Ghoul

• Slovensko Ghoul

BoPo

Záhada Blair Witch má už asi tak 1000 potomkov. A v tom je práve zásadný problém hororu Ghoul. Ale treba hneď dodať, že je to jediný problém. Ghoul totiž jednoznačne patrí medzi tie vydarenejšie "kópie". Neprináša síce v rámci žánru roztrasenej kamery absolútne nič nové (nové už bez tak v tomto žánri nikto nečaká), ale je presne tým, čím byť má. Má neblbú zápletku, prepojenosť na reálne udalosti, ideálne prostredie, neokukané ksichty a všetko drží pokope vďaka slušnej atmosfére. Český pokus, ktorý v ničom nezaostáva za americkou produkciou. Povedal by som, že väčšine americkým pokračovateľom odkazu BW dáva v určitých ohľadoch na prdel. ()

Tommassi3

"Kurva, někdo si tu s námi hraje !!" To rozhodně ano !! A je třeba přiznat, že tahle eFeFková hra se Petru Jáklovi nesmírně povedla, byť tedy především na poli samotného již zmiňovaného subžánru.. Stále se zlepšující režisér Jákl spolu s Petrem Bokem - Tak na toho jsem už teď rovněž velmi zvědav a jeho další projekty, kupodivu (kr)kavčí seriálové, si rozhodně ujít nenechám !! - napsal velmi dobrý příběh, v němž se funkčně a do jisté míry originálně potkává duchařina s reálnými historickými prvky, který navíc dokázal natočit pomocí precizního filmového řemesla tak, že celý snímek vůbec nevypadá jako český, přičemž Jákl se ani tak nesnaží odlišit a na něco si hrát, pouze jde logicky cestou hollywoodské školy, navíc sympaticky pouze v případě žánrů, které v tuzemsku nikdo neumí, ať už se budeme bavit o teenage hororu právě typického Hollywoodu poslední dekády či čistého akčního filmu, což nelze vnímat jinak než jako geniální tah.. Navíc si Jákl uvědomuje zásadní chyby a bolístky, na něž právě již před ním čeští filmaři doplatili, když si třeba v rámci svých žánrových záměrů velmi chytře a vhodně vybírá neokoukané tváře na východě, a dokonce si dovoluje i šťouchance směrem k samotnému žánru found footage, když obhajuje či naopak odmítá užití té které kamery, dokonce i pomocí dialogu.. Ghoul ovládá veškeré řemeslo od kamery mladého Šustera, přes Havlíčkovu hudbu až k režii natolik dobře, že jeden musí zvlášť ocenit, jak Jákl sebevědomě cituje zřejmý předobraz, který našel v Záhadě Blair Witch, a ještě celé pasáže cizeluje a dopřává jim pointu.. Navíc se od Hollywoodu dokonce odlišuje velmi dobře zvládnutým a věrohodným koloritem neokoukaného prostředí, a tak logicky i autentičností, syrovostí i převážně civilním herectvím, které celou tu luxusní atmosféru jen posiluje.. Petr Jákl mě znovu nezklamal, on prostě umí, zvlášť v budování dramatického oblouku a práci s žánrovými klišé - Ty lekačky mě hodně bavily !! - se vyloženě vyžívá a dokazuje, že spojení výborný kaskadér, podprůměrný herec a velmi slušný režisér ve své bizarnosti nemusí být vůbec k smíchu.. Palec nahoru, všem těm zdejším hejtům navzdory !! ()

Terva

CITÁT - Hladem zemřelo víc jak 7 milionů Ukrajinců.............. Zase roztřesená kamera, plno keců, žádná pořádná akce a ještě v tom maj prsti Češi. Vůbec mě to nebavilo. CITÁT - Je to místní vědma............ ()

Seabeast

Nebylo to vůbec špatné, čekal jsem to horší. I když pravda, prezentace "temného thrilleru" je chybná a dala by se rovnou označkovat termínem "found footage horor". Nicméně na český film v americké produkci Ghoul vůbec nepůsobí, že by stvořil někdo z tuzemska. Dalším kladem je zvuková složka se kterou se vymazlily také šikovné české ručičky. Na to jsem patřičně hrdý. Horší už je to se scénářem, který mi místama nedával smysl a chování postav. Spadalo to do jakési typické šedě, která nemá šanci tolik oslnit. Na tu pověst okolo, že z kina odcházely lidi, jsem tu vyloženě postrádal hrůzyplnou scénu, i když to finále poskytlo aspoň částečnou satisfakci. Téma bylo zvoleno skvěle, ale atmosféra mohla být o něco víc tíživější. Průměr, ale vcelku obstojný. ()

JohnCZ

Kdybych si o tomhle filmu dopředu nepřečetl, tak na něm není prakticky znát, že ho natočili Češi. A to je jednoznačně pochvala. Na druhou je to dějově naprosto průměrný, možná až lehce podprůměrný found footage horor, kterých se natočily za poslední léta desítky. Film je to natočený zručně, ale v rámci žánru nepřináší vůbec nic nového, scénář moc netáhne a ani postavy nejsou kdovíjak sympatické, takže mi byl jejich osud vcelku ukradený. ()

corpsy

Neoriginálnosť netreba rozoberať. Ide o zážitok, ktorý je v mnohých miestach intenzívny ( podporovaný výbornou zvukovou zložkou ) a stojí viac na atmosfére, ako na scenári. Európsky počin, ktorý nehodno ignorovať. ()

liquido26

Nakonec dám čtyři. První půlku filmu jsem sice byl nanejvýš otráven a říkal si, co to je za kokotinu, ale druhá mě svojí atmosférou docela vtáhla. ()

Astaroth12

Film má silné atmosferické zázemie: Starý opustený dom na samote, ktorý nebol najprívetivejší, ani vonku, ani v dome. Druhou silnou dominantou sú lakačky, prišli nečakane, po nich zostal ľak ako sviňa, a to sa nestalo len raz. Príbeh nieje výnimočný, podobných filmov poznám mraky, ale pár zaujímavých nápadov som tu aj tak našiel. Ale vadili mi herci, neveril som im, že majú nos medzi očami a určite som im neveril, že sa boja o svoj život. Od vstúpenia filmárov do domu napätie i atmosféra mali vzrastajúci charakter. Tých 86 minút mi ubehli ako voda a nič som nečakal, lebo je to FF projekt o ktorom si myslím, že ma už pri ňom nič neprekvapí a z Česka som videl pár nepodarkov, ktoré sa nazývali hororom, ale v tomto prípade som spokojný. ()

Marsik

Amerických FF hororů jsem viděl obrovské množství, dá se říct, že tento žánr mám z 90% zhlédnutý (vycházím z filmů, které jsou na ČSFD). Mohu tak objektivně porovnat USA FF horory s tímto CZ (UKR) počinem od Petra Jákla. Co se mu musí nechat, je odvaha, že se do toho pustil a světe div se, výsledek není na české poměry tak amatérský. Já měl s filmem 2 problémy: 1) Spíše osobní problém - moc jsem se nebál, protože mě v tomto žánru už máloco vyleká nebo postraší. 2) CZ dabing. Čeští dabéři se prostě neumí do rolí patřičně vžít a prožít to. Do budoucna vyhledám film v původním znění (pokud je k dispozici) a uvidím, jestli se budu bát více. 60% ()

Tryskomyš

Myslím, že oproti tomu, jaký tento film měl reklamu, se moc nevytáhl. Celou dobu se tam, kromě pár slušných lekaček, nic nedělo. Až posledních 15 minut dostal trochu spád. A tudíž uznávám, že není až tak špatný, ten konec to trochu zachránil. 69%. Hell Fest: Park hrůzy je lepší, tedy aspoň za mně. ()

EastWicka

Jestli máte, stejně jako já, slabost pro Blair Witch, bude se vám Ghoul líbit. Hlavně ta střední část. Parádní, pěkně hnusná lekačka s oslizlým duchem. Si to užijte. ()

hous.enka

Celou tu dobu to bylo velmi dobré - zejména atmosféra Ghoula je skvěle budovaná a naprosto srovnatelná s lepším průměrem tohoto žánru. Jako skvělý potenciál se tu objevuje syrová Ukrajina, tajemné zdejší obyvatelstvo a nesrovnalosti v tom, co to vlastně jedou ti filmaři natáčet. Co film poslalo do kytek, je poslední desetiminutovka. Bloudění, třes kamerou... tohle je tak laciné... ()

schizmo

Soudruhům z Česka se povedl husarský kousek a do vod zatuchajícího močálu jménem found footage vnesli aspoň trochu čerstvého větru a připsali tak naší kinematografii body za kus, za který by se nemusela stydět lecjaká US produkce. Páně Jákl využil napojení na americké kontakty, díky kterým se film dostal do světové distribuce, takže co na tom, že výsledné hodnocení není kdoví jaká cifra, tenhle zásek se prostě počítá. Co se ale počítá mnohem víc, je to, že i tuzemsko má svůj FF zářez a to ne jen tak ledajakej. Ok, film nepřinese ani zbla nového, ba dokonce jedná se o solidní recyklát, ale pokud si na konci řeknete, že vám nebylo úplně příjemně, tak to svůj účel splnilo. Kdo jste byl někdy na Ukrajině, tak dobře víte, že být v noci v chatrči uprostřed lesa, není dobrej nápad ani bez řádění duchů nebo deviantního kanibala. Pokud k tomu připočtete bezvýchodnou atmosféru, kterou naposled pamatuju u Blair Witch Project, tak máte zaděláno na promočenej gauč. Pro odpůrce žánru to bude další kundárna, milovník si smlsne. Nic příjemného to totiž není... ()

Andersis

Tak. Tady zase záleží. Kolik z vás frajerů to vidělo s pořádným zvukem, samotní a při zhasnutém světlu ? A kolik na to koukalo na notebooku s potichým zvukem a odpoledne když jsou všichni doma ? :D Lidi pokud patříte do druhé skupiny tak jste normální volové kteří nemají právo todle hodnotit. ()

maddy

Found footage horor, ktorý nevedieť, že ho natočili bratia Česi, tak to na filme ani nie je nijako zvlášť poznať (hlavne preto, že väčšina postáv rozpráva anglicky), ale samotná krajina vzniku nemá na moje hodnotenie žiaden vplyv. Stále sa totiž jedná o rovnakú mizériu ako väčšina súčasných lacných found footage prírastkov. A ani o tom Čikatilovi Ghoul nakoniec ani nie je, pokiaľ nepočítam jeho ducha čo je značne prihlúply námet. Skôr sa jedná o vykrádačku takmer dvadsať rokov starej záhady Blair Witch a niekoľkých ďalších paranormálnych found footage snímkov. Teda tu máme jeden hnusný les, jeden hnusný dom, akurát namiesto čarodejnice tu pobehuje duch kanibala Čikatila. Vo výsledku je však jedno, či by ten duch bol Čikatila alebo nie, keďže téme kanibalizmu sa Ghoul takmer vôbec nevenuje. Prvých dvadsať minút som bol ešte zvedavý akým smerom sa film uberie, no následne nasleduje zmätené pobehovane po lese a dome, prípadne jeho priľahlých časti, kamera sa prehnane klepe, že divák buď pozerá do tmy alebo sa svieti malým svetlom z baterky, takže divák sa v podstate opäť pozerá do tmy. Aj tie malé náznaky atmosféry (samotný polorozpadnutý dom uprostred lesa vyzerá už sám o sebe dosť nevábne) sú narúšané lacnými, ale hlavne nefunkčnými ľakačkami a divák čoskoro zistí, že Ghoul toho veľa neponúka, okrem neustálych záberov na ouija stolík, kde sa nejaká podivná žena z miestnej dediny snaž vyvolať, respektíve neskôr odvolať ducha, zatiaľ čo postavy sa medzi sebou hádajú, občas preskúmajú dom a zmätočné finále, ktoré malo celé dianie asi zintenzívniť je opäť zabité tým, že divák v ňom trištvrte času nič nevidí. No ale keď vás vystraší škrabanec na bruchu postáv, ktorý im tam počas sexu urobí duch, tak nech sa páči Ghoul bude pre vás hrôzostrašným zážitkom. Pre tých ostatných asi iba varovanie, že pokiaľ by to natočili Američania a vyslali do kín tak to tu je možno aj v čiernych číslach. Ale keďže je to „náš film“ tak je k nemu väčšina o niečo benevolentnejšia. CELKOVO: 1* (2/10) ()

agentmiky

Když už dneska jdu na toho nového Jáklova Žižku, tak nebylo od věci si připomenout jeho tvorbu z dřívějších let. Kromě Kájínka totiž tento český režisér natočil found footage horor z atraktivního prostředí Ukrajiny s poměrně zajímavým námětem. Jasně, západní kinematografie za svou historii v tomto žánru vyprodukovala i kvalitnější příspěvky, ale pořád mějte na paměti, že se jedná o český horor (se zahraničním kastingem). To zasazení do zapadlých ukrajinských lesů přineslo slušně mrazivou atmosféru. Herecky to nepatřilo k žádné extratřídě, ale nějak rušivě to též nepůsobilo. Velice kladně mě překvapilo, že skloubili tématiku kanibalismu s případem Čikatila, sériového vraha, co v Sovětském svazu v 50. letech zavraždil desítky lidí. Ten konec tak díky tomuto získal potřebnou šťávu navíc. Za mě dávám 5,5/10 ()

Ilidien

Z toho vedra se vám chce blejt, chcete zdrhnout od toho všeho. Nasednete do auta a vystoupíte až u chatky. Ale žádnej klídek. Zapnout proud, vodu tam neni, otevřít okenice, otevřít sklep, vypumpovat zrezlou vodu z pumpy. Odměnou je osmá v přítmí s malou tv. Ještě chvilku, aby večer zhasnul venku, vy vnitř. A čumíte na tu samou atmosféru i ve filmu. Blbý že real je lepší. Uděláte sváču, pochčijete pole, zaplácnete pár komarů, opravíte dveře, nasekáte dřevo a ještě hodina. Bezduše čumíte, co jinýho. Mělo to bejt fajn, ale neni. Kráva, šílenec, další kráva, charaktery prostě k sežrání. Vybrující motorovka, to bylo vlastně jinde. Vlastní hlava přehrává lepší dílo. Naštěstí už na mě de spaní. První titulek je rozhodujicí, vůle dát kvalitní hodnocení povoluje, už neni třeba. Tv vypnu ráno. ()

ivishka odpad!

"Film",který má za úkol pouze získat perfektní reklamou prachy z našich peněženek. Dělá se to už nějakou dobu ve filmovém průmyslu a jistě to není žádná novinka. Hrozně mi to totiž připomíná, když si třeba založíte firmu. Snažíte se co nejvíce snížit náklady na výrobu výrobku (v našem případě snímku) a zvýšit své zisky. Svůj výrobek se snažíte vehementně propagovat a donutíte lidi, aby do toho kina prostě šli, protože trailer vypadá zajímavě. To jediné se musí nechat - perfektní reklama. Ale nebylo to vůbec děsivé, dokázala jsem předpovědět "lekačku" na míle daleko a naprosto věrně jsem si představila při natáčení kameru na nějakém provázku (při scénách v tunelech atd) jak s ní "kameraman" cloumá nahoru a dolů, aby získal zajímavý záběr. No prostě zase to stejné dokola. Díky bohu mám na 99% čuch na filmy, které se dají sledovat, když si zajdu do kina. ()