Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

ervina

Kdyby se to v poslední hodině konečně nerozjelo, tak to dostalo tři hvězdy. Prostředek byl strašně dlouhý, tak hodinu bych dala pryč. Ke konci hodně psycho a konec šok. ()

majky19

Ačkoliv snímek trvá přes tři hodiny, v žádném případě to ničemu neuškodilo. Naopak. Tento snímek je velmi povedený, věrným způsobem reflektuje hrůzné zážitky členů posádky, pro které v podstatě každý den může být tím posledním, a buď plavbu přežijí, nebo zemřou. Je to možná trochu nešťastné říct tímto způsobem, ale členové posádky na mě působili velmi sympatickým dojmem. Zejména tím, jakou měli disciplínu, jak každý člen si byl vědom toho, jaké úkoly musí plnit a především, jak posádka mezi sebou kooperovala, jak byla sehraná a jak v kritických okamžicích dokázala společně táhnout za jeden provaz, kdy doslova loď klesala ke dnu. Zaujme zejména herecký výkon kapitána/pana Kalena v podání Jürgena Prochnowa, který zde ztvárnil jednu ze svých nejlepších, ne-li nejlepší roli a který svou posádku dovedl až do přístavu. O to byl ten závěr filmu silnější, když na přístav zaútočilo nepřátelské letectvo, které v podstatě všechny členy posádky pozabíjelo a ponorku, která doplula do svého cíle poslaly definitivně ke dnu. Snímek nezbývá hodnotit jinak než stoprocentně a zcela po zásluze dávám 5 hvězdiček. ()

subic

Nejdřív plnili povely, což se na jich zjevně podepsalo. Pak se snažili už jen přežít a ne všem se to podařilo. Na rok 1981 skvělý ponorkový film. ()

ostravak30

Nakonec jsem se přidal ke kolegům níže. Náročný film Ponorka je nejspíš vskutku jedním z nejlepších válečných filmů. Nutno započítávat i fakt, že se unikátním způsobem pohybuje kamera, takže celý výsledný proces působí opravdu stísněně. Mnohým z klaustrofobiků, jsem jedním z nich, snímek asi dobře neudělá. Film je silný zážitek, vypadá neskutečně reálně stejně jako reakce a chování vojáků. Jestli si chcete udělat obrázek o mnohatýdenním životě v ponorce, tento film je ten pravý. A od režiséra Nekonečného příběhu či Troji je to docela překvapivé. Ale ta stopáž je opravdu děsivá. ()

donnovann

Bez znalosti knižní předlohy je ta stopáž opravdu hrozivá. Nejspíš jsem masochista jelikož jsem shlédnul Special Edition, která činí 293min!! To byla velká chyba protože jsou zde momenty, které jsou vynikající, například střety s britskou flotilou, ponořování ponorky do hloubky na hranici únosnosti a celkově stísněná atmosféra uvnitř plavidla je opravdu dobře natočená. Možná kdybych si pustil klasickou verzi bylo by to lepší hodnocení, uznávám nejspíš jsem udělal chybu. ()

pOne

Přiznám se, že na mé gusto je režisérova verze dost dlouhá. Původní jsem neviděl. Rozhodně má film svou kvalitu - a to nejen na svou dobu. Technická stránka a herecké výkony jsou výborné. Celkem velkou roli si zde střihnul německý zpěvák Herbert Grőnemeyer. Hudba je perfektní, hlavního motivu bylo několikrát využito v jiných hudebních projektech. Remasterovaný zvuk a výbuchy vodních bomb pěkně zatřesou reprosoustavou. ()

gargamel22

Das Boot zapůsobil na mé city překvapivě silně. Určitě jeden z nejzdařilejších filmů s tematikou druhé světové války. ()

DAF1

Ironie osudu - Wolfgang Petersen nechá posádku ponorky prožít strastiplnou cestu z Německa do Středozemního moře, na které si všichni sáhnou až na dno svých sil, aby pak zemřeli při "banálním" náletu na přístav La Rochelle. ()

Weirdman

10/10... Ponorka je FAMÓZNY vojnový film, v ktorom Petersen na minimálnej ploche vytvoril neskutočne silnú stiesnenú atmosféru a dokázal vtiahnuť do deja tak, že už po 20 minútach máte pocit, že aj vy ste členom posádky a pri každom poplachu vám pulz zaručnene vyskočí na 150 a viac... Maximálne minimalistická, maximálne perfekcionisticky odrežírovaná a zahraná a maximálne na diváka účinná záležitosť, na ktorú sa nezabúda... Ďakujem Filmboxu, že odvisielali director´s cut :)... A za ten si film zaslúží ďalší potlesk, pretože ak režisér dokáže zaujať na 3 a pol hodiny takmer čisto konverzačnou drámou s občasným behaním hore-dole po ponorke a dlhými zábermi na zmĺkle tváre, možno ho vyhlásiť za filmového génia. (Škoda, len že sa genialita časom stráca. Všakže pán Petersen.) ()

Pierret

Brutální film, který proniká až k podstatě strachu a samoty. U dna začíná ta nejtěžší část, jeden z klenotů filmografie. A konec? To je teprve nářez. Od začátku do konce jsem obdivoval věrnost dobové výpravy - krutá oslava, stísnění lidí na ponorce atd. Jednoznačně doporučuji všem milovníkům Druhé světové války, ale taky těm, kteří chtějí poznat pravé lidské hlubiny. ()

krivkin

no s Apokalypsou bych to snad přímo nesrovnával a s Honem na ponorku už vůbec ne (to spíš Krvavý příliv), ale tenhle filmek ukazuje to pravé peklo války.... původní knihu jsem nečetl, ale zase znám jinou, Žraloci a malé ryby, ta je taky dost taková syrová a realistická, tady v tom filmu byl přesně ten tísnivý pocit z neznáma , panika při pouhém zvuku sonaru a nervydrásající boj o holý život v stísněné tmavé smradlavé vrzající ocelové rakvi 100 metrů pod hladinou oceánu.... ()

sidcom

Jaký je nejlepší ponorkový film všech dob? Zjevně ten, který nás spolu s aktéry fillmu (záměrně nepíšu hrdiny) na tři a půl hodiny (directors cut) zavře do dusné, smradlavé a klaustrofobicky těsné ponorky odkud není úniku a dá nám okusit aspoň vzdálenou představu toho, jak moc hrozné muselo být na takové ponorce sloužit dlouhé měsíce. Film je natočený velice chytře, divák je ve filmu "zastoupen" novinářem zvenku, který má psát o životě na ponorce, většina postav ani nemá ve filmu zmíněná jména, přesto jsou velice lidské, vzdáleni od přihlouplé nacistické ideologie kdesi pod hladinou oceánu kde jde jenom o přežití, nějaké vyšší cíle zde nehrají roli. Díky tomu, ačkoliv sledujeme nacistické důstojníky a vojáky na německé ponorce, může se v našich srdcích objevit i jiskřička sympatie nebo spíš soucitu s nimi.. Film zobrazuje život na ponorce tak realisticky, že máte pocit jako by jste tam opravdu byli, film se vleče stejně pomalu jako život na ponorce, což byl evidentně záměr.. a funguje to výborně, garantuji vám že až po těch třech a půl hodinách od filmu vstanete, budete mít neskutećnou chuť nadechnout se čerstvého vzduchu, jít se projít ven nebo do lesa a užít si tu krásnou svobodu :).Nedá mi to nezmínit i výborné technické zpracováni, zejména hudbu a zvuk, střídaní totálního ticha a ohlušujících výbuchů hlubinných pum, pokud máte k dispozici kvalitní 5.1 zvuk, je to skutečně zážitek! ()

rafix

Film byl strašně dlouhý a únavný. Sice to byl velice dobrý válečný film, ale mě to moc nebavilo, jak to bylo dlouhé. ()

Jenda1

Skutečně mistrovsky zobrazený život na ponorce. Já tyhle filmy moc nemusím, většinou to sklouzne do takovýho patetickýho stavu, kde všichni jenom pracujou a nebo jsou hrdinové a hlavně se furt něco děje. Ale tady je vidět to co jsem si vždycky myslel, měsíc nic pak hodinka napětí a buď život nebo smrt fakt hrůza.. doporučuji ()

Majo87x

veľmi dobrý a zaujímavý film z toho pohľadu, že vykresľuje nemeckých vojakov (konkrétne námorníkov) ako prežívajú úlohy a situácie, do ktorých sa dostávajú, nie len ako zlosynov, ale pritom narážky na propagandu nacizmu tam nechýbajú, sú vsunuté cez osobnosť kapitána, film ako taký je výborný a aj prostredie ponorky je realistické, drsné ()

Bredly

Opravdu atmosférický a napínavý film. Tísnivé zvuky působícího tlaku na ponorku nezapomenu, to jsem pomalu ani nedýchal. Všechno šlape jako hodinky také díky výborným hereckým výkonům. Skvělá kamera a režie. Petersenův nejlepší film a na svou dobu trikově velmi zdařilý. Mile mě překvapil soundtrack (Klaus Doldinger) jež nepostrádal výrazný ústřední motiv a skvěle podkresloval každou scénu. Palec nahoru. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen