Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

bmx6

Wauu.......ponoření v hlubinách oceánu........neskutečná plavba......Jeden z těch nejlepších válečných filmů.Můj vlastně nejlepší.Ponorka je tak neskutečně reálný film,že jsem hltal vteřinu za vteřinou.Co říct k postavám??Já myslím,že takhle reálně zahraný může dokázat jen pořádný typan.Hudba a všelijaké zvuky dodávali tu nejdusnější atmosféru a pár slziček u toho taky ukáplo.Prostředí nám ukázalo,že i v tomto směru může být dokonalost a v jistém slova smyslu také krása.Ten závěr byl už jen třešnička na dortu.No nic.........Wolfgang Petersen je borec a dávám mu palce vysoko nahoru. ()

pold

Výborný film. V podstatě to ani nevyznívá jako propaganda. A Erwin Leder na 110% - nebyl jsem si jist jestli je tak dobrej, nebo fakt cvok. Po "Strachu" se už spíš kloním k tomu, že je fakt cvok. ()

dmatejek777

Po prvním shlédnutí jsem tento film nedocenil, ale po delší době musím přidat na hodnocení i chvále. Skvělá tísnivá atmosféra, hudba, zvuky, krásné záběry ponorky a všeho kolem. Žádné laciné digitální triky. ()

Salvator

Bez diskuze jeden z nejlepších válečných filmů, Pobyt "v konzervě" uprostřed moře musel být sám o sobě obrovským stresem. O chvílích, kdy vás hledá nepřátelský sonar ani nemluvě. ()

brasek

Vojnové filmy s ponorkami mám rád. Tento film však neparí medzi tie najpodarenejšie, je pridlhý, miestami už dej nemá čo ponúknuť, žiadna poriadna zápletka sa neukazuje a koniec snímku je fádny. Na dvakrát sa snímok dá pozrieť bez problémov. ()

Kozlowski8

Bezmála 200 filmových minut, prožitých v jedné ponorce je na mne prostě příliš. A to i přes perfektně odvedenou práci ve všech aspektech. 80%. ()

ZetDaElO

3.5 hodinový Director's cut dodáva tomuto vojenskému master piece ešte väčšiu hĺbku. Film bez skratiek až dokumentaristicky zachycujúci strastiplný život na ponorke. Atmosféra, napätie, klaustrofobické pocity a herci - to sú hlavné dôvody prečo sa oplatí Das Boot vidieť opakovane. ()

Fender

Nejikoničtější na filmu je asi nejvíce hudba Klause Doldingera, kterou jednou asi každý slyšel, ale nevěděl, odkud vlastně je. Velkou sílou je zde určitě kamera, která vytváří naprosto napříjemný klaustrofobický zážitek, který na diváka v jednu chvíli skutečně vtrhne. Jsem však přesvědčen, že ta stopáž je naprosto zbytečně přepálená, protože hluchých míst je tu opravdu mnoho a film je pak nepříjemně zdlouhavý, příběhu to zbytečně ubírá na dynamice. ()

Winster

Tenhle film ma tekove jine kouzlo v patek večer kor kdyz je venku snih. Mate pocit, ze jste v te ponorce taky. Nejlepsi je zvuk sonaru. A konec? ()

Niedal

Jeden z nejlepších filmů. Druhý nejlepší o ponorkách (po Rudém Říjnu :-) Zcela dokonale natočená atmosféra ponorkových dobrodružství. Sice o špatné straně, ale přesi jenom budete posádce přát vyváznutí. ()

Okocha

O tomhle filmu jsem se dozvěděl poprvé na CSFD, do té doby jsem o něm vůbec neslyšel. Nevím proč, když se jedná o opravdovou špičku v žánru válečných filmů. Ze začátku jsem si nemohl zvyknout, že vlastně fandíte Němcům, postupem času se však na posádku ponorky přestáváte dívat jako na vojáky plnící bojové úkoly, ale jako na lidi uvězněné hluboko pod mořem, kteří se s vypětím všech sil snaží přežít. ()

Warapeidza

Válka je hnusná, ale válka na ponorkách je ještě hnusnější. Bezmoc, beznaděj, vzestup a ihned poté pád. To vše se zde střídá tak rychle, že se i přes tříhodinovou stopáž (Director's Cut) nenudíte. ()

MisoSR

"Ponorkové" filmy nemusím. Avšak Das Boot je majstrovským dielom, kt. atmosféra je tak silná, že vás doslova vcucne a vy sa chcene/nechcene stávate členom nacistickej posádky klaustrofobnej ponorky. Perfektné herecké výkony doprevádza kvalitná hudba a hlavne ticho, kt. je azda najdôležitejsou hudbou tohto filmu. Das Boot je zameraný hlavne na psychyku posádky, ale nebojte, kedže film je dosť dlhý vošla sa sem aj hŕba akcie. A tej je najviac v poslednej, strhujúcej a dramatickej hodine a pol, ktorá vám nedá šancu odbehnúť ani na WC:) Jednu * dávam za úvod filmu, kt. úžasne zachytáva námornicku chlastačku:D ()

Orisi

Tenhle film je neco neuveritelne vyjimecneho. O nemeckych ponorkach druhe svetove valky toho vim celkem hodne. Presne proto nemuzu ustat film U-571, protoze je to nechutny akcnak bez naznaku reality. Vlastne filmu o ponorkach neni nijak moc a pokud ja vim, tak Das Boot je opravdu jediny z nich, kteremu muzu vytknout jen pramalo. Realita s jakou Petersen ukazuje zivot na nemecke ponorce je neuveritelna. Z pocatku vam vtipy namorniku, specialne Pilgrima, prijdou drobek nechutne, na nekolikate podivani ale na tom nevidite nic tak hrozneho a nutno priznat, ze u lidi, co delali tuhle praci, se ani trochu nedivim. Jedina vec, co mi trochu vadila bylo opakovani stejneho zaberu na vybuchujici hlubine naloze pokazde, kdyz byla ponorka napadena - bodlo by natocit par ruznych zaberu at se to prostrida :-) . A pak bohuzel i tech par drobnych nerealisticnosti, ktere proklouzly i do tohoto vyjimecneho snimku. Jednou z nich je teda scena, kdy se ponorka na Gibraltaru potopi az na dno, ktere je zaprve ve filmu "pouhych" 280 metru hluboko a zadruhe si na nej sedne ponorka, ktera predchozich par tydnu byla zbita jak pes. Typ ponorky VII-C (ktery mezi nami ve filmu vypada jako VII-B) mel maximalni hloubku ponoru 220m, jakkoliv hloub hrozilo kazdou vterinou fatalni protrzeni trupu. Poskozena "sedmičková" ponorka by se do 280 metru metru nepotopila ani ve snu a uz vubec by neprezila naraz na dno. Dalsi vec, ktera me trochu prudila byla presnost britskych torpedoborcu pri shazovani hlubinnych nalozi, v roce 1941 to jeste tak ostre nebylo, kdyz se ponorka potopila do 160-180 metru a naridil se tichy chod, torpedoborec hazel prakticky naslepo. Tehdy jeste aktivni sonary nebyly tak ucinne a navic typ VII byl celkem stihly, takze kdyz se ponorka spravne otacela vuci torpedoborci, byl unik temer jisty. Tenhle film ale i pres tyto drobne vady, ktere musi slouzit hold nejakemu tomu napeti filmu muzu vsem jedine doporucit. Pouze bych jeste poznamenal, ze filmy tohohle kalibru by mel prekladat nekdo, kdo o tematu neco vi. Na Das Boot se musim koukat v nemcine, protoze preklady nekterych veci, zvlaste teda preklady rozkazu pri zamerovani torped me tahaly za usi.... ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen