Noc oživlých mrtvol

• Austrálie

George A. Romero's Night of the Living Dead

Horor / Mysteriózní

USA, 1968, 96 min

Černobílá klasika, která dokáže vyděsit i otrlejšího diváka a je úplně prvním filmem o oživlých mrtvolách od George A.Romera. Příběh o Barbaře, která přijde o svého bratra na hřbitově po útoku oživlé zombie a následně se schová do opuštěné farmy, patří bezesporu k těm nejpovedenějším, i když o maličko víc se mi líbí verze z roku 1990. Barevná verze této černobílé klasiky již vyšla na DVD:)(27.8.2007)

Romero nekompromisně odříznul hororový žánr od jeho goticko-nadpřirozených kořenů a pod vlivem Mathesonovy novely Já, legenda šokoval diváky zřejmě prvním příkladem tzv. sociologického hororu (za jehož otce bývá někdy neprávem označován Craven). Dokázal zachytit soudobý strach z represivního aparátu, znepokojení ze stoupající kvantity a brutality násilí v ulicích. Možná nejvýmluvnějším komentářem k době je závěr, kdy se jako největší zrůdy neprojeví zombies, ale (bílí) venkovští balíci, zastupující nedůvěryhodné autority. Laciná vizuální stránka byla zčásti nutností, zčásti snahou přiblížit se dobovému televiznímu zpravodajství (rovněž černobílému). Výsledkem je nejen přelomový horor, stojící na počátku vlny neučesaných „feel-bad“ filmů (Poslední dům nalevo, Texaský masakr motorovou pilou...), ale také kruté a pravdivé zachycení nálady pro (nejen) americkou společnost zlomových let. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, Radko, Kusko.t2, MIMIC(25.10.2011)

Zatímco s Cravenovým "vizionářstvím" problém nemám, Romerovi jsem pořád na chuť tak úplně nepřišel. Což je nefér, vím. Jenže tenhle film nejde za svůj námět - vše krom něj je strašně nudné. A vzhledem k tomu, jak námět "zlidověl", už Noci oživlých mrtvol nedokážu věnovat pořádnou pozornost... Asi moje chyba...(10.4.2012)

Ak odhliadneme od pár vecí (hrdina černoch, záver, jedna nahotinka, žranie končatín), tak tento film nielen čiernobielou farbou, ale celkovým prevedením bol už v dobe vzniku riadne retro. Hlavne využitie čiernobieleho filmu je geniálne - jednotlivé scény sú úžasne nasvietené, uhly kamier sú šialené a tá čokoládová krv je brutálne atmosferická. Bohužiaľ herci sú dosť amatérski (najmä zombie štatisti) a stredná ukecaná časť by chcela prestrihať. Určite právom kult, ale až tak ma za srdce/mozog nechytil.(5.6.2015)

Opravdu nemůžu dát více. Nebudu filmu dávat 4 nebo 5 hvězd jen proto, že se stal milníkem žánru a kultovní klasikou. Filmy hodnotim podle toho jak se u nich bavím. A u této klasiky jsem se opravdu nudil. Celý film se odehrává v jednom domě a po většinu času jen sledujeme několik lidí, kteří řeší co bude dál. Je tu minimum napínavých scén a ani ti zombíci nedostali moc prostoru.(1.3.2008)

• - Chvíli předtím, než Johnny (Russell Streiner) vystoupí z auta, je možné v odrazu skla zahlédnout kameru. (Kroup4)

• - Anketou Bravo "The 100 Scariest Movie Moments" byl film zařazen na deváté místo. (Chatterer)

• - Bill 'Chilly Billy' Cardille, který hrál televizního reportéra, byl ve skutečnosti reportérem v místní pittsburghské televizi. (Chatterer)