Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

• USA Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (více)

Rozpolcenost mezi loajalitou ke svému učiteli Obi-Wanu Kenobimu a vábením Sithů nakonec způsobuje, že se Anakin Skywalker obrací zády k Jediům a přeměnou v Dartha Vadera dokončuje svou cestu do temnot... (Bontonfilm)

luke774

Byl jsem k tobě chladný, lorde Lucasi a omlouvám se za svojí aroganci. Jenže kdo by ti věřil po nemastné neslané Epizodě II, že ještě dokážeš Hvězdným válkám narovnat páteř? A přesto jsi nakonec vítězem. Ve stínu zrodu Darth Vadera lze snadno zapomenout na Jar-Jara, rozesmátou Republiku plnou pastelových barev a zbytečných dějových odboček, dokonce i na rozpačitého Haydena Christensena z druhé Epizody. I ve třetí Epizodě sice zůstává pouhým učněm, kterého v každé scéně nekompromisně přehraje Ian McDiarmid (ten si konečně užívá svých 150 minut slávy a nese na bedrech celý osud Epizody III, bez něj by celá tragédie nebyla ani poloviční), nicméně když jde do tuhého, dokáže vytasit hlasivky a sehrát s Ewanem McGregorem drámo jak se patří. Poslední Epizoda sice jede po předem vytyčených kolejí a vy si jenom odškrtáváte na dlouhém seznamu, co se ještě musí stát, ale Lucasovy režisérské midichloriany se vzepjaly k životnímu výkonu a ve výsledku jsou tak dvě starší sestřičky téhle nové HODNĚ dlužny. Už od úvodní bitky s hrabětem Dooku to vypadá jako úplně jiná liga, konečně znovu koukáme na Hvězdné války, ne jejich snaživý odvar. V dramatickém oblouku, který Lucas ve druhé polovině filmu zručně buduje se pak ztrácejí menší "ale" - neživotnost akčních scén, poměrně zmatené duely se světelnými meči (zlatá Epizoda I nebo původní trilogie, tady už se hraje jenom na efekt), trochu moc zbrklé Anakinovo rozhodování a velmi rychlé zakončení, jako kdyby vám někdo sebral talíř uprostřed večeře. To byl ale pocit, ve který jsme všichni tajně doufali. Takové to galaktické dilema. Důležité je, že jsme jako fanoušci alespoň jednou mohli okusit pokračování původní trilogie tak, jak jsme si ho představovali v nejdivočejších snech. Možná budou některé kladné dojmy poháněny čistě tím, že nám Lucas jenom dal to, co jsme chtěli vidět, ale upřímně - když Williams hrábne do smyčců a Anakin s Obi-Wanem si to všechno začnou "vyříkávat", může Lucase podezírat z vypočítavosti jen naprostý blázen. Síla s vámi, tohle je konec, který jsme si zasloužili. Snad to ustojíte bez slz. (p.s. autor nahlédnul do své duše a po druhém zhlédnutí odolal svodům temné Síly, takže snižuje hodnocení o jeden stupínek, sorry Jediové ;) ()

AndrewNewman

Takže mám túto sériu konečne za sebou a musim povedať, že pri epizóde z roku 1977 som sa nudil a ani som ju nedopozeral. Ďalšia časť je už trochu iná. Hrdinom tam ide o život už zo začiatku a všetko to začnete prežívať s nimi. Veľkým a najväčšim plusom je zaporák Darth Vader, ktorého už však neberiete len ako bezohľadného idiota, ale ako človeka, ktorý sa kedysi velmi zle rozhodol. Film ma pobavil a páčil sa mi. Potom som si pozrel Epizódu VI a prišlo mierne sklamanie, prameniace z Ewokov, ktorý mi prišli viac trápni než roztomilí. Ale koniec s Lukeom a Vaderom ma zase dostal do kolien, ale ani famózny záver mi nevynahradil ten strateny čas, ktorý som venoval blbým Ewokom. Takže sa mi film páčil tak na 50 percent a tešil som sa na Lucasovu novú trilógiu. Tá však začala brutálne zle. Zachránilo to len pár momentov ako Anakinov závod a finálny Obi Wanov fight. Na Jar Jara som sa snažil čo najskôr zabudnúť a verím, že Lucas tiež. Druhá časť ma zaujala o čosi viac hlavne vďaka krasnej Padmé a skvelých bojovým sekvenciám. Zase sa však nič také nedialo a tá osudovosť z Impéria úplne zmizla. Všetko mi však vynahradil tretí diel, ktorý začal nudne, no v momente, keď Darth Sithious začne lakať Anakina na svoju stranu to naberie neskutočné grády a finálny súboj s Obi Wanom je naozaj skvostný. Premena v Dartha Vadera je epická až strach! Śkoda tých nudných častí v začiatkoch filmu. Po zhliadnutí pôvodnej a taktiež novej trilógie mi pride trilogia od Disneyho naozaj sebadeštruktívna a bezpredmetná. Chýba tomu Obi Wan, Vader, Darth Sithious skrátka postavy, ktoré zo Star Wars vytvorili kult. V celkovom hodnotení teda dávam 60 percent, keďže spin-off série bol zase ukrutne nudný! ()

patbat

Většina miluje originální trilogii, menšina (ke které patřím) pak prequely, no a o nové trilogii se raději nebudeme bavit... Grandiózní zakončení oné mojí prequelové trilogie, které je plné epických soubojů a bitev, emocionálního přerodu Anakina nebo dnes již legendárních hlášek typu "Hello there!", "Dew it!" nebo snad "I have the high ground"... Dlouho jsem přemýšlel, jak kamarádovi odpovědět na otázku "Jaký je tvůj nejoblíbenější Star Wars film?" a došel jsem k závěru, že to bude právě Pomsta Sithů (vybíral jsem z epizod II, III a IV). Možná to bude zase růžovými brýlemi mé nostaligie, protože mě tento film v dětství v podstatě odkojil a viděl jsem ho nejméně 30x. Tak jako tak si nedokážu představit život bez kalendářního roku, kdy bych tento film alespoň 1x neviděl. A na konec nutno dodat, že Ewan McGregor jako Obi-Wan je definice dokonalosti :) ()

Marcas

10/10. Absolutní topovka, pro mě jednoznačně jeden z nejlepších filmů historie, byť ve světě Star Wars je u mne až na druhém místě za Empire Strikes Back. Dějově neskutečně našlapaný trhák, který se už z historie nevymaže. Emoční stránka zde u mě funguje na jedničku s hvězdičkou, i když jsem film viděl už několikrát. Lucas zde dokázal něco neobyčejného, něco na co se bude vzpomínat opravdu hodně dlouho a je až s podivem, kam dokázal pozvednout tenhle prapor po prvních 2 epizodách, které sice nebyly špatné, ale ve srovnání s původní trilogií nedosahovaly takových kvalit. Všechno zde funguje na jedničku, od soubojů se světelými meči přes šokující vznik Dartha Vadera až po fantastickou muziku, která famózně doplňuje dění na plátně. Jsem opravdu šťastný za to, že žiju v době, kdy Star Wars není už hotová značka, ale že se ještě pořád formuje a jsem zvědavý, kam až jednoho dne dosáhne. Díky, Georgi, za tento skvostný svět, který nám dává tolik radosti, napětí a emocí. ()

diccon

O neco mensi pruser nez predchozi dva prekvely. Nejvetsi plus je, ze (SPOILER) na konci pochcipaji vsechny ty dementni, nesympaticky a nelogicky napsany postavy, ktery nas prvni dva dily nebetycne otravovaly a za jejichz smrt jsem kazdy Vanoce zapaloval svicky v kostele na Karlinskym namesti (diky Boze, zes me vyslysel, mas to u me). To je za pul hvezdy. Dmouci nadra zjitrene Natalie dodavaji druhou pulku. ()

Henrinity

Jednotka bola fajn, dvojka vyborna, trojka je masterpiece. Od začiatku dokonca neskutočný nával emócii a napätia. Asi 80% tohto filmu su scény a hlášky hodné citovania a opakovaného sledovania s tým že sa nikdy neopozerajú. RotS je epická tragédia a špeciálne filmové dielo ktoré je úplne iné ako všetky ostatné filmy ktoré kedy vznikli. Neopakovatelné a nenapodobnitelné. ()

Daniel2003

Epické završení celé ságy o nešťastném příběhu Anakina Skywalkera je nářez po všech možných stránkách. Srdcervoucí hudba, kterou se Williams překonal navždy, absolutní vizuální výstřik, neskutečné výkony hlavně McGregora a McDiarmida a konečně hmatatelně naplněná vize génia Lucase katapultují film na pozici nej prequelu a možná i nej SW vůbec. Všechna čest všem, kteří se na filmu podíleli a díky za tohle veledílo. ()

TR4XY_CZ

Geroge Lucas je dost rutinní režisér, který ničím nevyniká a jako scénarista stojí někdy dost za hovno. Přesto je to ale skvělý world-builder a story-teller a Pomsta Sithů je toho jasným důkazem. To co scházelo předchozím dvou dílům tady třetí díl využívá na plný plyn. Tempo je svižnější a film se nikde zbytečně nezastavuje. Emoce jsou všude a celý film je jedna horská dráha. Od memů až po po ten tragický konec. Herci do svých rolí vložili všechno a jejich postavami se tu pracuje skvěle. O Anakinově pádu může někdo říct, že je moc urychlený a bez vnitřního boje. S tím musím teda nesouhlasit vzhledem k tomu, že s vnitřním bojem se tu pracuje už od prvního dílu a pracovalo se s ním dál až do Návratu Jediho. Tady to byl ten správný breaking point. Vizuálně je to opravdu překrásné a atmosféra vás vtáhne dovnitř. Akce už nepůsobí tak ploše a bez nápadů a naopak se tady střídá spoustu soubojů, jak s lightsabery, tak klasické přestřelky a vesmírné bitvy, které jsou kreativními nápady plné. Správně fungující tragický příběh je skvělým zakončením téhle kontroverzní trilogie. 10/10 ()

blazma

Máme tady završení další trilogie a tentokrát nám logicky musí skončit trošku temněji. Celkový film se rychle přehoupne do atmosféry temné strany, kdy se k moci dostanou Sithové. Anakin propadne zlu a finální boj mezi ním a Obi-wanem je epické a vypadá suprovně. Technická stránka a atmosféra se mi mega líbila. To jak si poradili s vytvořením Darth Vadera i s narozením Luka a Lei, jejich rozdělení. Příchod na Tatuin, je to prostě moc příjemné. ()

Frca

To nejlepší, co prequelová trilogie mohla nabídnout. Anakin Skywalker se ocitá na rozcestí, neví, komu by měl věřit a nakonec se vydá cestou, kterou jsme sledovali již v původní trilogii. Tenhle film byl velmi silný. Je zvláštní, jakou dostávala prequelová trilogie v době svého natočení strašný hate. Ale když to porovnám s tím hov***, který byl vyprodukován pod dohledem Kathleen Kennedy, tak ani Jar Jar nebyl v této trilogii až tak špatný. Za mě opravdu dobrá práce. George Lucas se neměl své společnosti vzdávat. Měl zůstat a dát nám další příběhy, na které bychom s mohli těšit. Ale snad to nějak zvládne dvojice Favreau a Filoni. Nechtěl jsem nijak extra kritizovat, ale nemůžu si pomoct. :D ()

hrumsrt

Obrovská poklona ze tenhle počin! Neuvěřitelné, kde skočila předchozí epizoda, a kde tahle.. Nicméně výborně odvyprávěno! Z prequelové trilogie určitě můj nejoblíbenější film. Ať už kvůli Generálovi Grievousovi, který z toho mála dokázal předvést vždy jen epické momenty! Celá ta přeměna je poměrně dobře vystavěná, ale ukradne si to pro sebe ta závěrečná řežba a vůbec celková beznaděj pro řád Jedi. Ten duel vstoupil do dějin, jako souboj bratrů! Ten finální skok, páni! Perfektně vystavěné, efekty level rok 2030.. Třešničkou je ta kolosální hudba. Nezapomenu. Úžasné dílo! 100% ()

ModryPlamen

[spoilery] To najlepšie, čo z univerze SW vzniklo. Zároveň mám tento diel radšej ako všeobecne obľúbenú ESB. A tu to aj malo skončiť, žiaden sequel (7-9) už nebol potrebný, minimálne nie taký aký nám bol ponúknutý v rokoch 2015-2019. Po vyvrcholení ságy sa mali tvorcovia zamerať na spin-offy a seriály. Čo sa týka príbehu, vedeli sme ako to skončí. Prechodom Anakina k temnej strane sily a zrodom Dartha Vadera. Dôsledkom je vyvražďovanie Jediov vo veľkom vrátane malých žiakov. Tých zabije Anakin osobne. Scény, ktoré dokážu zamraziť diváka a také 4-ročné dieťa by malo z filmu traumu. A aj napriek tomu mi niektorí stále tvrdia, že epizóda 3 je vhodná len pre škôlku. A medvedíkovskú šestku označujú za "pravé dospelácke SW-sy". Rozkaz 66 alebo masaker na Mustafare sú podľa mňa silnejšie scény ako zmrazenie Hana Sola. Herci zapojení vo filme dávajú zo seba maximum. Anakin sa oproti epizóde 2 výrazne zlepšil. Náš milý kamarát Jar Jar sa vo filme objaví len na 5 SEKÚND a ani nepípne. A predstavte si, pre niektorých je aj toto veľa. Súboje Yoda/Palpatin a Anakin/Obi-Wan sú bezkonkurenčne tie najlepšie súboje, aké v SW vznikli. Nepodceňujme však ďalšie súboje ktoré sa vo filme objavia. A čo si tiež zaslúži pochvalu, je výkon múdreho, odvážneho a šikovného robota R2-D2. Ta scéna, pri ktorej si poradí s dvoma väčšími nepriateľskými robotami… no ja nechápem ako dokáže niekto povedať, že “Force Flying Leia” je úžasné rozšírenie vlastnosti Sily a tohto robota bez milosti zhejtujú. Však to je jeho najlepšia scéna v celej ságe. Po každom pozretí tretej epizódy je mi R2-D2 neskutočne ľúto obzvlášť keď viem, aký krutý osud ho postihne v sequelovej trilógií. Perfektné lokácie filmu, hlavne Mustafar. Sopky a ich silu mám v láske a toto ma potešilo. Na záver: Vďaka bohu, že aspoň ČSFD má zdravý rozum a že tento film je tam kde má byť, v rebríčku 300 najlepších, zatiaľ čo som pozeral americké databázy, tak tam je po Návrate Jediho ďalší najlepší film TFA. Len preto, lebo tu nie sú prítomní Han, Leia, Luke (kojencov nepočítam) tak to neznamená, že je to odpad a že by mali skončiť všetky nápady z prequelu, a vlastne celý prequel v prepadlisku dejín. Je mi ľúto tohto filmu, lebo si žiadny hejt nezaslúži, práve naopak. Vo filme nie je nič, čo by mi len trochu vadilo. A rád si ho dám do svojej top 10-ky po bok Votrelca a Nekonečného príbehu. Najviac nedocenené sci-fi celej kinematografie. ()

StefeMakovec

Star Wars celkově je celosvětově považováno za jedno z nejlepších ne-li nejlepší dílo sci-fi a Fantasy žánru té doby (Samozřejmě mluvím o dílech s Georgem Lucasem jako scénáristou a režisérem a Johnem Williamsem jako stvořitelem hudby k těmto dílům). Vybral jsem si tento díl protože mi přijde nejlepší z důvodu náramně atmosférou nabitého a ikonického vyvrcholení zápletky této trilogie. Skvělé jsou v těchto dílech také boje se světelnými meči, které jsou v porovnání ze Star Wars od té doby co to dělá Mickey Mouse úžasné. Film je plný energie, napětí a strachu o jednotlivé hrdiny a opravdovou rozmanitostí krajiny na různých planetách. Tato trilogie funguje skvěle jako uvedení do světa Star Wars a společně s ostatními díly a seriály, abych Disneymu úplně nekřivdil, tvoří nenahraditelné prostředí a zážitek. ()

tomics

Nejsem rozhodně nějaký velký fanoušek SW. Jako malého kluka mě klasická stará trilogie vůbec nechytla. Později mě celá sága úplně míjela. Nedávno, se synem, jsme se podívali na starou trilogii. Jeho to bavilo, mě to nevadilo, ale ani mi to nijak zvlášť nepřirostlo k srdci. Nemohl jsem se ztotožnit s žádnou postavou. Děj mi nepřišel moc napínavý. Oceňuji trikovou a vizuální práci na filmech SW původní trilogie. Na tu dobu převratné. Každopádně sledujeme další filmy SW spolu a pokračujeme ve hvězdné jízdě. Tím, že začínám rozumět souvislostem, mě to určitě baví více než na začátku.  Prequelová trilogie je pro mě vic atraktivní.  Až po shlédnutí druhé a třetí epizody jsem si konečně dokázal vytvořit nějaký vztah k postavám, což považuji za klíčové, pokud mě to má bavit a chci vydržet to sledovat. V klonech už začíná přituhovat a celá dějová linie s Anakinem mě přijde zajímavá. Třetí epizoda je zatím z mého pohledu nejlepší a bavila mě. Některé dialogy jsou na škodu a patetické, šablonovité a chování a reakce Anakina, když je nahlodávaná jeho mysl temnou stranou, mi přijdou v kontextu jeho postavy prvoplánovité a nelogické. V tomhle ohledu mi to přijde trochu odbité. Ale jinak jsem se bavil, obzvlášť při finálovém souboji Anakina a Obi Wana. Pomsta Sithů je zatím z doposavadních epizod nejvíce dospělá, je v ní nejméně humoru a má rychlejší tempo. ()

cimrman2.

Tak napotřetí už se to Jíříkovi jakštakš povedlo! Jakby taky ne když si proto tvořil dvojfilmové podhoubí, které na mně mnoho nezanechalo. Anakinova přeměna je opravdu moc rychlá na to že na to bylo vytyčeno dvě dvacet tak tedy za mě nezvládnuto dobře. Efekty jsou dobré ve finální pasáži nějaké napětí taky proběhne. Nejsem však filmový kritik a tak je to subjektivně ode mě 3/5. ()

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (více)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (více)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (více)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (více)