Paní Brownová

Pani Brownová

Drama / Romantický / Historický / Životopisný

Velká Británie / Irsko / USA, 1997, 103 min

• Chřástal

Protože královně zemřel manžel, tak už tři roky nic nedělá (ona, ne on), holt aristokracii ten čas ubíhá jinak. Pak si vzpomene povolat k sobě horala, jenž se staral právě o jejího muže a který brzy pochopí, co je pro královnu dobré. Horal je drsný, nespoutaný, přímý a bodrý, ale taky má sako a ví, co je to tautologie (jen neví, že se má ven teple obléct). Asi se rozvíjí drama hrdosti a pokory, oběti a přátelství, mravní povinnosti a povinné morálky, ale projevuje se to jednoduše tak, že pan Brown se začne na panství roztahovat a všechny srát. Školník Willie je větší sympaťák.(9.7.2009)

Bohužel "klasický výpravný film o šlechticích". Nedávno jsem viděl Vévodkyni a toto bylo ve své podstatě naprosto totéž. V takových filmech se mi vždy líbí výprava, pocity, které ve mně kolují, herecké výkony i děj, ale chybí mi tah na branku, něco, co si prostě zapamatuju. Bohužel to nebylo ani ve Vévodkyni, ani zde. Režiséři se to snad takhle učí ve škole nebo co. Škoda.(4.3.2010)

Keďže tomu vládne Connolly, Dench, ich spoločné prechádzky na koni a krásna príroda, nejaké menšie výčitky ani netreba spomínať. Je možné si v tak emocionálne sterilnom prostredí, ako je kráľovský dvor, vypestovať úprimné priateľstvo? Možno práve preto môže byť ešte pevnejšie. Vo vzduchu ale istý čas visí otázka, aká hra sa tu v skutočnosti hrá, či niekto nebude na konci sklamaný. Nechajte sa prekvapiť. Takéto úlohy Judi Dench sedia, teraz ešte v období, kedy jej portfólio nimi nebolo až nezdravo presýtené.(30.5.2016)

Elegantní komorní snímek odehrávající se v překrásném prostředí Velké Británie. Judi Dench byla za pravou dámu, její sluha působil trochu neotesaně, zato nekonvenčně, co na srdci, to na jazyku. Získal nad ní moc jako spasitel její existence. Protivilo se mi, jak neustále pronášel, že "ona" se bez něj neobejde. Přesto tam byla oboustranná náklonnost až závislost, která napomohla, že se královna konečně probrala ze smutku a jala se taky trochu vládnout. Co víc dodat, více mě fascinovala hudba, kostýmy a přírodní scenérie než pan Brown.(8.7.2009)

Absolutně jednoduchý příběh postavený hlavně na dialozích. Stačí na to sem tam mrknout a při tom třeba vařit nebo žehlit. John Brown (Billy Connolly) byl králův svérázný skotský podkoní a potom něco jako pobočník královny i její ochranka, než předčasně zemřel na zápal plic. Skvělá Judi Dench jako královna Viktorie a jedna z prvních rolí, i když tu ještě jen rolička jednoho ze služebnictva, Gerarda Butlera. 55%(7.8.2016)

• - Poté, co byla natočena scéna, ve které Archie (Gerard Butler) a John (Billy Connolly) běží nazí do oceánu, trpěl Butler podchlazením. (oje)

• - Snímek byl inspirován skutečnými nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie v letech 1819 až 1901 jistému Johnu Brownovi. (Ded@M@tes)

• - Snímek získal cenu BAFTA za nejlepší návrhy kostýmů. (Ded@M@tes)