Armáda temnot

• USA Army of Darkness (více)
Trailer

VOD (1)

Přichází doba velkého zla. Vyděšení poddaní se skrývají za hradbami zámku. Stateční rytíři se chystají k nerovnému boji s nemrtvými. Armáda temnot se připravuje k útoku. Na poslední chvíli se ale objevuje spasitel. Muž z jiné země, z jiné doby, který s sebou přináší své zázračné zbraně - brokovnici a motorovou pilu! Nenechte si ujít "Armádu temnot" - poslední díl slavné trilogie Sama Raimiho "Evil Dead". Horor, při kterém budete současně umírat hrůzou i smíchy. (Falcon Home Video)

Trailer

gudaulin

Se Samem Raimim je to zvláštní - jeho rané filmy mají status neotřesitelného kultu bez ohledu na to, že se na nich silně podepsal zub času, a kdybych se k Lesnímu duchovi nebo Smrtelnému zlu měl vrátit, asi bych k tomu potřeboval nějakého panáka na povzbuzení, jinak by mi přišly až příliš pitomé, byť se na nich dá už s jistotou poznat, že je natáčel někdo, kdo má na víc. S každým dalším filmem Raimi rostl a každý další jeho film měl slabší ohlas u publika. Armáda temnot není mladším bratříčkem dvou výše zmíněných nízkorozpočtových vyvražďovaček, je to mnohem spíš starší sourozenec Raimiho snímku Stáhni mě do pekla. Hororová komedie, kde si režisér dělá šoufky ze žánrových klišé, hororových rekvizit, namachrovaných hrdinů béčkových slátanin a vlastně i sám ze sebe. Dá se tomu vytknout 100 a 1 výhrada, ale je to natočené s takovým nadhledem a už celkem vyhraněným režijním stylem, že nad těmi nedostatky velkoryse mávnu rukou. Je to zábavné, nenáročné, ale nikoliv blbé, a je to podle mě první kousek v jeho filmografii, který snese přísnější měřítka. Bruce Campbell se svými hláškami, ksichtíky a příslovečnou drzostí vás jednoduše dostane a rázem Raimimu odpustíte, že schází pořádný scénář a potřebovalo by to ze všech stran dopilovat. Celkový dojem: 60 %. ()

Matty

Zábavně nechytrá ptákovina pro odrostlé děti a infantilní dospělé. Sam Raimi patří odjakživa k nejhravějším režisérům a jeho rané filmy, nekrocené zodpovědností danou vysokým rozpočtem, k nejzábavnějším. Armáda temnot by chtěla bavit obdobně jako z kloubů vymknutý Evil Dead 2 (na nějž navazuje), jenže na to nemá… nemá dostatek originálních nápadů. Mnoha vizuálním gagům podráží nohy prachbídné technické provedení, nejspíš již v době svého vzniku pasé, ale pokulhávající rovněž za (o šestnáct let starší) českou komedií Ať žijí duchové! Černý humor se omezuje na strohé „likvidační“ hlášky a demence v chování postav, neřku-li v nakládání s historickými fakty (Raimi má VELMI zkreslené představy o evropských dějinách), by zasloužila samostatnou stať. Cokoliv bych ještě vytknul, jedno popřít nemohu – nenudil jsem se. Apendix: Řekl bych, že něco podobného chtěl natočit Terry Gilliam. Výsledný neúspěch pojmenoval Kletba bratří Grimmů. 70% Zajímavé komentáře: choze, MIMIC, InJo, JohnPyro, Barak ()

Jezinka.Jezinka

Přes doporučení jedinců, kteří mě znají a jejichž náhled na to, co by se mi mohlo líbit, je založený na zkušenosti, bylo pro mě sledování Armády temnot především cvičením krční páteře, jak jsem hodinu a půl nevěřícně kroutila hlavou. Párkrát mi škubly koutky v náznaku úsměvu, častěji ve výrazu nevěřícného šklebu. Je jasné, kde se Rowla inspirovala ke kousavé učebnici, je jasné, kde se vzal mustr na zuby Středozemské skřetí armády. V dětství jsem se svou sestrou strávila mnoho šťastných hodin při hře s lebkou a na hřbitově při hře na schovávanou ve starých hrobkách, kostlivci mě tedy vyloženě potěšili. Smutné je jenom to, že i armádu kostlivců jsme viděli už dříve a lépe, a i tady, bezmála o třicet let později, se ptám - jak by tam herdek ta spodní čelist držela? ()

Fiftis

Sam Raimi sa spolu s Bruceom Campbellom tretíkrát pustili do Evil Dead, ale bohužiaľ už to nie je ono. Kúzlo prvých dvoch filmov sa stratilo v záplave postáv a miestami až skôr trápnych než vtipných scénok. Príde mi to lacné a jednoducho už to nie je ono. Takže Evil Dead a Evil Dead 2 áno, ale Armádu temnôt už skôr len pre skalných fanúšikov. Kúzlo sa totiž vytratilo. Popravde po prečítaní recenzií som čakal viac. Mix fantasy, komédie, hororu a ďalších žánrov ma bavil napoly, čakal som viac tej srandy, alebo vtipnejšie aby to bolo a aj s krvou sa šetrí, pristalo by jej sem viac. Pre mňa priemer. Ako samostatný film, bez predchádzajúcich Evil Dead, by som Armádu Temnôt hodnotil úplne inak a možno by som pridal aj hviezdy, ale vzhľadom k vybočeniu žánru z hororu na suchú komédiu musím hodnotiť skôr priemerne. ()

tron

„Zasa až taký svätý nie som.“ Od hororu k fantasy? Jeden z mála prípadov v histórii kinematografie, kedy je pokračovanie natoľko odlišné od jednotky (resp. dojky), že s ňou v podstate nemá temer nič spoločné. Trocha ako keby ste vzali Alana Granta z Jurského parku a natočili Jurský park 2 poňatý ako celovečerný sitkom. Žánrová výhybka je síce zaujímavá, originálna a rozhodne nečakaná, lež týmto to asi aj hasne. Kým v komorných prvých dvoch dieloch Raimi mohol úspešne maskovať slabší rozpočet, pri fantasy niečo také logicky nemôžete. Nečudo teda, že po vizuálnej stránke Armáda temnôt bolestivo udiera do očí (niektoré kostry sú evidentne chlapi v čiernych teplákoch pomaľovaných fosforeskujúcimi "kosťami"). Scenár je síce plný humoru, zato nevtipného. Potešilo ma na ňom aspoň to, že je naprataný chobotinami (opekanie ucha, malí Ashovia, studňa, motorová píla, brokovnica, mlyn, auto, zaklínadlo, kniha so zubami). Harryhausen by bol rád. ()

• V závěrečné scéně v obchodě používá Ash (Bruce Campbell) zbraň Winchester Model 1892. (dc125)
  • Když na konci filmu Ash (Bruce Campbell) střílí ze zbraně, vystřílí mnohem více nábojů, než na kolik je tato zbraň uzpůsobená. (dc125)
  • Pre záverečnú scénu v obchodnom dome bola vizáž "posadnutej strigy" Patricie Tallman inšpirovaná v tom čase všeobecne nenávidenou newyorskou miliardárkou Leonou Helmsley. (MIMIC)

Související novinky

Natočí Raimi a Campbell Armádu temnot 2?

Natočí Raimi a Campbell Armádu temnot 2?

30.10.2013

Už před nějakým časem internetem prosvištěla zpráva, že Sam Raimi a jeho bratr, scenárista Ivan pracují na pokračování ságy Evil Dead. Ta se (když pomineme letošní remake) ve třetí části nazvané… (více)

Raimi chystá Evil Dead 2 a dvojku Armády temnot

Raimi chystá Evil Dead 2 a dvojku Armády temnot

12.03.2013

Řečeno slovníkem Pulp Fiction, Sam Raimi je právě teď „spokojenej parchant“. Omalovánková fantasy Mocný vládce Oz odstartovala skvěle v amerických i světových kinech a za první víkend nastřádala… (více)

Sam Raimi se vrací k hororu

Sam Raimi se vrací k hororu

23.12.2007

Nejzásadnější otázka těchto dní zní: Bude Sam Raimi režírovat Spider-Mana 4, anebo se nechá ukecat, aby se ujal dvoudílného Hobita (Jackson už potvrdil, že hodlá pouze produkovat a dohlížet, aby dva… (více)