Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

Historik

Já bych pochopil , že autorky chtěly Jánošíka deheroizovat, to je v pořádku. Ale nevím, proč to muselo zajít do druhého extrému, proč je tak strašně nevýrazný. Jinak je toto poeticko-folklórní představení velmi pozoruhodné a zaslouží si ocenění. I přesto, že mám pocit, že i samy autorky vědí, že se jim to úplně nepovedlo. Minimálně ten film postrádá větší diváckou atraktivnost. Nedokáže strhnout, zcela zaujmout, místy nudí. A také počítá s tím, že Jánošíka všichni znají, takže není třeba nic blíže vysvětlovat. ()

MikO_NR_1909

Ďalšia minitragédia. Opäť škoda nad nevyužitou šancou, pričom rozpočet bol ohromný v našich končinách. PLUS: farebnosť, slovenská príroda na odľahlom vidieku bola dobre vidieť, dobré kostýmy. MÍNUS: absolútne nepodstatné veci sa rozoberali pri tak veľkej dĺžke, scenár akoby to písali šiestaci na ZŠ, lietajúca kamera nevedela dodať rozhľad ako napr. v Braveheart, Jánošík vizážovo síce sympaťák, ale slov. mentalite nič nepridá a nemá žiadne charizmatické črty. ()

Macejko

Bisťu, mne sa to páčilo! Možno zo mňa hovorí patriotizmus, ale ja mám z Jánošíka veľmi dobré pocity, a to vďaka výbornej atmosfére, peknej hudbe a Jiráčkovi v hlavnej úlohe. Nevadilo mi, že film nemá jasne danú zápletku a tvorí ho vlastne iba sled epizód, keď to, čo sa v nich odohrávalo, ma dokázalo zaujať a upútať. Herci sa snažili a emócie fungovali. Scéna s Huncagovým mŕtvym dieťaťom mi bude v hlave strašiť ešte asi dlho. ()

blackrain

Režisérka probudila k životu legendárního zbojníka, který bohatým bral, chudým dával a pak skončil na řeznickém háku. Měla ho raději ještě nějaký čas nechat spát. Určitě by se vyspal dorůžova. Mám velkou výtku k práci kamery, některé záběry byly rozmazané, nepřehledné, rozostřené a až příliš roztřesené, nevěděla jsem, na co se mám soustředit. Trošku se mi z nich točila hlava a to jsem v kině seděla ve čtvrté řadě, takže to nebyla závrať. Jiné záběry byly hodně detailní, těm nemám co vytknout. Exteriéry se mi líbily, protože hory jsou krásné, ať už jsou zasněžené nebo rozkvetlé lučním kvítím. Čekala trošku větší zobrazení venkovského života. Všichni víme, že na horách byl prostý život velmi drsný a těžký. Obživa taky nebyla zrovna jednoduchá. Skromná políčka skoro žádnou úrodu nedávala kvůli drsnému podnebí. Lidé se většinou živili pastevectvím ovcí, koz a koní a zbojničením. Zbojníci přepadávali v roklích bohaté kupce a vrchnost. Ukrývali se v hlubokých lesích. Na zimu se vraceli do vesnic, kde čekali na jaro. Délka filmu 140 minut mi dělala problém, byly chvíle, kdy jsem se nudila. ()

SarumanKo

Mohol to byť veľmi dobrý film, konečne nejaký kvalitný a hlavne „náš“. Nestalo sa. Kvôli dvom obrovským nedostatkom, ktoré film doslova ubíjajú. Všetko sa rozbieha zaujímavo, no už na začiatku vidím, že s kamerou niečo nie je „jak sa povie, kóšer“. Kamera je prvou veľkou chybou filmu, hlavne čo sa akčných scén týka. Či už je to na bojovom poli, alebo počas prepadu šľachtického koča, kamera sa myká, zábery sú otrasené, blbo postrihané a divák vidí všetko možné, len nie to, čo by vidieť mal. A scéna úteku Jánošíkovej družiny pred hajdúchmi mala našliapnuté stať sa najlepšou scénou filmu, ale keďže som zväčša videl len kmene stromov a skaly, nestala sa. Druhým obrovským nedostatkom je scenár, konkrétnejšie dialógy. Filmu chýba akýkoľvek kompaktný príbeh a ponúka akýsi zlepenec menších príbehov. A dialógy? Tie sú tak strašné, že film pravdepodobne prezívate a unudí vás aj napriek tomu, že v ňom je mnoho krásnych záberov na slovenskú prírodu a niekoľko zaujímavých postáv. Práve postavy zbojníkov a ich osobné línie sú zaujímavé (Žebrowski, Gajšberg, Martinka... a krčmárova dcéra Zuza, ale tú neviem kto hral). Ani hlavný hrdina nie je tak nevýrazný, ako ho niektorí označujú. Kostýmy a všeobecne tá folklórna zložka filmu spolu s necenzurovanou brutalitou a až depresívnosťou niektorých scén ťahá tento nepodarený film nahor. Nie, nie je kvalitný a žiaľ: áno, je „náš“. (50%) ()

BloodyVamp

Naprosto zoufalí herci (jimž vévodí Václav Jiráček) a nabobtnalá stopáž versus působivá výprava (vynikající hudba, kamera) a alespoň v první polovině poutavý příbeh. Od asi poloviny snímku ovšem jde všechno dolů, vrcholem je potom naprosto nezdvládnutá scéna Jánošíkova dopadení a jeho popravy. Dabing je jen třešničkou na dortu... Takhle jsem se u filmu nenudil už dlouho. ()

movieband

Jánošík může divákovi nabídnout působivé scenérie Slovenska, které byly, jsou a budou vždy nádherné! Holland vybrala vcelku solidní herce do rolí (Jiráček mi do role Jánošíka pěkně sednul a Sarah Zoe Canner je půvabná herečka). Celkově i děj nebyl špatný a zpracování doby se taky vydařilo. Film má, ale obrovské mínus v nataženosti filmu (některé scény bych vypustil - dialogy a celkově mi to nabourávalo i mnoho sex scén ve filmu). Jinak je to vcelku dobrý film. Jo co mě, ale dostalo u našeho dabingu (proto sem film taky sledoval v SK, bylo to mnohem lepší a celkově se mi to líbilo víc) bylo, že Jánošík nebyl "Jura Jánošík, jak ho všichni známe, ale Jiří Jánošík. Bože kam to ten svět spěje. Nepřehánějte to s tou spisovností lidi! Taky se mi vcelku líbila písnička k filmu od Pala Habery s názvem Láska a smrť - http://www.youtube.com/watch?v=NkfZbayGuuU 60% ()

slunicko2

Balada o legendě v současném updatu. 1) Jest nám sledovati namixovanou směsku soubojů, tance, zpěvu, sexu, lyriky, folklóru a hezkých záběrů z hor ze všech ročních období. Zbojníci přepadají, osvobozují, chlastají v hospodě, bijí se s dráby a dočkáme se i svatby a pohřbu. Chvílemi jsem si připadal, že listuji folklórním almanachem. Tento "sled žánrových obrázků" (gudaulin) tvoří jakýsi švédský stůl všech možných jídel, která od opulentní dobrodružné hostiny za 6 miliónů eur očekáváme._____ 2) Podivuhodné natáčení na dvě etapy - 2002 (přerušeno pro nedostatek peněz) a 2008 - 2009 není na filmu nijak poznat ani na vzhledu herců ani na záběrech._____ 3) 61letá Agnieszka Hollandová s 37letou dcerou Kasiou Adamikovou stvořila plachého Jánošíka jako objekt ženské sexuální agrese. Introvertní (!) přemýšlivý zbojnický vůdce v moderním pojetí cucá trávu, splétá copánky a vypadá sexy. Řeší své rodinné vztahy, politické názory a pracovní zařazení. Když se zamiluje, je konečně šťastný a chce se zbojničinou skončit. Jeho dosavadní život ho však dohoní._____ 4) Jsou tu pěkní chlapi. Výborný přitažlivý 31letý Václav Jiráček (Jánošík), 37letý Ivan Martinka (Jánošíkův předchůdce ve vedení zbojníků Tomáš Uhorčík), 26letý Matúš Krátky (Mikuláš) nebo 33letý Marcin Czarnik._____ 5) Věk protagonistů uvádím k roku uvedení filmu do distribuce (2009)._____ 6) V seznamu herců jsou bůhvíproč zamícháni i čeští dabéři. ()

YURAyura odpad!

0/10 Ac nas spojuje puvod a krestni jmeno toto si vazne Jura nezaslouzil. Jedine co stoji za zminku jsou exteriery, ovsem je otazkou jak moc se jedna o mista, kde se tato PRAVDIVA HISTORIE odehrava... Na hrach teda nedoslo a to me pekne na$ralo. Nikdy jsem si nemyslel ze to reknu/napisu, ale jedinou solidni postavu v cele historii ma Krajco. Obsazeni mezinarodnich umelcu pripomina filmy NDR, co byly stavbou tak hrozne, ze uz predem chteli nalakat jen na ty predstavitele, aby zachranili navstevnost za hranicemi... Nevim jestli to byl zamer ceskeho distributora, ale vzpomnel jsem si na blahe pameti jazykovy zakon Na Slovensku po slovensky - vsici byly v OTRESNEM postsynchronu predabovani do cestiny a to se fakt nevyplati Bobe! Ani zvyky a la Paradzanov, ani frndzalica a la Pacho. Jedni slovem HNUS! Videt to v kine za 200kc, tak si trham vlasy jako Homer Simpson ()

FilmFan24

Jánošík bohatým bral a chudým dával...Mě sebral 140 minut čas a dal mě naopak nový, značně zmatený pohled na legendami opředenou osobnost. Podle mě je základním problémem prokletého, sedm dlouhých let natáčeného filmu zvláště v první polovině mozaiková roztříštěnost vyprávění. Akční scény jsou nasnímané velice roztřeseně jakoby očima hlavního hrdiny a naopak lyrické scény s malebnými záběry tatranské přírody jakoby vypadly z reklamy cestovní kanceláře. Zvolený styl pojetí filmu nedovoluje se dostak k postavám pod kůži a zanechává studený odstup k notoricky známému příběhu. Po celou dobu sledování jsem nebyl schopný nějak s postavami cítit. K hereckému obsazení výhrady nemám, ale... Jánošík ztělesněný Václavem Jiráčkem ukazuje mladíka, který se jaksi proti své vůli stal zbojníkem a posléze legendou. V lyrických komorních scénách je uvěřitelný, naopak během loupeží postrádám "to" před čím mají ostatní respekt a co z něj udělalo legendu. Kapitolou samu o sobě je český dabing, kdy ve studiu odříkané dialogy působí směšně. Slovenský dabing je na tom podstatně líp. Srovnám-li s mnou nedávno viděnou "Bathory" vychází "Jánošík: Pravdivá historie" jako vítěz. ()

hygienik

Scenár EVA BORUŠOVIČOVÁ - ako sa dalo čakať zle napísaný. Za jedno z najväčších pozitív považujem epizódy vzťahov Jánošíka k jeho milenkám. 1. Preto, že protagonistky boli pekné a sympatické a 2. preto, že vďaka nim Jánošík celý film iba nezbíjal, ale vznikol nám tým obraz normálneho chlapa. V 2. polovici filmu sa bohužiaľ rozvinul už aj mýtotvorne-glorifikačný prvok - on zbíjať nechcel a nikdy nikoho nezabil, inu "humanistický zbojník - taký tip zbojníka podľa mňa nikdy neexistoval. A s tou pravdivou históriou to nie je celkom pravda. Ten domanižský farár bol totiž asi pred pol rokom nájdený v krypte miestneho kostola v munifikovanom stave. Miestni z toho samozrejme vyvodili, že je to svätec. Podstatné však je, že dedinská kronika hovorí, že farár bol prepadnutý jánošíkovými zbojníkmi, keď išiel na koni cez les, teda nebol zabitý v kostole, ako ukazuje film. V Konečnom dôsledku však vizuálne pekný, intelektuálne nenáročný a atmosférou príjemný film akých vzniká v "slovenskej" koprodukcii málo. ()

Skip

Co tohle mělo být? Nějaký ochotnický film, nebo co? Tak zoufale blbě odříkávat předepsaný text jsem už dlouho neslyšel. Dát tomuto filmu takovýhle název a pak pustit do světa to, co bylo natočeno, to je teda odvaha, nebo spíš bohapustá zhovadilost. Agnieszka Holland natočila velmi dobré filmy, ale s Jánošíkem si ukousla příliš velké sousto. Jediné, co stojí za to, jsou přírodní scenérie, které si kameraman vychutnal. Pak ale vzal při točení akce kameru do ruky a to byla chyba. Snad byl záměr tvůrců ten, že tím pohybem jakoby vtáhnou diváka víc do děje. Kdepak, vzniklo jen chaotické zmítání se obrazu, ze kterého je divákovi leda tak špatně. Možná Jánošíka ještě čeká nějaké lepší filmové zpracování, ale já bych ho radši nechal v klidu odpočívat, vždyť ho z toho musí šíleně píchat v boku! ()

Aleee89

(viděno v říjnu 2010) Jánošíka bych normálně asi vynechala, ale chystám se ve škole na přednášku filmového producenta, který má mimo jiné na svědomí i Jánošíka, takže jsem se vrhla na další, zčásti český, film. Jak to tak v posledních letech u českých filmů bývá, až na výjimky jsou nic moc. A Jánošík bohužel ta výjimka není. Film s ohromným potenciálem byl trestuhodně nedotažený do konce. Brutalita a sex, to k tomu asi patří, slabší povahy odpadnou, ale mě to neodradilo. Zato nesoudržný scénář mě málem odpadnout nechal. Bojové a přepadávací scény těžko vyváží zbytek filmu, když to moc nefunguje. ()

Trevor

Obrovské sklamanie ani s odstupom času na filme neviem nájsť nič pozitívne, vďaka komentáru užívateľa Arsenal83 aj ja odporúčam komentár T2, ten film vystihol dokonale. ()

kinderman

Umělecká katastrofa to rozhodně není, Jánošík legend a mýtů zbavený je prezentován coby přemýšlivý mladík, který byl do funkce zbojnického kapitána dosazen jaksi proti své vůli. Chybí mu nějaký protivník, přebývá stopáž (režisérky zapomněly na zlaté pravidlo, že americký film má trvat dvě hodiny, evropský o 20 minut méně) a celé to ruší dabing, který z "horného chlapca" dělá spíš přednášejícího na nějakém duchovním semináři. ()

kalap

Mne sa zdalo, že sa tam viac sexovalo ako zbíjalo a nevidel som, žeby bohatým bral a chudobným dával. Akurát dal jedno zrkadlo nejakej peknej dievčine, ale hneď chcel aby mu dala. ()

dee-key

Zajímalo by mě, co si Slováci musí říkat na takovýto obrázek o svém národním Bohu. Film samotný se mi docela líbil a jak říká Radyo, krásná hudba a scenérie tomu dost pomáhají. Ale bitvy působí trošičku kostrbatě a erotika ve filmu je skutečně navíc (ačkoli chápu, že to do filmů režisérů před smrtí asi patří). Co ten film ale definitivně pohřbívá, je český dabing. Díky němu Juro zní, jako by dostal v mládí valaškou do hlavy a ještě je po operaci hlasivek. ()

Diamant odpad!

Nechutná perverznosť a neuveriteľná mravná neviazanosť medzi obyčajným ľudom zastiera už aj tak dosť nevýrazné a nepresvedčivé zobrazenie Jánošíkovho príbehu. Nešlo viac o zvrhlé pikantnosti ako o pravdivú históriu?! ()

Taninaca

Musím se přiznat, že po první půl hodině jsem vůbec nebyla nadšená a hrála si s myšlenkou, že od filmu odejdu. Ale ono to naštěstí nešlo hodit jen tak za hlavu a i přes ten neosobní začátek, kdy jsem měla velký problém si vůbec zapamatovat jiné postavy než Jánošíka, si mě snímek nakonec udržel a já ani trochu nelituji. Druhá polovina výrazně lepší než roztrhaná první, a další plus za emotivní závěr. Jura Jánošík pro mě už bude mít navždy tvář Václava Jiráčka. ()