VOD (1)

Přátelství nejmocnější ženy světa a obyčejného skotského horala ovlivnilo osud impéria... Britská královna Viktorie nastoupila na trůn v roce 1837, ve svých osmnácti letech. Ve dvaceti letech se provdala za prince Alberta Sasko-Coburgského. Vytvořili spolu jednu z nejšťastnějších královských dvojic v dějinách. Když Albert v roce 1861 zemřel na břišní tyfus, Viktorii to zlomilo srdce. Uchýlila se i se svým dvorem na ostrov Wight, kde se cele oddala svému smutku. Ani po třech letech od Albertovy smrti na něj nedokázala zapomenout, nedokázala se přinutit, aby se začala zajímat o svou zemi či rodinu. Marně se ji její tajemník Henry Ponsonby snaží vytrhnout z chorobné melancholie – a tak se nakonec rozhodne jednat. Pozve na zámek Skota Johna Browna, který byl oblíbeným podkoním královnina manžela, neboť doufá, že přítomnost tohoto svérázného horala osvěží královninu mysl. Ani on, ani nikdo jiný ovšem netuší, že s Johnem Brownem přichází člověk, který se má brzy stát nejmocnějším mužem celého dvora... Film je založen na skutečnosti – inspirován byl nedávno nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie (1819–1901) jistému Johnu Brownovi, s nímž ji pojilo zcela výjimečné přátelství. V mimořádně působivém díle podává vynikající herecký výkon Judi Denchová, která obdržela za roli královny mj. Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Jejím rovnocenným partnerem je populární skotský herec Billy Connolly v roli Johna Browna. (Česká televize)

Aky

Nevšední vztah dvou historických osobností se podařilo velice střídmě převést do filmu, byť ani historické rekvizity nezůstaly ošizeny. Oba hlavní protagonisté předvádějí kreace, které samy o sobě udrží film v nadprůměrné kvalitě; zvláště na Judi Dench je možné se dívat i bez ohledu na to, kam směřuje zbytek příběhu. ()

Piškotka

Elegantní komorní snímek odehrávající se v překrásném prostředí Velké Británie. Judi Dench byla za pravou dámu, její sluha působil trochu neotesaně, zato nekonvenčně, co na srdci, to na jazyku. Získal nad ní moc jako spasitel její existence. Protivilo se mi, jak neustále pronášel, že "ona" se bez něj neobejde. Přesto tam byla oboustranná náklonnost až závislost, která napomohla, že se královna konečně probrala ze smutku a jala se taky trochu vládnout. Co víc dodat, více mě fascinovala hudba, kostýmy a přírodní scenérie než pan Brown. ()

majo25

Billy Connolly a Judi Denchová sú vynikajúci, len ten príbeh mi prišiel taký obyčajný, bez väčších dramatických polôh. Brown je vtipná postavička, ale natoľko vystrkovala rožky, že tú bitku i následnú stratu pôvodneho statusu som mu doprial. Filmárčina je poctivá, zaujímavý vzťah dvoch hlavných predstaviteľov, celkový fíling presne v duchu Made in UK, ale tá vlažnosť príbehu majú na svedomí to, že už po pár dňoch film vyfučí z hlavy. ()

terunka003

Historické, emoční × nezáživné, chladné. Zdá se, že by se emoční a chladné mohlo paradoxně vyloučit, ale není tomu tak. Něco tomuhle filmu chybělo. Nebylo to špatné, to vůbec, ale bylo to tak nějak bez děje. Judi Dench byla průměrná, a Billy Connolly v postavě královnina podkoního a sluhy byl dost nepříjemný. Jeho agresivní a arogantní chování, které vyústilo v neúctě u služebnictva, bylo víc než znervozňující. Ještě že to zachránila ta krásná příroda a hudba... ()

Chřástal

Protože královně zemřel manžel, tak už tři roky nic nedělá (ona, ne on), holt aristokracii ten čas ubíhá jinak. Pak si vzpomene povolat k sobě horala, jenž se staral právě o jejího muže a který brzy pochopí, co je pro královnu dobré. Horal je drsný, nespoutaný, přímý a bodrý, ale taky má sako a ví, co je to tautologie (jen neví, že se má ven teple obléct). Asi se rozvíjí drama hrdosti a pokory, oběti a přátelství, mravní povinnosti a povinné morálky, ale projevuje se to jednoduše tak, že pan Brown se začne na panství roztahovat a všechny srát. Školník Willie je větší sympaťák. ()

• Snímek získal cenu BAFTA za nejlepší návrhy kostýmů. (Ded@M@tes)
  • Poté, co byla natočena scéna, ve které Archie (Gerard Butler) a John (Billy Connolly) běží nazí do oceánu, trpěl Butler podchlazením. (oje)
  • Gerard Butler, který si v tomto filmu odbyl svůj herecký debut, během natáčení zachránil z řeky Tay tonoucího se chlapce, za což dokonce dostal ocenění za hrdinství od Royal Human Society. (oje)