Noc oživlých mrtvol

• Irsko

• Nový Zéland

Horor / Mysteriózní

USA, 1968, 96 min

Zatímco s Cravenovým "vizionářstvím" problém nemám, Romerovi jsem pořád na chuť tak úplně nepřišel. Což je nefér, vím. Jenže tenhle film nejde za svůj námět - vše krom něj je strašně nudné. A vzhledem k tomu, jak námět "zlidověl", už Noci oživlých mrtvol nedokážu věnovat pořádnou pozornost... Asi moje chyba...(10.4.2012)

Sakra, chcelo by to zhliadnuť tak desať a viac rokov dozadu, keď človek ešte tak nesledoval a neprekukával zastaralú techniku, divné reakcie postáv, vtipné súboje.. Stará dobrá Romerovka to síce je, ale ja už si momentálne radšej pochutnávam na majstrových aktuálnych záležitostiach. Nostalgická hviezda navyše tentoraz nebude.(29.9.2008)

Romero nekompromisně odříznul hororový žánr od jeho goticko-nadpřirozených kořenů a pod vlivem Mathesonovy novely Já, legenda šokoval diváky zřejmě prvním příkladem tzv. sociologického hororu (za jehož otce bývá někdy neprávem označován Craven). Dokázal zachytit soudobý strach z represivního aparátu, znepokojení ze stoupající kvantity a brutality násilí v ulicích. Možná nejvýmluvnějším komentářem k době je závěr, kdy se jako největší zrůdy neprojeví zombies, ale (bílí) venkovští balíci, zastupující nedůvěryhodné autority. Laciná vizuální stránka byla zčásti nutností, zčásti snahou přiblížit se dobovému televiznímu zpravodajství (rovněž černobílému). Výsledkem je nejen přelomový horor, stojící na počátku vlny neučesaných „feel-bad“ filmů (Poslední dům nalevo, Texaský masakr motorovou pilou...), ale také kruté a pravdivé zachycení nálady pro (nejen) americkou společnost zlomových let. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, Radko, Kusko.t2, MIMIC(25.10.2011)

Jistě, Noci oživlých mrtvol patří otcovství zombie hororu tak, jak ho známe. Oceňuji pozoruhodnou práci s kamerou a hudbou. Jenže na mě už to vůbec nijak nepůsobí... atmosféru jsem chvílemi nepociťoval žádnou, jinde jen zašlý náznak. Pokud bych měl sestavit svůj osobní žebříček vyčpělých klasik, byla by Noc vysoko. Ani ten konec už to nespraví. Pokračování se mi líbila více.(4.2.2008)

Byl jsem mile překvapen, protože tento snímek očividně opravdu nestárne. Atmosféra strachu byla občas přímo hmatatelná, a stylová akční kamera musela být na tehdejší dobu také menší revolucí. Postavy nebyly zase tak ploché, jak by se na první pohled mohlo zdát: nejlepší byli bezpochyby snaživý černoch a šokovaná krásná blondýnka, prostě jsem jim to zbaštil. Romero natočil velmi dobrý horor, a to už taak dávno. Nutno podotknout, že všemu ještě nasadil korunu hutný konec.(29.3.2009)

• - Tvorcovia boli kresťanskými organizáciami obvinení zo satanizmu za scénu, keď v pivnici dcéra zabila matku. (MetalMesiah)

• - Během natáčení k 30 výročí filmu (30th Anniversary Edition) dostal Scott Vladimir Licina (Reverend John Hicks) na hřbitově zástavu srdce a byl několik dní hospitalizován. (Chatterer)

• - Mŕtvola na poschodí bola vyrobená režisérom Romerom, ktorý použil ping-pongové loptičky na oči. (MetalMesiah)