Paní Brownová

• slovenský

Pani Brownová

Drama / Romantický / Historický / Životopisný

Velká Británie / Irsko / USA, 1997, 103 min

„Márnivosť nesmie byť väčšia, ako chuť do jedla.“ Ak je nejaký vzťah zaujímavejší, ako medzi mužom a koňom, tak je to asi už len priateľstvo medzi mužom a ženou. A o oboch tento skvelý malý film (ktorý však ku koncu troška nudí) rozpráva. Krásne ponuré, typicky sychravo zelené britské (pardon, škótske) exteriéry, pôsobivé historické interiéry, kvalitný „dobový“ scenár, sucho vtipné dialógy, pôsobivá výprava a výborné výkony Judi Denchovej a do fanatickej oddanosti sa čoraz smutnejšie prepadávajúceho Billyho Connollyho. Priznám sa, že ho dobre poznám z jeho novších, bláznivých rolí (milovník hadov z RADU NEŠŤASTNÝCH PRÍHOD, pedofil z AKTOV X: CHCEM UVERIŤ), preto ma prekvapilo, že správcu Johna Browna hrá ten istý Billy Connolly. Čo dokazuje, akí zúfalo neodvážni vedia byť americkí producenti. P.S. Tak Alan Moore tvrdí, že TÁTO kráľovná mala prssty vo whitechapelských vraždách/Jackovi Rozparovačovi. Hm, dráždivá predstava.(11.7.2009)

Keďže tomu vládne Connolly, Dench, ich spoločné prechádzky na koni a krásna príroda, nejaké menšie výčitky ani netreba spomínať. Je možné si v tak emocionálne sterilnom prostredí, ako je kráľovský dvor, vypestovať úprimné priateľstvo? Možno práve preto môže byť ešte pevnejšie. Vo vzduchu ale istý čas visí otázka, aká hra sa tu v skutočnosti hrá, či niekto nebude na konci sklamaný. Nechajte sa prekvapiť. Takéto úlohy Judi Dench sedia, teraz ešte v období, kedy jej portfólio nimi nebolo až nezdravo presýtené.(30.5.2016)

Film Paní Brownová mě doslova zlákal v programu a říkala jsem si, že pokud nebudu mít nic lepšího na práci, podívám se. Navíc se ve filmu objevila i moje oblíbená Judi Dench, takže prakticky nebylo proč váhat. Film má mimo jiné i další aspekty, které mě na filmech prostě baví. Třeba "podle skutečné události" (nebo je tam aspoň inspirace), líbí se mi taková ta ne laciná romantika z viktoriánské Anglie (něco jako Jane Austenová), líbí se mi i ta jejich krajina... To všechno tady je. Plus hezká hudba a výborná Judi Dench. Ta si ale film ukradla pro sebe a zastínila tak samotného pana Browna, od kterého se asi očekávalo ještě trochu více... Nehnulo to mým srdcem tak, jako to některé filmy dokázaly, ale byl to příjemný a nenucený snímek, který mě bavil.(5.5.2013)

Elegantní komorní snímek odehrávající se v překrásném prostředí Velké Británie. Judi Dench byla za pravou dámu, její sluha působil trochu neotesaně, zato nekonvenčně, co na srdci, to na jazyku. Získal nad ní moc jako spasitel její existence. Protivilo se mi, jak neustále pronášel, že "ona" se bez něj neobejde. Přesto tam byla oboustranná náklonnost až závislost, která napomohla, že se královna konečně probrala ze smutku a jala se taky trochu vládnout. Co víc dodat, více mě fascinovala hudba, kostýmy a přírodní scenérie než pan Brown.(8.7.2009)

Scénář se vyvedl a úměrně k tomu vypadají i herecké výkony. Judi Dench (rok nato si královnu zahrála i v Zamilovaném Shakespearovi) s rolí neměla absolutně žádné problémy, ale dokonale ji zastínil pro mě do té doby vpodstatě neznámý Billy Connolly. Tento muž hraje pana Browna s takovým elánem, jako by vlastně "jen" představoval sám sebe. I díky němu jsem dal filmu čtyři hvězdičky, protože minimálně on si je zaslouží. Tím ale nechci shazovat výkony ostatních herců a také úroveň dalších složek filmu. Jako zajímavá ne až tak moc historická podívaná stojí tento snímek určitě za shlédnutí.(20.5.2003)

• - Poté, co byla natočena scéna, ve které Archie (Gerard Butler) a John (Billy Connolly) běží nazí do oceánu, trpěl Butler podchlazením. (oje)

• - Gerard Butler, který si v tomto filmu odbyl svůj herecký debut, během natáčení zachránil z řeky Tay tonoucího se chlapce, za což dokonce dostal ocenění za hrdinství od Royal Human Society. (oje)

• - Snímek byl inspirován skutečnými nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie v letech 1819 až 1901 jistému Johnu Brownovi. (Ded@M@tes)