Manhattan (TV seriál)

Manhattan

Drama / Historický

USA, 2014–2015, 18 h 40 min (Minutáž: 42–56 min)

Tvůrci:

Sam Shaw

Rachel Brosnahan, Michael Chernus, Christopher Denham, John Benjamin Hickey, Ashley Zukerman, Katja Herbers, Travis Hammer, Alexia Fast, Mark Moses, Eddie Shin, Josh Cooke, Daniel London, Matthew Page, Kyle T. Cowan, Adam Godley, Harry Lloyd, Lauren Myers, Kristen Rakes, Richard Schiff, Daniel Stern, Olivia Williams, Christina Kirk, Hank Rogerson, Mamie Gummer, David Harbour, Christian Clemenson, Jennifer Allcott, Carole Weyers, Tailinh Agoyo, Miles Wartes, David Grant Wright, William Petersen, Kevin Wiggins, Sam Quinn, Jetto Dorsainville, John Carroll Lynch, Edward Khmara, Glenn Morshower, Jonny Coyne, Ben Hall, Philip Ettinger, David Midthunder, Bryan Head, Phil Duran, Jenny Gabrielle, Bill Camp, Jessica Hecht, Robin Thomas, Kristin Hansen, Peter Stormare, Raoul Max Trujillo, Lora Martinez-Cunningham, Gerald McRaney, Griffin Dunne, Justin Kirk, Neve Campbell, Michael O'Neill, Fiona Dourif, Ben Whitehair, James Cady, Morse Bicknell, Christopher Dempsey, Catherine Haun, Beth Bailey, Vic Browder, Melissa McCurley, Mike Miller, Vivian Nesbitt, Jason E. Hill, Fran Martone, Steve Corona, Ralph Alderman, Chris Ranney, Frank Bond, Sarah Minnich, Michael Sheets, Trine Christensen, Merritt C. Glover, Alex Knight, Mike Ostroski, Lawrence Gilligan, Michael E. Stogner, Peter Diseth, Lucia Micarelli, David Miller, Marty Lindsey, Audrey Moore, Bernardo Saracino, Kenneth Miller, David Maldonado, Jefferson White, Daniel Zubiate, Esodie Geiger, Raleigh Cain, Shawn-Caulin Young, Jason Ralph, Tony Devon, Megan Pribyl, Christopher Hagen, Jason Coviello, Brad Garrett, Jack Forcinito, Evan Adrian, Nathan Brimmer

Seriál mě nadchl,ale to se dalo očekávat vzhledem k tomu,že mě hodně baví retro snímky.Zaujalo mě,nakolik se od sebe liší obě řady seriálu.Zatímco první série se zabývá hlavně vývojem atomové bomby,druhá řada se ve větší míře zaměřuje na špionáž.Seriál zároveň připomíná,že i když se Spojené státy vždy hlásily k myšlence demokracie,slunce tam ani zdaleka nesvítilo a nesvítí pro všechny stejně.Atmosféra,děj i herecké výkony byly na vysoké úrovni a výborně jsem se bavil.(31.1.2017)

Nakonec nezáleží na tom, jestli seš dobrej nebo špatnej chlap, ale na tom, zdali dokážeš ukončit tuhle válku. 1. řada: Mrtě promakanej seriál o nejutajovanější vědecké soutěži v dějinách 2. světové války - výrobě atomové pumy. Živoucí a hlavně zatraceně inteligentní postavy, výtečná dobová atmosféra a poutavý scénář, na který se sice celkem dlouho zvyká, ale od takové sedmé epizody už Manhattan nedá divákovi vydechnout. Jediné ohromně paradoxní minus je, že by tomu vzhledem k občasné zmatenosti v ději klidně slušela mnohem delší stopáž. Jinak ale závislost na pouhý víkend a veliké dramatické překvapení!(6.1.2015)

Jo, tohle bylo bezva. Takové nenásilné vniknutí do dobových laboratoří mezi vědátory, kteří na vládní zakázku vyvíjejí zbraň hromadného ničení. A protože taková výroba není žádná sranda a dobrat se funkčního výsledku zabere spoustu času, stihneme odbočit k osobním krizím, rodinným trampotám, vztahovým bolístkám a dalším podobně osvědčeným omáčkám natahované televizní produkce. A nakonec je vlastně úplně fuk, že ta chemie s fyzikou tady prakticky hrají druhé housle. Ústřední téma stále baví, takže druhá sezóna to jistí. /// 2. sezóna /// Druhá řada se povedla na výbornou, rozložení mezi více dějových linií a jejich zasazení do odlišných prostředí ve výsledku jenom prospělo. Přeci jen koukat pořád dokola na pár dřevěných budov v poušti a interiér laboratoří se jednomu brzy zají. Nosná špionážní zápletka byla sehrána se ctí a samotné uzavření série bylo… nu, dojemně explozivní.(27.1.2016)

Samozřejmě, dá se argumentovat, že to je průhledná alegorie na americkou současnost, její konspirativnost, paranoiu a nejistotu, podivná bezpečnostní opatření a všemocnou roli různých tajných a ještě tajnějších agentur a služeb skrývajcích se za fasádu patriotismu a ochrany zájmů státu za pomoci řady pochybných bezpečnostních opatření a tak dále a tak dále... Ale seděl jsem u toho a hltal jeden díl za druhým. Škoda některých zbytečných dějových odboček, které jen rozmělňují děj, jinak by to bylo na pět. Update listopad 2015: Druhá série od začátku výborná, ale pět pořád nedám.(12.11.2014)

S01: Manhattan Project mě fascinuje a moje jediná výtka tu jest, že bych rád víc skutečných postav aktérů (než v podstatě jen Oppenheimera) a trošku víc válečný politiky, tedy větší ukotvení v historický realitě plus i pohled z vyšší perspektivy, na úkor lesbi záletů a jiných prostých milostných odboček :) Je to ale slušně poutavá, hezky retro plná propagandistických plakátů, herecky silná (Hickey příjemně překvapuje, vedlejšky jako Stormare, J. Carroll Lynch, Camp) sonda do přísných poměrů v Los Alamos, machinací a souboje dvou týmů vědců o vyvolený funkční design superbomby - “Thin Man” versus imploze. 80% (x) S02: Dvojka je členitější, má větší ambice, dopředu jde špionáž, vládní špína a mám pocit, že ubylo bezvýznamných pletich. Silná je celá finální část s logikou bomby shozené na Japonsko a samozřejmě, testem T. samotným. Tak sice bylo v plánu pokračovat studenou válkou a H-bombou, ale vida, seriál byl zrušen v bodě, kdy se svým způsobem završil projekt samotný, tj. nemám pocit, že bych přišel o konec. Jinak celkem zajímavý progress postav, vedl u mě obsesivní Frank - předloha reálný vědec S. Neddermeyer. Co nemůžu odpustit, že se v celé sérii nezjevila postava generála Grovese. Tip doplnit si o toto. 80% “If we want to change the world, then we need to embrace what the world will call us when we finish what we started.” ♪♫(6.4.2019)