Reklama

Reklama

Městečko Pines

(seriál)
  • USA Wayward Pines
Trailer 2
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2016), 14 h 31 min (Minutáž: 42–44 min)

Hrají:

Siobhan Fallon Hogan, Matt Dillon, Carla Gugino, Toby Jones, Shannyn Sossamon, Melissa Leo, Hope Davis, Reed Diamond, Terrence Howard, Tim Griffin (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(20)

Ethan Burke (Mat Dillon) je agentem tajné služby, který vyšetřuje, kam zmizeli dva jeho kolegové, rovněž federální agenti. Během pátrání utrpí náhle autonehodu, a když se probere z bezvědomí, vidí, že se nachází v idylickém městečku Wayward Pines. Nepamatuje si však, za jakých okolností se tam dostal. Místní lidé ho nejen chtějí přimět, aby u nich zůstal, ale Ethanovi se ani žádným způsobem nedaří navázat kontakt s okolním světem. Celé město je opředeno jakousi podivnou tajuplností a zdá se, že z něho není úniku. Ethan chce věci přijít na kloub, ale místo odpovědí naráží jen na stále nové a nové záhady. Brzy si začne uvědomovat tvrdou realitu: vypadá to, že z Wayward Pines už nikdy živý nevyvázne. (Film+)

(více)

Videa (41)

Trailer 2

Recenze (201)

erased 

všechny recenze uživatele

Cosi shnilého se děje ve Wayward Pines. Přestože se mu nedá upřít parádní atmosféra ani trefné obsazení, po celou sérii jsem se nemohl zbavit dojmu, že je na tomto seriálu cosi divného. Možná to bylo prazvláštní jednání téměř všech postav, smysluplně překombinovaný příběh nebo nezvykle rychle se vyvíjející příběh, ale v průběhu jednotlivých epizod jsem na důkazy žádného z těchto výsledných dojmů nedokázal přímo ukázat. Přesto je to právě toto cosi, co u celé první série udrželo mou zvědavost, pozornost i napětí. Ostatně se právě díky překvapivě brzy přicházejícím zvratům nestihne okoukat twinpeaksová atmosféra začátku, ztracený nádech prostředku, ani neobvykle sci-fi finiš. Jen ten závěr v duchu zombie apokalypsy si mě příliš nezískal. Jinak se ale nemůžu ubránit rozpačitému nadšení. Městečko Wayward Pines je totiž svou neobvyklostí přinejmenším pozoruhodné. A těžko říct, zdali je pro něj zrušení po první sérii záchranou nebo promarněnou příležitostí. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Pilot zatím hezky poutavý.. Dillona mám rád, na Carlu se mi taky hezky kouká a zatím i ta Lewisová působí nerušivě... Dějově mě to zaujalo a jen doufám, že to nevyústí v nějákou stokrát viděnou "překvapivost" a nebudeme na to čučet abychom nakonec neočekávaně zjistili, že se to celé odehrává v jeho hlavě-nebo tak něco- pokudmožno rozpatlané do 4sérií. Protože zatím se to tváří, že to tak (s trochou neopatrnosti) klidně dopadnout může-Snad tvůrci překvapí...... Edit: Tak po zkouknutí celé první série zvedám na max. Bavilo mě to, všechno bylo vysvětleno, žádné abstraktní natahované konstrukce se nekonají a celé to dává v rámci subžánru smysl. Tohle můžu. EDIT2: Druhá série o poznání slabší.. ()

Reklama

Crocuta 

všechny recenze uživatele

POZOR SPOILER! Přijmeme-li jako fakt to, co se dozvíme v 5. dílu, pak má seriál tolik děr v logice, že ementál proti němu působí jako vzor kompaktnosti. I přesto je ale "Wayward Pines" mimořádně dobře napsaný a hlavně dramaturgicky bezchybně zvládnutý počin. Gradace napětí a ústrojně a nenásilně podané dějové zvraty (a že jich není málo) bez problémů udrží divákovu pozornost po celou sezónu a vzbuzují neodolatelnou chuť na přídavek. Velkým plusem jsou také skvělé herecké výkony sympatickým Mattem Dillonem počínaje přes výborné (a nezřídka i pohledné) ženské postavy až po fascinujícího Dr. Jenkinse - Pilchera (Toby Jones), jehož osobnost by stála za nějaký ten samostatný psychologicko-sociologický rozbor. Suma sumárum - jeden z nejkvalitnějších sci-fi seriálů poslední doby, na jehož pokračování se budu určitě těšit. ()

jerry12 

všechny recenze uživatele

90%. Upřímně, nad Shyamalanem jsem už dávno zlomil hůl, takže mi trvalo, než jsem se k Wayward Pines odhodlal. A konečně je M. Night zpátky! Ten starý dobrý kreativec s uměleckou grácií sobě vlastní, stylisticky naprosto jedinečný a osobitý. Wayward Pines odkazuje (ať záměrně či nikoliv) na Shutter Island, ze kterého si bere primárně narativní kostru a působivou atmosféru; na Twin Peaks, kterému se podobá strukturovaností postav a jejich významové hloubce; a později i na Children of Men, s kterým sdílí onu postapokalyptickou vizi. Z obojího si však Shyamalan bere jen klady, a navíc je aplikuje s takovou svědomitostí, že se mu i v divácky velmi náročném a vyhraněném žánrovém příběhu daří vyhýbat větším narativním přešlapům, jež v mysteriózních skorosci-fi thrillerech na podobném principu bývají pravidlem. Ty nejvýraznější kvality Wayward Pines vězí v trojúhelníku, který se podařilo zvládnout na jedničku - perfektní atmosféra nejvyšší úrovně, která vzdáleně připomíná tvorbu Davida Lynche a je i podobně působivá a schizofrenní, avšak má Shyamalanův podpis ze Signs nebo The Happening; nepředvídatelnost a takzvaný WTF efekt, díky kterému budete totálně zmraženi a neschopni cokoliv se pokoušet předvídat; a v neposlední řadě herecké výkony, které umožňují rozvíjet tu bizarnost a tajemnost postav; i Matt Dillon mě velmi mile překvapil, snad jen jeho syna tam asi nastrčili omylem, protože to je jediný rušivý prvek seriálu a herec doslova na baterky. Jinak se mi ale těžko hledá něco, co bych mohl s klidným svědomím vytknout; chybí mi pouze jedna jediná věc, a to působivější hudba, bez které se ale i tak Wayward Pines obchází s přehledem, což mnohé vypovídá o scenáristických kvalitách, díky kterým, oproti řadě jiných filmů a seriálů podobného ražení, nepotřebuje Wayward Pines žádný velkolepý hudební doprovod, aby tvořil odpovídající atmosféru v televizním světě zcela ojedinělou a svou silou téměr srovnatelnou s True Detective (nebo Baskervillem). Záměrně tento skvělý a troufám si říct (prozatím) nedoceněný seriál srovnávám s mnoha jinými díly, protože se mnoha jiným dílům podobá, ale vždy tak nějak nenuceně a jen lehce a jakoby mimochodem, aby jej nešlo považovat za kopii. Wayward Pines není kopií ničeho, žije svým vlastním životem, před kterým se neschováte... a neutečete. Navíc buduje relativně novou a neotřepanou žánrovou metanaraci, která nese určité existenciální poselství a mohla by se stát vzorem pro další generace kriticky realistických (NIKOLI science fiction) filmařů. Perfektní záležitost, která není principiálně originálním nebo novátorským dílem, ale spíše alchymií mnoha různých ověřených a funkčních prvků, jež dohromady tvoří naprostou harmonii. Závěr je pak naprosto geniálně strukturován, a ačkoli závěrečná epizoda obsahuje zbytečně moc patosu (který tolik nenávidíme, ale přesto jsme ho čekali), je perfektním zakončením výjimečného příběhu. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Po pěti dílech: Wayward Pines by velmi slušelo nějaké osobitější, autorštější, "filmovější" režijní uchopení. Náladou a audiovizuálně totiž působí jako zaměnitelný televizní mysteriózní seriál, což je velká škoda, protože věci, které se v něm dějí, nejsou nezajímavé. Prvotní obava z prvoplánového vršení mysteriózních záhad, které nemají vysvětlení a nebudou nikdy objasněny, se začíná ukazovat jako lichá. Pátý díl totiž patrně odkrývá hlavní část tajemství (co je městečko Wayward Pines zač). Odhalený koncept je boží a pokud s ním pracují chytří tvůrci (týká se i autora knižní předlohy), potenciál na kvalitní dlouhodobou podívanou je přímo obří. Daný zvrat nicméně vzbuzuje další otazníky (zejména by mě zajímalo smysluplné objasnění toho, proč se ti, co vědí, chovají vůči těm, co nevědí, tak, jak se chovají ... a proč jim to vlastně neřeknou? Vždyť tenhle stav musí bejt mnohem nebezpečnější než potenciální odkrytí pravdy) a jsem velmi zvědavý, jak to tvůrci všechno obkecají. Celkový dojem ze seriálu se tak v podstatě může měnit každým dílem, každým zvratem, každou novou informací. Hodnocením si tedy zatím opravdu nejsem jist, může to být hodně dobrý, může to být horší ... ale sleduju dál, baví mě to. Po konci seriálu (nebo 1. série): Tak za mě někonec spíš "hodně dobrý" :) Mysteriózní záhada se v půlce seriálu překlopila do hard scifi, řešícího otázky podstaty lidské civilizace a společnosti, vzniku, vývoje a zániku totalitních zřízení, vzniku a fungování odboje, božského komplexu, školy jako zásadního ideologického aparátu atd. Lze sice rozporovat celkovou logiku chování "vedení", nicméně toto rozporování může probíhat v rámci debaty se seriálem (nemyslím si, že vaše vysvětlení je stoprocentně přesvědčivé), ne jako jednostranná výtka (wtf, vždyť to nedává smysl! A to se to ani nepokusíte vysvětlit?!). Jsem spokojen. Wayward Pines je uspokojivá podívaná, která toho za těch 10 dílů stihne až nečekaně hodně. Potěšil i poměrně nekompromisní závěr, který může fungovat jako cliffhanger před druhou sérií, ale i jako uspokojivé ukončení desetidílné minisérie. ()

Galerie (235)

Zajímavosti (11)

  • Seriál vznikl na motivy stejnojmenné knihy Blakea Crouche. V ČR kniha vyšla pod názvem "Městečko Pines". (Kaufman)
  • Karta recepční Arlene Moran, kterou najde hlavní hrdina v kanceláři šerifa, ukazuje, že její postava byla v "předchozím" životě řidičkou školního autobusu. Siobhan Fallon, která recepční ztvárnila, hrála řidičku školního autobusu ve filmu Forrest Gump (1995). (jerry12)

Související novinky

Shymalan se vrací k hororům

Shymalan se vrací k hororům

27.08.2015

M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) se pokusil o výlet do blockbusterových vod a moc se mu tam nedařilo. Poslední vládce větru a Po zániku Země sice nelze označit za propadáky, což je v… (více)

Reklama

Reklama