VOD (1)

Přátelství nejmocnější ženy světa a obyčejného skotského horala ovlivnilo osud impéria... Britská královna Viktorie nastoupila na trůn v roce 1837, ve svých osmnácti letech. Ve dvaceti letech se provdala za prince Alberta Sasko-Coburgského. Vytvořili spolu jednu z nejšťastnějších královských dvojic v dějinách. Když Albert v roce 1861 zemřel na břišní tyfus, Viktorii to zlomilo srdce. Uchýlila se i se svým dvorem na ostrov Wight, kde se cele oddala svému smutku. Ani po třech letech od Albertovy smrti na něj nedokázala zapomenout, nedokázala se přinutit, aby se začala zajímat o svou zemi či rodinu. Marně se ji její tajemník Henry Ponsonby snaží vytrhnout z chorobné melancholie – a tak se nakonec rozhodne jednat. Pozve na zámek Skota Johna Browna, který byl oblíbeným podkoním královnina manžela, neboť doufá, že přítomnost tohoto svérázného horala osvěží královninu mysl. Ani on, ani nikdo jiný ovšem netuší, že s Johnem Brownem přichází člověk, který se má brzy stát nejmocnějším mužem celého dvora... Film je založen na skutečnosti – inspirován byl nedávno nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie (1819–1901) jistému Johnu Brownovi, s nímž ji pojilo zcela výjimečné přátelství. V mimořádně působivém díle podává vynikající herecký výkon Judi Denchová, která obdržela za roli královny mj. Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Jejím rovnocenným partnerem je populární skotský herec Billy Connolly v roli Johna Browna. (Česká televize)

kwoky

Bohužel "klasický výpravný film o šlechticích". Nedávno jsem viděl Vévodkyni a toto bylo ve své podstatě naprosto totéž. V takových filmech se mi vždy líbí výprava, pocity, které ve mně kolují, herecké výkony i děj, ale chybí mi tah na branku, něco, co si prostě zapamatuju. Bohužel to nebylo ani ve Vévodkyni, ani zde. Režiséři se to snad takhle učí ve škole nebo co. Škoda. ()

Jaro_slav

Mezi romantickými jednohubkami „na motivy skutečných událostí“ je tato královnou. Ale pořád je to jen romantická jednohubka „na motivy skutečných událostí.“ S přihlédnutím k tomu, co nám filmový průmysl servíruje poslední dobou, zde za osvěžující retro prvek považuju skutečnost, že ve filmu o anglických běloších hrají angličtí běloši. ()

Aleee89

Film Paní Brownová mě doslova zlákal v programu a říkala jsem si, že pokud nebudu mít nic lepšího na práci, podívám se. Navíc se ve filmu objevila i moje oblíbená Judi Dench, takže prakticky nebylo proč váhat. Film má mimo jiné i další aspekty, které mě na filmech prostě baví. Třeba "podle skutečné události" (nebo je tam aspoň inspirace), líbí se mi taková ta ne laciná romantika z viktoriánské Anglie (něco jako Jane Austenová), líbí se mi i ta jejich krajina... To všechno tady je. Plus hezká hudba a výborná Judi Dench. Ta si ale film ukradla pro sebe a zastínila tak samotného pana Browna, od kterého se asi očekávalo ještě trochu více... Nehnulo to mým srdcem tak, jako to některé filmy dokázaly, ale byl to příjemný a nenucený snímek, který mě bavil. ()

Radyo

Scénář se vyvedl a úměrně k tomu vypadají i herecké výkony. Judi Dench (rok nato si královnu zahrála i v Zamilovaném Shakespearovi) s rolí neměla absolutně žádné problémy, ale dokonale ji zastínil pro mě do té doby vpodstatě neznámý Billy Connolly. Tento muž hraje pana Browna s takovým elánem, jako by vlastně "jen" představoval sám sebe. I díky němu jsem dal filmu čtyři hvězdičky, protože minimálně on si je zaslouží. Tím ale nechci shazovat výkony ostatních herců a také úroveň dalších složek filmu. Jako zajímavá ne až tak moc historická podívaná stojí tento snímek určitě za shlédnutí. ()

Freemind

Vidím, že jsem tady skoro sám, koho dostal tenhle polozapomenutý, nenápadný klenotek. Skvěle obsazený a zahraný duel dvou hrdých, svérázných bytostí krásně vyniká na pozadí chladné skotské přírody a ještě chladnějších zámeckých sálů. P.S. Film dokonale doplňuje neméně zajímavá Královna Viktorie - novější snímek popisující Viktoriino mládí. ()

• Snímek získal cenu BAFTA za nejlepší návrhy kostýmů. (Ded@M@tes)
  • Snímek byl inspirován skutečnými nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie v letech 1819 až 1901 jistému Johnu Brownovi. (Ded@M@tes)
  • Gerard Butler, který si v tomto filmu odbyl svůj herecký debut, během natáčení zachránil z řeky Tay tonoucího se chlapce, za což dokonce dostal ocenění za hrdinství od Royal Human Society. (oje)