Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

• Česko Hvězdné války: Epizoda II - Klony útočí (více)

Galaktická republika prochází těžkou krizí. Několik tisíc soustav se chce od Republiky odtrhnout. Vzbouřenci jsou vedeni schopným hrabětem Dookuem. Stav hrozí vypuknutím války a rytíři Jedi nejsou schopni v Republice zajistit bezpečí a řád. Amidala už není královnou a svou planetu v republikovém senátu hájí jen z pozice senátorky. Přesto je to ona, na koho kdosi spáchá atentát, při němž zahyne její dvojnice. Amidala je přesvědčená, že útok zorganizoval hrabě Dooku. Senát se snaží zajistit Amidalinu bezpečnost, a tak jsou do služby povoláni dva rytíři Jedi, Obi-wan a jeho učedník Anakin. Jejich úkolem je senátorku chránit. Pro Amidalu i pro rytíře se jedná o šťastné shledání po letech. Hlavně Anakin, který je do Amidaly stále zamilován, setkání prožívá velmi intenzivně. Hned první noc musejí rytíři zasáhnout, najatá vražedkyně se pokusí Amidalu zabít pomocí jedovatých červů. Jediové vraždě zabrání a vražedkyni pronásledují. Když se jim podaří vražedkyni chytit, přiletí odkudsi střela, která ženu zabije. Obi-Wan ukáže vražednou šipku svému známému a od něj se dozví, že se jedná o šipku, kterou vyrábějí klonovači na planetě Kamino. Obi-Wan na Kamino odletí, aby zde ke svému úžasu zjistil, že dávný představený klanu rytířů Jedi, Sifo-Dyas, u klonovačů objednal tajnou armádu klonů, jejichž předlohou byl hrabětem Dookuem dosazený nájemný lovec a vrah Jango Fett. Obi-Wan chce Jango Fetta, který před ním chce i se svým synem utéci, chytit. Obi-Wan pronásleduje Jango Fetta až na planetu Geonosis, kde vyslechne rozhovor hraběte Dookua se vzbouřenci. Obi-Wan o jejich plánech informuje Jedie, je však Dookuovými lidmi zajat. Mezitím Anakin, který měl za úkol hlídat Padmé Amidalu, ze svých snů pochopil, že s jeho matkou Shmí je zle. Proto odletí s Padmé na rodnou Tatooine, kde zjistí, že Shmí byla zajata Písečnými lidmi. Anakin sice matku vypátrá, Shmí mu ale zemře v náručí, což rozpoutá jeho hněv, který nedokáže ovládnout, a celý klan Písečných lidí včetně dětí vybije. Hrabě Dooku se mezitím snaží přesvědčit Obi-Wana, že Republika už není tím, co bývala... (TV Prima)

c.tucker

Nedosahuje kvalit původních epizod, je zde daleko více triků, což trochu na škodu, ale Yoda se ukázla jako čipernej hoch, který kraluje celé téhle epizodě. Trochu mi zde nesedí Hayden Christensen, má takový divný výraz v obličeji, který mi k Anakinovi nějak nepatří. ()

Seag

Vynikajúce a dych vyrážajúce pokračovanie, ktoré za Episodou 1 vôbec nezaostáva. Efekty sú ako vždy na vysokej úrovni ( dokonca som si až teraz všimol, že až v tejto časti sa tvorcovia rozhodli urobiť majstra Yodu pomocou počítačových efektou a nie ako Bábku). Samotné súboje mečov aj ich choreografie sú veci ktoré si najviac všímam, a môžem s pokojným srdcom konštatovať že tvorcovia nesklamali. Skvelá hudba v štýle všetkých Star Wars opäť nechýbala, pribudli aj nové a zaujímavé postavy ( Count Dook), a samozrejme skvelý McGregor spolu so svojím partnerom Christensenom. Dokonca aj Samuel L. Jackson dostal viac priestoru. Natalie Portmen je očarujúca a jej románik s Anakinom sa mi páčil aj napriek tomu, že niesom fanúšikom Romantiky. Proste a jasne film je dokonalý, a má to pravé orechové čo všetky diely SW vyžadujú. Pre mna je to jednoznačne za 5*. P.S. Posledný fight medzi Count Dookom a Yodom mi prišiel trochu komciky. ()

BoXBe

Útok klonů zvedl úroveň jedničky a navázal na kvalitu předchozí trilogie, přičemž s Epizodou VI se srovnávat ani nemusí. Star Wars II nabraly plnou akceleraci směrem k velkému Anakinovu finále. Atmosféra filmu je meziplanetární a nezapomenutelná je samozřejmě scéna, kdy se do akce konečně zapojí i mistr Yoda, škoda jen přemíry romantiky... ()

WolfR

Epizoda II určitě překonává epizodu I. Celé je to dospělejší a viděli jsme tady pár skvělých okamžiků. Tak především jsme konečně viděli Yodu jak se ohání světelným mečem. Viděli jsme zrození imperialistů (klony) a začátek Klonových válek, viděli jsme jak se vůbec Skylwalkerovi dostali k rodině Larsových a taky jsme poznali matku Luka Skylwalkera, i když ta by měla být myslím všem jasná už od epizody I. Dále sledování dvou stránek osobnosti mladého Skylwalkera je taky skvělé. Tady vidíme, kde se v něm postupně začala objevovat zloba díky, které skončil tak jak skončil. Velmi sem byl rád i za rodinku Fettových. Prostě jsme viděli hodně skvělých věcí, o kterých se předtím jen mluvilo, nicméně děj této epizody by se dal shrnout jenom tak do nějakých 15 minut materiálu, přesto se mi epizoda II celkem líbila, nicméně pořád tady chybí stará dobrá atmosféra původní trilogie, 4 hvězdy. ()

blitzer

První dvě třetiny byly tak nějak standardní, zhruba v duchu předchozího dílu. Ale poslední třetina (od montovny robotů) mě začala fakt bavit. Kdo by se byl nadál. Jestli to takhle půjde dál, tak se snad stane, že ode mě Star Wars dostanou plnej počet :-) Co se herců týče, tak jsem byl rád, že o trochu větší prostor než minule dostal Samuel. Na druhou stranu musím říct, že Hayden Christensen mě moc nenadchnul. *** Nezatížen nostalgií, jsem celou ságu zhlédl poprvé na začátku roku 2011 v pořadí dle doby vzniku jednotlivých epizod. Můj žebříček: 1. Episode III, 2. Episode II, 3. Episode I, 4. Episode VI, 5. Episode V, 6. Episode IV ()

EstéCaňa

George Lucas měl u tohoto dílu, zřejmě spisovatelský blok. Jak jinak si můžeme vysvětlit tento film do závěrečné gigantické bitvy, která byla famózní prezentací klasického "Star Wars". I přes tu nezáživnou první hodinu a půl, vidím vše pořád pozitivně, protože přibyla romantika, charizma S.L. Jacksona a pořádná dávka nereálností, kterou mám tak rád. Frustraci jsem naopak prožíval jak u epizody I tak u II nad příliš "dětským" pojetím režie, které jak tady pozoruju vadilo nejen mě. 8/10 ()

mortak

Staré StarWars: Leia - I love you; Solo - I know. A vše je hned jasné. Nové StarWars: mexické novely blednou závistí. Dialogy jsou sice úplně stejné, ale takové digitální pozadí pro stupidní rozhovory o lásce a politice si soap opery nemohou dovolit (a taky ty přerostlá klíšťata na louce pod vodopády). Dvojka je sice snesitelnější, je tu díky pátrání Obi-Wana více solidní akce, triková stránka je opravdu fascinující, ale to hlavní chybí. Emoční propojení plátna s hledištěm, které v první trilogii obstarával Hank Solo se Žvejkalem, něžná drsňačka Leia je nahrazena nevýraznou Padmé... Je to prostě studené jako psí čumák. ()

SHI-SHA

Anakin dospívá, zamilovává se a začíná se trochu vztekat. Geniální objasnění klonové armády a návaznost námezdního lovce. Největší emoce ve mne zanechal souboj mistra Yody s hrabětem Dooku. Jediové v plné síle. ()

KajusaK

Úžasná Natálie Portman a Hayden Christensen jsou jediné kladné na tomhle filmu. Stejně nudné a nezáživné jako jednička. Do konce jsem se dodívala jen kvůli hereckému obsazení a pěkné dramatické hudbě. ()

PanZahadnyCZ

Dneska jsem si po mnoha letech opět tento díl pustil a byl jsem až udiven, jak jsem jako malý mohl vydržet u tak zoufale nezábavného úvodu do děje. Ten úvod trvá v podstatě celou první hodinu filmu, řeší jakousi detektivní zápletku způsobem pomalého vypátrávání informací, zbrklého střídání lokací a chaotického střihu, který neustále přechází z Anakina na Obi-Wana, a naopak. Veškeré příležitosti pro dobrou akční scénu jsou většinou řešeny střihem a do přelomové a stěžejní scény na Geonosis se vlastně nic neděje. Právě tahle část filmu, kdy na scénu nastoupí armáda klonů a hlavní hrdinové se jdou tradičně vypořádat s daným záporákem, skutečně odstartovává tento film. A právě hlavní záporák, hrabě Dooku coby Christopher Lee této scéně (i tomuto filmu) nejvíce dominuje a důležitost jeho postavy je asi to nejvýraznější, co z filmu vyplyne. Což možná není správně, jelikož se stane třeba i to, že Anakin přijde o matku, nebo že s Padme naváže láskyplný vztah. Upřímně si ale myslím, že tyhle vedlejší zvraty nejsou vykresleny zrovna nejlépe, jejich závažnost nikterak nevyznívá. Neatraktivní režie a špatný střih naprosto zkazili první polovinu filmu. ()

animaxis

Druhá epizoda už je obsahově o něco lepší než první, ale pořád má až příliš mnoho nedostatků. Děj jako takový je tu zajímavý. Film je i na ságu Star Wars poměrně dlouhý, ale ani na chvíli jsem se nenudil. To, co druhou epizodu ale sráží asi nejvíc je scénář a především dialogy. Děj je sice zajímavý, ale samotné postavy tu pořád mluví naprosto bez emocí až ve výsledku znějí spíš jako roboti než jako lidé (nebo malí zelení mimozemšťané) a právě to tlačí film o stupeň dolů. Občas se tu sice najde pokus o vtipnou hlášku, ale ty jsou většinou buď mimo, nebo nefungují, protože mezi postavami tu není vůbec žádná chemie. Tady selhává především vztah mezi Obi-wanem a Anakinem, ale ten je ještě pořád lépe vybudovaný oproti vztahu Anakina a Padmé (věta "I don't like sand" již nabyla statutu legendy). Efekty tu vypadají lépe než v první epizodě, ale pořád jsou tu prostě přehnaně všudypřítomné. Pro Lucase asi bylo lepší dát za herce zelené plátno, než aby musel na plac rozestavovat reálné předměty (i když třeba jen nábytek). Hudba je tu skvělá a celkově John Williams odvedl na tomto filmu dost možná nejlepší práci. Myslím, že George Lucas měl k této prequelové trilogii napsat pouze schéma, popřípadě i režírovat, ale scénář jako takový měl napsat někdo schopnější. Celá tahle trilogie by pak mohla dopadnout úplně jinak a přitom by v sobě zachovala Lucasovu myšlenku. ()

Thorn

Ve druhé epizodě vesmírné série Star Wars s názvem Klony útočí se vracíme k příběhu mladého Anakina Skywalkera, který se na konci prvního dílu zaslíbil řádu rytířů Jedi a stal  se tak učedníkem moudrého Obi-Wana Kenobiho. Děj tohoto filmu se odehrává o deset let později. Z Anakina je již mladý muž, který se jeví jako velice slibný a nadějný rytíř Jedi. Jeho jedinou slabinou je poněkud prchlivá povaha a určitá neochota poslouchat příkazy svého mistra. Přesto, že je to už deset let, Anakin pořád nedokáže zapomenout na Padmé, kterou tajně miluje. Jaké je tedy jeho překvapení, když je společně s Obi-Wanem přivolán k novému úkolu, během něhož se se svou milovanou opět setkává. Padmé, která je nyní senátorkou, totiž usiluje o život skupina radikálních separatistů v čele s jistým hrabětem Dooku. Dooku je přitom bývalý rytíř Jedi, který podle všeho přešel k temné straně síly. Aby byla Padmé zajištěna naprostá bezpečnost, je jí na ochranu přidělen právě mladý Anakin. Zatímco se oba uchylují do bezpečí poklidné planety Naboo, Obi-Wan se vydává po stopě nájemného zabijáka, který má za úkol Padmé odstranit. Musím uznat, že takováto základní premisa je rozhodně velmi zajímavá. Už když jsem tento film viděl poprvé, jsem jasně cítil, že toto je přesně to pravé, co bych od nových Star Wars očekával. Úplně nový příběh vydávající se zcela novými a netušenými směry. Režisér George Lucas tu navíc dokázal naplno využít potenciál nových technologií umožňujících tvorbu dokonalých počítačových triků a efektů. Vizuální podívaná, kterou v tomto filmu předvedl, je proto vskutku úchvatná. Právě toto považuji za obrovský krok kupředu oproti původní trilogii. V ní totiž ještě nebylo možno ukázat divákům ohromující futuristická města jako Coruscant či oceánskou planetu Kamino. Pokud tehdy chtěl režisér vytvořit dojem určité exotiky, mohl se v podstatě uchýlit pouze k natáčení v Tunisku. Ty časy jsou však už dávno pryč a právě u Epizody II můžeme naplno vidět, do jak monumentálních rozměrů celá série dospěla díky technickému pokroku a režisérově bezmezné fantazii. Vizuální stránka však v tomto filmu rozhodně není tím nejpůsobivějším. Jak už jsem zmínil dříve, tento díl má velmi zajímavou ústřední zápletku. Ta nám nabízí vše, co bychom si jen mohli přát. Máme tu napínavou akční linii s Obi-Wanem pátrajícím po nájemném zabijákovi, romantickou linii s Anakinem a Padmé a k tomu pak také nanejvýš pozoruhodnou politickou linii s kancléřem Palpatinem. Těch dějových motivů je tady opravdu víc než dost a všechny jsou perfektně zpracovány. Co se povedlo asi nejvíc, je dokonalé vystižení charakteru mladého Anakina Skywalkera. Ten je zpočátku zobrazen jako veskrze hodný, avšak poněkud zbrklý mladík. Jak však děj postupuje, začínají se čím dál více projevovat temné aspekty Anakinovy povahy. Divák si tak postupně uvědomuje, že Anakin se vlastně nikdy nemůže stát pravým rytířem Jedi, protože v podstatě porušuje všechno, co tento řád představuje. Když nám mistr Yoda v předchozím díle vysvětloval, že strach je cestou k temné straně síly, neuměl jsem si to tehdy dost dobře představit. V tomto filmu však vidíme, jak se Yodova slova postupně stávají skutečností a začínáme chápat, že k cestě zla někdy mohou vést i veskrze čisté a nevinné city. V Epizodě II zkrátka sledujeme příběh mladého muže, který podlehl své potlačované touze. Tato touha pak vedla ke strachu, strach k nenávisti a nenávist k naprostému zatracení. Troufám si tvrdit, že snad jen s výjimkou Epizody III nevím o žádném dalším dílu této série, který by obsahoval tak silné myšlenky a tak dokonale propracovanou psychologii hlavních postav a jejich příběhu. Anakin je zpočátku roztržitý a nesmělý. Když chce své milované Padmé vyjádřit své city, tak místo toho začne blábolit nějaké nesmysly o písku. Přesně v této scéně Lucas dokonale vystihl nezkušenost mladého muže, který se poprvé zamiloval. Dále pak vidíme Anakinův žal ze smrti matky a zničující nenávist vůči těm, kteří ji mají na svědomí. Takto silné emoce jsme mohli v původní trilogii vidět jen stěží. Své touze pak nakonec podlehne i Padmé a tím je zaděláno na pořádnou pohromu, která naplno propukne ve třetí epizodě. Ještě předtím nás ale čeká naprosto úžasné akční vyvrcholení na planetě Geonosis, do kterého se zapojí snad celý řád rytířů Jedi. Já osobně jsem tuto závěrečnou bitvu, jež se skládá celkem ze čtyř úchvatných části, svého času považoval za absolutní akční vrchol celé série. Děj se pak nakonec stočí k jednomu z vůbec nejlepších soubojů se světelnými meči, v němž nás čeká jedno velké překvapení. Ano, tím samozřejmě myslím legendární scénu s mistrem Yodou. A to je přesně to, co na tomto filmu obdivuji. To obrovské množství nových originálních nápadů, které celé univerzum neuvěřitelně rozšiřují a posouvají ho o světelné roky dál. Když to srovnám s tou přízemní a ubohou slátaninou od Disneyho, která jen donekonečna opakuje a vykrádá již jednou použité, je mi z toho docela smutno. Co je pak na Epizodě II ještě dále poutavé, je její nebývale pochmurný a temný konec. Divák jasně cítí, že se pozvolna blíží něco velmi zlého a že tomu nikdo ze zúčastněných asi nedokáže zabránit. Opravdu skvělé. Pokud bych se měl ještě vyjádřit k hereckému obsazení, tak oceňuji především výtečného Haydena Christensena, který pro mě navždycky zůstane tím jediným pravým Anakinem Skywalkerem. Dále pak samozřejmě nesmím zapomenout na úžasného Ewana McGregora v roli Obi-Wana Kenobiho, který celý film doslova táhne. Co se týče Natalie Portman jako Padmé, tak ta tu byla na můj vkus až překvapivě sympatická a třešničkou na dortu pak byl jednoznačně Christopher Lee v roli charismatického hraběte Dooku. Zkrátka a dobře, Star Wars: Epizoda II - Klony útočí jsou skvělý film s vynikajícím příběhem, herci, efekty, hudbou a spoustou dalších věcí. Je to přesně ten typ filmu, který si ode mě zaslouží jasných pět hvězdiček. () (méně) (více)

Flyer

Po nevalné Epizodě I jsem byl velice zvědav, jestli si George Lucas napraví reputaci dalším pokračováním. Musím uznat, že i když zdaleka ne vše je v Epizodě II dokonalé (hlavně příběh není nic moc, chvílemi jsem si připadal, jako bych sledoval argentinskou telenovelu), zaujal mě tento díl více než Skrytá hrozba. Atmosféra zhoustla, navíc je zde znát jistá nevyhnutelnost osudu a to se mi líbí. Triky a efekty jsou díky novým technologiím vymakanější a ne tak rušivé, jako tomu bylo v případě Epizody I. Pochvalu si, kromě herců známých již z EI, zaslouží obsazení H. Christensena do role Anakina Skywalkera. I přes kladnou roli je z něj cítit určitá nevyzpytatelnost, což skvěle zapadá do událostí, které teprve přijdou... ()

Apophis

Impozantní tempo, které Lucas nasadil v Epizodě 1 je zde trochu zbržděno. Je to způsobeno formou vyprávění ve dvou liniích, kde sice první linie, týkající se Obi-Wana Kennobilo je stále naplněna akčností k prasknutí, ale druhá (Anakin a Padmé) je komorního a romantického ladění. Trošku zvlášní kombinace, ze které vzniklo trošku zvláštní dílo... Scénář samotný zde maličko pokulhává a režije je průměrná. Herecky je film velice proměnlivý. Zatímco Hayden Christensen hraje průměrně (narozdíl od Epizody 3) a většinou se drží ve vleku své slavnější kolegině (je ale možné, že byl moc svázaný rolí pubescenta, který machruje na samičku) Ewan McGregor podává celkem dobrý výkon. Samuel L. Jackson hraje (standartně) výtečně a Christopher Lee je skutečně supertřída. Ve filmu ale hlavně září Natalie Portman, která zde dostala podstatně víc prostoru, než v Epizodě 1 a její výkon nenechává nikoho na pochybách. Jedinou smůlu má v tom, že ve většině případů hraje po boku Haydena Christensena, jehož výkon jsem už líčil. Pro film je to ale šťastné, protože díky tomu je úroveň dějové linie "Anakin - Padmé" držena v lepším průměru. Nutno ovšem dodat, že pokud by Natalie měla lepšího partnera, scény by byly určitě famózní, jelikož její potenciál pro tento typ romantických rolí je téměř neomezený (jak poznáte po shlédnutí jiných filmů z její Herecké filmografie). Film ale stoprocentně pozvedají zvláštní efekty [no ono (uvážíme-li sílu ILM) by bylo smutné kdyby ne...] a proto, pokud to vše sečtu, do 4* se Epizoda 2 vejde, i když (jak se říká) s odřenýma ušima! ()

E=mc2

vizualna stranka pekna no sklamanie taktiez dej niektore vety a rozhodnutia tak isto.. najkrajsie na starych starwars boli tie modely preco je tu vsetko pocitac? pocitacove zobrazenie budov nikdy nedosiahne realnost dobre nasnimaneho modelu.. ()

Scratt

Oproti Skryté hrozbě výrazně ubylo dětské rozvernosti. Dokonce i Jar Jara se podařilo usměrnit :-) Naopak se přidalo na akci a i na psychologii postav a ve výsledku je to znát. Klony útočí sice stále nedosahují kvality původní série, ale přesto ukazují, že to pan Lucas s Hvězdnými válkami myslí dobře. 80% ()

Noviik

Oproti jedničce působí ucelenějším a kvalitnější dojmem. Romantické části jsou skvěle střídány ve chvíli, kdy už začínáte být přeslazení, se skvělými souboji. Na konci navíc konečně něco předvede i mistr Yoda. Velmi dobrý díl! ()

Timothy Olyphant jako Boba Fett?

Timothy Olyphant jako Boba Fett?

19.05.2020

Pár dní nazpátek jsme psali o tom, že si legendárního námezdního lovce Boba Fetta v druhé řadě seriálu The Mandalorian zahraje herec Temuera Morrison, jenž ztvárnil Jango Fetta ve filmu Klony útočí.… (více)

Christopher Lee 1922 - 2015

Christopher Lee 1922 - 2015

11.06.2015

Jak se budou jmenovat nové Star Wars?

Jak se budou jmenovat nové Star Wars?

07.11.2014

Nová naděje, Impérium vrací úder, Návrat Jediho, Skrytá hrozba, Klony útočí, Pomsta Sithů. Podtituly šesti epizod Star Wars dost možná znáte nazpaměť, a teď k nim konečně přibyl i sedmý. Lucasfilm… (více)

Abrams nenatočí nové Star Wars digitálně

Abrams nenatočí nové Star Wars digitálně

25.08.2013

Posledním dílem ságy, která byla natočena na klasický 35 mm film, byla Skrytá hrozba. V Klony útočí a Pomstě Sithů už Lucas experimentoval s digitálními kamerami. Tvůrci Epizody VII (a dalších) však… (více)