Ghoul

• Slovensko Ghoul

joker.george

Nebýt tady nálepka ,,český'' byl bych z výsledku ještě rozpačitější. Found footage horory odehrávající se v odlehlých místech, kde straší, nemají už co nabídnout a pokud se tvůrci snaží jejich charakteristiku naplnit do poslední tečky, tak se zbytečně svazují a na výsledku je to žel znát. A důkazem je právě tento snímek, který nabízí osvědčené lekačky, výkřiky a záběry, takže místo hrůzy probouzí nudu, k tomu se děj plácá na místě. Napojení na Čikatila bylo zbytečné a film by se bez něho mohl obejít, ale ,,odhalování'' jeho minulosti patřilo mezi to zajímavější a to, že postavy nebyly na facku beru jako úspěch, ale výhra to stejně není... ()

dubinak

Na českou produkci opravdu uspokojivý výsledek. Jákl je strašný sympaťák a vážně jsem mu s tímto filmem přála velký úspěch, když čekal s releasem neuvěřitelné čtyři roky. Velice mě oslovilo to, že obsadil americké herce a udělal tak film koukatelnější, protože kdyby vsadil jen na české osazenstvo, pochybuji, že by mě ten film vůbec zajímal. Asi bych ho rovnou zavrhla, protože narovinu, dobré zkušenosti s českými herci v českých hororech opravdu nemám. A teď k filmu. Příběh sice nenabídl extra nové prvky, všechno je nám to už hodně povědomé, ovšem, kdyby Jákl Ghoula vypustil už v ten rok, co ho dokončil, asi bychom tolik těch FF nakoukaných ještě neměli. Každopádně jsem čekala, že kauzu Čikatilo pojme jiným způsobem a nemůžu říct, že nejsem zklamaná z toho, jak ji nakonec vyobrazil, ale něco překvapivého na tom bylo. Efekty byly velice slušné, jeden dokonce výborně originální, u lekaček se na decibelech nešetřilo a byly skoro prvotřídní, vážně jsem na sebe několikrát málem vysypala celý popcorn, jak to se mnou trhlo. Jediné zklamání bylo, že hrdinové se skoro nehnou z domu a když ano, tak opravdu jen na chvíli. Od domu se odpoutají až v závěru, který se odehrává na místě, kde poslední dobou končí skoro každý FF. Nicméně, Jákl mě vůbec nezklamal a zvládl Ghoula opravdu dobře a jsem ráda, že se taky konečně můžeme pyšnit, že máme schopného mladého režiséra, který svedl natočit opravdu atmosferický horor, se kterým prorazil až do USA. ()

Stallone

Provedením hodně podobné mému oblíbenému Blair Witch. Ten ale přinesl do světa hororu revoluci. Ghoul nepřináší nic nového. Líbilo se mi prostředí lesů, sychravého počasí a musím pochválit práci s kamerou. Já osobně, pokud bych film režíroval, dal bych si víc práce na ´´odstranění´´ hlavních hrdinů. Možná by tomu celému sedlo méně duchařiny a hrát to více na fyzické zlo, které tam někde po lesích číhá. To duchovno, tam šlo zařadit jak nástroj hlavního padoucha. Co se týče herců, tak nejlepší výkon předvedla Jennifer Armour. Od filmu jsem vůbec nic nečekal a příjemně mě překvapil. ()

Dannysek4U

Kule to ma a fortel k tomu. Nic originalniho, je to kompilat, ale solid remeslo a prace se zanrovejma proprietama. V prvni pulce jsem byl regulerne nadsenej.Ale pak... jak to rict. Vseho moc skodi, prebytkem lekacek pocinaje a motivovym gulasem konce. O to vic, kdyz pak kormidluje zapalenej zanrovej fanousek. Sympatickej pocin, to ano, na ceskej zanrovej kontext maximalne, ale jako celek dost ulet, hranici na konci vicemene s parodii sebe sama. Kdyby z toho vynechali samotnyho Cikatila, mozna by udelali lip, pac takhle to pusobi jen jako bulvarni touha prilakat pozornost vetsiho davu. Nic to ale nemeni na fakt, ze z par lekacek jsem tam malem vrhnul :) Tech 50% je spis z ucty k odvaze. ()

PavelVanekArt odpad!

Já to bohužel tušil už od traileru. Doufal jsem alespoň v minimální atmosféru. V minimální výpravu. Herce sere pes, to se nedá hodnotit. Bohužel, nedokázal jsem udržet pozornost. Zlatý Paranormal Activity. Nedokoukal jsem to a neměl jsem ani důvod. Ničím si mě to nezískalo a zapnul jsem to čistě ze zvědavosti, jak se s tím Jákl popral. Už to, že jde o Found Footage, jeden z nejhůře zpracovatelných subžánrů hororu, je první průser, protože to horko těžko zvládají v zahraničí (čest REC, The Tunnel, Blair Witch), natož když se toho chytí Čech. Výprava takřka nulově zajímavá, Ukrajinci melou pátý přes devátý (v realitě je to alespoň sranda, když klejí na stavbách), ale tady to bylo nic v ničem. Čikatilův příběh znám z knih a chápu, že se námět kanibalského bubáka dal těžko uchytit, ale prostě ta atmosféra tam být mohla. Nebyla. Lekačky jsem pomalu nepostřehl, jen když tam někdo zahulákal, tak jsem se vrátil duchem zpět. Ne, prostě se mi to nelíbilo, nepovedlo se to a ať už do toho subžánru nikdo z CZ nejde. Slovenské ZLO, to je jiná káva. Dvakrát překapávaná, atmosférická věc. Hvězdu dolů za smrt čičinky   Odpad! ()

necisty

Tak tohle je Jákle, hochu milý zlatý, totální fail. Po kvalitně odvedené práci na Kajínkovi jsi tady zklamal na plné čáře. Když vznikla Záhada Blair Witch, tak si ještě hodně dlouho hodně lidí myslelo, že jsou to opravdové záběry. Protože tehdy to bylo něco nového. Natočit úplně to samé po 16ti letech chce velkou odvahu, mnohem větší než je potřeba na shlédnutí tohoto "hororu". Nejsem ten typ člověka, co se bojí něčeho, co nevidí. Naopak, když mi to ukážou, tak se podělám strachy. Takže řekněme, že na samém konci to trošku za něco stálo, ale jinak je to jedna velká vykrádající nuda. ...LFŠ ()

PROCESOR

Po slibném začátku na způsob záhada Blair Witch a zajímavém tématu se dostavila rychle kocovina. Vyvolávání ducha vědmou "Pajdi damoj Čikateli" sem se skoro smál. Nicméně potenciál eště nebyl úplně ztracený a autentický záběry ze soudu byly to správný koření. Jak již bylo řečeno lekačky byly silnou stránkou snímku.-S! Závěrečná bojovka jako na letním táboře to celý shodila. Čeho se máme jako bát, roztřeseného světla?-S! A i když mám velkou fantazii, tak ..., nevím možná to bylo špatně sestřihaný, moc rychlý záběry sem a tam. Kdyby tam bylo třeba zastavení, co to je? Je to stín? A 2-3 vteřiny děsivého čekání, tak by to možná dostalo jiný náboj. Je to o to větší škoda, že je to z naší kuchyně, ale nedá se svítit, tak to vidím. ()

Alfréda

Opět jsme my Češi ukázali, že jsme ve všem o 20 let pozadu a v roce 2015 se pokoušíme o svůj první FF, jež je dávno pohřbený a nedá se z něj vyždímat nic, co bychom už jinde neviděli. Stará barabizna, kde se odehrává většina děje, připomíná obyčejnou rekreační chatu a děsivě moc nepůsobí. Jakmile se ale hrdinové dostávají ven a pobíhají v prostředí lesa, to už je jiná. Ghoulu se nedá upřít atmosféra, která na diváka skutečně doléhá, všechno ostatní ale má výrazné trhliny- výkony herců dobrovolníků tristní, charaktery postav nečitelné, lekačku tady člověk nenajde snad žádnou, a co je ze všeho nejhorší, je příběh a pointa toho všeho zvěrstva, které se v přilehlém okolí odehrálo: Co se ze začátku zdá být investigativním dokumentem o hladomoru na Ukrajině se mění ve fantastický příběh o kanibalismu. Následně se dovídáme, že lidé byli ke kanibalismu donuceni temnou entitou, která jim vsugerovala, že mají lidské maso jíst. Později se přidá kouzelné kočičí škrábnutí, po kterém náhle dostanete chuť na lidské maso a aby toho nebylo málo, přidá se strašidelný pentagram namalovaný na stole a bude se i vyvolávat zlý duch, démon, jež je za tento zmatek zodpovědný. A kdo že je za to zodpovědný? Sám nejvyšší Čikatilo přeci, jež se vrací ze záhrobí a nutí lidi ke kanibalismu, aby opět nabyl moci a stal se skutečným! S každým krvavým škrábnutím je člověku blíže a neváhá jej posednout! Ale stále tomu chybí ještě nějaká třešeň na dortu... ano, tak jako mají Američané v každém druhém hororovém béčku indiánské pohřebiště, Jákl na závěr přidává ostatky Čikatilova bratra, kterého jako chlapce vesničané snědli, a duch Čikatila straší proto, že chce, aby jeho ostatky řádně pohřbili do země... Jestli tohle je to nejlepší co Jákla napadlo, je to opět jen důkaz toho, že žánr FF je už zhola vyčerpán. Atmoška dobrá, ale příběh nestojí ani za zlámanou grešli. *** ()

animaxis

Na Ghoul jsem se netěšil, ale ani jsem si nemyslel, že by to mohla být úplná kravina. Osobně patřím k těm lidem, kterým většina FF filmů prostě nesedí (i když bych mohl jmenovat nějaké výjimky). Na začátku mi Ghoul přišel jako jeden z těch mnoha špatných. To bylo ale před tím, než se děj začal odehrávat ve staré chatě uprostřed ukrajinských lesů a s tak hnusnou historií. Tady už jsem byl pořád jen zvědavý, co se bude dít dál. Dokonce i hlavní postavy se tu podle mě nechovaly moc dementně, protože kdybych byl na jejich místě, tak bych v této situaci možná vyváděl ještě víc. Místama mě film opravdu vyděsil a posledních třicet minut už byl opravdu teror. Alespon pro mě :D Nejděsivnější mi tu přišlo nejspíš spojení fikce s realitou. Taky bych rád zmínil, že Ghoul mi přijde oproti jiným FF filmům trochu lépe natočený a není to jen třesoucí se kamera. Ale i tak pro mě Ghoul není ničím vyjímečným a tak dávám průměrné tři hvězdičky. ()

forsythia

Čekala jsem naprosto nekoukatelnou hrůzostrašnost plnou uječených hysterek, kterou vypnu po prvních deseti minutách. Hysterky nezklamaly, ale byla jsem schopná to dokoukat do konce. Ghůl sice nebyl nijak zvlášť Khůl, ale opět musím potvrdit platnost pravidla, že když čekáte nejhorší, můžete být příjemně překvapeni tím, že úplně nejhorší to není. Atmosféra se místy konala a ječení těch hysterek nedosahovalo zas takových grádů, aby mi to drásalo nervy a znechucovalo mě to. To se ocenit musí. ()

TomPrusik1

Pojem český horor, mě děsí víc než samotný film. Čekal jsem to nejhorší, ale nedopadlo to tak zle, jak jsem si myslel. Tím ale nechci říct, že to dopadlo dobře. Byly tu scény s třesoucí se kamerou, zrychleným tepem a dechem kameramana a následnou lekačkou (třeba gumáky), u nichž jsem se párkrát lekl. Bohužel to je největší plus filmu. Naopak největším mínusem je tvrzení, že tohle má prorazit do světa. Chápu, že v Americe jsou taky filmový barbaři (větší než já), kterým se to bude možná líbit, takže to na někoho možná bude fungovat a bude spokojený. Ale jinak je to film s debilním scénářem, nehercema a zmateným příběhem, který končí otevřeně a má to u nás asi vyvolat děs. Na konci jsem nevěděl, kdo za tu hrůzu mohl, jestli to byl duch Čikatilova, ďáďa Boris, věštkyně, nebo vodka. A nebo taky všechno dohromady. Něco podobného by zvládla natočit parta studentů o víkendu na chatě, za asistence nějakého plešatého táty, co si pamatuje ruštinu ze základky. A možná by to dopadlo mnohem lépe. 45% ()

HorrFi

I kdyby byl režisér jiný národnosti než český, tak bych Ghoul považoval za průměrnej film.. byl jsem na film zvědavej hlavně protože to režíroval Čech což u hororů opravdu neni moc častý ale jinak opravdu film nepřináší nic novýho a neubránim se srovnání se Záhadou Blairwitch.. Záhada Blairwitch je minimálně o třídu vejš.. jednou jsem pořádně leknul ale celkově teda mírný zklamání.. ()

DarkDemon odpad!

Stupidní a ubohý scénář, hloupý a nudný film težící z pár záběrů na známého ukrajinského kanibala. Nic dalšího co by stálo alespoň za zmínku jsem nenašel ... pár otravných nebo nesympatických lidí po sobě huláká, lítá po lesíku či nějak očumuje vybydlené ukrajinské barabizny. Kdyby to byla práce studentů s rozpočtem pár desítek tisíc ocenil bych jejich snahu a doufal, že přístě se jim zadaří lépe - bohužel se to prezentuje jako báječná podívaná od profesionálů s rozpočtem kolem 35 mil. a to už se nedá brát jen tak "s nadhledem". Vynechat zbytečnou cestu do USA i na Ukrajinu, pronajmout chatu někde v lese nebo vybrat některý z bývalých vojenských prostorů, trošku poladit scénář i casting a věřím, že by šlo spáchat menší zlo. Docela se divím, že jsem vydržel až do konce ... ()

NiWi

Neurazí nenadchne, ale na české poměry to lze označit za obstojný film, který si zaslouží srovnání se západní produkcí. Slabiny filmu jsou linárnost, předvídatelnost a ne moc dobré lekačky. Pozitivní stránkou filmu je práce se zvukem a slušná atmosféra, kde film nabírá body ke konečným třem hvězdičkám.  EDIT: Rewatch bohužel zklamal, atmosféra na druhý pokus už téměř absentovala, spousta věcí se dala udělat chytřeji a zábavněji. ()

Prometheus69

HLAD JE TO NEJHORŠÍ ZŽÍRÁNÍ LIDSKÉ DUŠE: Není to nejlepší český horor jen proto že to nenatočili Amící! Tak v tom případě jdu dát rovnou Blair Witch odpad! Smekám! Kam se na to z Amíckou infantilní horovou tvorbou hrabou! KONEČNĚ POŘÁDNÁ VYKRÁDAČKA BW Ze vším všudy... a ne 1,5 hodinové běhání po lese, kdy jediné dobré na filmu je... KDYŽ TA KRÁVA KONEČNĚ ZAKOPNE! Proč film vidět? 1) Duchové nemají rádi kočky. 2) Pešek říká! 3) (sluchátka) vidím divný zvuky! 4) Natoč to! Ještě závěrem_ Vysvětlivka: co je to vlastně ten Ghoul. Dle démonologie, je to démon, zlí duch který posedne mrtvé maso.. a tak dál hoduje na nevinných živých. Ghoulu máme několik druhů, nebudu to tu vypisovat... Nejznámější jsou třeba zombie nečistých kousnutý upírem" Zajímavá zmínka je třeba v Blade_Katakomby (někdy se to hold nepovede). Či anime Hellsing :D Jinak se z těmito bytostmi setkáte spíše než ve filmu, v RPG hrách k de jsou velmi oblíbenými a hrdinskými turisty vyhledávanými obyvateli podzemí a všeho co je z tím spojené. Na druhou stranu, jsou velmi zranitelný a nejsou moc silní.. Asi jako zombie, ale jsou též velmi nevyspravitelní. Třeba že se tento snímek moc tohoto popisu nedržel... zejména toho mrtvého masa... Jedná se o slušnou Ghoul inovaci... která si prostě zaslouží potlesk. Už dlouho jsem se tak nebál a za to moc děkuju! :D ()

Sabrewulf odpad!

Trapas. Po třech prdelích FF hororů a v roce 2015 přijít s tímhle a tvářit se, že jsem objevil Ameriku, to chce vážně koule. A to by ještě nebylo to nejhorší, ale ty dialogy, no ty vole! Každou blbinu komentovat jak retard - všem došlo, že na videu Čikatilo zabíjí kameramana: "Bože, on ho zabíjí"..... všichni vidí auto:"To je jeho auto"..... všichni vidí, že v autě nikdo není:"..ale on tu není".... A i ty dětské rozhovory mezi sebou... Lidi takhle nemluví, kurva! ()

Deyw

nuda..docela slusna atmoska ale blbej napad.. :-( jo tak ke konci se to rozjelo ale vole furt dokola tam neco je spadne kamera..nejakej pruvan udela zvuk oni nadavaj.. a furt dokola..ale atmoska ke konci dobra..kdyby tohle vzniklo v 90s tak by to byl vetsi hit :D debilni namet ale s dablem cikatelem :D ty gumovky a jak jim to furt pada plus ten vitr vas bude pekne srat az do konce :D ale ty tunely byly dobrej napad.. ()