě k lidské posádce. To vážně budou na tak závážné vesmírné mise vybírány posádky, které se na neznámé planetě naivně chovají jako u souseda na dvorku nebo pro které je disciplína neslušné slovo a při prvním problému dají sobecky přednost sobě či jinému jednotlivci před záchranou lidstva, jak nám scénáristé z Hollywoodu předkládají? Tak to jsme (budeme) při tom kolonizování pěkně v řiti... :) Dost váhám s hodnocením, solidní 3* nebo nadhodnocené 4*. 70% (1x kino: ČSFD projekce) ()

6thSun

Když začnou režiséři brát penzi, měli by přestat točit, protože pak už většinou serou na vymýšlení čehokoli zajímavýho nebo dokonce novýho. ()

BoPo

Mne sa Prometheus páčil a tešil som sa, ako nasledujúci film nájde stvoriteľov a...Covenant však stvoriteľom venuje len jednu menej než minutovú scénu. Ide si svojou cestou, ktorá je hyzdená nepôsobivo vyzerajúcimi votrelcami a ksichtom Katherine Waterston (casting celkovo stojí za hovno). V príbehu zasa nejaká posádka zasa pristane na planéte, kde zasa nie je bezpečno. Hlavnou star je tentoraz android. Jediné čo dáva filmu šťávu je zhruba 30 minutový úsek, ktorý nasleduje po úvodnej polhodine. Kam nás zavedie Ridley Scott nabudúce netuším, ale nech viac tlačí na kvalitu vizuálnych efektov, pretože miestami boli chabé, nech je tam viac prepojeností na pôvodné filmy a nech majú postavy úspešne ukončenú aspoň ZŠ. ()

maseer2

vemte všechny nelogičnosti, které nabídl Prometheus, umocněte je na druhou a vypadne vám z toho nový Vetřelec.. pokud točit další díl, tak prosím jedině bez Ridleyho, který se po skvělém Marťanovi zase propadl o několik lig dolů.. ()

Wewik

To jako fakt? Nedávno prima COOL odvysílala všechny díly a tak jsem navázal, ale jako záchrana lidstva a robotická gay scéna mi do vetřelců prostě nesedí. A tím, že navázal tam kde skončil to p0sral úplně. ()

Silence

Nepamatuju si, kdy bych viděl někoho takhle velký a v jádru věci zajímavý projekt tak zmrvit. Ano, i jiné blockbustery skončí jako hloupé nebo nudné srajdy, ale tohle je bizardní slátanina bez napětí, logiky, či dokonce příběhu, která se tváří jako velké filozofické pojednání o smyslu života. Těch několik málo fádních vteřin s vetřelčími trademarky vzniklo a bylo do filmu našponováno očividně jen pro ospravedlnění "Alien" v názvu a tedy nějakým těm dolarům navíc. K prvnímu Prometheovi jsme byl celkem shovívavý, když už nic jiného, tak rozhodně předvedl několik dechberoucích scén a místy hutnou atmosféru... tady není nic... nechápu, že to vůbec vzniklo, že si někdo nepřečetl scénář a nehodil ho do popelnice. Škoda slov... tohle jsem od Ridleyho po Marťanovi nečekal. Naopak jsem si byl jistý, že po Prometheovi dojde k nějaké sebereflexi. 2.5/10 ()

Baxt

Těžko se zapírá, že Vetřelec: Covenant má něco do sebe. I kdyby to měly být jako v Prometheovi příliš velké a tím nenaplněné ambice. Z optimističtějšího pohledu ukazuje, že Prometheus alespoň v konturách věděl, kam se vydá. Může pro fanoušky znepokojené otevřeností předchozího snímku působit jako jistým způsobem léčba. Bohužel už není pomoci těm, kterým na Prometheovi vadilo, že se tvůrci nesmyslně snaží prohloubit mytologii něčeho, co je děsivé právě pro svou nevyzpytatelnost. Covenant jde v tomto směru mnohem dál. Scottovi už některé zlozvyky zůstanou... ()

bouncer

Prometheus mě bavil dost a na tohle jeho pokračování jsem se těšil. Bohužel je to spíš zklamání. Chyby Promethea si Covenant přinesl s sebou a navíc přidal dost zmatenou logiku, divnější rádoby filozofické dialogy a trochu úchylný pohled na evoluci Vetřelce. Škoda, protože jinak to mělo velký potenciál a zpracování je samozřejmě špičkové. ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)