Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (CinemArt)

Sidonka odpad!

Sebevražedná posádka dělala řadu profesionálních chyb a udělala svými naivními činy snad všechno pro to, aby nepřežila, aby nesplnila zadaný úkol (kolonizovat vybranou planetu a dopravit na ní bezpečně a bez riskování embrya), dělala si v podstatě co chtěla, žádný řád, zodpovědnost, o rozumu ani nemluvě. A ještě přitom nezaujala filmového diváka. A já tímto nepříjemným snímkem zbytečně zabila dvě hodiny času - místo nedělní prosluněné procházky. Brak se slintajícími monstry, který mi nic nedal, ani napětí, ani zábavu, ani potěšení. A nevím, co na tom mělo působit hororově. Všechny činy předvídatelné a okopírované z jiného. Už mi nikdo nepřinutí na něco takového koukat. - Jediný zdařilejší a skutečně inovativní, řemeslně zvládnutý byl první díl, ale ani ten nebyl mým šálkem kávy. Ale alespoň to byl originál plný napětí a opravdu po technické stránce dobře natočený. ()

GodComplex

Cekal jsem horsi Prometheus a vlastne me to tak mohlo mile prekvapit a libilo se mi to vic. Vypada to nadherne, ta lokace je uplne bozi, asi vubec nejpusobivejsi z cele Alien francizy. Naopak posadka je jeste blbejsi, nez kdy predtim. Herecky to tady musi cele tahnout Fassbender a taky alien, ktery sice nedostal tolik prostoru, ale ten ktery dostal vyuzil na 100%, ve vsech formach naprosto cool. Hudba konecne poradne alieni, prestoze hodne cerpa z predchozich soundtracku. Ma to svoje mouchy, ale me se to prekvapive dost libilo. 7/10 ()

erased

Když před pěti lety vyšel Prometheus, byl za svou roztěkanost označen za enigmatickou nesmyslnou slátaninu s nedostatkem xenomorfů. Když teď vyšel Alien: Covenant, je pro změnu bez mrknutí oka označen za slátatninu doslovnou a pseudo-intelektuální s otravnými xenomorfy. Tolik k naslouchání publiku aneb zlatý George Lucas. Pro mě je Alien: Covenant nenaplňující a po všech ohledech špatný sequel Aliení série. Tím samým dechem ale můžu bez okolků dodat, že je výtečným sequelem Promethea. Z Aliena zde už bohužel zůstala jen digitální šmouha bez špetky osobnosti a uvěřitelnosti a z původního hororu nic než CGI vyvražďovací kolotoč, ve výsledku ne nepodobný Cameronovým přitroublým Aliens. Naopak ale, kde Prometheus (pravděpodobně) vlivem přepisování scénáře nedržel pohromadě na úrovni konceptu ani výsledného filmu, Covenant dokáže z tématu evoluce vyždímat první a poslední, vysvětlit všechny naznačené motivy a především rozvinout a obohatit univerzum Aliens, které, přiznejme si, dávno přerostlo obyčejné xenomorfy. Pohromadě to nicméně ze snahy zavděčit se fanouškům stále nedrží. Třeba to do třetice konečně vyjde, zbavíme se nepotřebného béčkového akčnění, dostaneme více Davida, Waltera, Weylanda i NEsamoúčelného drásavého napětí, a kruh se konečně uzavře. Třeba. ()

MajklCZsk

Je libo prvního Vetřelce, který měl incestní vztah s Prometheem a používali prezervativy značky Interstellar? Vše máte zde a na jednom místě! Nezaobírejte se nějakým tématem filmu nebo jakousi dějovou složitostí. To zde není. Jediné, co nám mistr Scott naservíroval je cosi se stupidními efekty, debilní kamerou a dialogy nemající daleko od laciného německého porna. Více v recenzi ()

Makky

Čo fungovalo tridsať rokov dozadu, nemôže fungovať aj dnes. Scott to dobre vie, preto pojal látku priamočiarejším, popcornovejším štýlom. Ridley nám však asi senilnie, pretože niektoré prvky do takéhoto filmu jednoducho nepatria. Celý David ma vôbec nebavil a v tretej štvrtine filmu si v akčnom sci-fičku začať fidlikať a filozofovať je mimo misu. Príklad v Prometheovi to neprekáža, pretože celý film bol tým spôsobom nastavený. S odstupom času Covenant určite poteší ako fajn prídavok k ostatným Votrelcom, najmä svojou explicitnosťou a krvavým pojatím. Ako ma však Prometheus nadchol a strhol, tak ma Covenant sklamal. ()

kaylin

Ridley Scott jednoduše natočil snímek, který dělá to, co dělat měl. Spojuje film „Prometheus“ s vetřeleckou sérií. Dělá to způsobem, který není moc okatý, ale který není ani nijak překvapivě promyšlený. Fanoušek dostane to, co očekává, navíc může sledovat nějaké návaznosti. Je to akční, má to tempo a je to vizuálně skvělé. Ale místy bohužel i trochu prázdné. ()

Tony.cs

No... Tak pro mě bomba. Já vím, chtěli jsme něco jiného... Ale i tohle je bomba. Některé komentáře tady jsou veskrze pitomé. Třeba, že to vykrádá prvního Vetřelce. Větší blbost jsem neslyšel. Ale stejně jako ve Vetřelci jde o první kontakt, logicky jsou zde podobné body. Absolutně fantastický prequel a lidi nedokáží pochopit základní věc... Ridley ví, co dělá. Jenže spousta troubů by chtěla právě kopírovat první tři díly Aliena a sere je, že tohle prostě vypadá úplně jinak. Největší klad oni považují za chybu. Tentokrát prostě chyba není u režiséra, ale u diváků. Stoprocentně. ()

movieband

"All of this for start a new life." Scott se utrhl ze řetězu a po filosofujícím Prometheovi divákovi servíruje nálož krve, brutality, temné atmosféry, a v neposlední řadě inteligence, děsivého propojení vetřelčího univerza (Alien + Prometheus) a perfektního Michaela Fassbendera. Citace, kterou jsem z filmu použil, Covenant definuje jako celek velice trefně. Je pozoruhodné, že Scott použil hodně dějových motivů z prvního Aliena a pěkně je propojil se s svým filozofickým pohledem na vetřelčí univerzum, který načal v Prometheovi. O to větší děsivosti film nabyl. Měl bych začat asi od začátku, když se zaměřím z větší části jen na Scottův podíl na vetřelčí sáze. V roce 79 Scott použil Gigerovi materiály pro stvoření nejslavnějšího sci-fi hororu. Děsil a fascinoval celé generace slizkým monstrem s vysunovací čelistí, které se pomalu a tiše plíží po lodi a likviduje posádku. Alien ze 79 ale neukázal jen slizkého xenomorpha. Čí byla havarovaná loď? Odkud se vzali mimozemské vejce s facehuggery? A asi nejzáhadnější otázka.. Kdo, nebo co je zač bytost, která byla v polosedu s proraženým hrudníkem? Alien ze 79 neděsil jen samotným monstrem, ale celkovou záhadností a tajemnem, kterým byl opředen, a právě díky tomu dokáže fungovat jako horor už celá desetiletí. Nepotřeboval žádný přesah. Alien fungoval na té nejjednodušší bázi. Přežití, v neznámém a děsivém prostoru. Proti hrozbě, kterou nepředčí žádná noční můra. Na úspěch prvního Vetřelce navázal James Cameron, David Fincher a Jeanne - Jacques Annaud, kteří se snažili přispět taky svým dílem do krvavého vesmíru Ridleyho Scotta a H.R. Gigera. Scott se ke svému dítku vrátil po třiatřiceti letech ve snímku Prometheus, kde vše začal s novým pohledem na svět, snažíc se filosofovat nad myšlenkou, kdo nás stvořil a za jakým účelem. A hlavně... Kdo\co byla zač ta obří bytost, s proraženou hrudí kterou jsem ukázal v 79? Prometheus byl asi nejhůře stravitelným dílem, člověk si musel hodně věcí pospojovat sám, a samotný film dával smysl až díky prodlouženým verzím, které jsou výtvory fanoušků. Ale i tak se ve filmu Scottovi podařilo osvětlit existenci Inženýrů. Vyšší rasy, který dokáže tvořit a zároveň likvidovat život. A člověk se ve své aroganci chtěl těmto bohům postavit a dosadit se na jejich úroveň. Přímá návaznost s prvním Vetřelcem se sice úplně nekonala, ale spojitosti tam jsou. Pokud chce dosáhnout přímé návaznosti na prvního Aliena, tak do toho. Tudíž proč nebýt otevřený případným dalším pokračováním, když má autor, co říct, tak ať se rozepíše a ukáže promyšlenost svého světa. A tady se dostávám ke Covenantu, který už přímo navazuje na Promethea hned úvodní scénou mezi Weylandem a Davidem. Filozofující částí, která řeší otázku lidství, božství a stvoření. A už ta začíná vyplňovat díry, které zanechal Prometheus. Člověk se pak posune o deset let dál a sleduje posádku kolonizační lodi Covenant, která míří na předem vybranou planetu s cílem se pokusit ji osídlit a začat na ní nový lidský život. Posádka však zachytí signál, který je přivede na planetu, která by mohla být taky ideálním místem pro nový začátek, Jenže všechno je až moc ideální. Po první půlhodině, která je vyloženě úvodem a místy se může zdát natažená Scott nazouvá galoše, aby se v té záplavě krve neumazal. Na nic se nečeká a od konce první půlhodiny se jedná o čistý adrenalin, temnou atmosféru a krvavé výjevy, kdy všechno povolí až v závěrečné scéně. Líbí se mi, že Scott v Covenantu hrál na lidskost a na obyčejné věci. Kdy se vrátil k jednoduché myšlence o kolonizaci, kterou pak přesáhla teze o stvoření Aliena, se vším co k ní patří. Že byť byl Covenant brutální vyvražďovačkou, tak v ní byl prostor na intriky a inteligenci, a z relativně ploché dějové linky se v průběhu stalo až démonické vyprávění o kolonizační posádce a o stvoření xenomorpha a jeho účelu. Podle mě stvořil Scott dílo, které do sebe výborně zapadá, jen si na to člověk musí sednout a prodiskutovat to, nebo o tom popřemýšlet a provázat si spojitosti mezi jednotlivými díly. Za mě Covenant jako horor fungoval. Moc se mi líbila androidská linka, Walter s Davidem byli sobě perfektní protipóly a jejich slovní konfrontace sem si užíval pokaždé, když se ti dva objevili na plátně. Hraní si na Boha tu Scott využil do maxima a ždímá téma do poslední kapky krve. Celkové postavení příběhu, jeho vyznění a gradace je perfektní a pan režisér dokazuje, že On do starého železa nepatří a filmy si bude točit po svém. A díky Bohu za to, protože posledních pár let se v kině málokdy objeví film, který nejde v mainstreamu a není předvídatelný od začátku do konce. P.S. Slabé povahy se vyhněte kinu. Byť dílo vesměs chválím, tak mě samotného překvapilo vysoká brutalita gore scén, které jsou asi nejkrvavější za celou sérii. Přímé použití Gigerových materiálů a napodobenin jeho tvorby pro film (scéna, kdy Danielsová prochází manuskripty a kresby v archivu) mě samotného dost překvapila. Když pominu celkové čerpání z jeho tvorby a mysli pro film, tak je rozdíl vidět jeho monstra a svět zhmotněný oproti použití jeho kreseb, které jsou jednou z nejtemnějších věcí, které v minulém století v rámci umění vznikly. Další, co moc nepřidá je dost temná a ponurá atmosféra, spolu s celkovým vyzněním film. P.P.S. Hudba od Jeda Kurzela byla výborná. Podtrhovala atmosféru a co fanouška potěší je určitě zaznění tónů z původního filmu. Stejně tak jako i úvodní titulek, která se skládá stejně pomalu za doprovodu ponuré hudby, podobně, jak tomu bylo u první Vetřelce. () (méně) (více)

raimi

Huge Facial Cumshot fanouškům původních Alienů. Od líbajících se gay androidů hrajících při filozofování na flétnu. S Jolandou v hlavní roli. ()

italka63

Vynikající Fassbender, o tom žádná. Hudební doprovod a vizuál též, o tom taky žádná. Jde o to, že tahle návaznost na Prométhea je vlastně spolu s ním mírně odlišná a nastiňuje to, co vlastně v klasickém Vetřelci nikoho ani nestihlo zajímat. Osobně se mi líbila scéna infikace obyvatel mimozemského města z vesmírné lodi a nemám vůbec tendenci tenhle film nějak zatracovat. Jen musím podotknout, že je fakt, že když jsem teď dala čtyři hvězdičky, u scifi filmů, kde jsem jich dala pět, je nutno si přimyslet šestou. ()

slunicko2

Nesmysly dějové i jiné prostupují dílem jako socialismus českým myšlením. První hodina obsahuje samá nudná klišé. Druhá hodina je lepší. Obsahuje méně nudná klišé. ()

Maq

Co by zbylo ze slavného Aliena (1979), kdyby se využily pokročilejší trikové možnosti a vypustilo všechno tajemno? Tohle. ()

topi odpad!

Fuj! Propad do béčkových vod by mě vůbec nevadil, ale tolik stupidit, WTF momentů a imbecilních keců to je už vrchol. Žádná zapamatováníhodná postava, všechno kreténi nebo krávy, o dalších kokotinách se ani rozepisovat nebudu. Tenhle ubohý vypatlaný hnůj je totální výsměch Alienovi. Bez atmosféry, s trapnou digitální technologií a rutinní hudbou. FUJ! Ridley Scott se vyznamenal už s Prometheusem, ale tímhle si potvrdil post senilního slaboduchého dědka. Měl by to už zabalit a odstěhovat se na Floridu mezi své. ()

Helo

Podle ohlasů jsem se bál přehršele filosofování... nakonec ho tam bylo naopak málo a narozdíl od Promethea skoro k ničemu. Podle ohlasů jsem se těšil na vetřelce... nakonec ho tam bylo až moc a taky vlastně skoro k ničemu. Nerozumějte špatně, vetřelce není nikdy dost, ale jde o to, jak se tam vyskytne. Když je jeden a sám a je vidět v každým druhým záběru, tak to prostě nefunguje. Hororovej vetřelec je založenej (samozřejmě nejen) na strachu z neviděnýho nebo aspoň neznámýho, proto (a ještě kvůli Kurzelovo hudbě) tak dobře fungovala první scéna s polovetřelcem, která byla tak parádně natočená a intenzivní, že tak silný mrazení pamatuju naposled snad jen u destrukčních scén v Gravity. To je pár vět k první výtce. Druhá putuje k dementnímu scénáři. Ano příběh jako takovej, i linka kolem Davida funguje fajn, ale jakmile se začne jednat o jednotlivosti, tak je to v prdeli. Spousta naomak skvělých scén je zabitá jen tím, že vůbec nefungujou v kontextu logiky věci a úplně z nich sálá to, že tam vlastně jsou jen proto, aby tam byly, aneb proč vetřelci prostě nerozstřílet tlamu, když je chycenej ve dveřích náklaďáku a já stojím metr od něj, a radši se snažit ho složitě vyhodit ven do vesmíru naboduntýho na nárazník náklaďáku s obrovským rizikem toho, že mě to vycucne s ním. A proč doprdele stačí urvat jednu jedinou solární plachtu z asi deseti k tomu, aby mi vypadla elektrika v celý lodi? A takových věcí je tam spousta, z nichž jsem spoustu ochotně radši vůbec neřešil a jen si užíval to, co je na tom filmu fajn. Jo a závěrečná šokující pointa je tak strašně průhledná, že jsem si celou dobu říkal, že to určitě bude double-mindfuck. Nebyl. Náhodou jsem zrovna den před tímhle viděl Life, což je v podstatě remake prvního Vetřelce okořeněnej trochou Gravity stylu a ten v otázce souboje lidí se smrtícím emzákem fungoval daleko líp. Byl taky sice docela plnej klišé, ale film s nima pracoval rozumně a poměrně smysluplně, žádný cool scény na sílu, jen aby to bylo cool. Přitom Alien sám o sobě žádný extra cool scény nepotřebuje, protože je to prostě Alien. Ten je cool už od začátku. PS: Sice to dost kritizuju, ale i tak jsou to lepší 3 hvězdy a myslím, že se na to ještě znova podívám rád. ()

PogoJoe

Alien: Covenant mě moc nebavil. Vizuál slušný, ale příběh, postavy, dialogy slabota. A ten konec: předvídatelně trapný. ()

Colby Sawyer

Tak tohle opravdu NE! Stupidní postavy, které jsou ještě nezajímavě obsazené. Zvraty, které lze odhadnout půl hodiny předem. Nesmyslný a nic neříkající masakr. Jediné "finále" to jakž takž zachraňuje. Kvalitativně na úrovni čtyřky a Prometheus je oproti tomuhle chytrý a zajímavý film. Bída, velká bída Ridley. ()

AffectedFace

Klišé jako prase a to jednoznačně. Víc vyblitej Alien: Covenant už ani bejt nemohl. Akce neohromí, ani zápletka, ani digitální zdvojení Davida s Wallterem, ale temná atmosféra, brutalita, to vyhazujou z debilního podprůměru na celkem kvalitní "Alienské" béčko, které si nejspíš už znovu nepustím. Nedávno jsem do kina musel jít na snímek "Life", kterej se dá s Covenantem jednoduše ztotožnit. Nevím, jestli to měla být taková utajená reference, nebo opravdu tvůrci "Life-u" udělali snímek s podobným záměrem. U Covenantu je rozvinutější scénář, kterej jaksi nefunguje, má krásné atmosferické pohledy na krajinu, ale tím nadšení končí. Alien mi tu přišel tak trochu jako vedlejšák, kterej je v tom jen tak náhodou zapletenej. Life zase nabízí napětí, skvělou akci, herecké obsazení a hutnější příběh. To bohužel už jenom s Katherine Waterston v hlavní roli "hrdinky" film kazí. Snímek nedoporučuju lidem se slabým žaludkem. 55% - 5/10 ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)