Armáda temnot

Army of Darkness

Armáda temnôt

Army of Darkness

Horor / Thriller / Komedie / Fantasy

USA, 1992, 81 min (Director's cut: 96 min)

Divné zakončení série,divnější než celá série za to u mě s pětihvězdičkovým hodnocením,protože jsem byl rád jak se hledělo na to aby každý kostlivec vypadl jinak a dal se rozeznat. Sam Raimi s Brucem Campbellem se tu vyblbli zase do sytosti. Na druhou starnu triky jsou průhledné,ale na svojí dobu ani zas tak lepší nebyly. Mám rád verzi,kde se Ash dostane do své doby,vodbouchne ještě jednu příšeru a do náruče pojme Bridgit Fondu než tu verzi,kde prosí v jeskyně několik tisíc let a zjistí,že svět je zničenej a on zůstal sám.(19.10.2006)

Něco tomu chybí...teda, chybí tomu prakticky všechno. Ale tím správným způsobem:) Jediné, co mi opravdu nesedlo, byl ten konec, jinak všechno blahosklonně přejdu kvůli komediálnímu výkonu Bruce Campbella a...no, to je vlastně všechno, o ničem jiném to není;) Stejně mám radši jedničku, takže 70% a Hail To The King, Baby.(15.11.2007)

Skoro bych vsadila svoje zelené boty, že tenhle týden už neuvidím nic tak roztomilého jako rytíře mlátící mečem do auťáku. Nicméně ty zelené boty mi udělaly na nohách puchýře, to jen tak pro pořádek. Zcela chápu tu fetiš na ruce. Pukající stromy jsou pěkné. Kouzla se světlem ještě lepší. A kouzla se zrcadlem? Ou jé! Už nějakou dobu jsem neviděla nic hysterického a velmi mi to chybělo. -"I may be bad, but I feel... good."(4.5.2015)

Tu už Sam Raimi uzatvára svoju kultovú trilógiu, pričom tento diel sa už dá označiť za úplný úlet, čo síce bol vlastne aj Evil Dead 2, no Armáda temnôt ide v tomto ešte podstatne ďalej. Už len ten nápad prejsť v rámci série zo seriózneho komorného hororu do uletenej a relatívne veľkolepej fantasy odohrávajúcej sa v alternatívnom stredoveku, ktorá si ale stále zachováva mnohé trademarky série bol perfektný a pritom aj kvôli neporovnateľne vyššiemu rozpočtu aj dosť riskantný a našťastie to minimálne kvalitou aj skvelo vyšlo. Filmy by sa dal rozdeliť na tri dosť odlišné fázy, pričom minimálne dve prakticky naplno ponúkajú presne to, čo som si v takomto prevedení aj prial vidieť. A tak prvá fáza ponúkne skvelú interakciu Asha, ktorý si už naplno vychutnáva svoju ikonickosť, minimálne už len tou kombináciou upilovanej brokovnice a motorovej píly s primitívnym obyvateľstvom a tak tu jedna perfektná hláška strieda druhú. V strednej časti ma to trochu sklamalo, prišlo mi to ako variácia na úvodnú časť predchádzajúceho dielu, takže vlastne sám Ash čelí mnohým uleteným problémom, no tentoraz v trochu horšej kvalite, aj keď stále sa tu nájde dostatok nezabudnuteľných nápadov, hlavne celá sekvencia v mlyne s drobnými Ashami nemá chybu. No a zvyšok filmu celkový dojem opäť vylepšuje, táto bojová fáza sa teda nadmieru vydarila, je to nápadité a vtipné, tu si ani nemôžem sťažovať. A záver už tiež vlastne ani nemohol byť lepší. Takže po hororovej stránke tu už skutočne nie je o čo stáť, no s tým nemám ani najmenší problém, aj tak sú problémy s démonmi zaujímavé a zábavné, nápadov je tu nespočet a akcia sa vydarila, hlavne to celé dlhé finále. Obsadenie ma síce trochu sklamalo, tu za niečo stojí prakticky jedine ten Bruce Campbell a v pár scénach aj Embeth Davidtz, ktorá mi prišla sympatická, ale ten zvyšok ma už vlastne ničím nezaujal. No aj tak to vlastne stojí len na tom Ashovi, takže to nakoniec ani moc neprekáža. A aj Sam Raimi to zvládol skvelo, síce mnohé efekty sú už viditeľne poriadne zastarané a to aj na dobu vzniku, ale v tomto prípade to ešte beriem skôr za klad, lebo mi prišli tak zámerne brakové, že to ešte prídáva na zábavnosti. Takže toto najuletenejšie pokračovanie je pre mňa aj z celej série najlepšie, výborná zábava. 79%(16.12.2015)

Třetí díl se odehrává v minulosti s rytíři a nepůsobí vůbec špatně. Tak jako u druhého dílu se dočkáme humoru, ale už bez hororového nádechu, ale neviděl bych to černě. Army of Darkness působí už jako fantasy komedie a jako horor už moc ne. Samozřejmě bych to neviděl jako mínus, poněvadž se tato trilogie příjemně rozvíjí. První díl byl čistě hororový, druhý díl hororová komedie a teď fantasy komedie. Celou sérii vidím na velmi slušné úrovni a je to jedna z nejlepších trilogií co se kdy natočila... 7/10 = 75%(12.1.2011)

• - V kufru auta můžete vidět číslo časopisu "Fangoria". (Chatterer)

• - Zaklínadlo, které musí Ash vyslovit ("Clatto Verata Nicto"), je téměř identické jako rozkaz ovládající robota v The Day the Earth Stood Still (1951) ("Klaatu barada nikto."). (jonyyy)

• - Ve filmu si zahráli taky Don Campbell a Charlie Campbell, otec a bratr Bruce Campbella. (Chatterer)