Manhattan (TV seriál)

USA, 2014 - 2015, 18 h 40 min (Minutáž: 23x55 min)

Rachel Brosnahan, Michael Chernus, Christopher Denham, John Benjamin Hickey, Ashley Zukerman, Katja Herbers, Travis Hammer, Alexia Fast, Mark Moses, Eddie Shin, Josh Cooke, Daniel London, Matthew Page, Kyle T. Cowan, Adam Godley, Harry Lloyd, Lauren Myers, Kristen Rakes, Richard Schiff, Daniel Stern, Olivia Williams, Christina Kirk, Hank Rogerson, Mamie Gummer, David Harbour, Christian Clemenson, Jennifer Allcott, Carole Weyers, Tailinh Agoyo, Miles Wartes, David Grant Wright, William L. Petersen, Kevin Wiggins, Sam Quinn, Jetto Dorsainville, John Carroll Lynch, Edward Khmara, Glenn Morshower, Jonny Coyne, Ben Hall, Philip Ettinger, David Midthunder, Bryan Head, Corey Allen, Audrey Moore, Phil Duran, Jenny Gabrielle, Bill Camp, Jessica Hecht, Robin Thomas, Kristin Hansen, Peter Stormare, Raoul Max Trujillo, Lora Martinez-Cunningham, Gerald McRaney, Griffin Dunne, Justin Kirk, Neve Campbell, Michael O'Neill, Fiona Dourif, Ben Whitehair, James Cady, Morse Bicknell, Christopher Dempsey, Catherine Haun, Beth Bailey, Vic Browder, Melissa McCurley, Mike Miller, Vivian Nesbitt, Jason E. Hill, Fran Martone, Steve Corona, Ralph Alderman, Chris Ranney, Frank Bond, Sarah Minnich, Michael Sheets, Trine Christensen, Merritt C. Glover, Alex Knight, Mike Ostroski, Lawrence Gilligan, Michael E. Stogner, Peter Diseth, Lucia Micarelli

Stanice WGM má dobře nakročeno stát se dalším významným televizním hráčem v Americe. Letos úspěšně odstartovala se svým prvním hraným seriálem Salem a teď na něj navazuje s povedeným Manhattanem. Všichni víme, jak tenhle příběh dopadl a kdo měl na svědomí Fat Mana a Little boye - jenže za Manhattanským projektem stálo více lidí a my se máme možnost podívát do zákulisí, kde kdesi v poušti v Novém Mexiku probíhala jiná válka - válka o čas - louskání čísel, rovnic, grafů a dalších všemožných výpočtů, které měli moc ukončit ničivou válku jednou provždy... Aneb poučný seriál, který přináší nový originální náhled na tak známé téma. Z matiky či fyziky se asi ničemu novému nepřiučím (protože je to marný:D), ale aspoň jsem nenásilnou formou zjistila, kdože byl Heisenberg (ne Walter White to není;-) ).(17.8.2014)

Pravdou je, že můžeme být buď milováni nebo mít mír. Musíme být zrůdami dnes, abychom zastavili zrůdy zítřka. Celý monolog Charlie Isaacse v předposledním díle skvěle ukazuje, čím je pro svět atomová bomba. Seriál samotný je ale více o různých intrikách, soupeření jak mezi zeměmi tak skupinami připravujícími bombu, špionážních praktikách či běžných vztahových problémech, než o konstrukci bomby samotné. Jako pohled do zákulisí tohoto megaprojektu 2SV jehož výsledek na vždy ovlivnil pohled na válku jako takovou velmi dobré ale k plnému hodnocení bych přece jenom potřeboval trochu víc. Škoda, že díky nízké sledovanosti byl seriál utnut po druhé sezoně, protože pokračování by si určitě zasloužil, a to už jen kvůli historické fázi ve které k utnutí došlo (druhá série končí přesně ve chvíli prvního jaderného testu). Další období s přesahem za svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki by skýtalo spoustu zajímavých momentů.(4.5.2017)

Prvních několik dílů je naprosto párádních, bohužel zhruba v polovině (1.serie) ztrácí seriál tempo. Méně se řeší stavba a návrh bomby a více vztahy. Což by nutně nemuselo být na škodu, kdyby se to více povedlo. Lesbický vztah hlavní protagonistky je podle mě naprosto zbytečný a hlavně nemístný. Stejně tak jako vznik dalších několika milostných trojúhelníků. Naštěstí závěrečné díly jsou opět kvalitní a příběh začne znovu pěkně eskalovat. Konec je naprosto skvělý, a tak celkový dojem z Manhattanu je velice dobrý. Lepší 4*(16.1.2015)

Série prošpikovaná špiónstvím na pozadí událostí, které změnily svět v podobě atomové bomby. Vsadím se, že mnoho diváků může tento projekt brát ne jako historický příběh vyvíjení ničivé zbraně, ale jako hon kočky a myši v pouštní vesničce. A to může u někoho degradovat smysl celého seriálu. Mě osobně se ale pojetí příběhu líbilo, i když rozjezd byl trochu pomalejší. Postupem se ale dral stále více pod kůži a krásně gradoval. Pravda, za těch 13 dílů se toho moc nestalo co se týče známých faktů, ale do další série tam potenciál rozhodně je. Navíc dalším obrovským plusem je celková dobová atmosféra. Nic tak krásného a harmonického jsem dlouho neviděl. Přesto si v hodnocení prozatím ponechám rezervu a zatím dám * * * *(24.4.2015)

Manhattan není seriál s vysokými cíli. Nečekejte tíživou atmosféru z hloubi existenciálních otázek, nečekejte dokumentární pohled na historickou epizodu. Čekejte běžný seriál s jeho vztahy a konflikty, a zjistíte, že jsou v něm velmi dobře zakomponovány i atmosféra, reálie a vůbec projevy válečné doby.(20.11.2014)