Armáda temnot

Army of Darkness

Armáda temnôt

Army of Darkness

Fantasy / Komedie / Horor

USA, 1992, 81 min (Director's cut: 96 min)

Sama sobě se divím, ale mě se to (překvapivě) líbilo- líbil se mi arogantní Bruce Campbell, který házel jednu hlášku za druhou, nabušená hudba a hlavně tak-trochu Monty Pythonovský vtip a ironie. Z celé trilogie jsem viděla pouze jedničku, která šla úplně mimo mě,na dvojku jsem se poté ani radši nepodívala a teď přijde tohle... Opravdu takové překvápko jsem nečekala, 75% sedí přesně :)(2.10.2011)

Důstojné zakončení úspěšné série Evil Dead, které tentokrát nenese stejný název, ale „schovává“ se za názvem Army of Darkness. S hororovými prvky to jde každým dílem dolů, jednička byla hororová zdaleka nejvíc, druhý díl už se pořádně mixoval s humorem a trojka nabídla čistou komedii s hororovým prostředím. Bruce Campbell je ovšem jako Ash dokonalý. Suché hlášky a jeho mimika nenechají chladným naprosto nikoho. Stejně jako nadmíru kvalitní režie. I když triky vypadají jako z třetí/čtvrté cenové relace, budí dobrý dojem, aspoň tedy pro příznivce prvních dílů. Zasloužené 4*(15.12.2008)

Je drsný tak, že pred ním drátenka berie nohy na plecia. Terminátora poľahky strčí do vrecka. Nedostatok rozumu vynahrádza charizmou a neopakovateľným šarmom. Zoznámte sa, Bruce Campbell vo finálnom súboji s ultimátnym zlom! Riešiť u záverečného dielu kultovej trilógie Sama Raimiho Evil Dead otázku scenára, či dokonca dialógov, je ešte viac mimo než u predchádzajúcich dielov. Armáda temnôt si uchováva základy Raimiho krvavého hororu, no vsádza najmä na pestrú čiernohumornú komiku a všemožné výrazy a grimasy, ktorými Bruce vo svojej geniálnej dvoroli disponuje. A to je jedine dobre, lebo to z nej činí jednu z najzábavnejších komédií ranných 90.-tiek - ak sa dobre poznáte s Raimiho úchylným šialeným humorom, dobre viete, o čom hovorím. Imperiálny pochod armády kostlivcov mi nevdojak z neznámych príčin v mysli nastavil analógiu s výpravou Kurosawových vojnových filmov - a to je pochvala. Je skvelé vidieť, že Raimi zhola kašle na najnovšie efekty a počítačovú animáciu, a 90% všemožných monštier a podobne sú skvostné, ručne robené masky. No a tým som si odbil svoju svätú povinnosť fanúšika, povýšil Armádu temnôt z jednoliateho guilty pleasure na niečo viac a zostávajú mi len dve otázky: 1. Prečo je tretí diel neoficiálnym členom série? a 2. Prečo je tak hanebne nedocenený? 100%(1.2.2014)

Zábavně nechytrá ptákovina pro odrostlé děti a infantilní dospělé. Sam Raimi patří odjakživa k nejhravějším režisérům a jeho rané filmy, nekrocené zodpovědností danou vysokým rozpočtem, k nejzábavnějším. Armáda temnot by chtěla bavit obdobně jako z kloubů vymknutý Evil Dead 2 (na nějž navazuje), jenže na to nemá… nemá dostatek originálních nápadů. Mnoha vizuálním gagům podráží nohy prachbídné technické provedení, nejspíš již v době svého vzniku pasé, ale pokulhávající rovněž za (o šestnáct let starší) českou komedií Ať žijí duchové! Černý humor se omezuje na strohé „likvidační“ hlášky a demence v chování postav, neřku-li v nakládání s historickými fakty (Raimi má VELMI zkreslené představy o evropských dějinách), by zasloužila samostatnou stať. Cokoliv bych ještě vytknul, jedno popřít nemohu – nenudil jsem se. Apendix: Řekl bych, že něco podobného chtěl natočit Terry Gilliam. Výsledný neúspěch pojmenoval Kletba bratří Grimmů. 70% Zajímavé komentáře: choze, MIMIC, InJo, JohnPyro, Barak(5.10.2008)

Raimi pokračuje za hranice surreálného karnevalu Evil Dead 2 do říše infantilní rozkoše a nespoutané fantasmagorie. Campbell je největší hrdina, jakého kdy domácí potřeby nosily a z celé trilogie mě tohle baví nejvíc. Nejspíš dokonce z celé Raimiho filmografie. Festival šprýmů a na koleně stlučené fantastiky, u které mě právě ta technická nedokonalost přijde jako nedílná součást hry. Mnohem dokonalejší (a na totožném dějovém základu postavený), přitom paradoxně méně hravý a nápaditý Mocný vládce Oz je toho důkazem.(4.4.2013)

• - Pre záverečnú scénu v obchodnom dome bola vizáž "posadnutej strigy" Patricie Tallman inšpirovaná v tom čase všeobecne nenávidenou newyorskou miliardárkou Leonou Helmsley. (MIMIC)

• - Zaklínadlo, které musí Ash vyslovit ("Clatto Verata Nicto"), je téměř identické jako rozkaz ovládající robota v The Day the Earth Stood Still (1951) ("Klaatu barada nikto."). (jonyyy)

• - O roli Sheily se ucházela Traci Lords. (Spidey3)