Karppi (TV seriál)

Karppi

• angličtina

Deadwind

Krimi

Finsko, 2018–2020, 14 h 54 min (Minutáž: 42–48 min)

Rike Jokela

Anssi Leino

Juri Seppä

Pihla Viitala, Lauri Tilkanen, Jani Volanen, Tommi Korpela, Pirjo Lonka, Riku Nieminen, Raimo Grönberg, Jonna Järnefelt, Pamela Tola, Mikko Nousiainen, Marjaana Maijala, Tobias Zilliacus, August Wittgenstein, Vera Kiiskinen, Ville Myllyrinne, Mimosa Willamo, Noa Tola, Eedit Patrakka, Elsa Brotherus, Antti Virmavirta, Kari Hietalahti, Deogracias Masomi, Ylermi Rajamaa, Manuela Bosco, Miila Virtanen, Tuukka Nikola, Rami Peltonen, Lotta Merenmies, Danielle Engström, Daniel Canga, Venla Kivistö, Marko Kilpi, Mika Mäkinen, Sami Savolainen, Mika Kumlin, Antti Reini, Eero Ritala, Iida-Maria Heinonen, Juha Marttinen, Markus Järvenpää, Matti Onnismaa, Maarit Poussa, Reino Nordin, Jemina Sillanpää, Reetta Rönkä, Leevi Syväoja, Hanna Vähäpassi, Aleksandra Kral-Leszczynski, Lauri Untamo, Markus Laitinen, Marjut Luukkonen, Tytti Junna, Anton Varpama-Taittonen, Susanna Hyvärinen, Samuli Niittymäki, Johannes Brotherus, Ville Tiihonen, Aleksander Rucidlo, Antto Hinkkanen, Tapio Liinoja, Mikko Neuvonen, Juho Pitkänen, Lilga Kovanko, Sulevi Peltola, Alina Tomnikov, Juhani Niemelä, Minna Suuronen, Petteri Pennilä, Irina Pulkka, Katri Järvelä, Kirsti Wallasvaara, Asta Rentola, Kari Ketonen, Leea Klemola, Liisa Niekka, Teuvo Nieminen, Leena Mäenpää-Bentley, Eero Milonoff, Petri Manninen, Lassi Vierikko, Jari Rantala, Rabbe Smedlund, Mirja Oksanen, Pertti Räbinä, Rafael Banasik, Amira Khalifa, Samuel Jokela, Marita Penttilä, Ari Joki, Mari Lehtonen, Severi Vilkko, Kiia Heikkinen, Tuukka Leijavuori, Pertti Sveholm, Satu Tuuli Karhu, Rein Oja, Rosa Honkonen, Leena Pöysti, Malla Malmivaara, Olavi Uusivirta, Carl-Kristian Rundman, Alex Anton, German Starostenko, Petri Putaansuu, Suvi-Pilvi Inkeroinen, Eero Ahre, Joonatan Ahre, Antti Honka, Satu Jäntti, Tenho Kellokangas, Airi Kolari, Mikko Laakso, Nino Pitkänen, Kari Vento, Sami Saukkoriipi, Dennis Nygård, Lulu Marins, Sergei Aksela, Enar Tarmo, Anton Metsärinta, Apollo da Costa Doria, Niklas Inkeroinen, Jami Laasio, Aatos Latva-Somppi, Arttu Lavi, Jan Nyman, Julius Purtilo, Tatu Riihimäki, Marcus Vartiamäki, Marko Welch, Martti Suosalo, Arttu Kapulainen, Kaija Pakarinen, Mitro Partti, Elsa Saisio, Raouf Saadi, Adnan Malik, Kim Andersson, Aleksi Friberg, Jari Gerasimoff, Hannu Koponen, Juha Nyberg, Jouka Oksala, Kasperi Reivinen, Frits Soetmann, Ismo Voutilainen, Juho Orpana, Sami Raijas, Kari Haapaniemi, Ari Leskinen, Riikka Koskinen, Heta-Leena Sierilä, Jaakko Hutchings, Reima Anttila, Elis Tiitta, Noora Dadu, Fabian Munsterhjelm, Markko Heinonen, Pentti Heinonen, Juuso Timonen, Kaarlo Ståhlberg, Sari Havas, Kristo Salminen, Artturi Frisk, Santeri Heikkinen, Atte Karmala, Satu Martenson, Kia Mäkipelto, Kalle Peltola, Virpi Pulliainen, Ville Tähkänen, Otto Untamo, Jane Kääriäinen, Minna Haapkylä, Timo Talvik, Raimo Pass, Kristen Sarapuu, Kerli Kyllönen, Tauno Lehe, Kauko Kuusela, Silja Idanpaan-Heikkila, Saga Miesmaa, Eevi Sierila, Peppi Tikkanen, Kasper Kansi, Slava Dugin, Samuli Halla-Aho, Jaakko Zitting, Janne Jurvanen, Niko Petteri Aho, Aleksi Hämäläinen, Jenni Ilmarinen, Roni Kulmala, Samuel Kotilehto, Satu Laukkanen, Ida Lehtonen, Lotta Mikkonen, Yasmin Najjar, Heli Ojala, Jani Raussi, Alisa Röyttä, Joonas Österlund, Märt Kuvvas, Abu Abdi Dahur, Elias Karhumaa, Jussi Kostamo, Sara Olivieri, Pablo Ounaskari, Marko Eho, Riku Ruohomäki, Kari Ketonen

Tady je důležité, jestli vám sedne hlavní hrdinka. Jako matka je k ničemu, vůči okolí se nechová zrovna v rukavičkách a svým parťákem vysloveně pohrdá. Navíc se zásadně nesměje. A neomlouvá jí ani to, že se pod tím vším skrývá nešťastná ženská. Vzdor tomu všemu mě tahle vyšetřovatelka bavila, protože Pihla Vitala jí zahrála parádně. Příběh sám je hodně košatý a sleduje několik linií, přičemž ani jedna z nich se nedá považovat za slepou, protože do určité míry všechno se vším souvisí. Je pravda, že tvůrci se při motání zápletek dopustili několika krkolomnějších konstrukcí, ale nebylo to nic, co by vyloženě bilo do očí. No a své si odevedla i tradiční studená atmosféra, kterou dokážou vykouzlit jen tam na Severu. Spokojenost. 80%(7.12.2018)

Tentokrát přišlo ze severu opravdu zklamání, ale nejsem si jistá, jestli to není mojí vinou. Já jsem totiž úporně bojovala s hlavní postavou Karppiové, které mě dokázala v mnoha místech nadzvednout ze židle. Jak už tady jeden uživatel píše, tak nejen že pohrdala svým parťákem a chtěla v tom jet sama, ale takovým způsobem, že se mně ježily vlasy na hlavě. Doma měla malé děcko plus jedno na hlídání a ona je obloukem míjela a dělala jako když neexistují i když naoko to vypadalo, že nemá o nic jiného starost než o ně. Velký omyl. Nakonec si to vyžehlila trochu alespoň v té druhé části. Já jsem vraha neuhodla hned, chvíli mi to dalo, ale ke konci se to už začíná rýsovat. Myslím, že vybranou hlavní dvojkou to trochu minuli. Karppiová mně trochu připomínala Sagu a to už mně samo o sobě rušilo a její partner byl takový od ničeho k ničemu i když mírného vysvětlení se mi ke konci dostalo. Takže lituji, ale Kappiovka má trojku. Ale přidám se k ostatním, že severskou atmosféru to rozhodně mělo velmi dobrou.(25.10.2018)

Velmi dobrá klasická kriminálka, sympatické hlavní postavy. Neřekla bych, že lze hlavní hrdinku tak úplně srovnávat se Sagou z Mostu, je to jiný typ osobnosti, i přes některé styčné body, hlavně tu citovou uzavřenost. Ta je ale u ní myslím vzhledem k její minulosti pochopitelná. Přes počáteční nedůvěru k parťákovi si myslím, že se jejich vztah rozvinul dobře a nakonec mezi nimi byla dobrá dynamika. Je pravda, že její vztah k dceři je trochu zvláštní, zpočátku jsem si myslela, že se stará o dvě sestry nebo nevlastní sestry a ne o dceru, mateřský vztah k ní opravdu neprojevovala, ale vzhledem k tomu, jak málo zatím víme o jejím manželství, je těžko soudit. Seriál má určitě dobrý potenciál pro další sérii.(22.6.2020)

Zejména druhá řada Karppi mě přesvědčila, že je to super. Určité věci v jejím závěru byly teda spíš jako z americkýho béčka, ale i tak to na mě fungovalo a já se hodně těším na další řadu (pokud nějaká bude). S hlavníma postava jsem celou první řadu dost bojovala, protože Sofia mi přišla jako osina v zadku, fakt nesympatická a Sakari byl divnej. Ale v druhé řadě už mi to ani nepřišlo (hlavně Sofia už neměla tolik prostoru na svoje výlevy). Sem tam jsem se pozastavila nad určitými věcmi ve vyšetřování, ale co já vím, jak taková policejní práce fakt funguje a na co jsou zdroje. Taky jsem měla problém i s intrem, který bych čekala spíš v turecké kriminálce, než v severské, ale to je už jen moje hnidopišský rýpnutí. Jsem ráda, že jsem tomu dala šanci. Most to sice není (já vím, nemůžeme s tím přece všechno srovnávat, ale nemůžu si to odpustit), ale fakt se mi to líbilo. Komplet jsem to sjela za pár dní.(23.7.2020)

• sonycat

Na Trapped to nemá ani náhodou, na Most to ani len nedovidí...chýbala mi nejaká dobrá severská krimi, niečo s atmosférou, tak som sa nechala zlákať pozitívnymi ohlasmi. Ale hop - fail. Hlavná hrdinka je trúbka, ktorej policajný výcvik len ťažko uveriť, dookola opakuje tie isté školácke chyby ( je fajn ísť na podozrivé miesto bez partnera a krytého chrbáta a ešte viac fajn sa na také miesto vydať nielen bez neho, ale pre istotu aj bez pištole. Kravka. Jediné, čo sa jej nedá uprieť, je zarputilosť, s akou sa snaží pátrať a je v tom o čosi menej tupá, ako ukážkový zvyšok kolektívu. Scenáristi tú tuposť evidentne odkukali, také scenáristické ,,berličky" sa len tak nevidia...za všetky rulez identifikácia páchateľa z fotiek, na ktorých nemal dôvod vôbec byť, alebo Alexov príchod so zbraňou v predposlednom dieli na miesto, o ktorom nemal odkiaľ vedieť, jedine ak...ale ani to sa v scenári neobťažujú odhaliť. Páchateľ vraždy je jasný v prvej polke seriálu, takisto totožnosť firmy za komplotom. Vata okolo a naťahovanie bolo akurát tak len nudou navyše. Dve hviezdičky za občasnú atmosféru a závan severu..(15.10.2018)

• - Alex Hoikkala (Tommi Korpela) má v seriálu Lexus LS, o němž je v průběhu děje několikrát poznamenáno, že má baterie, dobíjené z elektrické sítě. V jednom případě tato skutečnost také poslouží jako důkaz. Není to však pravda. Lexus LS je sice hybrid, nicméně baterie nedobijí z elektrické sítě, čili jej není možné připojit na nabíjecí stojan. (FIAT 500)

• - Sakari Nurmi (Lauri Tilkanen) jezdí v seriálu kupé BMW řady 8 z 90. let. (FIAT 500)