Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

Cedr

Ze Stranger Things je cítit, že si to bratři Dufferové napsali a natočili tak aby se to především líbilo jim. Vášní pro tvorbu a vypravovacím citem to díky tomu prostě přetéká. Největším nedostatkem je poměrně nemastný výkon Winony, která je v tomto projektu neprávem vychvalována a tragický záporák bez špetky screen presence. Matthew Modine může být sebelepší herec, ale na tuto roli byl velmi nevýrazný. Jeho charakter by si zasloužil většího slizouna. Hudba je sice skvělá, ale je možná až příliš prvoplánově osmdásátková, že by se možná hodilo vybrat i nějaké méně profláklé hity. Tyto drobné výtky ale nemění nic na tom, že vše ostatní je bezchybné. Už jen ten title screen/logo dává jasně najevo, že to tvůrci s tou 80s atmosférou mysleli vážně. Dětští herci nejsou úplně tragičtí (jak bývá jinak bohužel téměř vždy zvykem). Odvyprávěno je to špičkově a 8 epizod dáte tutově na jeden zátah. ()

VaHo

"So you got to let me know Should I stay or should I go…" Řekl bych, že to bylo tak - někde hluboko v hollywoodských archivech někdo našel osmidílný seriál… A určitě ho natočil John Carpenter podle (mě naprosto neznámé), knize Stephena Kinga. Scénář psal Spileberg, který na natáčení zapůjčil dětská kola ze svého E.T. mimozemšťana. Tahle trojka se (z neznámého důvodu) domluvila a všechen štáb včetně herců zavázala mlčením. A tak Stranger things zůstaly světu utajeny, dokud se ty staré zaprášené VHSky nedostaly do Netflixu, kde si řekly, že je načase pustit to ven… Jinak si nedovedu vysvětlit jak je možné, že je to tak dokonalý mysteriózní osmdesátkový retro. Má to všechno – záhadu, příšeru, zlého vysokého blondýna, partu kamarádu na život a na smrt, kazeťáky, konspiraci, agenty, šerifa ze zapadákova, který se asi učil u drsného Harryho, temný les a Dračí doupě. Jsem unešen, a teď mě omluvte - jdu si zase zazpívat: Should I stay or should I go… ()

Doudis19

Seriálová bomba roku. Tenhle způsob natáčení se už nevidí. Dobrodružné, hororové sci-fi s hláškujícími dětskými hrdiny, co myslí nechají praskat lebky a poletovat dodávky vzduchem :-). Navíc, po okolí pobíhá příšera a jí v patách drsný šerif s histerickou matkou Winonou Rider. K tomu úžasná retro atmosféra. Co víc si přát :-). ()

Remivsremi

Parta mladých herců, která si skvělé sedla. Tvůrčí tým milující osmdesátky, popkulturu a filmy nemohl odolat a chtěl svou vášeň a entuziasmus převést do seriálové tvorby. Záštita streamovací služby, výborné načasování a výsledkem je žebříčky trhající počin, který se chlubí sta milióny diváky. Úspěch nebývalých rozměrů. Jak jednoduché, že? ()

Motinski

Pre tých čo mali doma zbierku videokaziet a vyrástli na lepších Spielbergových klasikách pôjde o bezchybnú záležitosť.  80. roky prenesené na obrazovky v mysterióznom šate som pravdepodobne ešte nevidel takto kvalitne spracované. Hudba, herci (hlavné detskí), výprava, to všetko je zvládnuté na výbornú. Scenár je dobrý ale nehrá to až tak na risk, viac ide o atmosféru. Hororové prvky a humor sa vôbec nebijú, tempo je nastavené akurát a koniec prvej série ma presvedčil že Netflix sa nebojí riskovať a pušťa sa do ambicióznych projektov. Druhú sériu som pozrel v priebehu jednej noci a to myslím že hovorí za všetko. Stranger Things je srdcová záležitosť z ktorej dýcha všetko čo som mal rád na starých filmoch alebo Kingovych knihách. Asi nie je bezchybný, občas veľmi šablonovity, ale automaticky hneď od začiatku kultový a ťažko napodobitelny. ___________1. séria 10/10 - 2. séria 9/10 3. séria 9/10  4. séria 10/10 ()

Mr.Ripley

1.série: Osmdesátková pocta Kingovi, Carpenterovi, rannému Spielbergovi či Cronenbergovi a spoustě dalších? Stranger Things se dá vytknout menší zaváhání s tempem v pár epizodách, ale jinak je to lahůdka na jedno posezení. Otázkou zůstává, jestli se tvůrcům podaří udržet kvalitu v nadcházející sezóně. 90% ____ 2.série: WOW efekt je pryč. Pokračování loňského megahitu je typickou dvojkou. Všechno co minule fungovalo je zde znásobeno. Více Dustina, příšerek, flashbacků a ještě větší milostné propletence. Druhá řada je zbytečně rozmělněná tuctem dějových linek, které ve finále sice zaklapnou, ale intenzivní zážitek stejně jako v případě jedničky je pryč. Účast El je upozaděná novými, zbytečnými a iritujícími postavami, které slouží jenom jako pouhé figurky k rozehrání ještě větší soap opery alá Twin Peaks. Nebýt skvělého double finále a funkčního rozšíření mytologie, zůstala by trpká pachuť zklamání. Takhle je ta pachuť sice pryč, ale úplné nadšení se také nekoná. Méně někdy skutečně znamená více. 70% ()

Lachtaan

Povedený casting začínajících mladých tváří, příležitost pro postarší jedince se po letech ukázat opět v excelentním světle a na vrch jako třešnička na dortu příběh a prostředí, které zamrazí, omámí naši mysl a donutí nás neodvrátit oči od obrazovky. Přesně všechny tyto faktory se loni sešly v první sérii nečekaně povedeného a ještě více nepředpokládaně úspěšného sci-fi seriálu, který nejen mě srazil do kolen. Úchvatná myšlenka zrcadlového světa Upside Down a miliony tajemství skryté v nejzarytějších detailech napříč celým seriálem udělily seriálu možnost se po roce vrátit. Návrat byl enormně očekávaný a opět v jediném zrnku příběhu nezklamal. Několikero nových postav, jež zamíchaly osudy našich stávajících hrdinů a návaznost na mysteriózno z loňska, které nemá v televizní tvorbě současnosti sebemenší konkurenci. Řadím se do fronty na třetí řadu, na kterou snad nebudeme muset čekat více než pravidelný roční odstup. ()

rasttea

Idol mého mládí Matthew Modine .... ahhhwwwww, jak jsem toho jeho záporáka nesnášela :-D Jinak určitě kultovní seriál současné mladé generace. Dětští herci mají skvělé herecké výkony (není se co divit, dva z nich mají už základ z prken na Broadwayi). U Millie jsem hodně zvědavá, kam to dotáhne a mám takové tušení, že není otázka zda někdy sošku dostane, ale kdy. Čeká ji hlavní role sestry Sherlocka Holmese, tak jsem hodně zvědavá, jak se s pozicí "lead" popere, ale nemám o ni strach. U takto mladých herců jde s každou další řadou vidět, jak rostou a vyvíjí se a mění se. Jinak jsem ráda opět viděla na obrazovce Winonu. Nemohla jsem se na to dívat večer a v noci, protože ty dvě protínající se roviny snadno lezou na mozek. Možná jen info pro epileptiky - v posledních dílech to hodně bliká. Začala jsem se na to dívat se skepsí jako vždy když kolem něčeho lítá až moc "kultovního", ale byla jsem mile překvapena. Na další série se těším. ()

arbitr

Naprosto nečekané a o to větší milé překvapení. Takhle si představuji letní pohodičku, jen škoda, že těch dílů nebylo alespoň dvakrát tolik. Vyzdvihnul bych casting, hudbu a scénář. Nějak se nám ta nostalgie z 80' množí a za sebe volám jen víc a houšť! ()

Tosi

Stranger Things mě naprosto bez námahy vtáhly do malého městečka a jeho noční můry. Dveře zvědavosti byly otevřeny, nebo spíše rozkopnuty, hned od prvního dílu a že tvůrci milovali 80. léta, nešlo nevidět. Skvělá znělka i elektronické podmazy, sympatická parta čtyř kluků a chvíle údivu i hrůzy, mně přinesly úžasně atmosférický a roztomilý seriál, kde nostalgie nemusí vypadat jako pouhá kopie. ()

4ct10n

Absolutni hodnocení tomu nedám, ale za výbornou atmosféru a kupu popkulturní pomrknutí si mě serie získala. Po úvodních dílech sem čekal malinko víc, ale i přes to je to serialové zjeveni tohodle roku. Soudtrack bezchybný včetně původní hudby. ()

DaUr

1. série - 90 %, 2. série - 90 %, 3. série - 85 %, 4. série - 90 %. Spotřební, leč kvalitní zboží. “How many children are you friends with? ()

skrblik007

Tenhle seriál se nese na vlně nostalgie, tu zabrousí mezi horory 70. let, tu ke Spielbergovským kultovkám, místy je to hodně podobné Taken. Místy děravý scénář zachraňuje hutná atmosféra a parádní režie. Co z toho ale dělá pozoruhodný počin, je perfektní casting. Postavy jsou mimořádně propracované a skvěle zahrané. ()

Helmutek

Pro mě jeden z takovejch těch dnešních typickejch "vlajkovejch" seriálů - vlastně je to všechno hrozně vymazlený a kouká se na to dohromady pěkně, jen tomu něco prostě chybí. Stejně jako tady - skvělá Winona a úžasná atmosféra prvních dílů, kdy člověk fakt přemejšlí, co se to kurva děje (společně s celkem sympatickym, pro mě ale nijak zásadnim odkazem na konec americkejch osumdesátek), která v sobě ale nakonec nemá nic víc, než co člověk podle těch prvních dílů tak trochu odhaduje. A právě tohle něco navíc, něco zajímavýho, nějakej další nápad nebo prvek, to mi tam chybělo (POZOR, TROLEJ) - nakonec přišlo "jen" prozaický vysvětlení původu Eleven, nakonec to byla fakt "jen" paralelní dimenze, nakonec to nebylo o ničem jinym než o zlikvidování tý jedný obludky (s tim, že ten konec byl na mě obecně moc doslovnej, moc dlouhej, moc zbytečnej... - a to i včetně to slizkýho slimáka nebo čehosi, co jen prvoplánově a bezskrupulózně mělo otevřít vrátka pro další série). To všechno jsou ale jen důvody, proč to nepovažuju za jeden ze zásadních seriálů - jinak se na to totiž kouká fakt dobře a smysl vidět to rozhodně má. ()

st.jim

Nečekal jsem, že se najde seriál na který budu koukat s otevřenou pusou. Slupl jsem ho jako studenskou pečeť. Mrazivě mysteriózní, nádherně fantasy, nehty kousavě dramatické a bojácně hororové. Výborná režie, herecké výkony (hlavně těch nejmladších), ten příběh......a ta hudba. Je to jako bych se vrátil zpět v čase. Moc se těším na 3.sérii :))) ()

Dado

1. séria - 100%, 2. séria - 95%, 3. séria - 95% █ Požmurkávanie tvorcov smerom k 80. rokom minulého storočia a všetkému, čo ich robí tak charakteristickými, je tu „iba“ krásnou čerešničkou na mimoriadne chutnej torte. Stranger Things je totiž napriek očividnej inšpirácii popkultúrou zmienenej doby stále jedným z najoriginálnejších projektov za posledné obdobie. Navyše vďaka skvelému scenáru a vynikajúcej práci s napätím, ktoré divákovi vo vypätých okamihoch nedovolí ani dýchať, počin donedávna neznámej bratskej dvojice necháva aj napriek obrovskej konkurencii na poli seriálov za sebou drvivú väčšinu konkurencie. Keď k tomu pripočítame aj parádny výber hudby či kvalitné herecké obsadenie, v ktorom sa popri Winone Ryder či Davidovi Harbourovi rozhodne nestratili ani mladé talenty, máme pred sebou snáď naj... ale dosť bolo zbytočných slov. Odkaz pre ľudí, ktorí sa zatiaľ z akýchsi pochybných príčin tomuto seriálu vyhýbali, je stručný a jasný – neváhajte a pozrite si to! ()

kristianzen

Zatím první díl a atmosféra, příběh, doba, filmové zpracování.. No prostě moje vnitřní dítě se tetelí blahem. Čtvrtý díl druhé séria a COŽE?! Jakože nejvíc. Moc husto-kruto-přísný. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu