Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

Stružák

Hele jakooo, líbilo se mi to, celou dobu, od začátku. Ty díly maj spád, příběh dává smysl, herecky i režijně na hodně velký úrovni. Ale jakkoli si seriál hezky pohrál s budováním napětí a udržením kvalitního scénáře po prvních 7 dílů, tak v závěrečným všechno pohřbil, zazdil. Nechci spoilerovat, ale ten poslední díl mi přišel nesmyslnej, uspěchanej, zoufalej, amatérskej... Možná až do tý míry, že mi ve výsledku seriál zprotivil natolik, že budu mít problémy se na Pustinu podívat někdy znova. Škoda. ()

HonzysKISS

Název Pustina dokonale vystihuje tu špinavou atmosféru, kterou v seriálu po celou dobu vidíte a cítíte. Tady nejsou žádné americké čisté obleky, ale vážně tu jde na první pohled poznat klasická vesnice v česku. Postavy, jak se mezi sebou všichni znají, ty jejich vztahy, to se povedlo na jedničku. Taky tomu hodně pomáhají herecké výkony, které jsou vážně excelentní. Hudba taky pasuje parádně. Zmínit musím i úvodní znělky při každém dílu, originalita tu nechybí. A ty české písničky při každém závěru mě vždy odrovnaly :D. Příběhově je to parádní, ale určitě se tu najdou i větší díry ve scénáři, mohlo to být ještě o jeden díl delší. Pár rozvinutějších postav mi tu dost chybí. 95/100 ()

bloodcountes

Po shlédnutí prvních dvou dílů najednou musím především říct, že podle zdejších komentů a neuvěřitelně přetaženě vyhypovaných recenzí, koupených stanicí HBO, mám pocit, jako by nikdy nebyl natočen Rapl nebo Cirkus Bukowsky. Takového halasu kolem severskosti a atmosféry, ale mě to oproti Raplovi přišlo úplně barevňoučký a doslova to hýřilo bujnou českou filmovou školou. Snad ta úvodní dosti zběsilá expozice se v třetím kousku trochu zklidní a poběží to dál trochu poklidněji, s větším prostorem pro jednotlivé příběhy a onu atmosféru (která tedy zatím moc nepanovala)...Taky jsem absolutně nepobrala, proč je to podáváno jako z polsko-českého pomezí, když severočeské doly jsou na hranicích s Německem, to fakt vůbec nevím. Takže konečné hodnocení bude po skouknutí všech dílů, zatím jenom musím říct, že HBO má větší hubu, než Lucie Bílá a ta zaplacená sebe/chvála fakt není na místě, protože Pustina nedosahuje ani půlky kvality Rapla. ()

Randyz

Ač jsem po shlédnutí téměř každého dílu dostal depresi, tak jsem se na každý nový díl velmi těšil :-D Po seriálu Mamon je to další skvělý počin evropské HBO a jsem rád, že i v naší malé zemi je možné natočit seriál světovější kvality. Mostecká měsíční krajina je pro tenhle žánr jako stvořená... Chvílemi mi to hodně vzdáleně připomínalo prostředí první série True detectives, i když se jedná samozřejmě úplně o něco jiného a nelze to srovnávat... Tak jsem zvědav s čím česká HBO přijde příště... ()

Disease

Povedený kousek s konzistentním scénářem. Až na menší výhradu ohledně těžařského "deus ex machina" povedené zakončení. ()

Piškotka

Asi jsem od seriálu očekávala více. Děj mi celkově přišel kostrbatý, některé dialogy buď zbytečné nebo nepřiléhavé. Osobnost Jaroslava Duška byla nadpozemská a naprosto dominantní. On byl v popředí a zbytek byl jen rozmazaným komparsem. Docela napínavé mi přišly první dva díly, ty další se navzájem překombinovávaly. Chtěly v divákovi vyvolat podezření, že vrah je známý, aby v dalším díle toto podezření přešlo na někoho jiného. Líbila se mi celková ponurá atmosféra, nuda a šeď. Prázdnota lidí a beznaděj. Palec nahoru Janu Cinovi. ()

Mo.

Konecny dukaz, ze v Cesku lze natocit kvalitni serial, "pouze" je potreba dostatecna vize a nekompromisni produkce, ktera nedovoli tvurcum udelat z toho tradicni cesky gulas. ()

Danken

9,5/10 Čechy krásné, Čechy mé. A taky syrové, nevybíravé a kruté. Místo, kde nezletilí jedou na perníku a kalí v podezřelých podnicích. Kde šlapky rostou jako houby po dešti. Kde práce neroste na stromě a všichni jsou rádi za každou kačku, Kde krajina je tak zpustošená, že už to snad ani víc nejde. Kde téměř každý přeje tomu druhému jen to špatné. Nekompromisní severní pohraničí Vás pozře a vyplivne tak zdecimované, že se chcete jít leda tak zachumlat do deky. A já už zase trochu víc vím, proč jsme v očích západu vnímáni spíše jako Chechnya (čti Čečensko) než Czechia. ()

DannyBoy80

Na český seriál vysoká kvalita. jak herecky tak ztvárněním. Překvapení, že to točila Alice Nelis, která se mi moc nezdála. Má to pár hluchých dílů, ale celkově musím říct, že to nebylo špatné. Celým seriálem se protíná depresivní nálada umocněná počasím a lokalitou. Jsem zvědav zda čeští filmaři natočí něco stejně kvalitního a mimo depresivní Krušné hory. ()

Lefty86

Skvělý seriál, překvapivě na českou tvorbu, která mě nebaví. Známé záběry z našeho okresu. Depresivní děj. Skvělé postavy, skvělé výkony. Naštěstí, se nerozjela pasáž s nějakým těžebním spiknutím. Díky bohu. ()

xmatysekx

Výborný! Deprese, zmatek, beznaděj, úpadek. Pustina. Tohle mě celých osm dílů skutečně ničilo. To prostředí je dokonalý. Dokonale temný. V každém ohledu. Skvělá kamera. Všechny ty záběry na doly, na záclony, na šlapky, na stůl s popelníkem. Všechno to krásně dokresluje tu šílenou atmosféru, kterou série má. Charaktery mi přijdou neskutečně vyladěný, skvěle se spolu konfrontujou a vytváří dost drsný situace. Každou chvíli vyplouvá (občas doslova) něco dalšího na povrch, nový vztahy, nedořešený věci a tak. Dost všechno komplikuje vyšetřování, z různejch osobních důvodů, který jsou zase napojený na nějaký vyšší vazby. Ten má na lopatě tamtoho a proto neřekne tohle ale zase potřebuje od toho támleto, tak řekne něco jinýho jinde... nářez. Zmatek to byl šílenej, přiznám se, že o pachateli jsem ani nevěděl, že v seriálu byl. To bylo dost krutý, věnoval jsem pozornost holt dost jinejm věcem. PS: Z Duška jsem se prostě posral. ()

angloumene

Další velké české překvapení. Průměrný příběh o zlovolných dolech a ztracené dceři se zcela nadprůměrným zpracováním. Silná, hutná atmosféra nejprve jako z True Detective. Jakmile se ale začne odhalovat celá hrůza obestírající tuhle malou českou vesnici, temnota se postupně začíná vytrácet a podtrhuje tak rozervané vyznění celého díla. Dobré herecké výkony spolu s nadprůměrnou psychologií všech postav vynáší celou sérii ještě o kousek výš. Závěrečná pointa, u detektivních příběhu nestandardně hluboká, zařazuje Pustinu mezi světové seriály. ()

Schuldiner

Tak to je příjemný překvápko.. Naštěstí je to spíš drama než krimi, což je hodně dobře! Zuzka Stivínová je skvělá, ale i ostatní zvládli udržet svoje role nad průměrem. Deprese měsíční krajiny a jednoho spletitýho krimi-příběhu je hezky hutná a působivá. Nemam moc co vytýkat.. Dokonalý to neni, ale moc dobrý... jo. ()

syphonn

Přistupoval jsem k tomu se značnými obavami. Říkal jsem si - seriál české tvorby, to bude zase chujovina jako všechny ostatní. Bohudík jsem se mýlil... ()

factoryBrick

Naprosto surově natočená "detektivka", která se sice tváří, že je kdovíjak mysteriozní, během většiny dílů vás napíná jak kšandy, tvoří se tam linie, propasti a zápletky, nad kterýma zůstává rozum stát a to zejména ve chvíli, kdy se snažíte případ rozluštit sami a výsledkem je naprosto bezduchá příčina a motiv. A ačkoliv je výsledek celého zádrhelu zcela nezajímavý, stojí celý seriál rozhodně za shlédnutí. Herecké výkony, lokace natáčení, syrově vyobrazený život na odstrčené vesnici, nebo postup vyšetřování ze strany dvou hlavních rolí, to všechno za to stojí. I přesto, že si na konci prostě nesednete na prdel tak, jak jste to na začátku čekali. ()

Prochy38

Řekl bych top seriál u nás vůbec. Aspoň co se krimi seriálů týče. Brutální téma, fakt hodně dobře vybrané prostředí, a to vše postavené na luxusních hereckých výkonech. Paráda. Hltal jsem díl od dílu. Neskutečná práce! ()

Milodar

Kombinace zničené krajiny, škodolibých českých buranů, zmetků z pasťáku, prostitutek a Jaroslava Duška, to je recept na znepokojující detektivku. Kromě Duška exceluje Špalková, Křenková, Noha. ()

Paldiny

Stratená dcéra a celá dedina podozrivých. Na seriáli si nechali v českých končinách záležať, páčila sa mi pochmúrna atmosféra, herci aj rozohrané odbočky, aké sa od tej hlavnej raz vzďaľovali inokedy k nej približovali. Napríklad tú od skupovania pozemkov by som sa nebál rozšíriť ešte viac, prišla mi v konečnom výsledku dosť v úzadí a popritom mohla byť rovnako zaujímavá ako tá s nevyspytateľným otcom. Rovnako by som sa nezdráhal prísť s menej banálnym rozuzlením, aké po jednej stránke viem pochopiť, veci sa občas len dejú, ale po druhej strane mi to pripomenulo rozuzlenie filmu Podozrenie, kde bola tiež kopa podozrivých a nakoniec to dopadlo tak, ako to dopadlo, nijako. ()

Garch

Snaha o seriál v intencích současné severské kriminální tvorby a Temného případu. Náplň prvních tří dílů: depka, prázdnota a beznaděj. Řemeslně slušné, ale jinak jen pro sebemrskače. Je ti dobře? Dej si Pustinu. Přejde to. ..Po shlédnutí celé Pustiny velký respekt k hereckým výkonům. Atmosféra zmaru, beznaděje a deprese ale kompaktně vydržela po celou sérii, s výjimkou vteřinového momentu těsně před koncem. ()

Kejf.

Absolutne nevyhledavam cesky serialy zadnyho zanru, ale o tomhle jsem si precetla vsude mozne samou chvalu, tak jsem mu chtela dat sanci a neskutecne se to vyplatilo! Ted si to budu muset pustit cely od zacatku, aby mi to vsechno krasne zapadlo. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby