Paní Brownová

• Irsko Mrs. Brown (více)

Píše se rok 1896 a královna Viktorie už druhým rokem odmítá odložit smutek za svého milovaného muže a vrátit se ke svým panovnickým povinnostem. Monarchie je neklidná, opozice se bouří, ale ve Windsoru se nikdo neodváží vzepřít se královniným přáním. Jen samorostlý podkoní jejího muže pan Brown. (oficiální text distributora)

Aky

Nevšední vztah dvou historických osobností se podařilo velice střídmě převést do filmu, byť ani historické rekvizity nezůstaly ošizeny. Oba hlavní protagonisté předvádějí kreace, které samy o sobě udrží film v nadprůměrné kvalitě; zvláště na Judi Dench je možné se dívat i bez ohledu na to, kam směřuje zbytek příběhu. ()

Mahalik

Kdyby Bono napsal písničku s názvem "Železná lady s ocelovým hlasem", tak na jejím přebalu by byla fotka Judi Dench s kamenným pohledem a očima, jejichž účinost je ve srovnání s kyselinou naprosto neporovnatelná. Jsou totiž ještě víc zžírající. Pozorovat její herecký výkon je bomba největší, jelikož její repliky jsou odříkány stylem: "Vládnu tady já, vy jste poddaní a režisér mi prostě do Brownový kecat nebude!". Když mluví, jediné co se v danou chvíli pohybuje, je pára linoucí se od jejích úst a mašle povlávající z královniných vlasů, čímž připomíná majestátnou skálu. Navíc studená Anglie podporuje už tak dost studenou atmosféru, ale třeba takový islanďani to ocení. Mám chuť dát 4* už jenom za bezchybnou Judy (její Oscar za Shakespeara je v porovnání s tímto výkonem výsměch), ale protože je režisér totální uspavač a nedokáže přijít s nějakou vychytávkou, dávám trojku, jen to hvízdne. ()

Anderton

Keďže tomu vládne Connolly, Dench, ich spoločné prechádzky na koni a krásna príroda, nejaké menšie výčitky ani netreba spomínať. Je možné si v tak emocionálne sterilnom prostredí, ako je kráľovský dvor, vypestovať úprimné priateľstvo? Možno práve preto môže byť ešte pevnejšie. Vo vzduchu ale istý čas visí otázka, aká hra sa tu v skutočnosti hrá, či niekto nebude na konci sklamaný. Nechajte sa prekvapiť. Takéto úlohy Judi Dench sedia, teraz ešte v období, kedy jej portfólio nimi nebolo až nezdravo presýtené. ()

tron

„Márnivosť nesmie byť väčšia, ako chuť do jedla.“ Ak je nejaký vzťah zaujímavejší, ako medzi mužom a koňom, tak je to asi už len priateľstvo medzi mužom a ženou. A o oboch tento skvelý malý film (ktorý však ku koncu troška nudí) rozpráva. Krásne ponuré, typicky sychravo zelené britské (pardon, škótske) exteriéry, pôsobivé historické interiéry, kvalitný „dobový“ scenár, sucho vtipné dialógy, pôsobivá výprava a výborné výkony Judi Denchovej a do fanatickej oddanosti sa čoraz smutnejšie prepadávajúceho Billyho Connollyho. Priznám sa, že ho dobre poznám z jeho novších, bláznivých rolí (milovník hadov z RADU NEŠŤASTNÝCH PRÍHOD, pedofil z AKTOV X: CHCEM UVERIŤ), preto ma prekvapilo, že správcu Johna Browna hrá ten istý Billy Connolly. Čo dokazuje, akí zúfalo neodvážni vedia byť americkí producenti. P.S. Tak Alan Moore tvrdí, že TÁTO kráľovná mala prssty vo whitechapelských vraždách/Jackovi Rozparovačovi. Hm, dráždivá predstava. ()

Radyo

Scénář se vyvedl a úměrně k tomu vypadají i herecké výkony. Judi Dench (rok nato si královnu zahrála i v Zamilovaném Shakespearovi) s rolí neměla absolutně žádné problémy, ale dokonale ji zastínil pro mě do té doby vpodstatě neznámý Billy Connolly. Tento muž hraje pana Browna s takovým elánem, jako by vlastně "jen" představoval sám sebe. I díky němu jsem dal filmu čtyři hvězdičky, protože minimálně on si je zaslouží. Tím ale nechci shazovat výkony ostatních herců a také úroveň dalších složek filmu. Jako zajímavá ne až tak moc historická podívaná stojí tento snímek určitě za shlédnutí. ()

• Snímek byl inspirován skutečnými nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie v letech 1819 až 1901 jistému Johnu Brownovi. (Ded@M@tes)
  • Gerard Butler, který si v tomto filmu odbyl svůj herecký debut, během natáčení zachránil z řeky Tay tonoucího se chlapce, za což dokonce dostal ocenění za hrdinství od Royal Human Society. (oje)
  • Poté, co byla natočena scéna, ve které Archie (Gerard Butler) a John (Billy Connolly) běží nazí do oceánu, trpěl Butler podchlazením. (oje)