Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (více)

Epizody(14)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

zougr

Na western je tam priveľa vesmírnych lodí, na sci-fi priveľa púšte a koní, no a čínske nadávky tomu už len dodávajú ešte viac originality. Je to také malé skromné Star Wars, ktoré žiaľ skončilo dlho predtým než malo. Ale na druhej strane, akčný sci-fi slash western seriál, kde sú ženy rovnako dôležité a rovnako dobre napísané ako chlapi? Čudujem sa, že niečoho tak škandalózneho dovolili Foxovci spraviť Whedonovi aspoň na 14 epizód...a potom to dokonale pokašľali prehádzaným poradím dielov, neodvysielaním pilota a zrušením celého seriálu predtým, než sa z toho stalo ucelené dielo. Aj keď možno aj tým prispeli k tomu, aby sa z Firefly stal kult (a aby sa stali nenávidenými...hlavne, že the Simpsons majú 25 sérií..) ()

scottt1

Nevedel som si predstavit sci-fi a western spojene v jednom serialu. Joss Whedon nam to ukazal. Hned ako som si oblubil vsetky postavy, nam tu zrazu konci cely serial vdaka FOXu. Vela otazok ostalo nezodpovedanych. Kto je v skutocnosti pastor Book? Co presne chcu od River? A mnoho dalsich. Summer Glau za stvarnenie River ma strasne nadchla a budem zvedavy ako sa jej bude darit aj v inych projektoch. ()

John.Maugli

Vládnoucí globalistická aliance šíří svoje idee napříč galaxií s klesající intenzitou směrem od centra. Čím dál od centra, tím víc klesá vliv něčeho, co připomíná Orwellovský stát a objevují se všemožní kovbojové, prostí lidé a víceméně malí vládcové svých rančů, měst nebo zločineckých tlup. Ve vysokém kontrastu vůči centru jsou pak okrajové části galaxie, které jsou neprobádané, a kde žijí velmi divocí a zvrácení lidé. Skvělý koncept, který je někde naplněný sci-fi prostředím s westernovými prvky a jinde westernovým prostředím se sci-fi prvky, které díky hudbě plynule přechází jedno do druhého a doplňují se tak, že všemu dávají další rozměr. (Prostě ještě než mě začala nudit ta vesmírná prázdnota, tak jsem už koukal na cestu skrze zvířený prach a naopak pořád dokola.) Navíc se nikdo s nikým a ničím moc nemaže a to umocňuje intenzitu prožitku. Posádku Serenity jsem si oblíbil hned. Charaktery všech postav jsou natolik propracované, že vás nutí dívat se na celou věc jejich očima v závislosti na tom, kdo zrovna je středem divácké pozornosti. Stísněnost a izolovanost na vesmírné lodi dává dohromady jakousi rodinu nesourodých lidí a kdo se nechá unést, ten do ní začne patřit. V této galaxii nelze letět nikam, kde by bylo možné najít duševní spásu nebo naplněný život a tak se tohle všechno každý hrdina z Firefly snaží hledat svým vlastním originálním způsobem při cestě do nikam. ()

Socirel

Mám rád žánr sci-fi a western rovněž, vhodným zkombinováním obojího vzniklo Firefly. Dějově není seriál kdoví jak originální, ale klasické příběhy divokého západu, přenesené do vesmíru nikdy neomrzí. Nepříliš originální příběhy epizod ale kompenzuje opravdu výborné obsazení. Charaktery spolu s unikátním prostředím světa vytváří skvělou atmosférickou podívanou. Všechno to má jen jednu jedinou chybu a to je že se seriál dočkal pouze jedné řady. ()

Quizzie

Firefly je legenda. Kulturní směs dodává nezvyklou a chytlavou atmosféru podtrženou kontrastující hudbou. Postavy jsou svěle prokreslené. Poměr dramatu a komedie je dokonale vyvážený. Ty dialogy! Firefly se obloukem vyhýbá všem klišé. Ne... Firefly se vysmívá všem klišé. Kdo neviděl, neuvěří! Jen je potřeba se na díly dívat ve správném pořadí. ()

Dejv007

Začátek prvního dílu mě sice moc neoslovil, ale po pár epizodách jsem si Mala a celou jeho posádku naprosto zamiloval. Mal je prostě správňák a všechny ostatní postavy mají něco do sebe. Humor, kterého je tu také požehnaně, je přesně moje krevní skupina. Pro mě jeden z nejlepších seriálů a velice mě mrzí, že končí už po 14 dílech, protože je nad slunce jasné, že to mělo pokračovat. ()

stuj

Dalo by se koukat, ale jelikož jsou lepší seroše, tak jsem po pár dílech přestal. Spíš pro mladší publikum. Takový komboj/sci-fi seriál. Ale nějak speciálně nezaujal. ()

mercury174

Nebudu se tu moc rozkecávat. Tohle je ten nejlepší Sci-Fi seriál (a nebál bych se říct nejlepší ze všech), který jsem kdy viděl. Děsně mě žere, že jsem ho neviděl dřív, a taky to, že idiotská televize, která se jmenuje Fox tento kultovní hit prostě poslala k ledu. Opravdu doufám, že bude to pokračování, které všichni (i samotní herci) chtějí. Už aby Joss Whedon začal něco plánovat. Nechápu, proč se ještě nic nestalo, když Firefly i po tak dlouhé době má tolik fanoušků, ale nejspíš pro to nějaký důvod je. To já obyčejný smrtelník nemůžu vědět. Prostě říkám, atˇ už to tu je znovu, pauzu to mělo dlouhou dost. Za mě 100%, je to lepší než Hvězdná brána, a tu fakt žeru. ()

Joral

Romantický vtierka Castle ako sympatický kovboj na ceste vesmírom. Dobrá myšlienka a slušný scenár, ale na rozdiel od iných sklaných fanúšikov neľutujem že seriál skončil po prvej sérií. Už ďalej nemal čo povedať a to že všetky planéty vo vesmíre vyzerajú ako americký stredozápad už bola fakt nuda. ()

Jimclark

Zajímavá partička (teda myslím postavy, ti herci nic moc). Kapitán, pilot a jeho žena, jejíž funkci jsem ani po 5 dílech nestihl pochopit (nic proti její roli, ale proč zrovna taková nesympatická vosková figurína?), mechanička, kněz, doktor a jeho divná ségra, nějakej ranař a šlapka - ups, "registrovaná" společnice. Tahle skupina -ne nutně všichni najednou- sem tam vymlátí nějakou hospodu, sem tam něco šlohnou nebo propašujou, a většinu času se skrývají před zákonem (zde se nazývá "aliance") a nebo před jim podobnými (ale ještě nebezpečnějšími) individui. Ještě chvíli počkám jestli se z toho nevyklube něco víc, ale zatím to na větší úspěch jak 3* nevidím. Na každý díl jakékoliv série Stargate univerza jsem se teda těšíval víc. EDIT: Tak v sedmém díle jsem se poprvé začal opravdu bavit, a v osmém poprvé přicházím na chuť těm postavám, takříkajíc se mi dostávají pod kůži (teda kromě pro mě i nadále nestravitelné manželky pilota). Tímhle měli začít, pak bych tu vatu ze začátku spolykal snadněji. Zvedám hodnocení na 4*. ()

archetta

Co dostanete, když zkřížíte western a sci-fi? Skvělý seriál Firefly s neodolatelným kapitánem Nathanem Fillionem :-) Byla jsem k tomuto seriálu velmi skeptická, ale následně jsem byla velmi mile překvapená. Zkuste pár dílů a uvidíte, myslím, že si tam každý najde své a nikdo nebude zklamán. ()

CyWilly

Tak na to koukám podruhý, když to teď na kůlu reprízujou a zjišťuju, že je to ale fakt kurevsky dobrý! Co nechápu je, proč ty přiblbla producentský neuznali chybu a k natáčení se nevrátili. Copak nesledujou ohlasy fanoušků? A ne, nemám teď na mysli CSFD, tu asi vážně nesledujou... ()

Bc*Jazz

Výborný seriál, skvělé zápletky a ještě lepší, nádherně "vykreslené" postavy, na které se nedá zapomenout, skvělý humor, zkrátka vše co pořádný seriál potřebuje. Vrchnost ze stanice FOX pověsit za útroby do průvanu, protože zrušit takovýto seriál si dovolit zrušit, to je nejen absolutní blbost, ale i velký finanční únik :). ()

DarkSikorski

Mix sci-fi a kovbojky? To může skončit buď jako katastrofa, nebo jako perfektní zábava. Za mě? Perfektní zábava. Jen škoda, že se seriál nedočkal většího počtu dílů. ()

Tomoso18

Tak tento seriál nemôže odo mňa dostať nič iné iba 5*... Postavy sú perfektné, atmosféra kultová a Fillon skvelý... Škoda len, že seriál skončil prektcky ešte predtým, ako sa rozbehol. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)