Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

wooozie

Myslel jsem si, že můj vkus na výběr filmů a seriálů se nebude už dále nějak extrémně měnit, ale maximálně tak výjimečně obohacovat o nové žánrové věci, které zůstanou výjimkami. Nyní po konci první řady Stranger Things musí konstatovat, že jsem se nikdy předtím nemohl mýlit tak moc, jako nyní a má původní myšlenka byla rozmetána na prach. Stranger Things je totiž naprosto slastný prožitek pro diváka, ať už mysteriózními příběhy žije nebo je jimi ovlivněn pouze nepatrně, tak jako já. Dokonalá retro mrazivá atmosféra, podkreslená vynikajícím soundtrackem, nekonečné množství kulturních odkazů a k tomu dětská parta, která je jednoduše skvělá. Hlavně začátek série je snad z jiného seriálového světa a do něj ho vynáší naprosto boží Millie Bobby Brown, která prakticky beze slova dokáže zahrát téměř nemožné. Seriálová bomba, která chytne a nepustí. S01: 10/10. Ve druhé sérii pokračují autoři v nastoleném trendu z druhé poloviny řady první, kdy už příběh opouští břehy naprostého tajemna a logicky navazuje na zápletku z minule. A pokračuje vskutku skvěle, aneb vše, co jsem vychvaloval u první série můžu i po druhé sérii s klidným svědomím podepsat. Tedy skvělý příběh s luxusní atmosférou, božský soundtrack a k tomu ta nejlepší seriálová parta současnosti. Jen bych chtěl vyzdvihnout Gatena Matarazzoa v roli Dustina, který už v první sérii byl vlastně z celé klukovské party nejvíc cool, ale tady už je ten rozdíl naprosto markantní, kdy naprosto perfektně hraje toho nejnahláškovanějšího frajera, co v seriálech pamatuju. Možná už vše není během série tak emocionální, jako v emocemi nasáklé sérii první, ale zase je to vše daleko akčnější, více strhující a epičtější, no a celý ten na první pohled obyčejný závěr o opatrném přechodu mezi dětstvím a začátkem dospívání přinese i zmiňované emoce. Myslím si, že nejenom pro mě osobně je už Stranger Things naprostý kult. S02: 10/10. I na třetí pokus to funguje dokonale. Mystično, dospívání, ruští agenti. Bezvýhradná trefa do mého vkusu s božským soundtrackem a vizuálem. Naprosto ten seriál miluju. We can be heroes...just for one day. S03: 10/10. ()

Michelle75

Rodinný hororový seriál, který je posazený do 80. let a náramně se to nejen v tomhle směru povedlo. Hned v úvodním dílu se v tom nikdo nebabrá a vše jde ráz na ráz. A strašidelné to teda je. Napínavé ažaž, se skvělými dětskými hrdiny..u mě vede Dustin:) a stejně dobrou Winonou Ryder a Davidem Harbourem. Ty role jim náramně sedly a ať si každý říká co chce. Rouhodně se nuda nekoná a má to stejný spád od začátku do konce. Výborné a už se těším na další sérii. ()

joora1

Nářez! Výborný seriál s feelingem 80.let, skvělým soundtrackem a perfektní, mysteriozní atmosférou. Nejlepší na tom je to, že je zde snad všechno výborně řešeno. Klučičí nezlomné přátelství, láska dětí, teenagerů i dospělých. Prvky hororu, dramatické situace, akce, napětí, ale i vtipné scény. Je toho hodně, ale nic nepůsobí lacině a vše do sebe zapadá. Dějová linka se vyvíjí i dost překvapivě a pořád si nechává v zásobě trumfy až do úplného konce. Všichni herci obstáli na výbornou. Na začátku jsem si myslel, že Winona Ryder na tu roli nemá, ale nakonec i ona mě přesvědčila. Netlfix opět trefil do černého. ()

iXtr3m3

Premýšľal som, koľko hviezd dať. Oproti megaprodukcii ála Game of Thrones je toto chudobná inscenácia, čo je fakt a nie zápor, ale na druhej strane je toto ako zjavenie v dnešnej záplave seriálov všetkých druhov, všetkých vekových kategórii, žánrov, obsadení atď. Je to ako nefalšovaný návrat k zlatým osemdesiatkám, v ktorých som bol síce malý krpec, ale vyrastal som na nich roky rokúce a nedám na ne dopustiť. Feeling je neskutočný, to je rovnaký fakt ako ten prvý ohľadom rozpočtu. Čo však seriál dostáva na samé výšiny, to je neskutočné pomrkávanie po xy najslávnejších filmov storočia od Votrelcov, Krotiteľov duchov, E.T., Goonies a iných až po najnovšie počiny ako pár rokov dozadu Super 8. Zožral som to aj s navijákom, vôbec mi nevadilo laškovanie medzi jednotlivými staršími teen hrdinami, vôbec mi nevadilo prehrávanie Ryderovej, David Harbour u mňa potvrdil status skvelého herca, ktorého ešte nikto poriadne neobjavil, takže dúfam, že jeho verzia Hellboya bude fantastická a praví detskí hrdinovia na čele s neskutočnou dvojicou El a "rrrrr" Dustina, tak to je niečo, na čo sa nezabúda. V druhej sérii fantastické vedľajšáky Seana Astina a hlavne Paula Reisera len potvrdili status budúcej legendy. Záver druhej série ešte lepší ako prvej. Opakujem, na pomery zrovnania s GoT je to maximálne minimalistické, ale keď si toto odmyslím, tak je zjavenie, je to niečo, čo má srdce, je to hravé, je to napínavé, je to neskutočné. Možno som tým až moc unesený, ale ja fakt osemdesiatky žeriem aj s navijákom. Jasné, že do kina chodím na všetky možné blockbustery, komixy a scifáče, ale keď sa niekde objaví klasická animatronická a elektrická osemdesiatková akcia, tak sa mi až slza v oku zaleskne, preto toľké ovplyvnenie nostalgiou. Update po tretej sérii: Stranger Things, fenomén svoje doby, silný a emotívny koniec a jeho zaujímavé otočenie v potitulkovej scéne, znovu sa teším na ďalšiu sériu... Škoda, že sa zbavili toho "svojho súdruha" Terminátora Andreya Ivchenka, to bolo jedno z naj prekvapení série, ten bol inak peckový, lepší ako akýkoľvek zabijak z Bondov... Urobili najprv dve série, ktoré sa držali v Hawkinse, teraz v tretej zapojili tématiku studenej vojny a môžu to rozviesť v štvrtej a zakončiť fenomenálnou a veľkorozpočtovou piatou. Uvidíme. Hudobne to bola pecka, perfektne to balansovalo na hranici dobrodružného filmu, komédie, sci-fi a hororu a tie vsuvky s Dustinom a jeho Neverending Story, alebo scény v kine pri premietaní Návratu do budúcnosti? Čože, to ako fakt? To boli vrcholy nielen tejto série aj všetkých troch doteraz. Na jednej strane by som chcel, aby kvalita neklesla a skončili by v tom najlepšom, na druhej strane budem nenažraná sviňa a poviem "I want more, more, more". :) Update po štvrtej sérii: Momentálne asi Over The Top séria všetkých čias, aspoň u mňa to tak v tejto chvíli je. Ešte uvidím Boys tretiu sériu a dlhšiu dobu u mňa odsúvanú tretiu sériu Lost in Space. Čo dodať k štvrtej sérii? Tona obsahu, fantastické technické spracovanie, dokonalé audio, kde výber songov urobil obrovskú prácu, Kate Bush je odteraz nesmrteľná. Keďže sa počet postáv rozrástol, tak sa to pekne rozdelilo na viaceré "fronty". Neskutočná osudovosť, brutálne spracovanie v dokonalom mixe sci-fi, hororu, drámy, akcie, jednoducho neskutočné niečo. Niekoho odrádzala extrémna dĺžka, ale ako som končil slovami po tretej sérii "I want more, more, more", tak to platí stále. Čím dlhší čas som mal možnosť stráviť s hrdinami Stranger Things, tým väčšie emócie so mnou lomcovali v závere série. Dozvedeli sme sa všetko o počiatkoch prekliatia Hawkinsu, dozvedeli sme sa kus z minulosti Eleven, Vecny atď. Toto dielo má ako každé chyby, ale sú to tak maličké mušky oproti tomu celku, že nestoja ani za povšimnutie. Fenomenálna posledná časť dala toľko pocitov, toľko adrenalínu aj toľko emócii, že vystúpala k nedosiahnuteľným výšinám seriálového sveta a brutálne zaútočila aj na skutočné filmové drámy. Čo páni Dufferovci dokázali stvoriť pre Netflix, ktorý v poslednej dobe dostáva jednu ranu za druhou a zaslúžene, to sa len tak nevidí. Game of Thrones som mal rád, ale toto vyslovene milujem. Toto je momentálne žijúcou legendou na poli seriálovej produkcie a obávam sa, že len tak skoro to niečo neprekoná, ani The Boys, ktorí majú predsa len iné zameranie a iný ťah na bránku, čo samozrejme neznižuje ich brutálne kvality. Neskutočne dlhé čakanie sa skončilo, dostali sme vybrúsený drahokam a začína sa ďalšie neskutočne dlhé čakanie. Tak ako Top Gun Maverick prepisoval históriu filmu, tak si myslím, že aj Stranger Things prepisuje históriu seriálov. Dlho som nevidel počin, kde by každá ďalšia séria predčila tú predchádzajúcu, ktorú až do premiéry tej najnovšej môžme považovať za fakt dokonalú. Momentálne sa jedná o výkladnú skriňu Netflixu a brutálne to ukazuje prstom na inak klesajúcu už aj tak len priemernú kvalitu ostatnej produkcie. Kašlať na Netflix filmy, stupídne LGBTQ seriály, Stranger Things je seriálový úkaz, ktorý sa rodí raz za desaťročie a pre mňa osobne je to už legenda a držím mu palce, aby posledná séria nebola kontroverzná ako v prípade GoT, ale aby ukázala všetkým aj tým najposlednejším neprajníkom vztýčený prostredník. Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ. () (méně) (více)

bruceman7

No jako dobré, to bez debat. Občas mi přišlo zvláštní, že dětem (no já nevím, kolik jim může bejt - 12, 13?) jsou na mnoha místech přiděleny scény, které bych čekal u dospělých rolí. Což mi zrovna na Ameriku přijde dost zajímavé. Jinak, úvodní melodie mi přijde zatraceně podobná té z "The Thing". První dvě řady jsou nabité atmosférou, jedna radost. Třetí řada podle mého názoru trpí na zbytečné vtípky. Nevím proč by měl do té doby bezmála hororový seriál obsahovat útržky sitkomu. Čtvrtá řada to naštěstí opět staví do latě. Celkově 9/10 ()

borec999

Jeden z najlepších seriálov, aké som videl. Krásny výlet do 80. rokov, ktoré sa tu podarilo zhmotniť prostredím,postavami,kostýmami a najmä fantastickým soundtrackom počínajúcim výbornou úvodnou znelkou, pokračujúc poctivými 80kovými hitmi a končiac typickými Carpenterovskými syntetizátormi. Dovolím si tvrdiť, že seriál je už dnes kultom- ako generácia našich rodičov spomína na Majku z Gurunu, veľa ľudí určite bude raz spomínať na Eleven a jej partiu. Rozprávanie má partia bratov Dufferovcov, ktorí sa vynorili ľudovo povedané odnikiaľ, celý čas pevne v rukách, scenár a dialógy sú výborné. Seriál počas 1. série ponúka efektný mix mysteriózna, hororu,akcie a drámy, ktorá je temná,napínavá,nepredvídateľná a miestami aj príjemne dojímavá. Z hercov hrajú všetci do jedného výborne, Winona Ryder obnovila svoju slávu, David Harbour ju započal a detskí herci naštartovali  (zrejme) veľké kariéry. Pri deťoch ešte musím povedať, že ide zrejme o jedny z najlepších detských hereckých výkonov, aké som videl a ešte osobitne sa pristavím pri Millie Bobby Brown, ktorá je ako Eleven fantastická a ktorej predpovedám veľkú kariéru (ak to v puberte neposerie s drogami a alkoholom). Po 1. sérii sa seriál každou sériou mení(odpadol strach z neznáma a hororový nádych, pribudlo výraznejšie zameranie sa na postavy a ich vzťahy, budovanie a rozširovanie univerza a viac akcie) , no zatiaľ si kvalitu drží a dúfam že nás ešte pár sériami poteší. Vo výsledku je Stranger Things parádny nával nostalgie a must see záležitosť pre všetkých fanúšikov hororov a 80. rokov. A určite nie len pre nich. 100% ()

Torako.chan

Velké překvapení, že s takovou plejádou zcela nesympatických ksichtů(což mě velice iritovalo v první sérii) se dá natočit koukatelný seroš a ještě si ho člověk i užije. První série je pravda ze slabšího soudku, druhá silně vygraduje a ve třetí se tak nějak udržuje tempo z druhé. Ovšem charaktery a jejich obsazení je něco příšernýho. Samozřejmě se jich hodně časem pěkně vyvine, ale ty nesympatický rypáky jim nikdo neodlepí. Jim Hopper je snad jediný sympoš od začátku do konce. A taky mě moc bavil ten kluk, co měl magický zuby, protože je někdy měl a jindy zas ne. Ale ty jeho hlody stály za to. Jinak všechno tak nějak průměr, nestvůry nestvůrné, zápletka zapletená a tak. ()

papushka

Naprosto parádní netflixovka! Ideální, pokud se chcete při večeru jemně bát, ale nemáte úplně chuť na žádnej děsivej horor. I tak se ale budete chtít pak v posteli kompletně přikrejt, aby vám něco nepřišlo sežrat některé z vašich zcelajistě krásných zakončení těla. Osmdesátková atmosféra se tu dá krájet, všechny herecký výkony jsou skvělý, je třeba vyzdvihnout hlavně ty dětský, a budu opakovat zdejší komenty, ale má to fakt takový správný kingovsko-spielbergovský nádech a super hudbu. / I druhá série je fakt nadupaná, příběh se tu krásně rozvíjí, atmosféra je dechberoucí a herci neskuteční! Kluci jedni šikovný Dufferovský se mi dostali pod kůži, až jsem z toho úplně upside down. 100% obě série. ()

Junglista

Tak po dvoudenním maratonu - první série velmi slušná a na další se rozhodně podívám. Ale přiznám se, že mě to bohužel nevzalo až tolik, jako třeba Wayward Pines. Nesrovnávám, ale prostě chybělo něco, co by mě zarazilo do gauče tak, že bych u toho seděl do čtyř do rána. Hororové to úplně není, Winona občas až nezdravě přehrávala a dějově to bylo chvílemi pomalejší, ale jinak si nemám na co stěžovat. Uvidíme, s čím se Netflixáci vytáhnou v pokračování, snad to nebude recyklace. UPDATE: 2. série plní přesně to, co jsem čekal od té první. Zvedám hodnocení na plnej počet a nezbejvá mi, než se rok třást na další sérii. Ach jo... UPDATE 2: Je mi úplně fuk, jestli bude 4. série recyklovat, vykrádat se atd. Ale ať na ní kruciprdel nečekám zase rok a půl!!! ()

Corpsegrinder

Klasický osmdesátky napěchovaný do jednoho balíčku. Tradiční schéma party kluků který se uprostřed 80. let snaží vyřešit záhadu zmizelýho kamaráda zatimco je otravujou šikanátoři ve škole, starostlivý rodiče, vláda a mimozemskej špepík. Dobová atmosféra je super a hodně tomu pomáhá naprosto špičkovej soundtrack od synthwave borců S U R V I V E, který doporučuju vyzkoušet trochu víc. Pokud váháte zda seriál dát tak neváhejte a jděte do toho dokud je léto protože tenhle film mimo letní sezónu asi trochu ztratí svoje kouzlo. ()

Hanys_

Dost dobré. Dramata, ve kterých hrají prim prcci sice moc nemusím, ale tohle je fakt povedená mysteriozní minisérie. Vizuálně vypiplaná na jedničku a herecky si to nejen mlaďoši taky dost dávají. Snad tohle povinně sjedou Spielberg s Abramsem než vypustí do světa další Super8. s01 4/5 ()

ChrisBa

Jeden z najlepších seriálov dnešnej doby. Neide o žiadnu vykrádačku, ale o veľkú poctu 80.rokom a tak sa aj celý seriál tvári. Je ťažke v krátkosti zhrnúť všetky pozitíva. V dobe digitálnych filmov, kde sa väčšina filmov nakrúca v štúdiách je toto príjemným prekvapením. Navyše herci sú výborní. A to v hlavných úlohách hrajú deti a teenageri. Ale to prekvapivo vôbec nevadí. Seriál je dosť inteligentný, nekŕmi nás detskými stupiditami, ale naopak už od prvého dielu je zarobené na veľké tajmostvá, záhady a veľmi temnú atmosféru. Tá je miestami okorenená vtipnými momentmi, ktoré sú v primeranej miere. Negatívom je snáď iba to, že už nie som teenager alebo ešte mladší. No pozor, aj napriek tomu som si film užíval každým dielom. Už len úvodné retro titulky s hudbou navodzujú pocity nostalgie a výborne reflektujú mysteriózny dej seriálu. Takýto poctivý typ seriálov/filmov ja môžem a kiežby sa ich točilo viac v dnešnej dobe.. ()

SpaceOdyseus

1. Serie: Wow, tohle bude kult a naprosto zaslouzene. Stranger things je mistrne odvypravena miniserie, kde se bratrum Dufferovim povedlo spletity pribeh davkovat tak, ze zadny dil z osmi neni do poctu. Kazdy ma, co nabidnout, kazdy ma nejake odhaleni, adrenalin i napeti. Zasazeni do osmdesatych let se povedlo famozne. Old school atmosfera z toho jen prysti. Vlastne by to mohlo fungovat i jen jako zkouska znalosti temnejsi popkultury osmdedatek. Moc me bavilo odhalovat jednotlive odkazy a citace (nekdy si to musim pustit znovu a delat si poznamky). Je to proste parada, kde funguje naprosto vsechno a nema cenu vypisovat, co se povedlo. Protoze se povedlo vse. 3. Serie: Ctvrta serie uz bude beze me. Po treti jsme dostali to same, jen nudnejsi. Kouzlo se vytratilo, zbylo tu jen tuctove dobrodruzstvi s opakujicimi se tematy, hloupymi, nevhodne umistenymi vtipy a opakujicime se tematy. ()

Krabak

Seriál mě opravdu bavil a po celou dobu jsem se modlil o originální a nečekaný konec. Nebudu to prodlužovat, ale...SPOILER!!... konec mi ten prožitek z celé té serie tak pokazil, že ač by si to zasloužilo 5* ohodnocení, strhnu dost % jen za ten poslední díl. Skončí to přesně tak, jak si to člověk v průběhu seriálu domyslí. Happy end s klukem, holčina která se obětuje pro dobro lidstva a zlej tatík zabitej hnusákem. Poslední díl tím pádem 0%. Takže +- každý díl tak 90%, poslední za nic, tak to vyjde něco okolo 75%/// Představila se nám 4 série. Seriál o něco více potemněl a začal házet čím dál víc nesmyslů, kterých si člověk všimne aniž by se na ně musel zaměřovat. V podstatě mi to přijde spíš jako narychlo splácaný mezikus mezi existujícími díly a závěrečným finále. Jediná postava, která za něco stála, tak překvapivě zemřela. Ostatní jsou snad ještě horšími herci, jak v předchozích epizodách. Tahle část se tedy moc nepovedla a utvrzuje mě v hodnocení kolem již zmíněných --->75% ()

Michalechal

Už jsem ani nevěřil, že seriál může mít takovej spád. Nemluvě o zasazení seriálu do mejch srdcovejch 80. let (takže hudba to ještě vyšperkovala). Super schopnosti, paralelní svět, akce, sranda ... Pecka :-) ()

Miller

Fajn seriál, hlavně výborná první série, druhá už je výrazně slabší, třetí zase výrazně slabší než druhá, bohužel. 80 % ()

aquiver

Vynikající mysteriózní seriál s hororovými a sci-fi prvky, který staví na atmosféře, má sympatické postavy, nic nepůsobí béčkovitě, feeling z 80. let je povedený. Když přijmu fakt, že tohle cílí na teenagery či dětského diváka, jsem spokojený. Po zhlédnutí řady mnohem horších věcí žánru musím přihodit i poslední hvězdičku. Po 1. sérii: 85 %, po 2 sérii: 90 % ()

HArna

První sérii jsem neustále odkládal, až jsem si jí nakonec pustil. A to kompletně celou a byla skvělá. Osmdesátková nostalgie, skvělé obsazení a story. Druhá série je snad ještě lepší a drží laťku na vrcholu. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu