Armáda temnot

Army of Darkness

Armáda temnôt

Army of Darkness

Horor / Thriller / Komedie / Fantasy

USA, 1992, 81 min (Director's cut: 96 min)

Důstojné zakončení úspěšné série Evil Dead, které tentokrát nenese stejný název, ale „schovává“ se za názvem Army of Darkness. S hororovými prvky to jde každým dílem dolů, jednička byla hororová zdaleka nejvíc, druhý díl už se pořádně mixoval s humorem a trojka nabídla čistou komedii s hororovým prostředím. Bruce Campbell je ovšem jako Ash dokonalý. Suché hlášky a jeho mimika nenechají chladným naprosto nikoho. Stejně jako nadmíru kvalitní režie. I když triky vypadají jako z třetí/čtvrté cenové relace, budí dobrý dojem, aspoň tedy pro příznivce prvních dílů. Zasloužené 4*(15.12.2008)

Ash dostal nekonečno munice do brokárny, naučil se nazpaměť slabikář drsňáckých hlášek a vyrazil do středověku šikanovat Armádu temnot. Absolutně šílené a hlavně odlišné od předchozích dílů! Přesto se musím přiznat, že právě tento jsem si užil nejvíc. Hail to the king baby!(8.10.2009)

Bláznivé, ale přesto šíleně ironické a jednoduché. Sam Raimi dokáže natočit i to nejbláznivější s takovým klidem a grácií, kterou povyšuje své dílo na něco co se nedá jen tak jednoduše hodnotit. Trilogie Evil dead je jednoduše skvělá. Dalo by se smát každému triku, ale nějaké kouzlo těchto filmů mě pokaždé nutí k jejich respektování a poslední díl mě upravdo usadil. A hlavně... Buď sladká baby....(7.6.2006)

Tahle trilogie je jedna z nejlepších, co se v hororových vodách urodila, i když Armáda temnot je určitě spíše fantasy komedie než horror. Bruce Campbell tu hláškuje po každym úspěšnym zásahu, hlavně jeho hláška "Hej, zavaž si tkaničku!" na adresu jednoho rytíře je pro mě už zcela kultovní. Raimi stvořil obdivuhodnou sérii, jejíž každý díl je naprosto odlišný, než ten předchozí, a přesto funguje jako celek.(11.2.2010)

Raimi pokračuje za hranice surreálného karnevalu Evil Dead 2 do říše infantilní rozkoše a nespoutané fantasmagorie. Campbell je největší hrdina, jakého kdy domácí potřeby nosily a z celé trilogie mě tohle baví nejvíc. Nejspíš dokonce z celé Raimiho filmografie. Festival šprýmů a na koleně stlučené fantastiky, u které mě právě ta technická nedokonalost přijde jako nedílná součást hry. Mnohem dokonalejší (a na totožném dějovém základu postavený), přitom paradoxně méně hravý a nápaditý Mocný vládce Oz je toho důkazem.(4.4.2013)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 107. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ted Raimi, bratr Sama Raimiho, tu hraje hned čtyři camea. (Martin00x)

• - V původním návrhu měl Ash ve filmu přijít o oko. (Chatterer)