Přátelství nejmocnější ženy světa a obyčejného skotského horala ovlivnilo osud impéria... Britská královna Viktorie nastoupila na trůn v roce 1837, ve svých osmnácti letech. Ve dvaceti letech se provdala za prince Alberta Sasko-Coburgského. Vytvořili spolu jednu z nejšťastnějších královských dvojic v dějinách. Když Albert v roce 1861 zemřel na břišní tyfus, Viktorii to zlomilo srdce. Uchýlila se i se svým dvorem na ostrov Wight, kde se cele oddala svému smutku. Ani po třech letech od Albertovy smrti na něj nedokázala zapomenout, nedokázala se přinutit, aby se začala zajímat o svou zemi či rodinu. Marně se ji její tajemník Henry Ponsonby snaží vytrhnout z chorobné melancholie – a tak se nakonec rozhodne jednat. Pozve na zámek Skota Johna Browna, který byl oblíbeným podkoním královnina manžela, neboť doufá, že přítomnost tohoto svérázného horala osvěží královninu mysl. Ani on, ani nikdo jiný ovšem netuší, že s Johnem Brownem přichází člověk, který se má brzy stát nejmocnějším mužem celého dvora... Film je založen na skutečnosti – inspirován byl nedávno nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie (1819–1901) jistému Johnu Brownovi, s nímž ji pojilo zcela výjimečné přátelství. V mimořádně působivém díle podává vynikající herecký výkon Judi Denchová, která obdržela za roli královny mj. Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Jejím rovnocenným partnerem je populární skotský herec Billy Connolly v roli Johna Browna. (Česká televize)

laik_60

Zaujímavý pohľad do časti života kráľovnej Viktórie a Histórie Britského kráľovstva. Kto vie ako by to bolo keby sa denník pána Browna predsa len zachoval ... hihi ... Výborné herecké podanie ako Judi Dench, tak aj Connollyho. ()

majo25

Billy Connolly a Judi Denchová sú vynikajúci, len ten príbeh mi prišiel taký obyčajný, bez väčších dramatických polôh. Brown je vtipná postavička, ale natoľko vystrkovala rožky, že tú bitku i následnú stratu pôvodneho statusu som mu doprial. Filmárčina je poctivá, zaujímavý vzťah dvoch hlavných predstaviteľov, celkový fíling presne v duchu Made in UK, ale tá vlažnosť príbehu majú na svedomí to, že už po pár dňoch film vyfučí z hlavy. ()

HonzaBez

"Bůh ochraňuj královnu !" Tento životopisný snímek vcelku nenuceně popisuje, jakým ochráncem byl královně Viktorii po smrti jejího manžela prince Alberta poněkud svérázný podkoní pan Brown. Billy Connolly je v této roli vskutku zajímavý "týpek". Někdy jsem se až divil, jak s takto neomaleným chováním (třeba vůči synu královny - princi z Walesu) si mohl tak dlouho udržet své postavení, ale zkrátka asi klíčová byla jeho totální oddanost vůči královně. Celkově musím říct,  že šlo o zajímavý životopisný snímek, z něhož jsem se zas něco nového dozvěděl z novější historie britské monarchie. ()

andrii

Až ji znovu zviklá k životu, a ona se nebrání. Pozná zvyklosti, milady. Prostor, řečiště prostořekosti. Pozornou, rovnou, upřímnou, bez ornamentů bohatou, vzájemnou blízkost mysli, za branami zralého mládí, dokud dvůr nenařídí útlum. ()

terunka003

Historické, emoční × nezáživné, chladné. Zdá se, že by se emoční a chladné mohlo paradoxně vyloučit, ale není tomu tak. Něco tomuhle filmu chybělo. Nebylo to špatné, to vůbec, ale bylo to tak nějak bez děje. Judi Dench byla průměrná, a Billy Connolly v postavě královnina podkoního a sluhy byl dost nepříjemný. Jeho agresivní a arogantní chování, které vyústilo v neúctě u služebnictva, bylo víc než znervozňující. Ještě že to zachránila ta krásná příroda a hudba... ()

jitrnic

Příjemné překvapení - neokázalé a střídmě sentimentální historické drama, které zcela ovládají dvě ústřední postavy - skvěle napsané a zahrané. Všechny ostatní jim pouze dělají křoví. ()

JohnSmith

Nebýt výborné Dench a snad ještě lepšího Connollyho, nebylo by na co koukat. Film je hodně statický a žádných velkých zvratů se nedočkáme. ()

wikus

Príbeh je síce poslabší,ale výkon Judi ho adekvátne nahrádza.Presvedčivá, dokáže byť aj razantná,aj nežná,pre mna je akoby stvorená pre kráľovské úlohy. ()

wosho

Film je tak chladný, asi jak viktoriánská doba. Což možná mohl být režiserův záměr, ale filmu to moc nepomáhá. Ale kvůli hereckým výkonům obou hlavních herců se filmu nevyhýbejte. ()

Paity

Judi Dench podle mého dosta zachraňovala celý film Paníé Brownová. Celkově totiž scénář nestál za moc a na výsledku je to dost výrazně vidět. ()

Piškotka

Elegantní komorní snímek odehrávající se v překrásném prostředí Velké Británie. Judi Dench byla za pravou dámu, její sluha působil trochu neotesaně, zato nekonvenčně, co na srdci, to na jazyku. Získal nad ní moc jako spasitel její existence. Protivilo se mi, jak neustále pronášel, že "ona" se bez něj neobejde. Přesto tam byla oboustranná náklonnost až závislost, která napomohla, že se královna konečně probrala ze smutku a jala se taky trochu vládnout. Co víc dodat, více mě fascinovala hudba, kostýmy a přírodní scenérie než pan Brown. ()

kwoky

Bohužel "klasický výpravný film o šlechticích". Nedávno jsem viděl Vévodkyni a toto bylo ve své podstatě naprosto totéž. V takových filmech se mi vždy líbí výprava, pocity, které ve mně kolují, herecké výkony i děj, ale chybí mi tah na branku, něco, co si prostě zapamatuju. Bohužel to nebylo ani ve Vévodkyni, ani zde. Režiséři se to snad takhle učí ve škole nebo co. Škoda. ()

Chřástal

Protože královně zemřel manžel, tak už tři roky nic nedělá (ona, ne on), holt aristokracii ten čas ubíhá jinak. Pak si vzpomene povolat k sobě horala, jenž se staral právě o jejího muže a který brzy pochopí, co je pro královnu dobré. Horal je drsný, nespoutaný, přímý a bodrý, ale taky má sako a ví, co je to tautologie (jen neví, že se má ven teple obléct). Asi se rozvíjí drama hrdosti a pokory, oběti a přátelství, mravní povinnosti a povinné morálky, ale projevuje se to jednoduše tak, že pan Brown se začne na panství roztahovat a všechny srát. Školník Willie je větší sympaťák. ()

Jaro_slav

Mezi romantickými jednohubkami „na motivy skutečných událostí“ je tato královnou. Ale pořád je to jen romantická jednohubka „na motivy skutečných událostí.“ S přihlédnutím k tomu, co nám filmový průmysl servíruje poslední dobou, zde za osvěžující retro prvek považuju skutečnost, že ve filmu o anglických běloších hrají angličtí běloši. ()

Greg25

Pro mě jakožto milovnici anglických dějin velmi příjemný film, který oceňuji nejen jako věrohodnou sondu do života jedné etapy královny Viktorie, ale oceňuji ho i jako výborné drama, kterým je tenhle film především. Výborná Judi Dench a Billy Conolly. Zaslouženě křišťálově čistých 80%. ()