Paní Brownová

Mrs. Brown

Pani Brownová

Drama / Romantický / Historický / Životopisný

Velká Británie / Irsko / USA, 1997, 103 min

Bohužel "klasický výpravný film o šlechticích". Nedávno jsem viděl Vévodkyni a toto bylo ve své podstatě naprosto totéž. V takových filmech se mi vždy líbí výprava, pocity, které ve mně kolují, herecké výkony i děj, ale chybí mi tah na branku, něco, co si prostě zapamatuju. Bohužel to nebylo ani ve Vévodkyni, ani zde. Režiséři se to snad takhle učí ve škole nebo co. Škoda.(4.3.2010)

Absolutně jednoduchý příběh postavený hlavně na dialozích. Stačí na to sem tam mrknout a při tom třeba vařit nebo žehlit. John Brown (Billy Connolly) byl králův svérázný skotský podkoní a potom něco jako pobočník královny i její ochranka, než předčasně zemřel na zápal plic. Skvělá Judi Dench jako královna Viktorie a jedna z prvních rolí, i když tu ještě jen rolička jednoho ze služebnictva, Gerarda Butlera. 55%(7.8.2016)

Scénář se vyvedl a úměrně k tomu vypadají i herecké výkony. Judi Dench (rok nato si královnu zahrála i v Zamilovaném Shakespearovi) s rolí neměla absolutně žádné problémy, ale dokonale ji zastínil pro mě do té doby vpodstatě neznámý Billy Connolly. Tento muž hraje pana Browna s takovým elánem, jako by vlastně "jen" představoval sám sebe. I díky němu jsem dal filmu čtyři hvězdičky, protože minimálně on si je zaslouží. Tím ale nechci shazovat výkony ostatních herců a také úroveň dalších složek filmu. Jako zajímavá ne až tak moc historická podívaná stojí tento snímek určitě za shlédnutí.(20.5.2003)

Vidím, že jsem tady skoro sám, koho dostal tenhle polozapomenutý, nenápadný klenotek. Skvěle obsazený a zahraný duel dvou hrdých, svérázných bytostí krásně vyniká na pozadí chladné skotské přírody a ještě chladnějších zámeckých sálů. P.S. Film dokonale doplňuje neméně zajímavá Královna Viktorie - novější snímek popisující Viktoriino mládí.(19.3.2014)

Keďže tomu vládne Connolly, Dench, ich spoločné prechádzky na koni a krásna príroda, nejaké menšie výčitky ani netreba spomínať. Je možné si v tak emocionálne sterilnom prostredí, ako je kráľovský dvor, vypestovať úprimné priateľstvo? Možno práve preto môže byť ešte pevnejšie. Vo vzduchu ale istý čas visí otázka, aká hra sa tu v skutočnosti hrá, či niekto nebude na konci sklamaný. Nechajte sa prekvapiť. Takéto úlohy Judi Dench sedia, teraz ešte v období, kedy jej portfólio nimi nebolo až nezdravo presýtené.(30.5.2016)

• - Poté, co byla natočena scéna, ve které Archie (Gerard Butler) a John (Billy Connolly) běží nazí do oceánu, trpěl Butler podchlazením. (oje)

• - Snímek byl inspirován skutečnými nalezenými dopisy, jež psala královna Viktorie v letech 1819 až 1901 jistému Johnu Brownovi. (Ded@M@tes)

• - Gerard Butler, který si v tomto filmu odbyl svůj herecký debut, během natáčení zachránil z řeky Tay tonoucího se chlapce, za což dokonce dostal ocenění za hrdinství od Royal Human Society. (oje)