Na konci světa

• Velká Británie God's Own Country (více)

Johnny Saxby (Josh O’Connor) pracuje od rána do večera na zastrčené farmě svých rodičů. Frustraci z osamělosti si vybíjí destruktivní konzumací alkoholu v místní hospodě a příležitostným sexem. Ve chvíli, kdy se na farmu dostává atraktivní rumunský pomocník Gheorghe (Alec Secareanu), začíná být Johnny konfrontován s emocemi, které nikdy dříve nepocítil. Během sezóny jehňat spolu oba dva začínají pracovat stále intenzivněji a stejně intenzivně se začíná vyvíjet jejich osudový vztah, který může oběma navždy změnit život. Na konci světa je podmanivým a tísnivě krásným debutem Francise Leeho, který je zasazen do prostředí rurálního Yorkshiru. (AČFK)

Cimr

Téměř ve všech recenzích, propagačních materiálech, i ve zdejších (dosavadních) komentářích je God´s Own Country popisováno jako "britská Zkrocená hora". A i když podobná přirovnání většinou trochu kulhají, zde to celkem dost sedí. Britská (resp. evropská) artová špinavost vs. americká kýčovitá pohádka. Asi cítíte, že se mi Na konci světa líbilo víc. Téma je sice již několikrát viděné, přesto jde o nenápadně krásný film - v průběhu sledování mi přišel průměrný, po skončení jsem na něj nemohl pár dní přestat myslet a jakmile půjde do distribuce, plánuju si ho dát znovu... Můžeme se ptát, co je na něm tak zajímavého - frustrované hovado se zamiluje do kluka, což ho od základů změní. No a co? Mám ale osobní zážitek z projekce na Letní filmové škole, kdy jsem při vycházení z kina náhodou zaslechl jistou starší paní říkat: ,,Já nemám na gaye ujasněný názor, připadalo mi to vždycky jako taková frajeřinka, snaha být zajímavý... Ale tenhle film mě tak nějak přesvědčil, že láska mezi dvěma muži může být stejně silná jako mezi mužem a ženou..." Kdyby pár diváků přesvědčil podobným způsobem, pak nevznikl zbytečně. PS: Josh O´Connor je podle mě talent, co se vyplatí sledovat! ()

Praxis

Klub náročného diváka. V rámci sebezdokonalování a rozšiřování filmových obzorů jsem se rozhodl založit novou rubriku, kde budu občas sledovat filmy, které neodpovídají mainstreamu, a na které bych se za normálních okolností asi vůbec nedíval. Jako prvního zástupce jsem si vybral vítěze LFŠ 2017, který nedávno vstoupil do široké kinodistribuce (na začátek to nemůžu přece s tou náročností přehánět :-) ), a který okouzlil diváky festivalů po celé Evropě. Je to taková dirty verze Zkrocené hory v britském podání, které je trochu jiné než sledování duhových radostí dvou chlapců, co to mají nastavené trochu jinak. Jde o pěkně drsné, naturalistické a syrově špinavé drama z prostředí "in the middle of nowhere", v místě, kde by nechtěl žít nikdo a kde se kromě starání se o dobytek nedá dělat nic jiného než jen chlastat, a občas někoho přefiknout na hajzlíku. A do toho přijede fešný Rumun, co vám ukáže, že to může jít i jinak. OK, i když je tam docela dost možná až explicitních scén, které by mohly chtít šokovat, není to o tom, a na druhou stranu to není ani slzopudný romanťák. Má to docela dost záporů - film je ve výsledku zbytečně roztahaný, nic moc se tam neděje, závěrečná scéna je ale podivně sladká a s happyendem, což tak trochu odstřelilo vyznění snímku, a podání předcházejících minut, které jsou fakt špinavé a obsahují řadu explicitních scén (sundavání kožešiny mrtvému jehněti, rození jehňat, sexuální scény apod.) Herecké výkony i postavy jsou ale velmi sympatické - především pak Josh O'Connor si se svojí postavou velice vyhrál. Jinak 65% a jsem zvědavý, co si dám příště. ()

petrsv

Skvěle natočený film z drsného prostředí. Kladem budiž herecké obsazení, prostředí a naturalismus, který z tohoto filmu je cítit tak, až je člověku zima (ne jen proto, že je chladno i ve filmu). Snížit hodnocení musím kvůli kameře, která se veze na módní vlně makra, čímž jsou některé záběry nekoukatelné, tudíž zbytečné. ()

kaylin

Citlivý a přitom silně realistický film o životě na venkově. Jsou zde scény, které hned tak někde neuvidíte, ta práce se zvířaty je natočena skutečně dobře. A podobně dobře jsou natočeny i erotické scény, kterých je zde relativně dost. Láska mezi mladými muži je zde pojata hodně intenzivně a velmi uvěřitelně. ()

italka63

Jako vždy výborný Josh, ale upřímně, vztahová dramata této komunity mě až tolik neberou, prostředí, že kdyby neměli čtyřkolku, tak si myslím že je tak o šedesát let do minulosti zpátky, farmaření také ne a kloudné věty aby jeden pohledal. Přesto film není špatný, jen to není úplně moje divácká parketa, podruhé už ho určitě nedám. ()

Aleee89

Vlastně ani nevím, jak jsem se k tomu filmu dostala. Každopádně to bohužel není nic pro mě. Na můj vkus moc pomalé tempo, žádné dechberoucí dialogy, jen "rozjímání", všechno bublá tak nějak pod povrchem... Ale na druhou stranu obdivuji herce za odvahu. ()

easaque

+3* Srovnání s mnohy oblíbenou Zkrocenou horou se tento film rozhodně neubrání, takže si romantici (zejména gay) určitě užijí a určitě je potěší i optimističtější závěr. A i když hodnotím film výš než Brokeback Mountain, tak u mě film nesplnil očekávání, které jsem do něj vkládal. Zejména mu vyčítám nedostatečnou přesvědčivost v chování hlavních postav, za což může asi víc scénář než herecké výkony a díky tomuto mu nedokážu dát 4 hvězdičky. Jinak film je dobře a realisticky natočen a nesnaží se ždímat emoce z každého filmového okénka. Tak si své nadšené diváky určitě najde - nic víc nic míň. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

BoredSeal

Díky neexistující chemii ústřední dvojice mladých farmářů nepravděpodobná romance připomínající mnohem zdařilejší milostný příběh z prostředí dobytka - Zkrocenou horu. Osvěžením pro diváka je skomírající farma kdesi v pr**li a realistické záběry ze života péče o krávy a ovce. ()

Martin741

A doprdele, tu je zas kamingout-ov jak tak pozeram. Pana Hnedeho som dlhodobo povazoval za kvalitneho uzivatela, ale myslim, ze jaxi zacal uznavat zbuznelu homoromantiku. Tej tu bolo do aleluja, ale ja jej neholdujem. Buzny a tie ich seksualne zazitky mi boli odporne- to bude tym, ze som proste odporny skurveny biely hetero odpad a ludsky hnoj a homofob, a xenofob. A je to so mnou este horsie, lebo uznavam len ten fuj, fuj, skurveny odporny hetero sex a to mimoriadne na picu a neprirodzene hetero manzelstvo.  Samozrejme na buzny utocit  nebudem, rad prenecham priestor inym, mluvit sproste to zase jo ...  mne je jedno ked buzny pichaj buzny. Co uz, aj taki ako ja ziju na na tejto planete. Aj na takych veru slnko svieti : 5 % ()

Streeper

52. KVIFF - Hodně jsem přemýšlela jestli tomu dát 3* nebo 4* hvězdičky, nakonec jsem se rozhodlo, pro to menší, bylo tam hodně zdlouhavých a hluchých scén, takže jsem se malinko nudila, ale jinak je to vážně skvěle natočené. Líbila se mi ta "tichá romantika" mezi hlavními představiteli a ta odvážnost, proto tak zbožňuji festivalové snímky. ()

zette

Nebavi me koukat na milostne sceny dvou teplousu, ale pres slusne hodnoceni filmu jsem do toho sel. Pokud by byl par heterosexualni, dostaneme sotva prumernou love story s peknou rezii, atraktivnim prostredim a s dobrymi hereckymi vykony. Nemyslim si, ze by mel film nejak vice zasahnout nemensinoveho divaka, prumerny romanticky film. ()

Mr.Ripley

Low budget Brokeback Mountain, dalo by se říct. Přesně takhle by dopadla slavná látka, kdyby se jí nechopil Hollywood a nedodal jí své pozlátko a větší míru epičnosti. God's Own Country sice nabízí surové zachycení života na venkově a (pro filmy tohoto ražení) netypický (čti realistický) začátek jedné romance. Spolu s tím se Frances Lee nedokázal vyvarovat ohraným klišé daného žánru, s nimiž si letošní souputník Call Me By Your Name vyhrál lépe. Skvělá kamera, surovost, špinavost a snaha o realističnost mohou být sebevětšími klady, které hravě přebíjí nevýrazný stokrát vylouhovaný čaj, jež (překvapivě) americká, filmová mašinérie zvládla zadaptovat mnohem lépe. Žánrově zpřízněný Call Me By Your Name zůstává nepřekonán. ()

Tosi

Faktem je, že mně v tomhle milostném příběhu leccos nešlo dvakrát pod vousy, ale říkám si, kašlat na to. Film má totiž tak velkou kumulativní sílu, že z téhle venkovské a syrové lásky na konci světa nakonec převládly docela empatické pocity. A ta závěrečná skladba prohazuje zavřeným oknem. ()

bubun

Nejlepší filmu roku 2017? No to snad ne... Banální příběh, a hlavní "hrdina" se choval tak moc jako totální kretén, že jsem to málem vypnula a smazala, což téměř nikdy nedělám. Jedna hvězdička za ta jehňátka. ()

Mishqo

v85% ... I don't want to be a fuck-up anymore. I want to be with you. Ďalšia surová, emocionálna, sebaobjavovacia jazda. Skrotená hora na planinách v Yorkshire. Neprvoplánové a dojemné. Nevyrovnaný mladík konečne nájde niečo, čo mu dodá zmysel života. ()

Skeksis

Všetci by namiesto oviec radšej šukali chlapov. Skrotená hora č. 199 na Britský spôsob. Jediné, čo sa líši, je happyend. Nič iné mi k tomuto filmu nenapadá napísať. ()

zsn

Miluji surovou realitu obyčejných životů a Irsko spolu se Skandinávií jsou v tomto naprostými přeborníky. Donutí vás to zamyslet se, zpytovat svědomí i se přestat litovat pro život jaký vedete. Rovněž filmů s gay tématikou, natož erotickými scénami také ještě pořád moc není. Díky klučíkovi kterému se zasmějete proto, že je "buzíček", jsem si uvědomila, kolik chyb jsem ve svém citovém životě udělala. Jak málo stačí, abyste o někoho přišli a jak těžké je donutit svou hrdost připlazit se zpět a o svou lásku bojovat. Je lehké mít na někoho kontakt, ale je to jen na naší nátuře, cit projevit a ne se jím jen soužit. ()

klukluka

Film pěknej- a navíc zajímavej- nikde jinde jsem zatím neviděl tak dokonale vykreslenou dřinu při práci v zemědělství- v tomhle směru mi to coby člověku z města otevřelo oči- život na venkově a povolání farmáře jsem si až doposud nemálo idealizoval. Na konci světa je ale zejména o vášnivém vztahu dvou homosexuálů, který přeroste v cit. Přál jsem to klukům na celuloidu, přeju to klukům i holkám v reálu, ale další queer filmy už ideálně beze mě. Viděl jsem jich určitě vîc, než by bylo potřeba. ()

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

Přehlídka UK/UH: unikátní filmy a off-program

16.11.2017

Třetí ročník UK/UH: Dnů britského filmu a kultury v Uherském Hradišti se po sekci věnované britskému post-koloniálnímu filmu letos zaměří na The Troubles (česky Nepokoje), jak se označuje severoirský… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)