Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

MencaCZ

Je mi doopravdy velmi líto, že se nemůžu vést na atmosféře veskrze oslavných recenzí a komentářů, které tento díl velebí. Když se snažím najít příčiny toho, čím můj chladný postoj k filmu odůvodnit, napadá mě jich mnoho. Tou hlavní je asi to, že ve filmu, dle mého názoru, absentuje ta monumentálnost dílů předchozích, v každém z nich jsem totiž našel scény, kdy mě naskočila husí kůže a já si liboval. V tomto jsem ten pocit neměl ani jednou. Dokonce ani v takových tutovkách na náskok "husiny", jakými jsou zejména šermířské souboje ústředních postav, mi nenaskočila. A tím se možná dostávám k tomu, co mi ve filmu vadilo ne nejvíce, ale velmi, tím je to, že "hlavní padouch" pro mě postrádá jakoukoliv auru temnoty. Myslím si, že nemůže sahat ani po kotníky někomu, jako byl Darth Maul, či dokonce Vader, zkrátka je nemastný neslaný, bez masky vypadající jako puberťák z horní dolní střední školy. Závěrem mohu jen dodat, že J.J. Abramse nezatracuji, tento díl není špatným filmem, v rámci svého žánru pokulhává jen díky tomu, jaké jméno nese. Dále mu i věřím, že v následujících počinech své ústřední postavy vypiluje, že jim snad dodá auru příslušných sil, přesto se ale bojím, že jeho tvorba se mezi kultovní počiny řadit nebude, že ji budu muset od původních dílů odstřihávat, abych si jí užil, zkrátka to tak mám. ()

Jacob23

Neni to jasny zasah ale velmi dobre mireny-pro fanousky udelany...s mnoha zabavnymi detaily a laskou ke starym dilum.Dostal jsem to co jsem cekal (nostalgickou jizdu) a velmi me to bavilo - Ren je super drtic a Reya kouzelna..4 1/2 - na podruhe jsem si to opet uzil a tentokrat i Williamsovu opet podarenou hudbu (Rey theme), mnohem vice me bavi prvni pule nez ta druha zbytecne okopirovana.Daisy Ridley je totalni castingovy win! objektivne je to za 4* - fanouskovsky prihodim ()

Herzeleid

Parádně zpracované, nostalgicky jsem se pousmíval nad známými postavami, ale že bych si s z toho měl zrovna sednout na zadek to zase nebylo. ()

svobik

Nejsem fanoušek Star Wars, viděl jsem sice všechny epizody, ale téměř nic si z nich krom rodinných vztahů nepamatuju. A možná právě proto jsem z Epizody VII nadšený. Nahláškovaná jízda, která hned ze startu nabere ďábelské tempo a do konce nepoleví ani o chlup. Esence skvělého blockbusteru pro celou rodinu a další stvrzení Abramsovy popcornové nadvlády. Kylo Ren je pro mě postavou roku. 9/10 ()

MI-380

Moje stará parta. Blázni, kteří se bezhlavě vrhají do neuvéřitelných pohádkových dobrodružství, ve kterých sice občas někdo zmizí, naštěstí se ale většinou brzy na jeho místě objevuje plnohodnotný náhradník. Občas mi lezou na nervy, ale jsem s nimi rád. 80% (3D kino, 5 divákû, titulky, zatím 12 973 hodnotících, 83%). ()

s.e.p.p

J.J. nebyl hloupý, vzal vše, co dělá starou trilogii tolik milovanou a navlékl to do moderního kabátku. Návrat starých postav potěší, nechybí tomu humor a díky reálným lokacím a praktickým efektům předaleké galaxii zase hmatatelně tluče srdce. A tluče jí ve zběsilém tempu. V tak zběsilém, že přes všechnu tu akci a upocené dýchání nezbývá čas na postavy a příběh, který by nebyl jen recyklací toho původního. Síla se probouzí až moc uspěchaně, po scenáristické stránce líně a povrchně. Z promyšlené a originální fantasy o konfliktu dobra a zla se tak stává popcornová zábava na klíč. 65 % ()

MiGi87

Jakkoli oceňuji návrat ke stylu původních tří filmů, včetně vytunelování děje to udělat nemuseli. Každá jedna scéna jako by z oka vypadla nějaké starší. Zápletka naprosto nepřekvapivě stejná, jako kdysi, naprosto o ničem závěr, no, jsem lehce rozčarován, ale jako film poměrně slušné. ()

Dagoussek

Po shlédnutí filmu jsem měla plno otázek a rozporuplné dojmy, tak jsem si pustila všechny epizody Star Wars a hned mě to bylo jasné. Tento film nemusel být vůbec natočený, na nic nenavazoval, ani ničím nepřekvapil, ba naopak, zklamal. Už tam nebylo to kouzlo Star Wars a Síla jako z předešlých dílů. ()

blackJag

Velká očekávání, která sice nebyla vrchovatě ukojena, přesto výsledný pocit zůstává pozitivní a plný příslibů. Dějová linie přichází se značným nedostatkem invence, když se fakticky recykluje IV. epizoda, než abych v tom ale hledal nedostatek zainteresovaných schopností, beru to za snahu co nejcitlivěji vzbudit tématiku Hvězdných válek z hibernace v karbonitu. Věřím, že ty pravé nápadové bakchanálie teprve přijdou. 85% ()

drackula

V prvom rade musím pochváliť polnočnú premiéru a dodatočne sa poďakovať všetkým, ktorí sa jej zúčastnili. Pre prevádzkovateľa kina to bol síce deň ako každý iný a nič špeciálne tam na nás nečakalo, ale o super atmosféru sa bez problémov postarali diváci. Zopár masiek, zaujímavé debaty a skvelí ľudia boli zárukou dobrej nálady nás všetkých pred samotným filmom. Základná otázka ale znie, aké boli nové Star Wars? Jednoducho povedané, boli skvelé. Neboli dokonalé, keďže nejaké drobnosti mi vadili /podrobnejšie neskôr v recenzii/, ale ako celok určite nesklamali. Mytológia a ikonické postavy fungovali a novinky boli pridávané s citom a evidentným rešpektom k starším filmom. Chýba tam síce nejaký kolosálny „WTF“ moment, ale myslím si, že to dostatočne vykrýva všadeprítomná nostalgia. Dych vám síce nevyrazí nejakou akčnou sekvenciou alebo osudovým súbojom, ale budú momenty, keď vám bude reálne hroziť vyronená slza. A finálna scéna je toho jasným dôkazom. Star Wars: The Force Awakens je presne taký film, aký si fanúšikovia vymodlili a práve oni si ho užijú najviac. Čo sa bežného konzumenta týka, tu už to také jednoznačné určite nie je. Myslím si však, že návštevou kina nič nepokazí ani on. Tento film je skrátka nutné vidieť v kine a osobne som si vcelku užil aj 3D. Vrelo odporúčam.90% Cinemacity Polus 3D ()

cpt.Lynch

Návrat k tradici IV a V epizody… Vlastně víc než návrat, VII je vykrádačkou IV. To se na kulisách tak ohromné galaxie nedá vymyslet originální příběh? Každopádně kladný přírůstek do série a velké očekávání dalšího dílu. ()

ghatos

Všichni jí hledají (podle R. Čecha), vlastně všichni ho hledají. Asi jsem na Star Wars, už příliš starý a příliš cynický. Nějakým způsobem to pokračuje v té své hvězdné kinonovele. Černoch hraje černocha v černošské komedii, mladá pipka má sílu možná tak na sex po tmě. Do toho táta, syn, děda...přesně na to sedí pořekadlo o padouších, hrdinech a jedné famílii. Dodržuje to pravidla, lidem se předhazuje to co mají rádi (někdy to působí, až neuvěřitelně vyžíhaně, směšně). Fanouškům ságy se to bude líbit, protože ti budou nadšení principiálně z čehokoliv, i kdyby by jim všem Han Solo nadal do kokotů (ano, ten starý děda má stále více charismatu, než ti tupci mlaďoši). Disney prostě udělal, co se čekalo. Star Wars je vzpomínka na mimořádná osmdesátá léta, těžící z absence kreativity současného Hollywoodu. Nic moc lepšího pro mainstream není...bohužel. 39%. ()

Pedross800

Star Wars jsem měl vždy rád, ale ne nějak fanaticky, a tak když to dost lidí z mého okolí označilo po premiéře za nic moc, pustil jsem to k ledu. Naštěstí se stoupajícími venkovními teplotami ten led roztál a síla se probudila i u mě doma a to sakra silně a velkolepě! Ten film je prostě boží a dokonalá scifárna. Má všechno.....výborný humor, skvělou akci a gradaci, vynikající novou mladou hrdinku a co je nejlepší, skvělý vizuál, který navazuje na starý dobrý svět a tak není problém se naladit na stejnou vlnu a jen si užívat tu mnohem dokonalejší vizuální a akční stránku, která jde ruku v ruce s perfektně odsejpajícím dějem. Výborně jsem se bavil a další pokračování už bude určitě kino, ať si říká kdo chce co chce. ()

dragon94

Nemohu si stěžovat. Řemeslně skvěle odvedené, trikově parádní, skvěle zahrané, postavy zajímavé a zatím s přehledem nejzábavnější star wars. Příště trošku přidat na osudovosti a na příběhu a budu naprosto spokojený. 4* 85% ()

Autogram

Nedokázal som tento film brať ako samostatnú vec, keďže sa stále spomína minulosť postáv a celých planét. V predchádzajúcich epizódach sa veľmi neorientujem, niektoré ma dokonca iritovali, takže som si veľmi nemal čo vychutnať. Za obstojné sa dajú považovať efekty, postavy, aj nová nastupujúca princezná bola sympatická, ale z príbehu mi nutne unikali väčšie súvislosti, tak som zostal bez nadšenia a bez emócie. ()

Jaro.Krafcik

10 rokov sme fanúšikovia čakali čo nám od pomsty sithov hviezdne vojny nadelia. Nový príbeh a hlavne nové postavy filmu prospeli a výborna retro atmosféra bola aj v kinosále. Sila sa prebúdza nepotrebuje dlhý komentár. Najlepšie sci-fi za posledných pár rokov. J.J Abrams odviedol dobrú prácu a ja som zvedavý ako zakončí moju oblúbenú vesmírnu ságu. 5** ()

Madlene

Epic fail! Horší už to snad ani být nemohlo....měla jsem původně chuť napsat, že to má slabý scénář, ale ono to žádný nemá...je to trochu jako Vichr z hor, který odnáší Vavákovu stodolu...něčí otec, čísi syn a někdo vůbec nepatří do rodiny... Slaboduchá vykrádačka starých dílů a fórů, ubohé a trapné scény a černošský bratr s amazonkou v popoředí. K tomu hlavní zloun, který vypadá jako sionistický agent v útrobách Třetí říše. Abrams se asi nemohl rozhodnout, jeslti udělá remake nebo spíš pokračování. Necháou, na čem byli Ti ostatní magoři tady...rozhodně ne na tomtéž filmu...tohle ani jako letitý fanoušek nemůžu hodnotit pozitivně. Dva body pouze za klasické triky (rozhodně ani z nostalige nemohu dát více). ()

Georgex

Chtěl bych napsat super zážitek a že se novou epizodou tato legendární série opět probudila v plné síle, nicméně to napsat bohužel nemohu, jelikož se o něčem novém, což by posunulo celou ságu zase o krůček dále, nelze bavit. Ano, J. J. Abrams odvedl skvělou práci a nové hvězdné války jsou po mnoha stránkách a zejména té vizuální téměř dokonalé. Nicméně tu je příběhová stránka, kde to opravdu kulhá a chvílemi jsem měl pocit, že jsem se probudil u některé ze straších epizod a nevěřícně koukal, jestli to ve mně má probudit nostalgické vzpomínky, nebo jestli si z nás tvůrci dělají srandu, jelikož ve výsledku to spíše vypadá, že cílem bylo přetočit originální sérii mladším divákům a podle všech současných genderových pravidel, proto ženy nezoufejte, pokud to zatím umíte dobře třeba jenom s vařečkou, tak to neznamená, že ihned nemůžete umět se světelným mečem lépe než samotný mistr Joda. Na druhou stranu, pokud to mám brát jako mezistupeň mezi starou ságou a něčím úplně novým, což doufám, že přinesou další díly, tak je to v pořádku, ale je třeba si uvědomit, že věčně "vykrádat" starší bratříčky nepůjde a to bez ohledu na to, jak to nostalgicky může pohladit po srdíčku. Snad příště budou tvůrci o něco více odvážnější a nastolí nový trend, kterým se mnou milovaná sága bude ubírat v následujících letech. Moje hodnocení 65%. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý