Manhattan (TV seriál)

USA, 2014 - 2015, 18 h 40 min (Minutáž: 23x55 min)

Rachel Brosnahan, Michael Chernus, Christopher Denham, John Benjamin Hickey, Ashley Zukerman, Katja Herbers, Travis Hammer, Alexia Fast, Mark Moses, Eddie Shin, Josh Cooke, Daniel London, Matthew Page, Kyle T. Cowan, Adam Godley, Harry Lloyd, Lauren Myers, Kristen Rakes, Richard Schiff, Daniel Stern, Olivia Williams, Christina Kirk, Hank Rogerson, Mamie Gummer, David Harbour, Christian Clemenson, Jennifer Allcott, Carole Weyers, Tailinh Agoyo, Miles Wartes, David Grant Wright, William L. Petersen, Kevin Wiggins, Sam Quinn, Jetto Dorsainville, John Carroll Lynch, Edward Khmara, Glenn Morshower, Jonny Coyne, Ben Hall, Philip Ettinger, David Midthunder, Bryan Head, Corey Allen, Audrey Moore, Phil Duran, Jenny Gabrielle, Bill Camp, Jessica Hecht, Robin Thomas, Kristin Hansen, Peter Stormare, Raoul Max Trujillo, Lora Martinez-Cunningham, Gerald McRaney, Griffin Dunne, Justin Kirk, Neve Campbell, Michael O'Neill, Fiona Dourif, Ben Whitehair, James Cady, Morse Bicknell, Christopher Dempsey, Catherine Haun, Beth Bailey, Vic Browder, Melissa McCurley, Mike Miller, Vivian Nesbitt, Jason E. Hill, Fran Martone, Steve Corona, Ralph Alderman, Chris Ranney, Frank Bond, Sarah Minnich, Michael Sheets, Trine Christensen, Merritt C. Glover, Alex Knight, Mike Ostroski, Lawrence Gilligan, Michael E. Stogner, Peter Diseth, Lucia Micarelli, David Miller, Marty Lindsey

Samozřejmě, dá se argumentovat, že to je průhledná alegorie na americkou současnost, její konspirativnost, paranoiu a nejistotu, podivná bezpečnostní opatření a všemocnou roli různých tajných a ještě tajnějších agentur a služeb skrývajcích se za fasádu patriotismu a ochrany zájmů státu za pomoci řady pochybných bezpečnostních opatření a tak dále a tak dále... Ale seděl jsem u toho a hltal jeden díl za druhým. Škoda některých zbytečných dějových odboček, které jen rozmělňují děj, jinak by to bylo na pět. Update listopad 2015: Druhá série od začátku výborná, ale pět pořád nedám.(12.11.2014)

Stanice WGM má dobře nakročeno stát se dalším významným televizním hráčem v Americe. Letos úspěšně odstartovala se svým prvním hraným seriálem Salem a teď na něj navazuje s povedeným Manhattanem. Všichni víme, jak tenhle příběh dopadl a kdo měl na svědomí Fat Mana a Little boye - jenže za Manhattanským projektem stálo více lidí a my se máme možnost podívát do zákulisí, kde kdesi v poušti v Novém Mexiku probíhala jiná válka - válka o čas - louskání čísel, rovnic, grafů a dalších všemožných výpočtů, které měli moc ukončit ničivou válku jednou provždy... Aneb poučný seriál, který přináší nový originální náhled na tak známé téma. Z matiky či fyziky se asi ničemu novému nepřiučím (protože je to marný:D), ale aspoň jsem nenásilnou formou zjistila, kdože byl Heisenberg (ne Walter White to není;-) ).(17.8.2014)

Seriálu se rozhodně nedá upřít vynikající námět a snaha o silnou atmosféru. Autoři se snaží své dílo vyšperkovat, co to jen jde - a většinou se jim to daří na výbornou. Ano, občas je to přehnaně patriotické nebo fakticky na hlavu postavené, ale těchto momentů je málo. Po prvních pěti dílech je seriál vyrovnaný, tak akorát napíná (a nepřekračuje mez telenovely) a celkem odsýpá - nevím kolik epizod je plánováno, snad se autoři nezačnou motat v kruhu a uměle natahovat děj. Po druhé sérii: Žádný seriál mě už nepřikoval k obrazovce tak silně jako Manhattan. Neskutečná atmosféra!(25.8.2014)

Pilot: Tady jde víc o lidi a emoce a ne o známý výsledek projektu. Je to zajímavě a napínavě zpracované, i když pořádně nasáklé americkým patriotismem. Kladní hrdinové chtějí zachraňovat US vojáky a všichni jsou přesvědčeni, že pár bomb svržených na cizí civilisty zastaví válku, což nemuselo vyjít.Celá 1. sezóna: Je tu hezky rozehrané drama dvou vědeckých skupin, které soutěží o to, čí teorie bude fungovat. Mezi nimi se pohybují špioni a jejich lovci, přičemž největšími nepřáteli projektu jsou často samotní vědci a jejich kohoutí povahy. Přistupuji k tématu jako čistá duše, bez znalostí podrobností, abych si seriál víc užila. Postavy naštěstí nejsou zidealizované. Slovy jedné z postav: "He is great man but it doesn't mean that he is good man". Frank má sice svoji hrdost a morálku, ale štítí se máločeho, aby dosáhl úspěchu. Rozhodně patří mezi nejzajímavější postavy seriálu. Druhá sezóna: Už je to moc rozmělněné, víc o vztazích, laciná zápletka se špiony, kterých je tam víc než švábů, a Frank je dílo asi deseti scénáristů, přičemž každý má jinou představu. Nechybí moralizování, osobní dramata, ale chybí věda, která seriál odlišovala od tuctových kriminálek a soap oper.(31.7.2014)

Prvních několik dílů je naprosto párádních, bohužel zhruba v polovině (1.serie) ztrácí seriál tempo. Méně se řeší stavba a návrh bomby a více vztahy. Což by nutně nemuselo být na škodu, kdyby se to více povedlo. Lesbický vztah hlavní protagonistky je podle mě naprosto zbytečný a hlavně nemístný. Stejně tak jako vznik dalších několika milostných trojúhelníků. Naštěstí závěrečné díly jsou opět kvalitní a příběh začne znovu pěkně eskalovat. Konec je naprosto skvělý, a tak celkový dojem z Manhattanu je velice dobrý. Lepší 4*(16.1.2015)