Obhájce nevinných

• Austrálie

Drama / Krimi / Životopisný

USA, 2019, 136 min

• MrHlad

I přes hvězdné obsazení je Obhájce nevinných hodně utahaná nuda, kde se jen těžko hledají napínavé momenty. Tvůrci vsadili na poselství a hluboce lidský příběh, ale tak nějak se vykašlali na všechno ostatní, takže i přes potenciálně atraktivní zápletku je to celé nakonec jen televizně vypadající prázdné nic, o rasistických buranech z jihu. Tohle téma už v Hollywoodu zpracovala spousta filmů. A většina z nich byla zajímavější a zábavnější než tahle předvídatelná a jednoduchá podívaná, která se snad i bojí být něčím zajímavá a jiná a zuby nehty se zkouší držet ve škatulce "neurážející průměr." Což je sakra málo.(13.6.2020)

„Proste, súcit” , ale, s kým mať vlastne tento súcit ? Buď s prehnitou americkou justíciou a ich typické prehmaty, t. j. «justičné omyly» , kedy konečne (pre)pustia nevinného človeka na slobodu (najmä Afroameričana) z múrov väznice, a to aj po extrémne dlhých, desiatkach rokov, keď si aj sami zrejme povedia: „Hups, toto je akási chyba, veď ale mýliť sa, je predsa ľudské, však ?” , alebo, kto im potom vráti ten stratený čas, že ani samotné odškodnenie, ak sa ho avšak dočkajú, nezahojí všetky rany na ubolenej duši, ktorá je už po zdravotnej stránke dávno podlomená ! Na každých deväť ľudí, ktorí boli v USA popravení, pripadá jeden človek odsúdený na smrť, ktorý bol uznaný nevinným a prepustený, čo je šokujúca (alarmujúca!) štatistika pochybenia. A skúste si to teraz následne vynásobiť, čo vám z toho bude vychádzať ? A v rasisticky založenej Alabame, naprosto nič nové pod slnkom, keď si to tentokrát zlízne černoch v produktívnom veku, Walter "Johnny D." McMillian, ktorého obvinia zo zabitia 18-ročnej belošky Rondy Morrison, odsúdia ho na základe pochybného svedectva kriminálnika Ralpha Myersa, a tak ho prokurátor Chapman ihneď šupne natvrdo za mreže, kde mu hrozí i trest smrti ! Našťastie sa jeho prípadu ujíma začínajúci černošský právnik Bryan Stevenson, podľa ktorého pamätí (knižnej predlohy) uzrel svetlo sveta aj tento podarený film na motívy skutočných udalostí. Havajčana (režiséra), Destina Daniela Crettona vôbec nepoznám, ale to absolútne nezabránilo tomu, aby som si od neho pozrel pozoruhodný snímok, v ktorom účinkuje, napríklad - Michael B. Jordan, ktorý so svojim slávnym menovcom, basketbalistom, nemá nič spoločné, iba rovnaké meno a priezvisko, a to je asi tak všetko. Bakari je fenomenálny, žiadny nádych po N'Jadakovi z Čierneho Pantera, ostáva iba mimoriadne sústredené herectvo, pred ktorým naozaj, klobúk dolu ! Jamie Foxx sa cítil, ako kapor vo vani, tesne pred Vianocami, a to doslova ! Bie Larson ma celkom potešila, keď už teda nič iné. Veľa krásavíc sa tu nevyskytlo. Do budúcna zvažujem, že dám ešte šancu dajakému filmu od D. D. Crettona.(30.3.2020)

"Just Mercy" ma úprimne zasiahlo. Film ma skutočne zasiahol a dostal zo mňa veľkú dávku emócií. Viem, že v Amerike boli v minulosti pravidlá nastavene tak absurdne, že nevinní ľudia skončili popravení len z toho dôvodu, aby sa čo najskôr celý prípad uzavrel. A okrem toho, Amerika potrebuje niekoho, koho môžu nenávidieť. A takto sa rôzni ľudia dostali do veľmi ťažkých situácií, z ktorých nebolo pre nich cesty späť. Aj preto ma teší, že sa našiel niekto, kto bol schopný takéto prípady sledovať a snažiť sa ich vyriešiť a pomôcť ľuďom, ktorí skutočne potrebovali pomôcť. Michael B. Jordan A Jamie Foxx sú absolútne excelentní v tomto filme. Obom som veril role, ktoré predstavovali a dali do toho absolútne maximum. Po hereckej stránke to zvládli najlepšie ako mohli. Film pôsobí veľmi autenticky. Je tu niekoľko vynikajúcich scénok. Pokúsim sa ich popísať bez toho, aby som nejako výrazne spoiloval dej, no máme tu svedka, ktorý má strach vypovedať. Má strach z niekoho, kto na neho vyvolával nátlak. A páči sa mi ako Bryan pochopí čo sa deje a postaví sa pri výsluchu tak, aby na danú osobu nevidel. Aby ho to tak nedesilo. To si viem predstaviť veľmi dobre. Plus metódy, ktoré boli použité na to aby získali jeho výpoveď boli skutočne hnusné. Ako človek, ktorý je popálený na veľkej časti tela si viem veľmi dobre predstaviť, čím si musel počas týchto skúseností prechádzať. Okrem toho je skvelé, že Bryan pôsobí ako človek. Scénka, kde sedia s Brie Larson na lavičke a on si vyčíta čo sa stalo je pre mňa jedna z najlepších. Pretože sám musí pochopiť vnútri, že to čo sa deje nie je jeho vina. A uvidíme aj jednu popravu. A musím povedať, že to zo mňa dostalo emocionálnu reakciu. Pretože v tom filme vidím ľudí. Ľudí, ktorí si určite nezaslúžia to, čo sa s nimi čoskoro stane. Vizuálne je film nádherný, nenudil som sa ani na minútu a ubehlo mi to ako voda. V momentálnej situácii hodnotím film ako najlepší, čo som za tento rok videl. A preto ho aj patrične ocením. Hodnotenie: A+(2.2.2020)

Príbeh: Ak je proti vám justícia, polícia a aj každý biely občan široko ďaleko a verí vám iba právnik rovnakej pleti ako ste vy tak to budete mať ťažké. Nehovoriac o tom že sedíte v cele smrti. Herecké obsadenie: Mám rád Michaela B. Jordana aj napriek jeho looku sysľa čo má plnú hubu lieskových orieškov je to špičkový herec. Jamie Foxx sa mi veľmi páčil v tejto vážnejšej rovine a hral neskutočne. Prevedenie: Útroby väznice a samotné nazeranie na väzňov odsúdených na smrť bolo silné. Potešila aj návšteva dedinky černošskej komunity. Filmu by ale napriek tomu neuškodilo osekať tak 15-20 minút. Otázne je čo by to urobilo z finálnou emóciou. Pocity: Je neuveriteľné čo je človek človeku schopný vykonať o to viac je to šokujúce keď sa to nedej iba na filmovom plátne ale v realite každodenného bytia. Pridaná hodnota: Film vás naučí, že veriť v justíciu sa nevypláca, veriť pomazaným hlavám zákona taktiež nie a ak ste sa nenarodili pod šťastnou hviezdou môžete sa ocitnúť na kresle smrti aj keď ste včera len celý deň kosili trávnik a hrali futbal s deťmi na záhrade. Finálna emócia veľmi silná. 85%(21.10.2020)

Rozvláčna súdna dráma, ktorá ukazuje jak šlendriánske procesy prebiehali v USA a to aj v tak vážnych prípadoch v ktorých obvinených odsúdili na trest smrti. Celé sa to postupne zvrhne na protirasistickú agitku v ktorej napriek jasným dôkazom o nevine, zlí belosi postavený na vysokých pozíciách, odmietajú uznať svoju chybu až do zázračného finále v ktorom ju proste uznajú a to je všetko. Ide sa domov. Ďalší dôkaz, že je systém v USA zle nastavený a nerozhodujú pravidlá a zákony, ale ľudia. Ale ako som povedal, všetky tieto staré známe skutočnosti sú podané strašne rozvláčne vo filme s prehnanou stopážou, ktorý vlastne nič nové neprináša. 5/10.(28.3.2020)

• Brie Larson

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v amerických štátoch Alabama a Georgia. (MikaelSVK)

• - Film vychází ze stejnojmenné knihy „Just Mercy“ od Bryana Stevensona. (SONY_)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)