Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

klukluka

Výborný seriál, do sedmého dílu strhující, v osmém bohužel trochu zvolnili. Pět pecek by to ode mě ale nedostalo, ani kdyby se jim tu pomyslnou laťku podařilo udržet. Vadila mi na tom ta programová marnost všeho a všech. Ta homogenní ponurost a beznaděj. Severní Čechy nejsou Sibiř. I tady se určitě někdo občas něčemu zasměje, i tady občas musí vyjít Slunce. Budování atmosféry ano, ale všeho moc škodí. Já jsem se v ní jako divák cítil diskomfortně. Vadit může i fakt, že si nešlo vsadit na pachatele. Prostě ne, nevyskytoval se. Jinak ve všech směrech kvalita. O tom žádná... ()

Zagros

Výborná práce! Už dlouho mě žádný seriál tak nedostal. Kamera, střih, režie, samotný scénář a hudba vytváří velmi hutnou a přímo depresivní atmosféru. K tomu je potřeba připočíst bezchybné obsazení na všech postech a stejně tak skvělé herecké výkony, ať už jde o hlavní či vedlejší postavy. Pustina vám ožívá přímo před očima a každým další dílem vás bude vtahovat do svého světa a svých problémů, a že jich není málo. Emoce dokáže vzbudit opravdu silné a stejně tak napětí, které by se dalo v některých scénách přímo krájet. K maximálnímu hodnocení mnoho nechybí a možná si celou sérii zopakuji někdy v budoucnu. ()

666Carnage

Český seriál? A dobrý jo? No je to opravdu tak. Osm dílů s hutnou atmosférou a každý díl nutí sledovat pozorně obrazovku pro možné tipy na vraha. Musím říct, že tohle mě bavilo. Určitě si tenhle seriál zaslouží pozornost. 90% ()

Luciášek

Proč to takhle dobře nejde vždycky??? Proč se český divák musí k takovéhle české pecce prokousávat hromadou českých sraček??? ()

Sygi

V českém prostředí až neuvěřitelně kvalitní kriminální seriál. V prvních pár dílech se děj postupně rozjíždí, nejvíce jsem byl zvědav na Jaroslava Duška, jehož postava je v začátcích ještě příliš tajemná, od cca pátého dílu do konce však celý děj vygraduje v několika oblastech a zápletkách, z nichž každá dává smysl. Až do poslední chvíle jsem si nebyl jist skutečným pachatelem, čímž jsem si možná vytvořil přílišná očekávání na finále, které až tolik strhujícím nebylo. Nicméně celkové zpracování seriálu je na jedničku, jelikož v tuzemském zpracování jsem tak skvěle pojatou neo-noir pochmurnost, beznaděj a depresi ještě neviděl. ()

Dánek

90% - super seriál. Jestli nás ale v zahraničí posuzují podle toho, jak to vypadá v Pustině, tak asi vypadáme jako slušnej Banánistán :) ()

Hanys_

Pilot. HBO si na tom našem tuzemském rybníčku zase hraje svoji vlastní ligu. Loni to s Mamonem na plnou palbu nevyšlo, ale tohle má zatím našlápnuto hodně sebevědomým krokem._Krásných 8 týdnů s Pustinou je u konce. Atmosférická šleha, kterou snad ani nejde s ničím srovnávat. Nebo spíš dá, s tím nejlepším ze zahraniční produkce. Silná v detailech, herecky přesná. Zážitek jako prase. ()

Romario

Z novodobé tuzemské seriálové tvorby jsem si oblíbil Cirkus Bukowsky, Přápady 1. oddělení i Rapla, ale teprve Pustina dosáhla na maximum co do diváckého zážitku. Vše je věrohodné, dotažené, o hereckých výkonech ani nemluvím. Pastva pro oči, i když v poněkud depresivnějším stylu, než bývá u nás zvykem. Za mě naprostá špička. ()

Belatris

Výborný vizuál - výběr lokací a šikovná práce trikařů daly dohromady úžasnou atmosféru rozpadu, svět mimo zorné pole, který byl zanechán vlastnímu osudu. Konečně jsem si byla schopná užít i scénář, což většinou bývá v české tvorbě problém. Autenticita postav a prostředí mi "chutnala" a rozhodně mi tam nechybí "zajímavější" postavy. Obyčejní lidé se svými slabostmi a chybami zasazení do depresivní krajiny a nelehké sociální situace mi přijdou dostačující; pro mě jsou zajímavé dost. Postupem času mě začaly otravovat jen scény z diagnosťáku, ale v rámci celku si své místo ve vyprávění obhájily. Klíčovým tématem se pro mě stala zaslepenost rodičů vůči vlastním dětem (a totéž vlastně platí v rámci celé rodiny - každý člen vůči každému), nevědomost a bezmoc. Užívala jsem si syrovost prostředí, která mi vůbec nepřišla uměle nastrčená. Pro mě rozhodně největší zážitek v české tvorbě za spoustu let. ()

Teg

Na poměry České kotliny naprostá pecka, která nemá obdoby. Produkce HBO a tlak na kvalitu je tu hodně znát. K dokonalosti tomu chybí režijní stabilita, kdy jsou hodně znát skoky mezi díly Zachariáše a Nellis. Scénář by mohl být ještě o chlup lépe vychytán, ale to jsou detaily, protože to co celou sérii táhne je pochmurná atmosféra, která vás prostě dostane a bude se vás držet ještě dlouho po uběhnutí závěrečných titulků. Každopádně je potřeba se zamyslet nad tím, jak je možné, že takto kvalitní tvorba musí vzniknout pod taktovkou cizinců. ()

caffelina

Perfektná ponurá, depresívna atmosféra, napätie kto je vrahom, skvelé herecké výkony ( Dušek, Stivínová ) ..ale to rozuzlenie a koniec ...ach..trápny, narýchlo zbúchaný, nelogický.. ()

Krabak

Za mě osobně je to beze srandy NEJlepší český seriál, jaký do této doby vznikl. Ač se točí všech 8 dílů...tedy v podstatě 8 hodin jen kolem jedné věci, tak mě ani jeden díl niják nenudil. Takže opravdu paráda a koprodukce s HBO určitě českému filmařskému průmyslu pomůže, pokud se má hnout z vod marnosti. Neříkám, že ve srovnání se světem je to nějáké průkopnické dílo, ale na české poměry jím určitě je. Tím pádem tomu rád dám plný počet. --->100% ()

F.W.Colqhoun

Zkusila jsi živočišný uhlí? Tak vida, ono to jde. Stačí hromada prachů, skutečný spisovatel, povědomí o tom, jak lidé žijí, jednají a mluví, kuráž hodit to z obrazovky na diváka a nechat ho na sofa v obýváku po práci trochu čekat a makat, nerutinérský tandem režisérů a neignorantský producent, který ví, že dát volnou ruku dobrým tvůrcům se může vyplatit. (A mít jistotu, že to eventuálně zacálují Hry o trůny.) Výslednicí je pozoruhodný detektivní příběh z místa, které dává pojmu díra nový rozměr. A taky cosi, co snese srovnání s tím nejlepším, co pro televizi v ČR kdy vzniklo. Představu o nastavené laťce dávají už úvodní titulky, audiovizuální synergie z televizního světa daleko za sedmero řekami a Kavčími horami. Laťka se plných 440 minut skoro nezachvěje. Často se zmiňují styčné plochy se severským seriálovým dovozem, ale je mi ctí konstatovat, že Pustina má navíc onu člověčí kvalitu, kterou jinde vařit neumí (a zejména v poslední době to bylo o strach, zda se shopnost produkovat ji nevytratila i z Kotliny). Klikatící se linie vyšetřování vodí diváka po neuralgických stanovištích současnosti: obecní úřad, autošťouch, klub s výmluvným názvem Káčko, plesnivá chatová kolonie, škola, piko-varna, výchovný ústav, hospoda, koloniál a vybagrovaná díra mezi tím, která bývala krajinou. Místo činu se v rukou vypravěčů rozpíjí po celé ploše příběhu, její substance se z detektivní mění v teologickou jako pokaždé, když se někomu povede pravidla detektivního žánru povýšit na princip něčeho lepšího. Po stopách původu Pustiny jde dojít přes Forbrydelsen a Twin Peaks až ke zlatému věku československé krimi, Petrovi Schulhoffovi a jeho kalašovskou jízdu, od jejíchž časů se na tuto úroveň mnoho žánrovek nevyšplhalo. Společným jmenovatelem je v nejlepším smyslu provinční apatické přitakání skutečnosti, že Bůh prostě není. Obvykle se chválí Stivínová, která zde přehrála i mé dlouholeté antipatie, Dušek, suverénně zmizíkující obvyklou rutinu mistrným ztvárněním nevyzpytatelnosti a Špalková, škemrající svým výkonem o větší prostor; špatně ale nedovolili hrát nikomu. Zmínku zaslouží opomíjené tváře: Roman Skamene, Leoš Noha. Několik mrazivých etud předhazuje Holubová a skutečně skvělý ne-princ Vladyka. Za zmínku stojí podivuhodná skutečnost, že vynikajícně servírují i všichni mladí herci - Cina, Benoni, Křenková, jež nutno uvést hlasitě i proto, že současnost moc příležitostí nehrát ve sračkách neskýtá. Nelze vynechat skladatele Davida Boultera a pozoruhodně zneklidňující efekt, jehož minimalisticky dosahuje v kombinaci s osvíceným výběrem eskapistických osmdesátkových vypalovaček. Po posledním dílu Pustiny mi došlo, že musím s televizí z hygienicko-estetických důvodů zase na chvíli přestat, aneb já jsem se neotočil, já je mám pořád krásný. ()

kery-

Že českou tvorbu příliš nemusím, tak tady jsem se kvůli Duškovi nechal ukecat. A nutno podotknout, že rozhodně nelituji. Dokonalá pochmurná atmosféra a ztvárnění wastelandu mě dokázali udržet až do konce. Chování postav je zde docela smíšené a vzhledem k okolnostem, které se okolo nich dějí, občas až nepochopitelné. Pár lidí mě hereckými výkony sralo (paradoxně asi nejvíc Dušek), ale těch 8 hodin má hlavu a docela i patu, takže to nezajede do nudy a mnohé se dá odpustit. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby