poster

Noc oživlých mrtvol

 • Česko

  Noc žijících mrtvých

 • USA

  Night of the Living Dead

 • anglický

  George A. Romero's Night of the Living Dead

 • USA

  Night of Anubis

  (pracovní název)
 • USA

  Night of the Flesh Eaters

  (pracovní název)
 • USA

  Monster Flick

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Noc živých mŕtvych

 • Austrálie

  Night of the Living Dead

 • Nový Zéland

  Night of the Living Dead

 • Kanada

  Night of the Living Dead

 • Velká Británie

  Night of the Living Dead

Horor

USA, 1968, 96 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Karlos80
  ****

  "Je i horší úděl než smrt."? Tento kultovní americký film (často označovaný i jako "splash and slatter") s neopakovatelnou černobílou atmosférou, který de facto definoval žánr filmů o "zombie", zaznamenal komerční průlom. Má působivou, ponurou a syrovou atmosféru plnou hrůzy, strachu, násilí, bezmoci, bezvýchodnosti a všeobecného ohrožení, vynikající hudbu a především tu černobílou velice emotivní a působivou kameru a jako celek film působí tak trochu dojmem nějakého autentického dokumentu. Slabší místa, kde se relativně nic neděje, se zde dobře doplňují s těmi silnějšími a naopak. Jinak opravdu skvělé, a to především z dnešního pohledu, bez hepíku i jako "kult" i ti neherci byli dobří..(19.1.2008)

 • kitano
  ****

  Kolorovana verzia - Film ktory stanovil mnohe zaklady v zombie zanre tak ako ho teraz pozname, a ktore sa s mensimi zmenami objavuju prakticky v kazdom zombie-horore. V skratke. Nevedno odkial sa objavi virus, ktory ludi meni na zombie. Skupinka charakterovo odlisnych ludi (obsahujuca vsetky potrebne charaktery ako uz vodcu s chladnou hlavou, ci zbabeleho podrazaka) sa nahodne stretne a zabarikaduje sa v opustenom dome, snaziac sa prezit. Gore efektikov je poskromne, ale za to su slusne a aj teraz kadekoho dokazu znechutit. Je pravda ze to nema ten naboj a napatie ako napr. Snyderov Usvit mrtvych, ale treba povedat ze bez tohto filmu by nasi milovany zombici neboli tam kde su.....Suma sumarum, film ktory by kazdy milovnik zombies, ale aj vobec hororov nemal minut. (8/10)(4.5.2007)

 • Madsbender
  ****

  V mnohých veciach neobyčajný film. Nielen tým, že bol vlastne prvým hororom, ktorý predstavil filmových zombies tak, ako ich dnes poznáme - teda pomalé, kráčajúce mŕtvoly s neoblomnou chuťou na ľudské mäso, ktoré sa boja ohňa a dajú sa zabiť len ranou do hlavy. Výborná, dôkladne budovaná komorná atmosféra aj za pomoci skvelej minimalistickej hudobnej zložky a rovnako minimalistická, špičková čiernobiela kamera (tak krásne čistý obraz sa u čiernobieleho filmu často nevidí) s početnými diagonálnymi zábermi sú veľmi pôsobivé; preto je škoda, že sa neskôr čiastočne vytráca. A pritom je od pohľadu jasné, že je Night of the Living Dead veľmi lacnou záležitosťou, občas až s nádychom amatérskeho filmu a s absolútnymi nehercami (toľko k "výkonom", i keď neboli úplne najhoršie). Viac prekvapí na 60. roky nezvyklo otvorený prístup k explicitnému zobrazovaniu brutality, surovosti a krvavého násilia všeobecne (je trochu škoda, že sa prvé vraždy kladivom odohrávajú mimo záber, ale aj to má svoj účinok), a zároveň napätých vzťahov medzi skupinou ľudí, ktorí musia nečakane držať pohromade. A práve ukážkovo ideálne sa to nevyvíja. SPOILER ALERT. A ak by to na príkladné šokovanie nepripraveného diváka nestačilo, Romero má v rukáve mierne politicky kontroverzný motív černocha, ktorý ako jediný prežil "epidémiu", aby ho nakoniec zabili "záchrancovia". Všetci dobre vieme, že aj v tej dobe ešte nebol postoj všetkých Američanov k obyvateľom tmavšej pleti práve príkladným. KONIEC SPOILERA. Možno je film v mnohých veciach naivný a neprofesionálna produkcia sa na ňom zjavne podpísala, i tak je aj po rokoch nečakane funkčný a zaujímavý. Hlavne ale nie je priemerný a prefláknutý. Čakal som však ešte o trochu viac, takže "len" 75%(26.5.2014)

 • Divočák
  *****

  Jeden ze skvostů kinematografie. Skvělá klaustrofobická "Hitchcockovská" atmosféra, která nepotřebuje žádné propracované zombie masky, aby dokázala vystrašit. Mezi hrdiny navíc funguje pravá lidská chemie, hlavní černý;) hrdina je správný muž činu a tomu plešounovi, co je celou dobu zavřený ve sklepě, bych nejradši ještě teď nakopal do zadku. A takové pocity ve vás jen tak nějaký film nevyvolá. Jeden z nejlepších, jestli ne nejlepší, zombie film vůbec.(2.3.2006)

 • Němi
  *****

  Hororová klasika nejklasičtější... Legenda, která odstartovala mnou velmi oblíbený žánr zombie hororů... A dnes místy neskutečně zdlouhavý a nudný film. Ale jen místy! Romero věděl kudy se vydat a tak je film víc než slasherem psychologickým terorem. Namísto bezmyšlenkové krutosti zombies používá jako prvek strachu především lidi, kteří dokáží být v mezních situacích jen sobecky smýšlející zvěří, která se řídí hlavně pudem vlastní sebezáchovy. Živé mrtvé si můžeme nahradit jakoukoliv jinou hrozbou, v první řadě tu jde o skupinu rozdilných lidí zavřených na malém prostoru. Romero vytvořil hraniční situaci, která je dodnes nejpoužívanější hororová berlička a která se používá i mimo filmové médium samotné - VyVolení, Big brother... Děj je tedy velmi prostý, o to ale co se týká "vcítění se" účinnější. Každý někdy přemýšlel nad tím, co by dělal kdyby... a jistě to nebyly příjemné myšlenky. Romero dokáže zabrnkat na ty nejniternější nitky strachu a za to si film, i přes své zestárnutí, občasnou nudu a nijak vyjímečně napsané postavy zaslouží maximální hodnocení. - - - [Doporučuji shlédnout raději černobílou verzi, než kolorovanou] - - - They're coming to get you, Barbara!(26.6.2008)

 • - Bill 'Chilly Billy' Cardille, který hrál televizního reportéra, byl ve skutečnosti reportérem v místní pittsburghské televizi. (Chatterer)

 • - V pôvodnom scenári Ben prežije. (MetalMesiah)

 • - William S. Hinzman a Karl Hardman byli jedni z investorů filmu (každý investoval 300 dolarů) a zahráli si i malé role. Další investor byl řezník, který poskytl krev a vnitřnosti. (Chatterer)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace