Vzteklina

• angličtina Rabies (festivalový název)
TV spot 1
Česko, 2018, 5 h 46 min (Minutáž: 55–61 min)

Režie:

Tomáš Bařina

Scénář:

Jan Stehlík

Kamera:

Pavel Berkovič

Kryštof Hádek, Johana Matoušková, Gabriela Heclová, Jan Vlasák, Leoš Noha, Igor Bareš, Filip Čapka, Stanislav Majer, Pavla Beretová, Přemysl Bureš (více)

Epizody(6)

Jakkoli je Česká republika vztekliny prostá země, objevují se náhle poblíž jedné z šumavských vesnic nakažená zvířata a hlavní postava tohoto kriminálního thrilleru, třicátník, virolog Pavel Rogl, má za úkol zmapovat situaci, dohlédnout na vakcinaci a nalézt příčinu nákazy. Je také pověřen vypracováním odborného posudku pro tým kriminalistů, kteří vyšetřují záhadnou dvojnásobnou vraždu. Nelze totiž vyloučit, že vražedné běsnění má spojitost s nákazou. Je vrahem člověk, nebo uprchlá velká šelma? Minisérie Vzteklina je zasazena do šumavského prostředí, které má nezpochybnitelný genius loci, je příkladem odedávného propojení člověka s přírodou a v mnoha ohledech tak vytváří samostatnou rovinu vyprávění. Nejen atmosférickou, ilustrativní, ale i svým konkrétním historickým kontextem. (Česká televize)

herr_carter

Velice zdařilé a po Pustině asi nejlepší seriál zase na dlouhou dobu, který se svým charakterem a kvalitou zpracování dokáže přiblížit svým severským kolegům...................moje hodnocení = 8 z 10. ()

vitekpe

Trosku lepsi serial, dokonce jsem ho dokoukal. Ten zaver, s tou retrospektivou z konce valky, ten masakr na statku, to mi lezi v halve uz roky. Videl jsem samozrejme mnoho naturalistictejsich zpracovani nejakeho nasili, ale tohle me nejak zasahlo... Pouceni je, kdyz na dvur dorazi nakladak ozralech primitivu s puskama, zdrhej... ()

Gogo333

Na Šumavu se chystám v létě, tak jsem se podíval co mě tam čeká. Příběh docela zajímavý, obazení není špatné. Občas mi tam vadil nějaký výstup vedlejší role. Čekal jsem ale trochu víc, škoda, že to nedosáhlo kvalit Pustiny, šance tu byla. Ale i tak jde o moc povedený počin a určitě lepší než ty tupé kriminálky, co běží na Nově a Primě. 70% ()

Hanys_

Produkce HBO, které se ČT tímhle očividně chtěla přiblížit, je prostě pořád někde jinde. Vzteklina se tváří jako tajemný thriller s přesahem do minulosti, pravda je ale taková, že Hádek v hl roli nestíhá, půlka dílů je tady zbytečná a ve finále i ta motivace záporáka dost podivná. Jako vykročení správným směrem je Vzteklina ok, seriálová událost ale ani omylem. ()

eagle-eye

To byl sešup z kopce jak jízda Ester v Super-G... Slibný začátek, resp.úvodní díl a pak už jsem jen nechápavě kroutil hlavou až do konce... ()

F.W.Colqhoun

[Nad kádí s kyselinou:] Někdo mu řekl, ať rozpustí chov. Tak to udělal. Působivé pohledy do lesů; lišky, které nejsou, čím se zdají být; skoro seriózně míněný sociologický (či veterinářský, chcete-li) rozbor české vesnice; návaznost na historický kontext; vzteklina jakožto společenská diagnóza: Devalvují to jen drobná nedůslednost a tušené obavy, zda jsou diváci na nemilosrdnost zrcadla připraveni i v rámci tvorby veřejnoprávní televize, projevující se jemným růžovým závojem sebeklamu. ČT sice nepovila druhou Pustinu (z jejíž bezchybnosti mi při vzpomínce dosud naskakuje husí kůže), ale české seriálové tvorbě tato ambice rozhodně prospívá. Laťka je nadlouho nastavena vysoko a než jí někdo přeskočí, můžeme se snad těšit na víc povedených produkcí, pokoušejících se o salto mortale. [Odporným ožraleckým hlasem:] Ať mííír dááál zůstáváááá s touto krajinou... ()

Disease

Šumavská atmosféra sice nemá na Mostecko a to hraní na Skandinávii ve finále trochu rušilo, ale celkově povedený kousek. ()

DannyBoy80

Za mě na český seriál dost slušné a to přesto, že se to odehrává v létě, za slunečného počasí a depresivní prostředí se objevuje málo. Sumasumárm žádná severská krimoška se nekoná. Což na druhou stranu vůbec nevadí, protože někdy je třeba změnit styl. Jsem zvěda kdy kvalitu dostanou i nekriminální seriály. Každopádně i herecky je to ok, včetně Bezručových hercoů, kteří mě potěšili.Zápletka je celkem zašmodrchaná a opravdu se vybarví až v posledním dílu. Téma přesahu do minulosti mi příjde dobře využité. ()

mira007

Nadprůměrný seriál, který má jasná pozitiva: atmosféra, obsazení, lokace... ale časem bohužel ztratí poutavost a plynulost ve vyprávění. Kdyby si udržel atmosféru a napětí alá horor jako v prvním díle, tak bych to dal do zlatého fondu, ale na to tenhle seriál obsahuje pár nudných pasáží a některé díly neposouvají tenhle seriál ani o metr. Z hereckých výkonů se mi nejvíc líbil Majer a Matoušková s G.Heclová ( podpořme mládí ). Kdybych to měl rozebrat analyticky tak herecké výkony , kamera, lokace 100%, příběh 90% ,atmosféra 80%, způsob vyprávění 70%, akce 65%, obohacení diváka historií 40% erotika 10% ( Matoušková a Heclová jsou pěkný herečky a takže když s postupem dílů kvalita seriálu uvadala, byl umělecký zločin je nesvlíknout v milostných scénách do naha - nepočítám něco jako ve tmě), překvapení kdo je pachatel 0%. ()

Garch

Atmosféra strašidelných Sudet a celá výprava thrillerové série Vzteklina je sakra působivá. Kryštof Hádek, jako cizí element a vyšetřovatel Leoš Noha mě tu vysloveně baví. Známí herci průměrní a někteří z neznámých překvapivě dobří. PS: Vynikající Pavel Trávníček v menší cameo roli (E3:). PPS Je dobře, že Jan Stehlík zapracoval do scénáře téma odsunu a "RG" - to je za čtvrtou *. ()

mh.mail

70% — Seriál se mi líbil a bavil mě až do konce. Samozřejmě, že se vyskytly občas nějaké logické dírky, ale tomu se neubránily ani detektivky vzývaných seveřanů. Jak už to tak bývá, první polovina byla o něco zajímavější, protože to se rozjížděly různé motivy a z hlediska atmosféry byly napínavě natočeny. Jakmile se pak ve druhé polovině a hlavně v samotném závěru měly jednotlivé nitky splétat ve finální rozuzlení, už to bylo trochu křečovité, a to právě kvůli tomu, že to vše muselo směřovat do požadovaného konce. To, že jsem pachatele odhalil asi ve čtvrtém dílu, není nijak na závadu, vždyť je to šaráda s divákem. Celkově seriál hodnotím jako povedený, líbil se mi. ()

El-Barto

Vysoký nadstandard český tvorby (filmový i seriálový). Filmařsky stejně dobrý jako Pustina, dramaturgicky minimálně stejně dobrý (někdy bych řekl i o kousek lepší), ale chybí tomu emoce. První epizoda jich slibuje hromadu, ale pak nesledujeme pozůstalí po obětech mordu ani jedinýho přeživšího. V tom má Pustina ohromně navrch, jinak ale spokojenost. ()

Trojkol

Já mám takovýho bojfrenda .. Co vždycky u každý krimi věci ví, už tak od druhýho dílu, kdo je vrah. Věděl to v Pustině a věděl to i u Vztekliny. A tady ta jeho pitomá vlastnost, kdy mě jako poinformuje, kdo to je, ta mě trochu sere, protože pak teda celou dobu vim, kdo je vrah. Ale to do svýho hodnocení netahám. Vzteklina byla skvělá, i když jsem z ní byla trochu vzteklá. (haha, moje originalita ♥) Ten nápad, ten je sice trochu průhlednej, ale vlastně suprovej. Sudety jsou láska. Naše i ty šumavský. Detektiv z Pustiny je láska. Hádek, to ani nemluvim. Ty záběry na krajinky, ty mi braly dech. Protože to tady máme fakt krásný, takže kameraman má jedničku. No a tak bych mohla pokračovat, dokud by nedošlo na Ihora Krotovyche, kterýmu jsem nevěřila ani jednu scénu a kterej byl prostě uplně strašně marnej (a kvůli němu jsem byla vzteklá). Ale jinak byl ten seriál naprosto skvělej. Není to HBO, ale ČT se teda předvedla! Snad ji teda nezrušej. Ale chápu, že pro milovníky Ordinace je tohle blbý, takže to neocení. Ale já to oceňuju. Pět hvězd. Za snahu a tak. ()

Derny

No... Vzteklina je kombinací mnoha kladů a záporů. Nemůže se jí upřít slušná ponurá atmosféra a v mnoha úsecích scény nesoucí dobře stupňované napětí. Krom samotných podstat scén je napětí zásluhou trefného hudebního podkladu a záběrů kamery, které často nedovolují nahlédnout celou scénu, ale jen malý kousek. Tyto hodně upoutávají pozornost. Naopak častý, místy násilný, odklon k humoru sice dává vydechnout, ale s uvolněním to může trochu vyplivnout z děje. Podle mě je ta sranda v polovině případů úplně zbytečná. Na druhou stranu je dobře, že nejsme jen dušeni rozšiřujícím se případem a jeho vyšetřováním a je nám, divákům, dopřána přirozenost celkové reality vsi, kriminálky, atd. K záporům bych řadil i ten důraz na účelové náhody (třeba liška je zrovna v rouře, kde je děcko) a v některých situacích divné chování postav. Ale celkově se mi to líbilo. Fakt se povedlo, jak se děj a zápletka od začátku hodně vyvinula a posunula z bodu A až někde do bodu K. ()

Lukin413

Seriál je zajímavě rozehraný, atraktivní neutěšené prostředí, dobře načrtnuté postavy. V prvních třech dílech sledujeme postupné skládání střípků případu, napětí stoupá, prostředí vtahuje. Bohužel s každým dalším dílem se seriál vzdaluje kriminální zápletce a stává se pokusem o vztahové drama a výpověď doby. Ani jedna rovina mu úplně nesedí, především zápletka s násilným vysídlením oblasti působí nuceně a samoúčelně. Navíc se postupem času začne většina hlavních postav chovat jako idioti, lidé kolem Rogla ignorují policii a naopak, jako kdyby o sobě ani nevěděli. To vyvrcholí závěrečným dílem, kdy tři hlavní hrdinové vědí, kdo je vrah a místo za policisty se rozjedou za ním, aby se nechali svázat a měl závěrečný díl alespoň nějakou zápletku. ()

Chundys

Po Pustině další skvělý seriál, akorát tady už jsem měl vraha vytipovaného 2 nebo 3 díly před velkým finále :-). Paráda ()

MartinX.

Docela hezky natočené, dobří herci, z nichž jsem až teď zaznamenal zajímavou Johanu Matouškovou. Vytkl bych předimenzovanost témat, osob, délky. Zřejmě příliš málo lidí četlo, či si pamatuje, kterak tomu bylo s dortem pejska a kočičky, Podle mne by bylo lépe materiál osekat na dva, tři intenzivní a konzistentní díly, ale asi je líp placené udělat jich hned šest. ()

tranquill

Snaha o "skandinávštinu". Ale zůstala na půli cesty. Výborné herecké výkony, solidní režie, na to máme. Zde i komplikovanější scénář, který 95% českých krimi seriálů pomíjí a asi ho považuje za druhotný, protože slátanin bez logiky a vysvětlování na hony vzdálených realitě je hafo. Takže dostat tam ještě tu atmosféru, ta fakt chyběla. Ale stačilo by se přiučit na Pustině, jde to... Každopádně ale snahu kvituju, a doufám v další pokusy. ()

Torpid

/napsáno po e01-04/ Chtělo by to být atmosferické, napínavé a syrové. Je to roztahané, někdy s nesmyslnými vedlejšími linkami, které mají za účel asi jen dotlačit celou věc na požadovanou stopáž. Mladší herci /s výjimkou Hádka/ jsou v lepším případě nevýrazní až špatní. Akčnější scény dost často směšné /viz. nahánění medvěda po lese v e04/. Jakoby z Doktora Martina někdo udělal temnej napínák. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz