Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (CinemArt)

BMW12

Je to lepší než Prometheus. Příběh se mi hodně líbil až do doby, než přistáli na stejné planetě jako Prometheus. Já nechápu, proč se to zase odehrávalo na té stejné planetě, čekal jsem nějaký jiný příběh. V předchozím filmu se i mluvilo o tom, že chtějí najít stvořitele člověka, ale o tom tu není ani zmínka. Od toho výsadku na planetě to bylo jenom o vetřelcích. Ale jak říkám, první polovina filmu velmi dobrá a jako i to drama na planetě také dobré, ale jaksi mi uniká smysl, proč nevymysleli nějaký jiný příběh. Jinak závěr byl očekávaný, věděl jsem, že to takto dopadne. Každopádně bavilo mě to, a tak dávám 4*. ()

Jinny

Co si budeme namlouvat - každý, kdo viděl aspoň jeden vetřelčí film nebo dokonce jakýkoliv horor, odhadne zvraty na míle předem. Postavy mají být profesionálové a část z nic jsou vědci, ale v klasické slasherovské tradici se vždycky v pravou chvíli chovají jako parta pitomců. Akce je... dobrá a celý film je samozřejmě vizuálně působivý. Nepřestávají mě ale zarážet dvě zásadní rozhodnutí tvůrců. Určitě nejvýraznější postavou je android David a zdá se, že tvůrce jeho filozofie a odpor k lidstvu zajímá víc než souboj lidí s agresivním mimozemským organismem. Lidské postavy jsou vesměs slabší částí filmu a je vidět, že chybí Ripleyová nebo někdo podobně silný, na koho se můžete soustředit a věřit, že se nepodělá do kalhot. Film navíc neodpověděl skoro na žádné otázky otevřené v Prometheovi. Zkrátka - nechtěla bych Scottovi vnucovat stejný přístup jako u prvního klasického Vetřelce, ale opravdu nechápu, proč tvůrce elegantní a působivé jedničky s tahem na branku cítil potřebu vnášet do vetřelčího univerza mytologii a příběh vzniku. ()

honajz

Nechápu, proč scénáře současných akčních a/nebo sci-fi filmů jsou jak přes kopírák - obyčejné slashery se tomu dřív říkalo, postupná vyvražďovačka. A teď už se na to musíme dívat i u áčkových produkcí, kde jsou jen lepší triky a hrdinové nemusejí běhat někde v bunkrech, aby se ušetřilo na tricích. I ty potvory, co je honí, jsou sice digitálně vymazlenější, ale jinak ty filmy stojí za starou bačkoru. Po Life, Kong: Skull Island je to už třetí film, kde vlastně nejde o nic jiného, než jak vyvraždit celou posádku/tým/skupinu, a na konci nezapomenout dodat, že lidi jsou neužiteční idioti, protože bez Konga/androidů/mimozemské entity jde jen o bandu debilů na pochodu, směřující dobrovolně na jatka. Alien: Covenant tuhle slashrovku ozvláštňuje ještě androidím vědomím, hrou na flétnu (když klavír není na raketě po ruce), a chudák Wagner je opět zneužit k mocenskému hudebnímu podkresu. Vůbec žádné klišé, že ne? Je to sice sci-fi, ale reálné pokroky na poli androidů a lidsky vypadajících robotů jsou spíše tristní a určené maximálně na jednu výstavu - tyhlety myšlenky o tvůrcích jsou za a/ tedy pěkně mimo mísu, za b/ po Blade Runnerovi dost těžko znovu uvěřitelně podatelné. A co na to chudák Asimov a jeho robotický zákon? Pokud jde o film, je sice formálně dokonalý a ty prachy jsou na něm vidět, ale postavy mi přijdou nesympatické (ten kovboj sem dokonce snad spadl z jiného filmu, možná Kovbojové a vetřelci), temporytmus je nevyvážený a scenáristicky je to velmi podprůměrné - stačilo pár okýnek, propojit si je, kdo zrovna žije a kdo má zhebnout, a k tomu přidat pár nicneříkajících replik. Chybí tomu atmosféra, napětí, objevování neznámého. ()

Roman.Ticka

Slabé tři. Holt stroje jsou jen stroje, ale o to víc rámusu nadělají, když se kolečka porouchají... Stokrát ohraná agitka stvořitele za zenitem. Důchod není sprostý slovo, ale nárok pro každého v určitém věku, jen ne každý to v showbusinessu včas pochopí. 👎 ()

poz3n

Šmarjá. Úvodní intro? Ok. Úvodní název filmu ve vesmíru? Joo. Dostáváme se do lodi a jako mávnutím kouzelného proutku je všechno špatně. Otravné, nezajímavé, průměrné, uspěchané, naivní, počítačové a především nudné. Proč mám koukat na něco, co se neumí ani úspěšně vykrást a napodobit? Scott natočil naprosto zbytečný film. 3/10 ()

rikitiki

Už u prequelu jsem si říkala, že je jasný důvod, proč zrovna tyhle astronauty posílají do vesmíru. Na Zemi se chtějí těch blbců zbavit! Kosmonauti, kteří vystoupí na neznámé planetě a hned si sundají helmu, si nezaslouží nic jiného než pomalou vyvražďovačku. Proč jsem si tedy pustila i dvojku? Protože mám ráda Fassbendra, takhle povrchní holka jsem. ()

anderson

Votrelec sa stal v novom miléniu silnou značkou, ktorú Ridley Scott dôsledne využíva na obohatenie svojho bankového konta. Z mysteriózneho sci-fi hororu tak po akčnom intermezze dospel až do existenciálnej popkornovky o hľadaní odpovede na odvekú otázku či bolo prvé vajce alebo sliepka. Ja osobne som teda čakal priame nadviazanie na PROMÉTHEA, kde Noomi nájde planétu stvoriteľov a nakope im ich stvoriteľské pozadia. Bohužiaľ tu máme PROMÉTHEA 2.0 v ktorom namiesto jednej pustej zasvinenej planéty máme inú. Riešia sa tu nezmysly a votrelec tu dokonca zmutoval na domáce zviera. Navyše niektoré scény ani nedávajú zmysel. Chápem, že produkcia i scenáristi ušetrili, ale nechápem tie vysoké hodnotenia. Dve hodiny nudy a príšerných dialógov. Ak to bude mať pokračovanie, tak amen tma. (16.6.2017) ()

Pítrs85 odpad!

Starej Ridley Scott si z nás musí dělat děsnou bžundu, protože po divným Prometheovi přišel ještě větší shit. Od dementního castingu (Danny fuckin! McBride? WTF?!), přes příběh jak od houfu nafetovaných opic, až po triky jak od retardů z Asylum. Ten film je tak neskutečně předvídatelnej, alieni tak neskutečně neděsiví a herci tak neskutečně toporní, až si budete skutečně přát, aby Scotta nějakej pravej alien zakousl a on už dal této kdysi kvalitní franšíze pokoj. S tímhle jdi, Ridley, do prdele. Bez pardonu. ()

TheEvilTwin

Až na to, že hlavní herečka vypadala spíše jako nateklá brokolice, se mi to celkem líbilo. Neviděl jsem žádné vetřelce předtím, jenom Promethea a Vetřelce vs predátory a tak podobně, ale nebylo to nijak složité, ba naopak tento film zodpověděl víceméně většinu nevyřešených otázek z Prometha, libílo se mi taky sympatické navázání na tento film. Konec mě fakt hodně překvapil, vetřelec vypadal dost drsně. Jediné, za co ubírám hvězdu je trošku pomalejší rozjezd, což až tak nevadí, ale akce je tam celkem málo, vetřelec jde ve finále vidět tak dokupy 10 minut, a to je škoda. Naopak zase ty bílé příšerky byly aspoň něco nového a zajímavého a scéna s jejich líhnutím byla pořádně nechutná. 4/5 ()

Hurley

Ridley Scott plánoval Promethea od Vetřelce původně distancovat, protože si myslel, že téma Xenomorfů už za ty roky vyčpělo a že filmů o nich vzniklo už tolik, že ztratily svoje kouzlo. A Vetřelec: Covenant podle mě dokonale dokazuje, že v tomhle měl vlastně pravdu. Sice se nakonec nechal zlomit a rozhodl se natočit „to, co chtějí fanoušci“, právě to ale bejvá často to nejhorší, co může vizionářskej režisér vůbec udělat. víc » ()

HellFire

Nudné béčko, napínavé asi jako hraní pexesa s pětiletým dítětem. O to víc si snad lidi začnou vážit Promethea :). ()

Janek

Výborné řemeslo, což o to, ale Jediné, co to s Vetřelcem má pocitově společného, je hudební motiv. Jinak blábolivé, bez emocí, bez napětí, CGI vetřelci, nevýrazné charaktery, o nikoho nemáte strach (postavy jednají občas natolik "neopatrně", že si empatii ani nezaslouží). Prostě nic z toho, co vytvořilo první dva unikátní Vetřelce. A od Promethea skok kolmo dolů. ()

Othello

Chudák Scott, chce natočit filozofickou, tíživou a ironickou trilogii o otázkách bytí, všeho a vůbec, no a namísto toho z něj vypadne prvotřídní camp za áčkové prostředky. A to camp se vším všudy, ať už se jedná o retardované počínání postav typu "jé, houba, já do ní kopnu" až po nehlídanou nabubřelost, kulminující jedinečnou scénou, kde si dva androidi pískaj na píšťaly za asistence hlášek jako "Gently blow into the hole. Let me do the fingering. Oh bravo!" Díky tomu Covenant alespoň minimálně dokáže bavit a pomáhá tomu i výborná triková stránka a design monster, kterými film nešetří, ač v naprostém protipólu původního Vetřelce. Jenomže, když chcete dělat velké umčo a jediné, co vám z toho zbude je pak relativně zábavný silvestrovský slasher, tak už není od věci se začít drbat na hlavě, kdo jsem vlastně zač. A tuhle otázku si neradno zodpovídat skrze vyjeté androidy, kteří si dělají pacy-pac s čerstvě vylíhlými vetřelci, kór když jste kvůli tomu vykopli z režisérský sesle vizionářského mladého kreativce, jakým Blomkamp je. ()

claudel

45 minut bezbřehá nuda, pak pár minut slušné akce a napětí, následuje další bezbřehá nuda, divné vyústění příběhu, sem tam akce a divný závěr. Film, který nejvíc (anebo pouze) ocení zaryté fanynky Michaela Fassbendera Na druhou stranu uznávám, že v kině i ta bezbřehá nuda může působit vizuálně zajímavě. ()

SLOTH

Chtěl bych být Ridley Scott. Producenti by mi totiž dovolili natočit úplně vše. Taky by mě nechali pojmenovat film Alien i když to s ním nemá nic společneho. ()

ARI50

Pětku si to zaslouží sice mě první půl hodina brala pomalu, ale po té co přistáli už se dalo pořádně na co koukat vetřelci výborní jejích způsob jak přijít na život velmi povedený. jsem hodně spokojen nečekal jsem totiž od toho filmu nic a dostal jsem pěknou podívanou. ()

Necrotongue

Před tím, než jsem se na film podíval, přečetl jsem si zdejší komentáře, což obvykle nedělám a mé obavy byly značné. Ale když jsem dokázal ignorovat značné množství nelogičností a od jisté chvíle i předvídatelný konec, byl jsem vcelku příjemně překvapen. Největším problémem pro mě byla Katherine Waterstone, na kterou jsem si prostě nedokázal zvyknout a ve filmu mi silně vadila. Potěšilo mě, že humanoidní ještěrka už není největším zlem a že sovy nejsou, čím se zdají být. ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)