Reklama

Reklama

Karppi

(seriál)
  • angličtina Deadwind
Trailer
Krimi
Finsko, (2018–2021), 21 h 2 min (Minutáž: 42–49 min)

Režie:

Rike Jokela

Hudba:

Juri Seppä

Hrají:

Pihla Viitala, Lauri Tilkanen, Jani Volanen, Tommi Korpela, Pirjo Lonka, Riku Nieminen, Raimo Grönberg, Jonna Järnefelt, Pamela Tola (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(28)

Obsahy(1)

Pouze pár měsíců po tragické události vyšetřuje detektivka Sofia Karppi vraždu, která souvisí s helsinskou stavební firmou. (Netflix)

Videa (4)

Trailer

Recenze (31)

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Zajímavá, hlavní dvojka vyšetřovatelů, co si na sebe musí nejdřív zvyknout a pak jedna vražda, jejíž stopy vedou na začátku různými směry. To je v kostce příběh první série, které rozhodně nelze upřít snahu, ve finále však až moc překombinovanou. Místy to celé působí jako mix několika severských seirálů, (hlavně Zločinu, co se týká počtu podezřelých) a chvílemi to působí zase jako úplně něco nového. Co mi však na Karppi nejvíc vadí , to je nadbytečný počet dílů, zbytečně moc akční scény (záchrana Karppiové ve sklepě, plus scéna na střeše) a poté motiv pachatele, kterému já osobně ani trošku nevěřím. Takže zatím tři a něco a kdy bude dvojka, to se teprve uvidí. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Tady je důležité, jestli vám sedne hlavní hrdinka. Jako matka je k ničemu, vůči okolí se nechová zrovna v rukavičkách a svým parťákem vysloveně pohrdá. Navíc se zásadně nesměje. A neomlouvá jí ani to, že se pod tím vším skrývá nešťastná ženská. Vzdor tomu všemu mě tahle vyšetřovatelka bavila, protože Pihla Vitala jí zahrála parádně. Příběh sám je hodně košatý a sleduje několik linií, přičemž ani jedna z nich se nedá považovat za slepou, protože do určité míry všechno se vším souvisí. Je pravda, že tvůrci se při motání zápletek dopustili několika krkolomnějších konstrukcí, ale nebylo to nic, co by vyloženě bilo do očí. No a své si odevedla i tradiční studená atmosféra, kterou dokážou vykouzlit jen tam na Severu. Spokojenost. 80% ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Tentokrát přišlo ze severu opravdu zklamání, ale nejsem si jistá, jestli to není mojí vinou. Já jsem totiž úporně bojovala s hlavní postavou Karppiové, které mě dokázala v mnoha místech nadzvednout ze židle. Jak už tady jeden uživatel píše, tak nejen že pohrdala svým parťákem a chtěla v tom jet sama, ale takovým způsobem, že se mně ježily vlasy na hlavě. Doma měla malé děcko plus jedno na hlídání a ona je obloukem míjela a dělala jako když neexistují i když naoko to vypadalo, že nemá o nic jiného starost než o ně. Velký omyl. Nakonec si to vyžehlila trochu alespoň v té druhé části. Já jsem vraha neuhodla hned, chvíli mi to dalo, ale ke konci se to už začíná rýsovat. Myslím, že vybranou hlavní dvojkou to trochu minuli. Karppiová mně trochu připomínala Sagu a to už mně samo o sobě rušilo a její partner byl takový od ničeho k ničemu i když mírného vysvětlení se mi ke konci dostalo. Takže lituji, ale Karppiovka má trojku. Ale přidám se k ostatním, že severskou atmosféru to rozhodně mělo velmi dobrou. 75% ()

Trajektt 

všechny recenze uživatele

Já jsem věděl, že mě další kriminálka ze severského prostředí nezklame. Tentokrát jsme se podívali do finských luhů a hájů, kde je sníh na denním pořádku a kde je i ve dne takové pro nás nezvyklé pološero. I chování a mentalita je značně odlišná než jak je známe z komerčních amerických krimiseriálů, o čemž jsme se mohli přesvědčit už v mnoha severských seriálech, pro příklad uveďme již mnohokrát zmiňovaný seriál Most. V Mostu jsme mohli vidět vyšetřovatelku Ságu Norénovou a její fakt ujeté asociální chování. V tomto seriálu vidíme něco podobného, akorát s tím rozdílem, že tato její finská následovnice má děti a o trošku vybranější chování než její předchůdkyně. No občas by si mohla pročísnout ty zplihlé vlasy, aby furt nevypadala jakože právě vstala a celkově ta hygiena nic moc. No prostě, voňavá dáma ze severu. V první sérii podle mně o trochu slabší než v druhé jsme se seznamovali s její rodinou a jejím novým kolegou a celkově s jejím okolím. Případ nebyl tak záživný a taky tam bylo na můj vkus dost málo umrlců. Zato v druhé sérii tam padaly hlavy podle mýho gusta a bylo tam i propleteno více případů, které tedy nakonec byly všechny vyřešeny. Samozřejmě jsem celou dobu tipoval úplně jiné podezřelé osoby než jaké jsme se v závěru dozvěděli. I její nevlastní dcera Henna to jaksi taksi nezvládala s těma drogama a to extempore, co předváděla mi hlava občas nepobrala. I její malej synáček Emílek se vybarvil jako pěknej uzurpátor a to jak kvůli němu jeho maminka vyjede na paní učitelku mi silně připomnělo chování Ságy Norénové z Mostu a myslím, že to byl vrchol toho daného dílu. Obě dvě série jsem zkouknul za dva dny, takže to asi stálo za to, že mám obrys mýho zadku zarytej v gauči. Celkovej dojem, napětí, akce, herecký výkony, vybrané lokace, dobře vymyšlená zápletka, hlavně v druhé sérii ve mně zanechává pocit vnitřního rozpoložení na takovejch 85%. ()

sofiapetra 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Finská odpověď na Most a na Zločin. Není to sice tak napínavé a promakané (příliš se tam toho pravda neděje), jak jsme zvyklí od švédských a dánských velmistrů, ale i tak jsem se těšila na každý díl. Krásnou severskou zmrzlou atmosféru to rozhodně mělo. K vyšetřovatelce Sofii: sice by v žádném případě neměla kandidovat na matku roku - to by asi hodně pohořela, ale mně ten její citový minimalismus nijak nevadil ani neurážel. Nevidí se často, aby tak pěkná baba byla i odvážná a zapálená pro svou práci. A že se skoro nikdy neusmála? Taky proč, do veselého životního období měla sakra daleko; během dvou měsíců přišla o manžela i o mámu. O druhé sérii si dovolím nepochybovat - nevysvětlenou smrt manžela si tvůrci jistě nechali jako eso v rukávu, kdyby se hodilo pokračovat … :) ()

Galerie (123)

Zajímavosti (5)

  • Alex Hoikkala (Tommi Korpela) má v seriálu Lexus LS, o němž je v průběhu děje několikrát poznamenáno, že má baterie, dobíjené z elektrické sítě. V jednom případě tato skutečnost také poslouží jako důkaz. Není to však pravda. Lexus LS je sice hybrid, nicméně baterie nedobijí z elektrické sítě, čili jej není možné připojit na nabíjecí stojan. (FIAT 500)
  • Když jsou Karppi s Nurmim v opuštěném vězení, nejsou na ostrově Saaremaa, ale opět u zatopeného lomu Rummu, vedle kterého se nachází i bývalá věznice. (Sasori)

Reklama

Reklama