Zločin v Polné

(TV film)
  • angličtina Murder in Polná (festivalový název)
TV spot

Kamera:

David Ployhar

Hudba:

Zdenek Merta

Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek ml., Karel Roden, Gabriela Míčová, František Němec, Jan Kačer, Petr Štěpánek, Jiří Plachý ml., Ondřej Kavan, Luboš Veselý (více)

Zločin v Polné je vzrušující drama jedné detektivní historie. V roce 1899 na Bílou sobotu byla na cestě mezi obcemi Věžničkou a městečkem Polnou nalezena mrtvá dívka, švadlenka Anežka Hrůzová. Bylo jí devatenáct let. Na hrdle měla řeznou ránu a nejspíš vykrvácela. Sexuálního násilí se vrah nedopustil. Místním lékařům se zdálo, že sražené krve na místě činu není dost, a na otázku, kde je „chybějící" krev, se hned našla pohotová dopověď: Židé ji přidali o Velikonocích do macesů. K dispozici byl náhodou i potenciální vrah: přidrzlý a nepříliš chytrý mladík Leopold Hilsner, šnorer, tulák a žebrák... (Česká televize)

g.laudeo

Není důvod to pochválit, není důvod se nad tím rozčilovat, není důvod být zklamán. Zásadní téma a vysoce atraktivní kauza zpracovaná televizí podle očekávání - nenápaditě. Zázrak typu Českého století se nezopakoval a dalších deset patnáct let nezopakuje. ()

m.xFuck

Velmi dobřé zvládnuté drama a skvělý Heřmánek. Roden je coby Masaryk super skvělý, ale on je skvělý vždycky :) Akorát tam chybělo to hlavní gro Hilsneriády a to vlna protižidovských pogromů. Ta je jen hodně okrajově zmíněná a to je špatně. Neuškodilo by připomenout, že i český člověk se umí chovat jako dobytek. ()

v3s

Parádně natočené a velmi důležité. Čas vysílání se mi zrovna trefil do toho, že čtu Čapkovy rozhovory s Masarykem. Navíc v době, kdy po více než sto letech budižkničemové jako AB Bartoš snaží opět získat politické body na tématu antisemitismu. ()

Matamoroz

Zasloužil bys, Masaryčku, jít s Hilsnerem na houpačku :-D. Pěkné. Trošku didaktické, ale v podstatě není moc co vytknout. Dobrý televizní film. Klasické zpracování české kinematografii svědčí. Viz Habermannův mlýn. ()

Mamutol

Kdyby bylo v úvodu napsáno, že se jedná o televizní inscenaci na motivy starého zločinu a podobnost postav je čistě náhodná, tak ano, jedná se o celkem zajímavý počin. Pokud je ale v úvodu filmu uvedeno, že “Většina vět pronesených v soudních síních byla řečena doslovně”, pak spousta vět ve filmu pronesena nebyla zcela záměrně a jedná se o manipulaci a mystifikaci diváků. Odpověď MUDr. Václava Michálka, městského lékaře v Polné a MUDr. Aloise Prokeše, obvodního lékaře v Polné na brožuru (paskvil) profesora Masaryka je uložena na digitální knihovně Právnické fakulty MU, další odkazy na vyšetřování zde byly již uvedeny, o Hilsnerovi je i na Wikipedii a jinde. Suma sumárum se tedy nejedná o kvalitní historický film. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

EddieIron

První díl vynikající!!! Druhý o malinko, ale opravdu jen o malinko slabší. Trochu mi vadila /a hlavně zarazila/ nevyužitá postava Masaryka, který vlastně jen pořád někde procházel. Nicméně pořád je to bezkonkurenčně nejlepší věc, kterou ČT v posledních letech vytvořila. ()

hony23

Poctivá filmařina na ČT. Dobové kostýmy, skvělí herci a boží František Segrado jako pouliční písničkář udělali z tohoto dramatu pěknou podívanou, byť 3 hodiny byly trochu moc. Zločin v Polné zároveň slovy klasika nastavil českému národu zrcadlo, neboť paralela s tehdejší protižidovskou nesnášenlivostí a dnešní protimuslimskou je více než zřejmá. ()

BarkaS

Pěkně natočený, udělaný. Měl by to vidět každej. I když je to chvílema utahaný, ukazuje se, že historie má opravdu tendenci se opakovat. Bohužel. Emoce nejsou fakta. ()

Jamalkaa

Bohužel pravdivý příběh. Sice starý, ale v lidech je rasistická, protináboženská - bezdůvodná nenávist vůči nevinným stále. Hnus co to dokáže. ODPAD za tu lidskou zvrácenost, lži, hloupost a manipulaci. ()

Cascabel

Hilsneriáda je téma tak bohaté a jeho reflexe s naším časovým odstupem od událostí tak široká, že omezit příběh na otázku viny a neviny Leopolda H. je zcela nepochopitelné promarnění velké umělecké příležitosti. O co lépe (a přitom s menší pompou a náklady) využili filmaři podobnou šanci o 18 let dříve v inscenaci Ex offo! ()

rigby

Současná televizní tvorba, kterou předvádí za naše peníze Česká televize, je více než důstojná. A tento dvoudílný film to jenom potvrzuje. Už první část překvapuje svou dynamičností, ačkoli ztvárnění je spíše dokumentárního charakteru. Osoby mají svůj život, divák má šanci se do mnoha z nich přímo vcítit a žít s nimi. Určitě k tomu přispívá i výborný výběr představitelů všech rolí, který je výjimečně neokoukaný. Navíc herecké výkony jsou vynikající a slouží jenom příběhu. První díl místy trochu pokulhává ve sledu událostí, ale druhý díl už je napínavá podívaná od začátku do konce, a to se po většinu doby odehrává v soudní síni a souvisejících úřadech. Naštěstí zůstává stále v mezích rekonstrukce, tudíž divákovi nepodsouvá vlastní verzi toho, co se stalo. Konečný obrázek i soud si tedy každý musí udělat sám. Doporučuji předtím navštívit místo činu a provést si vlastní rekonstrukci případu. Tuto povedenou záležitost oceňuji plným počtem, i když s menšími výhradami. 5- ()

StinkingPooh

Až se nějakému učiteli dějepisu nebude chtít vyučtovat, tak tam může šoupnout DVD s tímto filmem. Vše je naprosto polopaticky vysvětleno. ()

Rhod

O tejto tragédii som až do pozretia filmu nemal žiadnu vedomosť. Oslovilo ma aj vysoké hodnotenie aj žáner, keďže reálne príbehy mám veľmi rád. Po pozretí som si hneď čítal viaceré články o tejto udalosti, aby som vedel, ako veľmi sa film priblížil realite a ako veľmi od nej odbočil. Nuž, bol som celkom milo prekvapený. Jedna vec mi ale v tomto filme nie ani tak veľmi prekáža/la. že mi prišiel celý dej iba o tom, aby nás presvedčil o nevine Hilsnera. Právnické filmy a rečičky mám veľmi rád, čiže to ma veľmi bavilo. Škoda len, že v tamtej dobe sa nezakladali procesy na skutočných dôkazoch, ale iba na nenávistnej náboženskej neznášanlivosti. Ďalším plusom je tá hudba. To je niečo COOOL. Dookola počúvam pieseň Masaryčku Masaryčku. Fakt, Zdenekovi Mertovi klobúk dole. Hudba je perfektná. Trochu mi nepasoval do role Karel Roden (ako Masaryk), ale to asi ani nie je tak jeho chyba, iba skôr môj vkus. Inak ostatní herci, nemám čo vytknúť. A inak je super, že sa konečne odhodlali natočiť tento film, lebo nebyť tohto filmu, bol by som o jednu zaujímavú historickú udalosť chudobný. ()

Saxos

Tv film, který svým zpracováním, obsahem i herecky předčí dnešní klasickou českou rádoby kinohitovou tvorbu. ()

zigy

Sterilní a příliš starosvětské. Více šťávy a odvahy by tomu hodně pomohlo. Proti hereckým výkonům, zejména Heřmánka ml. a Rodena (Masaryk!) nelze nic namítat. Dokonce i Etzler svoji roli korunního podplaceného svědka hraje skvěle (fakt jsem to napsal?). Jenže ten neslaný nemastný scénář a režie to sráží. Příliš rozvláčné. Škoda, Polesný zřejmě není ten pravý muž na režisérské stoličce, měl by učit točit tyhle historické rekonstrukce od skvělého Polišenského (Ex offo o Frankovi, nebo In nomine patris - příběh faráře Toufara). ()

Nugat

Dobře zpracované, moc se mi líbily dotažené detaily - trošku nesedí případ, ale tím si nebudem ten pěkný film kazit. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka