Americký režisér Stuart Rosenberg je u nás známý především jedním ze svých raných filmů, dramatem z vězeňského prostředí Frajer Luke (1967). Snímkem Brubaker se k této tematice po letech opět vrátil. Jeho hrdinou je idealistický ředitel věznice Henry Brubaker, ztělesněný Robertem Redfordem, který přichází zreformovat nechvalně proslulou věznici, v níž bují korupce a vládne násilí a zvůle. Snahy nového ředitele o nápravu však brzy narazí na zájmy místních ctihodných občanů... Snímek, který byl uveden i v československé filmové distribuci, se dočkal nominace na Oscara v kategorii nejlepší scénář. V jedné z rolí se ve filmu objevuje tehdy ještě nepříliš známý Morgan Freeman. (Česká televize)

sir-dave

Dnes už klasika. Učebnicové vězeňské drama netradičně z pohledu ředitele. Vězni nejsou až tak v popředí a krom pár se nezaměřují ani tak na jejich charaktery, jako spíše na prostředí a poměry v americké věznici. Chyběl mi tady jen nějaký lepší vrcholový okamžik, což taková pozdější Poslední pevnost opět s Redfordem už měla. ()

eJacques

Skvělý námět a zápletka... Čištění augiášova chléva začíná "odshora" a "potají", to bychom v ČR potřebovali... Marný boj jednotlivce se zavedeným prokorupčním systémem... Vězeňské prostředí, šikana, strach mluvit, vytřeštěné bulvy vězeňských magorů a pošahanců... 70.léta... Moje TOP 10... ()

andrii

Vzbouřil se. Boří a burcuje za ozdravení prostředí - pod jednou střechou být člověku člověkem. Odstranil zarezlé zámky, mříže ledabylé morálky. Má klíč k otevřenosti vrchní kanceláře a cel. Potlesk za lidský dialog, přístup a zázemí, zmírnění mezí. Mezi tenkými stěnami života a smrti. Podepsáni všichni ředitelovi muži, leč vámi, červiví hlavouni, "odměněn" vyhazovem. ()

Mrkvič

Není to sice Vykoupení z věznice Shawshank, ale kouká se na to bezvadně. Redford je snad ještě tvrdohlavější a kladnější než ve svých ostatních rolích. Ne že by byl špatný, ale takovýho Mirka Dušína už mu nejde ani trochu věřit. Na začátku jsem čekal trochu větší mazec. Redford nakonec věznicí jentak propluje, nadělá paseku, obrátí všechno vzhůru nohama, jak mu všichni říkají, a na konci v klidu zmizí s dobrým pocitem, že on měl pravdu, ale vlastně ničeho nedosáhl. ()

Raven0

Tak trochu jiné vězeňské drama, jenž překvapí několika povedenými zvraty a tísnivou atmosférou vězeňského teroru. ()

lennyd

Nový ředitel věznice Wakefield Henry Brubaker (Robert Redford) zvolí zvláštní způsob, jak na své nové místo nastoupit. Nechá se do vězení zavřít jako obyčejný vězeň, aby poznal podmínky ve vězení nejdříve zevnitř. Poměry, které ve vězení panují, jím ale otřesou, a rozhodne se jako ředitel vše napravit. Jenže netuší, že je spousta lidí, kterým tyto poměry takto vyhovují - levná vězeňská pracovní síla, terorizování slabších, nadřazenost pomocníků. S tím vším se bude muset Brubaker vyrovnat ... Neberte to úplně vážně, ale Redfordovi vězení prostě sluší. Stejně jako v mnohem novější Poslední pevnosti Redford více méně sám dokázal utáhnout celý film, a to tak, že nenechá diváka ani na vteřinu spustit oko z obrazovky. Sice mi bylo docela jasné, že ve své snaze Henry Brubaker příliš neuspěje, ale i tak jsem mu držel palce, aby si sympatie vězňů nakonec získal. Výborná atmosféra, skvělý Redford a takřka dokonalá závěrečná scéna, tím vším si Brubaker diváka získá.. ()

progression

Strhující autentické drama o drsných poměrech v amerických věznicích z pohledu "vězně" i "nového ředitele" i o boji za spravedlnost v nezapomenutelném podání Roberta Redforda. Podle mého názoru po "Shawshanku" druhé nejsilnější vězeňské drama a jeden z nejlepších Redfordových hereckých výkonů. Závěrečná scéna - odjezd ředitele je nesmírně působivá a skýtá hodně námětů k zamyšlení. ()

Master19

Kromě Morgana Freemana spojuje Brubakera a Vykoupení z věznice Shawshank nesporná kvalita a působivost zpracování. Našly by si samozřejmě i další paralely, takže vidět je chronologicky, asi bych byl k VZVS poněkud kritičtější. Brubaker je syrovější, na druhou stranu patos závěrečné scénky je méně uvěřitelný. Nic to němění na vynikající kvalitě tohoto, ne příliš profláklého, snímku. ()

zaseprd

Stejně jako u Shawshanku jsem na začátku otevřel pusu a zavřel jí až se závěrečnými titulky. S tím rozdílem, že v průběhu Brubakera jsem zvládnul několikrát polknout. Samotný Redford 5* ()

MIGHTTREE

Reformátor věznice, který uznává jenom čistou pravdu. Člověk, který přemýšlí a prosazuje své názory za každou cenu..... Rozhodoval jsem se u hodnocení, ale s ohledem na dobu kdy film vznikl a herecké výkony, poutavost a myšlenku musím jenom uznale zatleskat. Nebojte se prosadit svůj názor. ()

jujec

32 let starý film, a přesto mám pocit, že při sledování scén jednání komise s ředitelem věznice jsem na některém z dnešních ministerstvech v ČR - není důležitá skutečnost, pravda, ale najít polohu, která bude vyhovovat všem (zejména ekonomicky a politicky). Děj celkem předvídatelný, zejména konec. Celkem slušná podívaná. ()

Spock

Jak nejlépe poznat fungování věznice, do které máte nastoupit jako její nový šéf? Nejlépe z druhé strany barikády jako obyčejný vězeň. Zajímavě pojatý příběh o snaze jednotlivce zlepšit systém, který funguje na nedůstojných principech a ponižuje lidskou důstojnost. Velmi autenticky pojaté prostředí věznice a toho, jak dokážou být místní poměry kruté. Placená lékařská péče, příplatky za jídlo a tvrdé fyzické testy jsou jen jedny z mála vad na kráse této vesnice. Jak se nakonec ukáže je snaha o zlepšení nedosažitelná. Systém se nedá tak snadno změnit. Přesto však je tato snaha o změnu korunována uznáním ze strany těch, kterých se měla nejvíce dotýkat. Nečekejte nic menšího než skvělého Redforda v jedné ze svých nejlepších rolí. ()

JohnSmith

Geniální nápad, nechat se zavřít do basy mezi drbany, kouknout se jak to tam chodí a pak přiznat barvu, že jsem novej ředitel. A jak už to bývá, když chce člověk něco změnit, postaví se mu do cesty byrokratický aparát a je všechno v háji. ()

J-o-k-e-r

Silný příběh o vězeňském systému a o novém řediteli, jenž se snaží změnit jeho poměry. Jedna z nejlepších rolí R. Redforda. K dokonalosti chybělo velmi málo. ()

šerminator

Já nevím, možná se na to budu muset časem podívat znova, ale napoprvé tam nebylo nic moc co by mě zaujalo. Ve své době asi zajímavý počin, ale dnes když je z vězeňského natočených tolik věcí, už ne. To Frajer Luke me bavil víc. ()

Autogram

Nie je to jediný film Roberta Redforda, kde sa snaží o väzenie s ľudskou tvárou pre všetkych tých recidivistov, násilníkov a vrahov. Akoby malo byť naozaj nápravným zariadením, z ktoreho väzni vyjdú ako anjeli, ktorí vedia pestovať obilie, chovať dobytok, opravovať veci a tiež schôdzovať, rokovať a celkovo si spravovať svoje veci. Takže podobenstvo na samosprávu a väzni sú občania-voliči? ()

zigíš

Henry Brubaker sám proti systému (a byrokratické mašinerii vězeňské správy konkrétně). A s Redfordovým charismatem a nasazením mu prostě nejde nefandit ..prostě takový starší, drsnější brácha Shawshanku (i ten  Morgan Freeman tu je) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh